View Single Post
Old 15-07-2009   #8
Unicknnamed
Unicknnamed
Dobar
 
Unicknnamed's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Godine: 48
Posts: 1,569
Default

SEDMO POGLAVLJE

Kada svako (nakon proživljenja) bude sjedio na svome kaburu - biće tu i odjevenih i crnih i bijelih i onih koji će imati svjetlo poput svjetiljke i onih koji će imati svjetlo poput sunca, a svi će biti oborenih glava i neće znati šta će s njima biti, te će tako provesti hiljadu godina - onda će se sa zapada, uz izuzetno jak šum, pojaviti (od strane meleka) vodena vatra. Ljudi, džini, ptice i životinje u zaprepaštenju će podići glave.
Tada će svakom od stvorenja doći njegov amel (djelo, posao) i reći mu: "Ustaj i kreni na mjesto skupa!" Onima koji budu imali dobrih djela, ta djela će se pojaviti u liku jahalice: kamile, magarca, ovna......
nekima kao zajednička, a nekima kao zasebna, l svi će ispred sebe i sa svoje desne strane imati svjetlo koje će im svijetliti kroz tminu. Na to se odnose riječi Uzvišenog: "Na Dan kada budeš vidio kako se pred vjernicima i vjemicama, s desne strane njihove, svjetlo njihovo bude kretalo".

Sa svoje lijeve strane neće imati svjetla, već gustu, pogledom neprobojnu tminu u kojoj će tumarati i lutati nevjernici i oni koji su sumnjali u Istinu. Vjernik će gledati u tu gustu i zastrašujuću tminu, pa će zahvaljivati Allahu na svjetlu koje mu je dao, koje će ići ispred njega i voditi ga putem kroz tu žestoku tminu.
Uzvišeni Allah, vjerniku kojem je dao blagodat, katkada otkriva stanja nesretnika i paćenika, da bi jasnije znao u čemu je korist, kao što će to učiniti i sa stanovnicima dženneta i džehennema, shodno Njegovim riječima: ".. on će pogledati i usred džehennema ga ugledati "(Kur'an 37;55), kao i: "A kada im pogledi skrenu prema stanovnicima džehennema, uzviknuće: - Gospodaru naš, ne daj nam da budemo sa narodom mračnjačkim"(Kur'an 7;47).
Vrijednost četvoroga najbolje znaju četvorica: vrijednost života najbolje zna umrli; vrijednost zdravlja najbolje zna bolesni; vrijednost mladosti najbolje zna ostarjeli i vrijednost bogatstva najbolje zna
osiromašeni. Biće i onih (vjernika) koji neće imati jahalice, već će ići pješice, a na svojoj odjeći, imaće svjetlo koje će se naizmjenično paliti i gasiti. Jačina tog vjerničkog svjetla zavisiće od jačine imana, (vjere) a brzina kretanja će zavisiti od vrijednosti djela
Alejhissalatu ves-selam je upitan: "Kako će ljudi biti sakupljeni (na Dan skupa)?" - na što je on rekao: "Po dvoje na jednoj jahalici, po petoro na jednoj jahalici, po desetoro na jednoj jahalici."
Značenje ovog hadisa, a Allah najbolje zna , jeste da će biti ljudi kojima će Allah, iz Svoje milosti, dati da se, zbog nedovoljnosti svojih djela udruže u korištenju jedne jahalice, kao kad se dvije, tri, ili više osoba udruže da kupe jednu jahalicu koju bi zajednički koristili. A dokle deset osoba može stići sa jednom jahalicom?
Ova nedovoljnost djela podrazumijeva škrtarenje u trošenju imetka na Allahovom putu. l pored toga, za te osobe ima selameta (spasa). A ti, Allah ti uputu dao, gledaj da radiš tako, da dobiješ zasebnu jahalicu koju nećeš dijeliti ni sa kim i znaj za ovu trgovinu koja se isplati. Jer, bogobojazni su oni koji će biti delegirani, kako kaže Uzvišeni: "Onoga Dana kada bogobojazne, kao delegate, pred Milostivim sakupimo"(Kur'an 19;85).


