View Single Post
Old 10-07-2009   #3
Unicknnamed
Unicknnamed
Dobar
 
Unicknnamed's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Godine: 48
Posts: 1,569
Default

ČETVRTO POGLAVLJE

Što se tiče griješnika (fadžira), kada ga upitaju: "Ko ti je Gospodar?" - on će odgovoriti: "Ne znam". Na to mu oni govore: "Niti znao, a niti spoznao!" Zatim ga udaraju metalnom batinom tako, da on prođe kroz sedmi kat zemalja. Potom ga zemlja ponovo vraća u kabur te ga oni nastavljaju udarati do sedam puta.

Stanja koja doživljavaju poslije navedenog, različita su od slučaja do slučaja. Tako, nekome se njegov posao javlja u liku psa koji ga uznemirava i ujeda sve do Smaka svijeta. To se dešava onima koji sumnjaju (u Allaha dž.š. i ono što je On objavio).

Da sada ne bismo navodili sva ta različita stanja, radi sažetijeg izlaganja, reći ćemo samo to, da je riječ o različitim vrstama patnji u kaburu. Ono što je osnovno jeste to, da se Ijudi u kaburu kažnjavaju onim čega su se na ovom svijetu najviše bojali. Tako, neko se više boji miša, nego lava. Jer, Ijudske prirode su različite.

Molim Allaha, da nas sačuva i oprosti nam, da se kasnije ne bismo kajali i trpjeli gubitke.
Mnoge od umrilih osoba su viđene na snu.

Prenosi se da je neki čovjek sanjao jednu umrlu osobu, koju je upitao: "Kako si?" - a ona je odgovorila: "Jednoga dana sam klanjao bez abdesta, pa me je Allah opteretio sa jednim vukom koji mi u kaburu uliva strah, tako, da je moje stanje zbog toga loše".
Neka druga osoba je takođe viđena na snu , pa je upitana: "Kako je Allah s tobom postupio?" On je rekao: "Kada me je gasal kupao, naglo me je prevrnuo, pa sam se ogrebao na jedan ekser koji je tu bio u uspravnom položaju". Izjutra je snivač taj svoj san ispričao gasalu, na što je on rekao: "To se desilo ne mojom voljom".

Neki drugi čovjek je takođe viđen na snu, pa je upitan: "Kako si?" Zar ti nisi umro?" On je rekao: "Da, umro sam. I dobro mi je. Međutim, kada ste zatrpavali moj kabur jedan kamen mi je slomio rebro." Kasnije su njegov kabur otkopali i vidjeli da je to zaista tako.
Nekom čovjeku se u snu javio njegov otac i rekao mu: "Sine moj, popravi mi kabur, jer je usljed kiše oštećen". Sutradan je on otišao na grob svoga oca i otkrio da je on pun vode.

Neki je, opet, čovjek viđen na snu i upitan: "Kako si?" on je rekao: "Što se mene tiče, sve je u redu, ali sam ukopan pored toga i toga, a on je bio griješnik, pa me uznemiravaju razne patnje kojima je on izložen".

Mnoga ovakva kazivanja i predaje ukazuju na to, da osobe u kaburima posjeduju (svijest i) znanje. Dovoljan dokaz tome su Zakonodavčeve (Muhamedove s.a.v.s.) riječi: "Umrla osoba u svome kaburu osjeća bol, kao što je osjeća i živa osoba u svojoj kući".
Alejhissalatu ve-s-selam je zabranjivao lomljenje mrtvačkih kostiju. Jedne prilike je naišao pored čovjeka koji sjedi na kaburu, pa mu je to zabranio činiti i rekao mu je: "Ne uznemiravajte umrle u njihovim grobovima!"

Salih el-Muzeni je rekao: "Jednog učenjaka sam upitao:-Zbog čega je zabranjeno klanjati namaz u groblju? - pa je on kao argument naveo hadis: "Ne klanajte u groblju, jer to porazno djeluje na one koji su nastanjeni u groblju!"

Od jednog čovjeka se prenosi da je rekao: "Dugo vremena sam klanjao pored kabura svog oca. Jednog dana, u vrijeme velike žege, na grobu sam vidio osobu koja je bila poput moga oca, pa sam se uplašio, a ta osoba mi je rekla: "Teško tebi što nas svo ovo vrijeme uznemiravaš svojim klanjanjem!"

U jednom od sahih hadisa stoji da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Ko god od vas naiđe pored groba svoga brata vjernika kojeg je na dunjaluku poznavao i nazove mu selam, on ga pozna."

