View Single Post
Old 08-06-2012   #144
Nada
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 16
Default

@Toomtoom eto i ja sam pocela da tragam za korenima ali na zalost kod nas drzavni organi ne vode evidenciju kao na pr. Britanci, Nemci i dr. tako da je veoma tesko doci do podataka baziranih na pisanim dokumentima. Ako ti nije poznato, arhiv u Novom Pazaru gde su se cuvala dokumenta Sjenickog okruga je bombardovan u par navrata krajem II sv. rata pa svi podaci o korenima tih familija su unisteni. Jedino sto je ostalo su prepricavanje rodjaka. Ali i to ima svoja ogranicenja, jer sto neko rece, svi su zeleli da budu bolji nego sto jesu, pa su negativne stvari preskakali i krili, a pricali samo lepe. No, ko je zreo i odrastao, moze da prihvati sve pa i lose stvari. Moja motivacija da pristupim forumu je i bila da potrazim korene svoje familije, jer su skoro svi pomrli. Ostala mi je samo jedna tetka. Podataka u arhivama nema, pa je ostalo samo da se pretresu secanja mestana. Moj deda je bio jedan od predsednika opstine Sjenica-Gojko Tubic, rodom iz Lopiza (slavili su Sv. Savu), trgovac (po pricanju moga oca trgovao je stokom i imao ogromna stada ovaca), boem, voleo je da popije i da peva. Bio je veliki prijatelj sa Hasanom Zvizdicem, verovatno su kao trgovci imali zajednicke poslove, ali i poreklo. Kroz neke price sam saznala da su ustvari dosli iz Hercegovine, ali kako i kojim povodom, e to ne znam. Kao zemljaci, kao trgovci imali su dosta zajednickih tacaka, pa su se podrzavali i politicki: deda je uz promociju svoga suraka (ili pasenoga, zeninog brata) Strahinje Borisavljevica, podrzavao i Hasana Zvizdica da ga izaberu za poslanika, no izabran je Strahinja za narodnog poslanika, a Hasan za zamenika. U Arhivu Slovenije postoje govori u Narodnoj skupstini Kraljevine Jugoslavije.
Cini mi se da interesovanje za korene pocne da se javlja tek onda kada vise nemas koga da pitas od svojih i to u nekim zrelijim godinama, pa razumem mladje diskutante da se malo prepucavaju oko nevaznih stvari. Ne kazem ni da je ovo od "svetskog znacaja" ali neke od nas interesuje....
Elem, moj deda i baba su nagrabusili posle rata, pa se u familiji dugo cutalo, dok mi tada mladji nismo naculjili usi i desifrovali razgovore medju odraslima. Naravno, nekada je bilo opasno potezati te teme, ali sada je moguce pitati sve bez ustrucavanja.
Posto je forum mesto gde se moze zapoceti bilo koja tema, a mnoge ljude ne poznajemo, moze doci do nerazumevanja, ali mislim da je bolje biti konkretan i, sto rekli Vojvodjani, ne jediti se za svaku sitnicu. Vazno je da nikome nije namera da vredja, ni stavlja so na rane, vec da se druzimo i ponesto saznamo, a zajednicki imenitelj nam je nesto lepo - zavicaj. Ja nikada nisam bila u Sjenici, ali dobro znam da poticem odatle, a kada neko kaze nesto neprikladno, branim je kao da sam tamo rodjena.
Nada is offline   Reply With Quote