View Single Post
Old 18-07-2009   #9
Unicknnamed
Unicknnamed
Dobar
 
Unicknnamed's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Godine: 48
Posts: 1,569
Default

OSMO POGLAVLJE

Uzvišeni Allah će reći: "O Muhammede, digni glavu! l reci, bićeš saslušan! l zauzmi se, biće ti uslišeno!"
Sallallahu alejhi ve sellem će reći: "Presudi Svojim robovima, Gospodaru. Već se je oduljilo čekanje i svako je doživio bruku zbog svojih grijeha".

Doći će glas: "Udovoljeno ti je molbi, o Muhammede".

Zatim će Uzvišeni Allah narediti da se primakne džennet, pa će on biti primaknut.
Od njega će se širiti izuzetno prijatan miris koji će se moći osjetiti na udaljenosti od petsto godina hoda. To će osvježiti duše i oživjeti srca, s izuzetkom onih koji su radili ružna djela, jer njima neće biti dato da osjete džennetski miris.
Zatim će Uzvišeni Allah narediti da se primakne džehennem. On će uzdrhtati i ustreptati i reći melecima koji su došli po njega: "Je li Allah stvorio neko stvorenje kojim će me kazniti?" Oni će reći: "Ne, tako nam Njegove Uzvišenosti, već nas je poslao po tebe da tobom očisti one, koji su Mu bili neposlušni. Ti si upravo i stvoren za ovakav dan".

l povešće ga na četiri stuba. Na sebi će imati 70.000 povodaca, svaki povodac će imati 70.000 halki - kad bi se sakupilo svo ovosvjetsko željezo ne bi bilo dovoljno za jedne takve halke - , na svakoj halci će biti 70.000 zebanija - kad bi nekom od zebanija bilo naređeno da ščepa brda - smrvio bi ih, ili zemlju -pretvorio bi je u prašinu, džehennem će se silno raspaliti, hučati i varničiti, a od dima, koji se iz njega bude dizao, biće zaklonjen cijeli horizont. Kada stvorenjima bude primaknut na rastojanje od 1.000 godina hoda, oteće se iz ruku zebanija i krenuti prema mjestu skupa, plamteći i pucketajući. Neko će povikati: "Džehennem se oteo iz ruku zebanija koji su ga vodili i čuvali i oni ne mogu da ga ukrote!"

Svi će popadati od straha, čak i poslanici. Ibrahim (a.s.), Musa (a.s.) i Isa (a.s.) će se okačiti o Prijesto (Arš), prvi zaboravivsi na sina kojeg je htio žrtvovati, drugi zaboravivsi na brata Haruna (a.s.), a treći zaboravivsi na majku Merjemu (r.a.). Svi će govoriti: "Gospodaru, danas Te molim za sebe i za svoju majku i ni za kog više!"

Po drugoj predaji, koju ja smatram ispravnijom, Isa, a.s., će moliti: "Gospodaru, danas Te molim za sebe i za svoju majku i ni za kog više!"
A Muhammed, s.a.v.s., će moliti: "Gospodaru, spasi i sačuvaj moj ummet!"

Na mjestu skupa neće biti toga, koga će njegove noge moći nositi, na što ukazuju riječi Uzvišenog: "...i vidjećeš sve narode kako na koljenima kleče, svaki narod biće pozvan prema svojoj knjizi..."(Kur'an 45;28 )

Kada se raspaljena vatra bude približavala, sve će zahvatiti panika, na što ukazuju riječi Uzvišenog: "Kad od njih bude udaljena toliko da je mogu vidjeti, čuče kako gnjevna ključa i od bijesa huči "(Kur'an 25; 12).


Ukazujući na njenu raspaljenost, na drugom mjestu Uzvišeni veli: "Gotovo da se od bijesa raspadne"(Kur'an 67;8 ).
Tada će, po naređenju Uzvišenog Allaha, istupiti Allahov Poslanik, s.a.v.s., uhvatiće za džehennemski povodac i džehennemskoj vatri reći: "Odbij i vrati se na svoje mjesto, dok ti ne dođu tvoje skupine!"

Ona će mu reći: "Oslobodi mi put, jer ja tebi ne smijem ništa!"
Od strane šatora Arša doći će glas: "Poslušaj ga i pokori mu se!"