U jednoj od garib predaja stoji, da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., jednog dana rekao svojim drugovima: "Među Israilovim potomcima je bio jedan čovjek koji je činio dosta dobrih djela, čije rezultate će zateći na Dan skupa." Rekoše: "A šta je radio?" On je odgovorio: "Od svog oca je naslijedio veliki imetak. Kupio je jedan vrt, čiji urod je namjenjivao siromasima, govoreći pritom: - Ovim želim zaraditi vrt kod Uzvišenog Allaha. - Zatim, dosta novca je podijelio nemoćnim, pritom govoreći: - Ovim želim kod Uzvišenog Allaha, kupiti robova. - Zatim mnoge je otkupio i oslobodio ih ropstva, govoreći:- Ovim ću kod Uzvišenog Allaha, na ahiretu, obezbijediti poslugu. -Jednog dana je vidio nekog slijepca kako se spotiče u hodu i posrće, pa mu je kupio i poklonio jahalicu, rekavši: - Ovim ću kod Uzvišenog Allaha zaraditi jahalicu. - Tako mi Onoga u čijoj Ruci je Muhammedova duša, kao da vidim kako na njoj, osedlanoj i zauzdanoj, ide na mjesto skupa".
Tumačeći ajet "efemen jemši mukibben'ala vedžhihi ehda..." , "zar je onaj koji, spotičući se , posrće..." - doslovno: "hodi svojim licem"(Kur'an 67;22) jedan od mufessira (komentatora Kur'ana) veli, da je to primjer koji Uzvišeni Allah navodi u vezi sa Kijametskim danom, kada budu sakupljeni vjernici i nevjernici, kako veli Uzvišeni: "...kad u džehennem žedne griješnike potjeramo"(Kur'an 19;86), tj. koji će, žedni, hodati na svojim licima, jer je Onaj, koji im je dao da na dunjaluku hodaju na nogama, u stanju da učini da oni idu i na svojim licima...

Ovako tumačenje je daleko od prihvatljivog, obzirom da Uzvišeni Allah (u vezi sa Kijametskim danom) spominje i noge, pa veli: "Na Dan kada protiv njih budu svjedočili jezici njihovi i ruke njihove i noge njihove za ono što su radili"(Kur an 24;24). Ili: "Mi ćemo ih, na Sudnjem danu sakupiti, licem zemlji okrenute, slijepe, nijeme i gluhe"(Kur'an 17;97), tako da se pomenuti komentar ni svojom doslovnošću, ni aluzijama, ne podudara sa onim što se htjelo reći. Arapi, naime, kada hoće za nekoga da kažu da posrče, kažu: "Taj i taj hoda svojim licem".

To, da će oni biti slijepi, treba shvatiti u smislu da neće, poput vjernika, ispred i pored sebe imati svjetlo, a ne da će potpuno biti slijepi. Jer, nema neslaganja u tome da će oni gledati rastvaranje neba iz kojeg će se pojaviti oblak, silazak meleka, kretanje brda i planina i sve ostale strahote Kijametskog dana, što potvrđuju i riječi Uzvišenog: "Je li ovo čarolija, ili vi ne vidite?(Kur'an52;15)"
Sljepilo (nevjernika) na Kijametskom danu treba shvatiti u značenju lutanja u tami i nemogućnosti gledanja u Plemenitog, mada će svjetlo Uzvišenog Allaha obasjavati zemlju, koja će tada biti bijela. Na njihovim očima biće koprena te oni to (svjetlo) neće vidjeti, niti će čuti riječi Uzvišenog Allaha i meleka: "...za vas danas straha neće biti, niti ćete i za čim tugovati...uđite u džennet, vi i bračni drugovi vaši, radosni"(Kur'an 43;68-70).
Stoga oni neće moći da govore, jer će zanijemiti, što pojašnjavaju i riječi Uzvišenog: "Ovo je dan u kojem oni neće ni prozboriti i pravdanje im neće dozvoljeno biti" (Kur'an 77;35-36).

