View Single Post
Old 11-07-2009   #4
Unicknnamed
Unicknnamed
Dobar
 
Unicknnamed's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Godine: 48
Posts: 1,569
Default

PETO POGLAVLJE
Kada Allah htjedne da nastupi Smak svijeta (Es-Sa'a), narediće Israfilu, a.s., da puhne u rog (sur). Brda će početi da lete poput oblaka, mora će početi da se izlijevaju i miješaju, Sunce će se pomračiti i biti poput crne kugle, mora će uzavreti, zrak će se ispuniti parom, svjetovi će se međusobno izmiješati, zvijezde će se raspršiti i iskočiti iz svojih ustaljenih putanja, nebo će biti poput rastopljene mase u kružnom kretanju, Zemlju će potresati jaki zemljotresi tako da će se ona, poput mijeha, naizmjenično skupljati i širiti. Na kraju će Uzvišeni usmrtiti i meleke, tako da će duše biti uzete svim živim stvorenjima i u sedam zemalja i na sedam
nebesa, makar se radilo i o duhovnim bićima, te ni na Zemlji ni na nebesima neće biti ni jednog njihovog živog stanovnika bilo koje vrste.

Zatim će se Uzvišeni pojavati u jednom oblaku; nebesa će uzeti u Svoju desnicu a sedam zemalja u Svoju drugu ruku, pa će reći: "O dunjaluče, o ti niski svijete! Gdje su sada tvoji gospodari? Gdje je tvoje društvo koje si svojom prolaznom ljepotom zavodio i odvraćao od ahireta (onoga svijeta)?"

Zatim će Uzvišeni, onako kako On htjedne, Sebe slaviti i ponositi se Svojim svojstvom da nikada neće nestati, i Svojom vječnom Uzvišenošću, i vlašću koja vječno traje, i Svojom svemoći, i beskrajnom mudrošću, a zatim će upitati: "Kome danas pripada vlast?" Pošto mu niko neće davati odgovora, sam će odgovoriti: "Allahu, Jedinom, Svemoćnom".

Zatim će učiniti nešto još više od toga, a to je da će nebesa uzeti jednim, a sedam zemalja drugim prstom, prodrmati ih i reći: "Ja sam vladar! Ja sam vladar! Gdje su oni kojima je pored Mene robovano i koji su mi pridruživani u vlasti? Kome danas pripada vlast?" Na to mu niko neće odgovarati. Tri puta će to ponoviti, ali odgovora neće biti. Zatim će Uzvišeni reći: "Allahu, Jedinom, Svemogućem".

To će tako potrajati dokle On bude htio. Od Allahovog Prijestolja pučinu će nadvisivati samo jedan mali dio. Uzvišeni će, prethodno, uspavati džennetske ljepotice i poslugu. Zatim će Uzvišeni otvoriti jednu od sekarskih (džehennemskih) jama iz koje će suknuti vatra i zapaliti četrnaest mora, koja će gorjeti kao raščupana vuna i od kojih neće ostati ni kap vode. Zemlja će biti poput crnog kamena, a nebesa poput taloga rastopine, ili kao rastopljeni bakar. Kada vatra htjedne zahvatiti i vidljivi dio nebesa, Uzvišeni Allah će toj vatri zapovijediti da se povuče, tako da će se ona povući i od nje se više nikada neće dići ni jedan plamen. Zatim će Uzvišeni Allah otvoriti jednu od riznica Svog Prijestolja (Arša) u kojoj se nalazi "more života". Od toga će na zemlju pasti kiša, koja će biti poput ljudskog sjemena. Žedna i zamrla zemlja će početi da se trese i oživljava. Nivo vode koji će se na nju spustiti iznosiće četrdeset aršina. Ljudska tijela će najednom početi da niču iz donjih dijelova kičmi. U jednom od hadisa se navodi: "Sve tvoje će se raspasti, izuzev donjeg dijela kičme; iz njega je čovjek potekao, a iz njega će i drugi put poteći". To je, ustvari, jedna mala kost veličine slanutka. Nije, dakle, riječ o moždini. Iz nje će u grobovima nicati tijela, kao što niče zelen. Ta tijela će se usljed njihovog, mnoštva međusobno ispreplesti, tako, da će glava jedne osobe biti na ramenima druge, da će trup jedne biti na nogama druge, itd. Na ovo ukazuju riječi Uzvišenog:

"Mi znamo šta će od njih zemlja oduzeti, u Nas je Knjiga u kojoj se sve čuva"(Kur'an 50;4).

Kada se to (novo) stvaranje dovrši na način koji mu odgovara, tako, da starija osoba izraste u stariju osobu, sredovječna u sredovječnu, mlada u mladu.....Uzvišeni će narediti da ispod Prijestolja (Arša) puhne vjetar koji će sadržavati nježnu toplinu i koji će to iznjedriti iz zemlje. Zemlja će tada biti ravna, bez brda i dolina. Brda će prije toga biti pretvorena u pijesak i prašinu.

Tada će Uzvišeni oživjeti Svoga roba (meleka) Israfila koji će, sa stijene u Bejtu-l-makdisu, puhnuti u sur. Sur je svjetlosni rog. Na sebi će imati (14) oreola-veličina jednog oreola je veličine nebesa i Zemlje - i imaće toliko rupa koliko bude stvorenja. Zvuk će mu biti poput zujanja pčela, a ispuniće prostor od istoka do zapada.