Zatim će džehennemska vatra biti odvedena i smještena sa lijeve strane Arša. Skupom će se prenijeti govor da je vatra odvedena i njihov strah će splasnuti. Na to se odnose riječi Uzvišenog: "A tebe smo, samo, kao milost svjetovima poslali" (Kur'an 21; 107).
Tada će tu biti postavljen Mizan (vaga) čiji će jedan tas, od bijelog bisera, biti s desne, a drugi tas, od tame, s lijeve strane Arša.

Potom će Slavni i Uzvišeni otkriti Svoju potkoljenicu, pa će ljudi, iz poštovanja prema Njemu, ponizno pasti na sedždu, izuzev onih, koji su za života bili nevjernici, mnogobošci, ili obožavaoci kipova i svega onoga za što nisu imali dokaz od Gospodara, jer će se njihove kičme pretvoriti u gvožđe, te neće moći pasti na sedždu. Buharija u "tefsiru" prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Uzvišeni Allah će na Sudnjem danu otkriti Svoju potkoljenicu i svaki vjernik i vjernica će Mu pasti na sedždu".

Ne bih htio da se upuštam u komentarisanje ovog hadisa, niti da se sporim sa oponentima, kao što se nisam upuštao ni u tumačenje opisa Mizana, smatrajući pritom da mnogi zastranjuju u njegovom opisivanju i zadovoljavajući se time da ukažem na to, da Mizan spada u svijet melekuta, s obzirom da su dobra i loša djela akcidencije, a akcidencije se mogu mjeriti i vagati jedino na melekuti mizanu.

l dok ljudi budu na sedždi, Silni i Uzvišeni će reći glasom koji će se čuti i iz blizine: "Ja sam Vladar koji nagrađuje i kažnjava. Ne može Mi mimoići nijedno nasilje silnika, jer ako bi Mi mimoišlo, Ja bih onda ispao silnik ".

Najprije će biti presuđeno domaćim životinjama, potom, zajednički, onima koje su međusobno činile nekakav konkurentski par, potom divljim životinjama i pticama.
Po završenom suđenju biće im rečeno: "Budite zemlja !" - pa će biti pokopane i zaravnjene zemljom. Nevjernik će tada poželjeti da tako bude postupljeno i s njim, pa će reći: "Da sam, bogdo, zemlja ostao!"(Kur'an 78;40).

Zatim će od strane Uzvišenog Allaha stići poziv: "Gdje je dobro čuvana Ploča (Levhi mahfuz)" - koja će se, uz silno komešanje, pojaviti. Allah (dž.š.) će joj reći: "Gdje su: Tevrat, Zebur, Indžil i Kur'an, koje sam u tebe upisao?" Reći će: "Gospodaru, iz mene ih je prenio povjerljivi Džibril".
Pojaviće se Džibril (a.s.), sav strepeći i tresući se od straha.

Uzvišeni Allah će mu reći: "Ova ploča tvrdi da si ti iz nje prenio Moj govor i Moju objavu".
On će reći: "Jesam, Gospodaru". Biće upitan: "A šta si s time uradio?"

Odgovariće: "Tevrat sam dostavio Musau (a.s.), Zebur Davudu (a.s.), Indžil Isau (a.s.), a Kur'an Muhammedu, s.a.v.s.; svakom poslaniku sam dostavio poslatu mu poslanicu, a stranice (sahife) onima, kojima su slate."

Tada će biti pozvan Nuh (a.s.), koji će doći sav strepeći i drhćući od straha, pa će mu Uzvišeni reći: "Džibril tvrdi da si ti jedan od poslanika".
Nuh, a.s., će reći: "Istinu je rekao".

Biće upitan: "Šta si ti radio u svom narodu"
Odgovoriće: "Pozivao sam ih i noću i danju, ali ih je pozivanje moje još više udaljilo" (Kur'an 71; 5-6).
Biće pozvan i njegov narod, pa će oni doći. Biće im rečeno: "Nuh (a.s.) tvrdi da vam je dostavio poslanicu."
Oni će reći: "Laže, Gospodaru, ništa nam nije dostavio!"
Uzvišeni AIlah će reći: "Imaš li ti neki dokaz protiv njih, o Nuh?"
On će reći: "Da! Moj dokaz protiv njih je Muhammed, s.a.v.s., i njegov ummet!"
Oni će reći: "Kako to, kad smo mi živjeli prije njih i kad su oni posljednji narod (ummet)?"

