Thread: Zanimljivosti :
View Single Post
Old 29-01-2009   #77
sanna72
Ona
Domaćin
 
sanna72's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Evo me i ovde :)
Posts: 3,604
Default

Em viču, em tuku, a ni ručak ne spremaju

Ćuprija -Dušan Trifunović (40), ekonomista iz Ćuprije, sa pedesetak istomišljenika iz čitave Srbije do kraja februara formiraće nevladinu organizaciju "Muška sigurnost". Inicijativni odbor je konstituisan upravo preksinoć, a u njemu su, kako tvrdi Trifunović, i jedan poslanik, zamenik ministra i akademik.
Kao što se iz imena može zaključiti, ova NVO će se angažovati na pomoći muškarcima, žrtvama porodičnog nasilja, tako što će im obezbediti podršku advokata, ukoliko propadne posredovanje u pokušaju mirenja supružnika u sporu, što je "Muška sigurnost" takođe sebi stavila u zadatak. Takođe, od Ministarstva za rad i socijalnu politiku će zvanično zatražiti da pomogne u formiranju "sigurne kuće" za muškarce.
- I psi imaju azile, i njih neko štiti, pa zašto ne bi i muškarci imali utočište - rezonuje naš sagovornik, dodajući da će se, ukoliko ne naiđu na razumevanje resornog ministarstva, obratiti potencijalnim donatorima i ambasadorima zemalja u kojima je postojanje "sigurne kuće" za muškarce uobičajeno.
Pre nego što je uplovio u vode nevladinog sektora, i to u one kojima pre njega niko nije brodio, Dušan Trifunović je stekao znatno političko iskustvo, još od 1989. godine, kada je bio član SPO-a u osnivanju. Na dužnost potpredsednika SO Ćuprija izabran je marta 2002, a kada je oduzet mandat tadašnjem predsedniku Miladinu Todoroviću, u statusu v. d. je obavljao najvišu skupštinsku funkciju do juna naredne godine. Bio je i opštinski menadžer za infrastrukturu, a trenutno je predsednik opštinskog odbora Nove Srbije i potpredsednik okružnog odbora ove stranke.
- Problem porodičnog nasilja nad muškarcima mnogo je rasprostranjeniji nego što se pretpostavlja. Pošto sam svakodnevno u kontaktu sa mnogo ljudi, pouzdano tvrdim da polovinu muževa u centralnoj Srbiji maltretiraju njihove supruge. Nedavno me je zvao čovek koga je žena udarila oklagijom po vratu. Otišao je lekaru, stigla je i policija, ali nisu hteli da naprave izveštaj, koji bi mu poslužio kao dokaz da je bio zlostavljan. Sećam se i kada je žena jednog odbornika upala na sednicu SO Ćuprija i javno ga omalovažila rekavši da je impotentan i da će ona znati šta da radi ako on ne bude ispunio njene zahteve. Jednom sam bio u gostima kod prijatelja i svojim ušima čuo kada mu je supruga rekla da umukne da ga ne bi udarila. Poznajem i čoveka koji radi dva posla, a njegova dokona žena ne samo da ga tako umornog ne čeka s ručkom i toplim rečima razumevanja, već samo traži razlog da zapodene svađu - nabraja Dušan slučajeve koji su ga motivisali da se sa pedesetoricom istomišljenika prihvati gradnje NVO grudobrana muške sigurnosti.
Inače, muke muškaraca zlostavljanih u braku bile su van fokusa Dušanove pažnje, sve dok ga 2005. nije "zasvrbelo po vlastitim leđima". Naime, te godine se razveo sa suprugom s kojom je u braku proveo 13 godina. Okružni sud u Jagodini njihov brak je zvanično okončao decembra prošle godine.
- Mislim da sam prvi u Srbiji protiv koga je supruga podnela krivičnu prijavu za nasilje u porodici, čim je to delo uvršteno u krivični zakonik. Procesuiran sam po skraćenom postupku, izrečena mi je zabrana da joj se približim na manje od 20 metara - jada nam se Trifunović, dodajući da sada već bivša supruga do danas nije postupila po rešenju Okružnog suda iz 2006. prema kome je bila obavezna da mu vrati pečat i ključeve poslovnog prostora od 600 kvadrata u kome je smeštena njegova privatna firma.
- Dakle, i ja sam sam bio žrtva maltretiranja, a nisam naišao na razumevanje nijedne institucije - ističe Dušan, ali naglašava da, i pored tih ožiljaka, nije postao ženomrzac.
- Najbolji dokaz za to je da sam pred ženidbom sa osobom s kojom sam u vezi poslednje dve godine. I naša organizacija će, između ostalog, posredovati na upoznavanju neženja iz Srbije sa devojkama iz drugih zemalja - otkriva nam Dušan buduća stremljenja "Muške sigurnosti".
__________________
Moja vrata su uvek otvorena... Neka ti ne bude neugodno izaci.

sanna72 is offline   Reply With Quote