Posrijedi je slučaj kada se slabost i nedovoljnost nekog svojstva opisuje tako, kao da tog svojstva uopšte i nema, mada ga, ustvari, ima.
Neki ljudi će biti proživljeni sa onim, čijem iskušenju su podlegli dok su bili na dunjaluku. Tako, onaj ko je svoj vijek provodio uz neki od muzičkih instrumenata, kada ustane iz kabura u desnici će mu biti taj instument, pa će ga on baciti i reći: "Dalje od mene, ti si me odvraćao od sjećanja na Uzvišenog Allaha!" A on će mu se vratiti i reći: "Ja ću ti biti pratilac sve dok nam Allah ne presudi, a On je presuditelj najbolji".

Pijanica će biti proživljen u pripitom stanju i sa, o vrat, obješenom čašom.

Ukratko, svak će biti proživljen sa onim čijem iskušenu je bio podložan. Primjer koji to potvrđuje su sahih predaje, u kojima stoji da će pijanica biti proživljen sa vrčem o vratu i čašom u ruci, da će zaudarati više nego bilo koja lešina i da će ga proklinjati svi oni koji naiđu pored njega.

Umorene osobe biće proživljene sa tragovima nasilja koje im je naneseno. U sahih predaji stoji da će onaj ko pogine na Allahovom putu biti proživljen sa svim ožiljcima i ranama; što se tiče boje, biće boja krvi, a što se tiče mirisa, biće miris miška, sve dok ne dođe pred Uzvišenog Allaha.

Kada meleci, u grupama i skupinama, povedu stvorenja, svaki predvodeći onoliki broj koliko mu bude određeno i kada ih, od prvog do posljednjeg, sakupe na jedno mjesto, Uzvišeni Allah će narediti meleci na dunjalučkog (prvog) neba da preuzmu stvorenja i da ih sve odreda: i ljude i džine i ptice i životinje premjeste na drugu, bijelu, srebrnosvijetlu zemlju.
Potom će ti meleci oko njih napraviti krug (halku:, a biće ih deset puta više od svih stanovnika Zemlje. Zatim će Uzvišeni Allah narediti melecima drugog neba da oko prethodnih naprave drugi krug, a biće ih dvadeset puta više. Zatim će se spustiti meleci trečeg neba i oko prethodnih napraviti krug a biće ih trideset puta više.

Zatim će se spustiti meleci četvrtog neba i oko prethodnih napraviti krug, a biće ih četrdeset puta više. Zatim će se spustiti meleci petog neba i oko prethodnih napraviti krug, a biće ih pedeset puta više. Zatim će se spustiti meleci šestog neba i oko svih napraviti krug, a biće ih šezdeset puta više. Zatim će se spustiti meleci sedmog neba i oko svih napraviti krug, a biće ih sedamdeset puta više.
Stvorenja će se tako sabiti i stijesniti, da neće biti dovoljno prostora da svi nogama stanu na tlo, već će gaziti jedni po drugima, a toliko znoja će proliti, da će on nekima sezati do brada, nekima do ramena, nekima do grudi, nekima do pojasa, nekima do koljena. Neki će biti orošeni znojem, poput osobe koja boravi u sauni, a neki će biti obliveni znojem, poput žedne osobe koja se napije vode. Oni, koji budu orošeni znojem, su kategorija koja će sjediti u udobnim sjedeljkama, a oni, kojima znoj bude dopirao do gležnjeva, su osobe koje su izgubile život kao utopljenici.

A meleci će im dovikivati: "Za vas danas nema straha i vi ne treba da se žalostite" (Kur'an 43;6. Jedan od onih koji su spoznali, mi je rekao da su to pokajnici (evvabun), kao što je Fudajl ibn ljad i drugi. Mada je Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao: "Onaj, ko se pokaje za grijeh, je kao onaj ko grijeha i nema", te njegove riječi imaju opšte značenje.
Pomenute tri kategorije: oni, koji će biti orošeni znojem, oni, koji će biti obliveni znojem i oni, kojima znoj bude sezao do gležnjeva su oni, čija lica će biti bijela, dok će kod ostalih lica biti crna.