Takođe se prenosi: "Oni čuju topot vaše obuće". " Pa ako čuju i topot obuće, onda pogotovo čuju ono što je iznad toga.
Neki učenjak je umro, a da nije ostavio vasijet (oporuku), pa je kasnije, noću, obilazio svoju kuću i govorio: "Tom i tom dadnite toliko žita, tom i tom vratite njegovu knjigu koju sam od njega posudio..." Sutradan je svaki od njegovih sinova ispričao ono što je (na snu) vidio. Dali su pomenuto žito, a na njihovo čuđenje, knjigu u početku nisu uspjeli naći, da bi je, nakon dužeg vremena, našli u jednom skrivenom kutu kuće.

Od jednog čovjeka se prenosi da je kazivao sljedeće: "Naš otac nam je našao vaspitača, koji nas je poučavao u našoj kući i koji je nakon izvjesnog vremena umro. Jednog dana smo otišli na njegov grob da ga posjetimo, evocirajući uspomene na njega, a pritom ne spominjući Boga. Tuda je naišao prodavač smokava, koje smo mi od njega kupili i tu jeli, a otpatke bacili na grob. Te noći naš otac ga je usnio i na snu pitao: - Kako si? - On mu je rekao: - Ja sam dobro, ali su tvoja djeca od mog kabura načinili smetljište i pored mene su govorili riječi svojstvene nevjernicima. - Naš otac je sa nama poveo razgovor u vezi s tim, pa smo mi rekli: - Subhanallah! Odgajao nas je dok je bio na ovome svijetu, a odgaja nas i sa onoga svijeta!"

Mnogo je ovakvih i sličnih događaja. Od tog mnoštva naveli smo samo jedan mali dio, da posluži za primjer i pouku.
(Po mjestu i načinu boravka) duše umrlih osoba dijele se na četiri kategorije.

(Prva kategorija). Duša im boravi u kaburu određeno vrijeme, dok se tijelo ne počne nadimati i dok se potpuno ne raspadne, a potom odlazi sa ovoga svijeta (dunjaluka) i boravi u "Melekutu"

(Druga ketegorija). Duša im boravi u kaburu sve do prvog puhanja (u Sur), nemajući pritom osjećaj za protok vremena.

(Treća kategorija). Duša im u kaburu boravi svega dva-tri mjeseca, a potom je ptica odnosi u džennet, shodno hadisu u kojem Alejhisselam kaže: "Vjernikova duša je ptica koja se spušta na džennetska stabla".
Ima i onih čija duša, neposredno nakon zatvaranja njegovih očiju poslije smrti, biva uzdignuta u Sur, u kojem ostaje sve do puhanja u Sur.

Četvrta kategorija. Nju čine vjerovjesnici i evlije. To je kategorija odabranika.
Neki od njih su izabrali boravak na zemlji, koju obilaze sve do Smaka svijeta. Takvi se nerijetko viđaju na snu. Mislim da među njih spadaju (Ebu Bekr) Es-Siddik i (Omer ibn EI-Hattab) EI-Faruk.

Allahov Poslanik, s.a.v.s., je odabranik triju svjetova. U vezi sa tim, a u svrhu upozorenja i ukazivanja Sallallahu alejhi ve sellem je rekao: "Ja sam kod Allaha i suviše cijenjen (i drag Mu), tako da me na zemlji neće zadržati više od tri (vremenska perioda)". U pitanju su bile tri decenije, jer je h. Husein ubijen krajem tridesetih (nakon Pejgamberovog preseljenja na ahiret), pa se Alejhisselam rasrdio na stanovnike zemlje i uzdignut je na nebo.

Prenosi se da ga je jedan od odabranih ljudi vidio na snu i upitao: "Allahov Poslanice, zar svoj ummet nećeš zaštititi od smutnje?" On je rekao: "Allah im povećao smutnju! Ni oni mene nisu čuvali, jer su ubili (mog unuka h.) Huseina". Zatim je, Sallallahu alejhi ve sellem, pobrojao još neke stvari, ali to prenosilac nije dobro popamtio.