Doći će Vjerovjesnik, s.a.v.s., pa će mu Uzvišeni Allah reći: "Muhammede, Nuh te uzima za svjedoka da je on dostavio poslanicu (tj. da je obavio poslaničku misiju)."

On će reći: "Jeste!" Zatim će, Sallallahu alejhi ve sellem, proučiti suru "Nuh" od početka do kraja.
Uzvišeni Allah će reći: "Na vama će se ispuniti Moja riječ i ranija odredba da će nevjernici biti kažnjeni "(Kur'an 39;71).
Tada će biti naređeno da svi nevjernici Nuhovog, a.s., naroda odjednom, bez ikakvog daljeg polaganja računa, ili bilo čega drugog, budu odvedeni u (džehennemsku) vatru.

Zatim će biti pozvan narod Ad, pa će i s njima biti postupljeno kao i sa Nuhovim (a.s.) narodom. Protiv njih će svjedočiti njihovi savremenici koji su vjerovali i dobra djela činili, a takođe i Vjerovjesnik, s.a.v.s., koji će proučiti: "l Ad je smatrao lažnim poslanike." Kad im je brat njihov Hud rekao: - Kako to da se AIlaha ne bojite? Ja sam vam, sigurno, poslanik pouzdani, zato se bojte AIlaha i budite mi poslušni! Za ovo od vas ne tražim nikakve nagrade, mene će Gospodar svjetova nagraditi. Zašto na svakoj uzvišici palate zidate, druge ismijavajući i podižete utvrde kao da ćete vječno živjeti, a kad kažnjavate, kažnjavate kao silnici? Bojte se Allaha i meni budite poslušni! Bojte se Onoga, koji vam daruje ono što znate: daruje vam stoku i sinove i bašče i izvore. Ja se doista za vas bojim na Velikom danu patnje, - rekoše oni: - Nama je svejedno, savjetovao ti, ili ne bio savjetnik, ovako su i narodi davnašnji vjerovali i mi nećemo biti mučeni, - oni su nastavili da ga u laž utjeruju, pa smo ih Mi uništili. To je pouka, ali većina ovih neće da vjeruje, a Gospodar tvoj je zaista Silan i Milostiv"(Kur'an 26; 123-140).

Na kraju će biti naređeno da sve, odjednom, odvedu u džehennem.
Zatim će biti pozvan Salih (a.s.) i njegov narod Semud, pa će oni doći i kada budu poricali, protiv njih će se svjedočiti, a Vjerovjesnik, s.a.v.s., će proučiti:

" Semud je smatrao lažnim poslanike. Kad im brat njihov Salih reče:
- Kako to da se Allaha ne bojite? Ja sam vam, sigurno, poslanik pouzdani, zato se bojte Allaha i budite mi poslušni! Za ovo od vas ne tražim nikakve nagrade, mene će Gospodar svjetova nagraditi. Zar mislite da ćete ovdje biti ostavljeni bezbjedni, u vrtovima i među izvorima, u usjevima i među palmama sa plodovima zrelim? Vi u brdima vrlo spretno kuće klešete, zato se bojte Allaha i budite mi poslušni! l ne slušajte naredbe onih koji u zlu pretjeruju, koji na Zemlji ne zavode red već nered uspostavljaju, -rekoše oni: - Ti si samo opčinjen; ti si čovjek, kao i mi; zato nam donesi jedno čudo, ako je istina to što govoriš!

-Evo to je kamila, - reče on, - u određeni dan ona će piti, a u poznati dan vi. l ne činite joj nikakvo zlo, da vas ne bi stigla patnja na Velikom danu!
- Ali, oni je zaklaše i potom se pokajaše. l stiže ih kazna. To je pouka, ali većina ovih neće da vjeruje, a Gospodar tvoj je zaista Silan i Milostiv'(Kur'an 26; 141-159).

Zatim će, jedan po jedan, biti pozivani i ostali narodi i njihovi poslanici, kako oni koje Kur'an poimenice pominje, tako i oni na koje samo ukazuje i aludira, kao npr.: "...i mnogim narodima između njih"(Kur'an 25;38 ). Ili: " I poslanike smo, jedne za drugima, slali. Kad god bi jednom narodu došao njegov poslanik, u laž bi ga utjerivali..." (Kur'an 23;44) Zatim:

"Zar do vas nije doprla vijest o onima prije vas, o narodu Nuhovu i o Adu i o Semudu i o onima poslije njih? - Samo ih Allah zna! - Poslanici njihovi su im dokaze donosili, ali oni su ruke svoje na usta stavljali i govorili: - Mi ne vjerujemo u ono što se po vama šalje i mi veoma sumnjamo u ono čemu nas pozivate!"(Kur' an 14;9)

Navedenim se ukazuje na mnoge minule narode koji nisu poštivali Allahove, dž.š., propise, kao što su: Jarih, Marih, Ruha, Esra i drugi.
Potom će biti pozvani stanovnici Ressa, narod Tubba, Ibrahimov (a.s.) narod...
Kod svih njih neće biti potrebe za vaganjem djela, niti svođenjem računa. Oni će biti zaklonjeni od svoga Gospodara, a razgovor sa njima biće obavljan posredno, preko terdžumana, jer će to tako htjeti Uzvišeni Gospodar, a onaj, ko Ga bude vidio i sa njim izravno govorio, taj neće biti kažnjavan.

Zatim će biti pozvan Musa (a.s.), sin Imranov, koji će drhtati kao list na vjetru, koljena će mu se tresti, a lice požutjeti.
Biće mu rečeno: "O Imranov sine, Džibril tvrdi da ti je dostavio Tevrat."
"Jeste, Gospodaru!" - reći će on.

Biće mu rečeno: "Popni se na svoj minber i prouči ono što ti je objavljeno od tvog Gospodara!"
On će se popeti na minber i početi da čita, a svi prisutni će slušati.

Tevrat će, u svoj svojoj ljepoti, biti tako svjež i sočan, kao u vrijeme kada je objavljivan, tako da će se onima, koji su učili i čitali Tevrat, učiniti da sve to prvi put čuju.
Zatim će biti pozvan Davud, a.s., koji će drhtati kao list na vjetru, koljena će mu se tresti, a lice požutjeti. Biće mu rečeno: "Džibril tvrdi da ti je dostavio Zebur".
"Jeste, Gospodaru!" - reći će on. Biće mu rečeno: "Popni se na svoj minber i prouči ono što ti je objavljeno!"
On će se popeti i početi da uči, a imaće od svih ljudi najljepši glas.
U sahih predaji se navodi da će džennetlije pjevati njegove himne.

Dok bude učio Zebur, njegov glas će čuti "maktul" (njegov poginuli drug), koji će biti pored tabuta, pa će se probiti kroz skupine i safove, doći do Davuda, a.s., objesiti se o njega i upitati ga: "Jesi li u Zeburu našao savjet da mi poželiš zlo?" Time će ga zastidjeti i on će zašutjeti, te neće moći dalje da recituje. Prisutni će se iznenaditi i začuditi takvim postupkom Davudovog, a.s., druga, koji će ga povesti pred Uzvišenog Allaha i reći: "Gospodaru, pomozi mi da kod njega ostvarim svoje pravo. On mi je želio propast i bodrio me da krenem u borbu, te sam ubijen, a on je potom oženio moju ženu, mada je u to vrijeme imao 99 žena".

Uzvišeni će se obratiti Davudu, a.s., i pitati ga: "Je li istina ono što on govori?"
Od stida pogete glave, Davud, a.s., će reći: "Jeste, Gospodaru, tako je to bilo".
Uzvišeni Allah će tada reći njegovom drugu: "To ću ti nadoknaditi sa toliko dvoraca, hurija i posluge." Vidjevši sve to što mu se obećava, on će reći: "Zadovoljan sam takvom nadoknadom".

A Davudu, a.s., će Uzvišeni reći: "Idi, već sam ti oprostio!"
Tako On, Slavljeni i Uzvišeni, iz Svoje plemenitosti i darežljivosti prašta kome hoće i daje obilnu nagradu kome hoće. Zatim će reći Davudu, a.s.: "Vrati se na svoj minber i izrecituj Zebur do kraja!" - što će on, potom i učiniti.
Zatim će Izraelićanima (Benu Israilu) biti naređeno da se podijele u dvije grupe; u jednu da se sakupe vjernici, a u drugu nevjernici.
Zatim će biti pozvan Isa, a.s., a kada dođe, biće upitan: "Jesi li ti govorio ljudima: - Prihvatite mene i majku moju za dva božanstva, pored Allaha "(Kur'an 5;116)