Nije nikakvo čudo što će stvorenja osjećati strah i nesanicu i što će se kupati u znoju, kada će im se sunce tako primaći da će ga, kada bi digli ruke, rukama moći dohvatiti, a njegova toplota će se povećati sedamdeset puta.
Jedan od pripadnika prijašnjih generacija je rekao: "Kada bi se na ovom svijetu sunce pojavilo, onako, kako će se pojaviti na Kijametskom danu svu zemlju bi spržilo, svo rastinje bi uništilo i sve rijeke bi presušilo".

U toj stisci i komešanju stvorenja, na toj bijeloj zemlji, koju Uzvišeni spominje kad kaže: "Na Dan kada zemlja bude zamijenjena drugom zemljom"(Kur'an 14;4, stvorenja će, zavisno od kategorije kojoj budu pripadali, biti u različitim stanjima; oholi vladari i velikani ovoga svijeta biće manji od makova zrna, kako se to da vidjeti iz hadisa u kojima se spominju ohole osobe, ali ne u smislu da će oni i formalno biti manji od makova zrna, već u smislu da će ih drugi, u toj stisci i tjeskobi, ponižavati i gaziti. S druge strane, biće onih koji će tada, pri toj žezi i vrućini, piti hladnu, pitku i čistu vodu jer će djeca, sa posudama u kojima će biti pića iz džennetskih rijeka, dolaziti svojim roditeljima da ih napoje.

Jedan od pripadnika prijašnjih generacija je viđen na snu kao da je na Kijametskom danu i onako žedan, posmatra kako mala djeca napajaju ljude, pa ih je stao dozivati: "Dajte i meni jedan gutljaj vode!" Jedno od te djece ga je upitalo: "Ima li kod nas i tvoje dijete?" "Nema!" - rekao je on, a ono mu je onda reklo: "U tom slučaju mi te nećemo napojiti".
l ovaj primjer ukazuje na vrijednost braka, a da bi dijete na Kijametskom danu služilo pićem, trebaju biti ispunjeni određeni uslovi.

Biće i onih, koji će iznad glava imati zaklon koji će ih svojom sjenom štititi od vreline, a to će im biti zbog milostinje (sadake) podijeljene u ime Allaha...

To će tako potrajati hiljadu godina, sve dok ne bude puhnuto u rog (nakur). Od siline tog zvuka ustreptaće srca i uznemiriti se pogledi. Pokrenuće se i vjernici i nevjernici, misleći da je to nešto, što će još više povećati patnje Kijametskog dana.
Najednom će se pojaviti Arš (prijesto Svemilosnog) kojeg će nositi, osam nosača. Dužina stopala jednog od tih nosača odgovara dužini hoda od dvadeset hiljada godina. Njih će poput oblaka , pratiti skupine meleka koji će slaviti Allaha (tespih Ga činiti), takvim glasovima, da to ljudski um neće moći podnijeti sve dok se prijesto Svemilosnog ne postavi na odgovarajuću lokaciju pomenute bijele zemlje, koju je Allah stvorio posebno za tu svrhu. Glave će se pogeti i ustuknuti, a podanici prestraviti. Strah od nepodnošljive Allahove kazne obuzeće i vjerovjesnike, učenjake i šehide. Dok budu u takvom stanju, obasjaće ih svjetlo koje će nadjačati svetlost sunca koje ih je do tada pržilo. Među stvorenjima će se nastaviti komešanje, koje će potrajati narednih hiljadu godina, a da ih pritom Uzvišeni Allah neće osloviti ni jednom riječju.