Neki od njih odaberu sedmo nebo, kao napr. Ibrahim, a.s., za kojeg se u hadisima navodi da ga je Muhammed, s.a.v.s., prilikom Mi'radža sreo na sedmom nebu, oslonjenog leđima na Bejti ma'mur i okruženog muslimanskom djecom.
Neki od njih odaberu peto nebo, kao napr. Isa, a.s.
Na svakom nebu ima vjerovjesnika i poslanika, koji borave na pojedinim nebesima koja ne napuštaju. Među njima, pet je odabranih: EI-Halil, EI-Kelim, Er-Ruh, Es-Safijj i EI-Habib, koji se po svojoj volji i bez ograničenja kreću kroz svjetove.
Što se tiče evlija, (mjesto i način boravka njihovih duša) zavisi od toga kakvi su bili na ovome svijetu.
Tako se za Ebu Jezida prenosi da je njegova duša pod Aršom, gdje uživa za trpezom.

To su te četiri vrste stanja umrlih osoba, stanja u kojima jedni bivaju kažnjavani, a drugi bivaju u milosti, jedni bivaju poniženi, a drugima se ukazuje počast. Oni od njih, čije duše borave na zemlji, okupljaju se oko osoba koje su na samrti, ispunjavajući prostor oko umirućeg, tako, da ih on viđa.

Sreo sam se sa više osoba koje su mi o ovome govorile. Jedan od mojih drugova je doživio otkrovenje, kojom prilikom je vidio svog umrlog oca kako ulazi u kuću.

Ovo o čemu mi pišemo vizuelno doživljavaju samo, od strane Uzvišenog Allaha, izuzetno cijenjene osobe. Molim Allaha da i prema nama bude darežljiv, kako bismo Ga spoznali, kao što je bio i prema svojim evlijama, tako, da im je eliminisao svako podozrenje i sumnju.

l pored svega navedenog, umrli su svjesni smjene noći i dana, izuzev onih koji ostaju u nižem svijetu i koji ne bivaju uzdignuti u više sfere.
Neki od njih znaju kada je petak i drugi blagdani.

Kada neko napusti ovaj svijet (dunjaluk), oni se sakupljaju oko njega i prepoznaju ga; neko ga pita za svog bračnog druga (koji je ostao na dunjaluku), neko za roditelje, neko za ovoga, neko za onoga...Svako pita za ono što ga interesuje.

Katkada neko umre i (na onom svijetu) ne sretne nikoga od svojih poznanika (koji su umrli prije njega), a to zbog skretanja u vjeri koje može da mu se desi na samrti, pa umre kao Židov ili kršćanin te se pridruži njima. Tako, kada tamo stigne neko sa ovoga svijeta, njegovi tamošnji susjedi ga pitaju: "Šta znaš o tome i tome?"

A on odgovara: "Umro je". Na to oni kažu: "Da nas Allah sačuva i zakloni, nešto ga je zadeveralo!"
Jedan od umrlih ljudi je viđen na snu i upitan: "Kako je Allah s tobom postupio?" On je rekao: "Ja i.... - nabrojao je petoricu svojih drugova - smo dobro prošli i sada uživamo." Njega i njegove drugove su ubili haridžije.

Još je upitan za njegovog komšiju i kako je Allah sa njim postupio, pa je on rekao: "Mi ga nismo vidjeli." Taj njegov komšija se bacio u more i pritom se utopio. Mislim, a AIlah najbolje zna, da on spada u one koji su izvršili samoubistvo.

U sahih hadisima se navodi da je Allahov poslanik, s.a.v.s., u noći Isra-a, kao imam poslanicima, klanjao dva rekjata namaza, da se (na Mi'radžu) sreo sa pojedinim poslanicima: Harunom, a.s., Musaom, a.s., Idrisom, a.s.....i da su svi oni molili za milost njemu i njegovom ummetu, a svi su oni umrli i nestali sa lica zemlje.

Tu je riječ o životu duša (u zagrobnom životu). Prvi život bio je onaj, kada je Uzvišeni od duša tražio da posvjedoče protiv sebe: "Jesam li Ja vaš Gospodar?" "Jesi" - rekli su - "mi svjedočimo".

Ovosvjetski život je neuporediv sa onosvjetskim. Ovosvjetska uživanja su prividna. Alejhisselam je rekao: "Ljudi spavaju, a kada umru - probudit će se!"

Eto takva su stanja umrlih. Nakon smrti neki od njih (tj. njihove duše) su vezani za određeno boravište, dok drugi nisu, jedni uživaju a drugi pate. Dokaz tome su riječi Uzvišenog: "Oni će se ujutro i naveče u vatri pržiti, a kada nastupi (suđeni) Čas: -Uvedite faraonove ljude u patnju najtežu!"(Kur'an 40;46).


Nastavit ce se insaAllah.............
__________________
Unicknnamed is offline   Reply With Quote