View Single Post
Old 09-10-2007   #58
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default

Šta je "SABUR"???



Sabur je jedna lijepa bosanska riječ orijentalnog porijekla. Često ga preporučuju, no rijetko prakticiraju. On je jedna od stvari kojima ljude podučava mjesec ramazan, koji smo upravo ispratili, nevezano za to da li su vjernici ili ne. No pitanje je koliko će sabura u nama ostati do narednog ramazana? Ili koliko dugo uopšte?



Generalno ne volim stajati u bilo kakvom redu, međutim tokom ramazana sabur čuda čini. Jedno od malih zadovoljstava koje ramazan nosi jesu somuni. Ti nekvasani hljepčići što se u svakom bosanskom (i hercegovačkom) gradu se drugačije spremaju, a i zovu (pitice, lepine, ramazanije), u Sarajevu u ramazanu imaju baš onaj ton koji volim. Zbog tog karakterističnog osjećaja i zadovoljstva u nošenju svježe pečenih somuna, njihovog mirisa koji inspiriše maštu ali jača strpljivost do iftarskog vremena, nije mi žao prošetati i nešto dalje. To naravno ne znači da su isključivo na jednom mjestu u gradu "oni pravi", kako to neki vole reći, hvaleći se kako oni obavezno moraju imati "čaršijske", "Ajšine" i slično na stolu, makar stanovali i u Novom gradu; pravu mjeru našao sam na bar dva druga mjesta u različitim dijelovima grada.



Ponekada se u kupovini somuna formira red, manji ili veći. Tada ljudi mirno čekaju svoj red, što i nije uobičajeno kada su drugi razlozi čekanja. Tu i tamo se kao i uvijek nađe poneki mangup, koji će proći pored; neke stvari se ne mogu promijeniti. Zapazio sam da su u tome aktivni pripadnici generacije mlađih tinejdžera. Možda tu ima nešto i u odgoju te generacije, jer ne smatram uobičajenim gurati se lagano, usput dozivati prijatelje koji naknadno dolaze (jer su i njih roditelji poslali u kupovinu) da im se priključe u redu, te kasnije naglas pokazivati drugima dokle su došli kroz red. Stariji od njih manje-više to sa saburom tolerišu; to ponašanje uostalom nije teško primijetiti, tek poneko diskretno upozorava da bar nije u redu tim se hvaliti.



Sabur znači strpljivost, ali ona mudra. Sabur nije trpljenje, naročito ne nepravde i ljudske gluposti, koju redovno susrećemo. Sabura će nam definitivno trebati u bliskoj budućnosti ukoliko pratimo vijesti iz domaće, a i međunarodne politike.

NAZALOST, NA NEKE DOGADjAJE NE MOZEMO UTJECATI.

TEK SKUPLJATI SABUR U SEBI.
  Reply With Quote