Tada će ljudi otići do Adema, a.s. i reći mu: "O Ademe, o oče čovječanstva, teško nam je podnositi ovu tegobu." Usljed nepodnošljive žestine takve situacije, nevjernik će govoriti: "Smiluj se, Gospodaru i oslobodi me ovoga, makar me poslao u džehennem!" Zatim će mu reći: "O Ademe, ti si onaj kojeg je Allah rukama (Svoje moći) stvorio, koji je naredio Svojim
melecima da ti sedždu učine i koji je u tebe udahnuo Svoga duha. Zauzmi se za nas kod tvoga Gospodara da počne suđenje i da On, po svome htijenju, odredi gdje će se s kim i kako će se s kim postupiti." Adem, a.s., će im odgovoriti: "Ja nisam poslušao Allaha kada mi je zabranio da se približim stablu, pa me je u ovoj situaciji stid da Mu se obraćam, već vi idite do Muha (a.s.), jer je on prvi (Božiji) poslanik".
Oni će se međusobno dogovarati hiljadu godina, zatim će otići Nuhu, a.s. i reći mu: "Ti si prvi (Božiji) poslanik...." i reći će mu isto što i Ademu, a.s., te tražiti od njega da se zauzme kod Allaha, na što će on reći: "Ja sam jednom učio dovu i njome potopio stanovnike zemlje, tako da me je u ovoj situaciji stid da se obraćam Allahu (dž.š.), već vi idite do Ibrahima (a.s.), koji je prijatelj Svemilosnom, a koji vas je otprije nazvao muslimanima, možda će se on zauzeti za vas".

Oni će se međusobno dogovarati hiljadu godina, zatim će mu otići i reći: "O Ibrahime, ti si onaj koga je Allah uzeo za prijatelja (halila), zauzmi se za nas kod Uzvišenog Allaha".

On će im reći: "Ja sam u Islamu tri puta zaobišao istinu, čime sam osporio vjeru Uzvišenog Allaha, tako da me je stid u ovoj situaciji da se obraćam Allahu i da se kod Njega zauzimam, već vi idite do Musaa, a.s., njega je Allah uzeo za bliskog prijatelja (nedžijja), možda će se on zauzeti za vas".

Oni će se međusobno dogovarati hiljadu godina, situacija će biti sve teža, stiska sve veća, pa će otići Musau, a.s. i reći mu: "O Imranov sine, tebe je Allah uzeo za bliskog prijatelja i sagovornika (kelima) i objavio ti Tevrat, zauzmi se kod svoga Gospodara da počne suđenje. Jer, dugo je vrijeme od kada čekamo, u ovoj gužvi od kad se tiskamo, jedni drugima na noge stajemo, vjerni i nevjerni svi u glas zborimo".
Musa, a.s., će im reći: "Ja sam molio Allaha da faraonov narod kazni gladnim godinama i učini ih poučnim primjerom za druge, pa se u ovoj situaciji stidim izaći pred Uzvišenog Allaha i da se kod Njega zauzimam, pogotovo što je prilikom mog munadžata (razgovora) sa Njim bilo stvari kojima se aludira na propast, mada je Njegova milost velika i mada je On Gospodar koji mnogo prašta, već vi idite do Isaa, a.s.! Među poslanicima, njegovo čvrsto uvjerenje je najispravnije, njegova spoznaja Uzvišenog Allaha najviša, njegov asketizam najstrožiji, njegova mudrost najrječitija.....Možda će se on zauzeti za vas".

Oni će se međusobno dogovarati hiljadu godina. Situacija će se svo vrijeme, sve više i više pogoršavati. Zatim će otići do Isaa, a.s. i reći mu: "Ti si Allahov duh (ruh) i Njegova Riječ, ti si onaj koga je Allah nazvao viđenim (vedžih) i na ovom i na onom svijetu, zauzmi se za nas kod svog Gospodara da počne suđenje".
On će im reći: "Ja i moja majka smo uzeti za bogove pored Allaha, pa kako da se zauzimam kod onoga, pored kojeg sam obožavan i čijim sam sinom nazvan, a On mojim ocem? Nego, recite vi meni: Kad bi neko od vas imao zapečaćenu kesu sa novcem, bi li mogao uzeti taj novac iz kese, a da prethodno ne otvori pečat?" "Ne bi" - odgovoriće oni, a on će im reći: "Odite do najodabranijeg poslanika i pečata vjerovjesništva Muhammeda, s.a.v.s., jer je on svoju dovu štedio, da bi se zauzimao za svoj urnmet (na Kijametskom danu). Njegov narod mu se često suprostavljao i mnogo puta ga rastužio, njegov očnjak su mu slomili i u nanošenju mu uvreda svaku mjeru prevršili, a on je bio najponosniji i najugledniji među njima i na sve to im je rekao isto što i Es-Siddik (Jusuf, a.s.): "Ja vas danas neću koriti, Allah će vam oprostiti, od milostivih On je najmilostiviji"(Kur'an 12;92).