Zatim će svaka duša doći svom tijelu. Neka je slavljen Onaj koji će im dati nadahnuće za to. Čak i zvijeri, i ptice, i sve što ima dušu. Jednom riječju - svi, kako kaže Uzvišeni Allah: "...poslije će se u rog po
drugi put puhnuti i oni će, odjednom, ustati i r'an 39;68 ).

To drugo puhanje u rog rezultiraće izuzetno jakim glasom, kako kaže Uzvišeni: 'To će biti samo glas jedan, i svi će odjednom biti u "sahin"(Kur'an 79; 13-14), tj. na najnižem katu zemlje, jer će oni, nakon što ustanu, otvoriti oči i vidjeti da su brda (i planine) sravnjene, da na zemlji nema ni brda ni dolina, da je sve ravno i glatko poput ploče, i čudiće se kada sve to vide.
U očekivanju, čuđenju, razmišljanju i izvlačenju pouka svi će, neodjeveni, sjediti na svojim grobovima, kako se navodi i haberu "uraten, garla" (potpuno goli). Izuzetak će biti oni vjernici koji su umrli u tuđini i koji nisu umotavani u ćefine (prilikom sahrane) - oni će biti proživljeni u džennetskoj odjeći - kao i oni pripadnici Muhammedovog , s.a.v.s., ummeta koji budu slijedili njegov Sunnet, ne odstupajući ni malo u tome.
U predaji se navodi: "Neka kefini vaših umrlih budu bogati! Moj ummet će biti proživljen u kefinima, a ostali ummeti neodjeveni:" Revahu Ebu Sufjan.

U jednom od hadisa stoji: "Mejt će biti proživljen u svojim kefinima".

Prenosi se da je neki čovjek na samrti rekao svojoj porodici: "Obucite mi to i to odijelo!" Oni ga nisu poslušali, pa je umro u odjeći u kojoj je spavao ; u toj istoj odjeći je i sahranjen. Za nekoliko dana viđen je na snu, pa ga je snivač pitao: "Kako si ?" Ovaj nije htio da ga pogleda, i rekao je: "Nisu mi dali moju odjeću i pustili su me da budem proživljen u spavaćici".

ŠESTO POGLAVLJE

O boravku između dva puhanja u rog

Tu je riječ o drugoj smrti, jer stvorenja neće imati nutarnjih osjetila. Tjelesna smrt predstavlja prestanak funkcionisanja tjelesnih (vanjskih) osjetila, s obzirom da se tijelo pokreće na nadražaje. Oni koji su doživjeli tjelesnu smrt, ne mogu klanjati, postiti.....Kada melek uđe u takvo tijelo, on ne može ostati u njemu, s obzirom da teži svome svijetu. Duša je jednostavan (prost) elemenat. Kada dođe do njene sinteze (jedinjenja) sa tijelom, ono oživi i počinje da se kreće.

U vezi sa ovim periodom, između dva puhanja u rog, među učenjacima postoji neslaganje. Većina smatra da on traje četrdeset godina. Onaj, u čiju spoznaju ne sumnjam, rekao mi je, da tu stvar i tajnu koja je s tim u vezi, zna jedino Allah, jer je to jedna od tajni rububijjeta (gospodarenja).

Rekao mi je još, da rububijet nije svojstven nikome, izuzev Uzvišenom Allahu. Upitao sam ga: - Šta znače Alejhiselamove riječi: "Na Kijametskom danu ja sam prvi nad kojim će se zemlja rastvoriti (tj. ja ću prvi biti proživljen) pa ću vidjeti Musaa (a.s.) kako se drži za jedan od stubova Arša, tako da neću znati da li je on proživljen prije mene, ili je on od onih koje je Uzvišeni izuzeo". On je odgovorio:

"Ovaj hadis odnosi se samo na duše, a ne i na tijela. Musa, a.s., sada ima tijelo (u kaburu). Možda se izuzeće koje je spomenuo Allahov Poslanik, s.a.v.s., odnosi na doživljavanje straha, jer će se stvorenja pojaviti nakon što čuju jaki glas od kojeg će se svi prestraviti".

Govoreći na jednom skupu na kome je bio Omer ibn EI-Hattab, r.a., Ka'b (EI-Ahbar) je rekao: "Kada bi ti, o Omere sine Hattabov, imao djela koliko sedamdeset vjerovjesnika, ipak bi pomislio da ti tog dana nema spasa, izuzev onih koje Uzvišeni Allah izuzme (sačuva) od straha i jakog glasa, a to su oni koji su na četvrtom stupnju (mekamu)".

Nema nikakve sumnje da Musa, a.s., spada među njih. Izuzimanje se odnosi samo na strah i sačuvanost od njega. Kada bi, inače, bilo ko tada bio živ, odgovorio bi na AIlahov upit kada On kaže: "Kome danas pripada vlast?" - pa bi rekao: "Tebi, o Jedini, Svemoćni, Uzvišeni....." (Kur'an 40;16).

Nastavit ce se insaAllah...............
__________________
Unicknnamed is offline   Reply With Quote