View Single Post
Old 11-10-2007   #59
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default SAMO ZA "LUDAKE"

SAMO ZA "LUDAKE"



Ohhh,tesko je naici na trag Bozji usred zivota kakav mi vodimo,usred ovog tako zadovoljnog,tako izrazito gradjanskog vremena,bez ikakvog duha,s' pogledom na ovaku arhitekturu,ovakve poslove i ovakve ljude.

Kako,onda,da ne budem stepski vuk,olinjali pustinjak usred sveta ciji ciljevi nisu moji,cije mi radosti nista ne znace!

Ne mogu da izdrzim dugo ni u pozoristu ni u bioskopu,jedva sam u stanju da procitam novine,retko kad modernu knjigu,i ne mogu da razumem kakve to naslade i zadovoljstva ljudi traze u prepunim zeleznicama i hotelima,prenatrpanim kafanama sa nametljivom i sparnom muzikom,po batovima i varijetetima elegantnih raskosnih gradova.

Sta traze po svetskim izlozbama,po korzoimana predavanjima za one koji su zeljni obrazovanja,na velikim sportskim igralistima???

Ja sve te radosti,koje bi mi,najzad,bile pristupacne i radi kojih se hiljade trude i tiskaju,ne mogu da razumem i da ucestvujem u njima.



A ono sto se u meni dogadja u retkim casovima radosti,sto je za mene slast,dozivljaj,ekstaza i uzvisenost-to svet voli i trazi mozda jedino u pesnickim delima,a u zivotu smatra ludoscu.



I odista,ako je svet u pravu,ako su tu muziku po kafanama,te masovne zabave,ti amerikanizovani ljudi,zadovoljni tako sitnim stvarima,u pravu???

Onda sam ja kriv,onda sam lud,onda sam odista,kako sam sebe cesto nazivao,Stepski vuk,zivotinja koja je zalutala u tudj i nerazumljiv svet,koja vise ne nalazi svoju postojbinu,vazduh i hranu.



STEPSKI VUK

autor:Herman Hesse
  Reply With Quote