Zatim će nastaviti da nabraja i druge Sallallahu alejhi ve sellemove odlike, što će oni s pažnjom slušati i na kraju silno poželjeti da odu do njega.

Kada dođu do Vjerovjesnikovog, s.a.v.s., minbera reći će mu: "Ti si Allahov voljeni, a voljeni je najbolji posrednik. Zauzmi se za nas kod Uzvišenog Allaha! Mi samo išli kod Adema (a.s.), on nas je proslijedio do Nuha (a.s.), Nuh (a.s.) nas je proslijedio do Ibrahima (a.s.), Ibrahim (a.s.) nas je proslijedio do Musaa (a.s.), Musa (a.s.) nas je proslijedio do Isaa (a.s.), a Isa (a.s.) nas je proslijedio do tebe. Poslije tebe mi nemamo kome ići i zato ne pokušavaj da to izbjegneš!"

Sallallahu alejhi ve sellem će im reći: "Ja sam za to! Ja sam za to! Dok to Allah ne dozvoli i onome kome htjedne i sa kim bude zadovoljan".
Zatim će, s.a.v.s., otići do šatora Veličanstva, tražiće dozvolu i biće mu dozvoljeno, pa će pred Prijestoljem pasti na sedždu i tako ostati onoliko koliko to Uzvišeni Allah htjedne, hvaleći pritom Uzvišenog Allaha tako, kako Ga do tada niko nije hvalio.
Jedan od arifina je rekao: "Te hvale su, iste one hvale, kojima je Uzvišeni Allah hvalio Sebe na dan kada je završio stvaranje".
Prijesto (Arš) će se pokrenuti, iz poštovanja prema njemu (s.a.v.s.), a prethodno će stići list (sahifa)".

Za sve to vrijeme, ljudima će na tom mjestu biti izuzetno teško, njihovo stanje će biti očajno, nevolje koje budu preživljavali smjenjivaće se jedna za drugom, a svakome će o vratu visiti ono u vezi sa čim je na ovome svijetu griješio. Tako onaj ko je bio dužan dati zekat na kamile, a ne bude ga dao, na leđima će nositi kao brdo veliku kamilu koja će rikati; onaj ko ne bude davao zekat na goveda, na leđima će nositi kao brdo velikog bika koji će mukati; onaj ko ne bude davao zekat na ovce, na leđima će nositi ka brdo velikog brava koji će blejati. Pomenuta rika, mukanje i blejanje biće gromoglasni.

Onaj, ko ne bude davao zekat na usjeve, na leđima će imati izuzetno težak tovar datog usjeva (pšenice ili ječma) s kojim je škrtario na ovome svijetu, pa će usljed toga kukati i jadikovati. Onaj, ko ne bude davao zekat na novčana sredstva, na sebi će nositi ogromnu zmiju otrovnicu koja će mu se omotati oko vrata, a rep mu staviti u nozdrvu i biti mu teška k'o zemlja. Svi će pitati: "Šta je ovo?! - a meleci će odgovarati: "To je ono sa čim ste škrtarili na dunjaluku, žudeći i hlepeći za tim", na što ukazuju riječi Uzvišenog: "Na Sudnjem danu biće im o vratu obješeno, ono, čime su škrtarili"(Kur'an 3; 180).

Što se tiče onih, koji su se bavili prostitucijom, kod jednih će spolni organi biti neumjereno veliki, iz njih će

curiti gnoj i jako će zaudarati, te će uznemiravati sve oko sebe, a drugi će biti razapeti na potpaljenoj vatri.

Oni, koji budu lasci, imaće isplažene jezike koji će im padati na grudi.

Oni, koji budu trošili (jeli) kamatu, imaće kao brda velike stomake.

Ukratko, svako onaj, ko bude imao neki grijeh, taj grijeh će se na njemu pokazati, a Allah najbolje zna.


Nastavit ce se insaAllah.....................
__________________
Unicknnamed is offline   Reply With Quote