Isa, a. s., će najprije spomenuti Uzvišenog Allaha, nadugo Ga hvaleći i slaveći, a zatim će početi da govori o sebi, ne pridajući pritom sebi nikakav poseban značaj, niti vrijednost. Uz to će reći: "Slava Tebi! Meni nije priličilo da govorim ono što nemam pravo. Ako sam ja to rekao, Ti to već znaš; Ti znaš šta je u mojoj duši, a ja ne znam šta je u Tvojoj duši; Ti si, uistinu, onaj, koji sve što je skriveno, zna"(Kur'an 5;116)
Uzvišeni Allah će se nasmijati (onako kako Njemu dolikuje) i reći: "Ovo je Dan u kome će iskrenim od koristi iskrenost njihova biti (Kur'an 5; 119).
Istinu si rekao, o Isa. Vrati se na svoj minber i prouči (izrecituj) Indžil koji ti je Džibril dostavio!"
On će se popeti na minber i početi da ga recituje. To recitovanje će biti tako lijepo, precizno i sočno - u tome mu neće biti premca - da će oni koji su učili i čitali Indžil imati osjećaj da sve to prvi put čuju.

Kršćani će tada već biti podijeljeni u dvije grupe; u jednoj vjernici, a u drugoj nevjernici.
Zatim će biti pozvan Muhammed, neka je Allahov blagoslov i mir na njega i sve druge pejgambere, pa će mu biti rečeno: "Muhammede, Džibril tvrdi da ti je dostavio poslanstvo".

"Jeste, Gospodaru!" - reći će on.

Biće mu rečeno: "Vrati se na svoj minber i prouči (izrecituj) ono što ti je objavljeno!"
On će se, s.a.v.s., popeti na minber i početi da uči Kur'an. Njegovo učenje će biti tako elegantno, precizno, lijepo i sočno da će oni koji su Kur'an učili i čitali imati osjećaj da to prvi put čuju. Od tog njegovog učenja na licima bogobojaznih će se pojaviti radost i vedrina, a na licima zločinaca (nevjernika) smrknutost i strah, kako kaže Uzvišeni: "Na nekim licima toga Dana biće prašina, tama će ih prekrivat?'(Kur'an 80;41).
Na naprijed navedeno odnose se riječi Uzvišenog: "/ sigurno ćemo pitati one kojima smo poslanike slali, a pitaćemo, doista i poslanike"(Kur'an 6;7) - riječi koje se, s druge strane, dovode u vezu sa riječima Uzvišenog: "Na Dan kada Allah sakupi poslanike i upita: - Da li su vam se odazvali? - oni će reći: - Mi ne znamo, jer Ti si onaj koji sve što je skriveno zna" (Kur'an 5;109).

EI-Esmaiju su rekli: "Tvrdi se da si ti najbolji hafiz Kur'ana".
On je na to rekao: "Na Dan kada Kur'an budem slušao od Allahovog Poslanika, s.a.v.s. činiće mi se da ga čujem prvi put."
Kada bude završeno učenje (recitiranje) Božijih knjiga, od strane šatora Veličanstva doći će poziv: "A vi, o griješnici, danas se odvojite!"(Kur'an 36;59)

Skup na kojem su do tada bili meleci, džini i ljudi, čineći tako jednu cjelinu, ponovo će se uskomešati i njima će zavladati strah.
Zatim će stići poziv: "O Ademe, pripremi od svojih potomaka skupinu koja će biti poslata u džehennem!"
On će upitati: "Koliko, Gospodaru?"
Biće mu odgovoreno: "Od svake hiljade, po devet stotina devedeset devet u džehennem, a po jedan u džennet".

Na jednu stranu će se izdvojiti skupina koju će sačinjavati nevjernici, nemamici i griješnici, a u drugu stranu će se izdvojiti jedna sasvim mala grupa, grupa Uzvišenog Gospodara, kao što reče (Ebu Bekr) Es-Siddik, r.a.,: "Mi smo jedna od grupa (Uzvišenog) Gospodara. "Zatim će prva (nevjernička) grupa biti pridružena šejtanima. Iz te grupe biće onih čija djela će biti mjerena na Mizanu, pa će se ispostaviti da imaju više loših nego dobrih djela. Naime, ko god bude imao dobrih djela, njegova djela će biti mjerena na Mizanu. Kada navedena skupina uvidi da joj neminovno prijeti propast, reći će: "Adem (a.s.) nam je učinio nepravdu i omogućio zebanijama da nas ščepaju za perčine".

Nastavit ce se insaAllah......................

__________________
Unicknnamed is offline   Reply With Quote