View Single Post
Old 19-06-2009   #736
abdullah
Registrovan
Početnik
 
abdullah's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 50
Default Allahov Poslanik, s.a.v.s., kao uzor i njegovo slijedjenje

Allahov Poslanik, s.a.v.s., kao uzor i njegovo slijedjenje

Pripremio: Suad Drpljanin

Po svojoj prirodi ljudi imaju potrebu za uzorima. Uzimanje nekoga za uzor je stanje u kojem se covjek nalazi kada slijedi drugog, bilo u dobru ili zlu. Uzvizeni Allah, dzelle sanuhu, u prijevodu znacenja kaze: ''Vi u Allahovom Poslaniku imate divan uzor za onoga koji se nada Allahovoj milosti i nagradi na onom svijetu, i koji cesto Allaha spominje.'' (El-Ahzab, 21)

Vidimo da Allah, dzelle sanuhu, kaze da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, vjernicima divan uzor, znaci ako postoji dobar uzor, onda postoji i los uzor.

Uzimanje Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, za uzora znaci: slijedjenje Poslanika u svim stvarima koje se ticu vjere, bilo da su te stvari sitne ili krupne. Allah, dzelle sanuhu, u prijevodu znacenja kaze: ''Kada Allah i Poslanik Njegov nesto odrede, onda ni vjernik ni vjernica nemaju pravo da po svom nahodjenju postupe. A ko Allaha i Njegova Posalnika ne poslusa, taj je sigurno skrenuo s pravog puta.'' (El-Ahzab, 36) Ovo se odnosi na sve muslimane opcenito, a daije posebno moraju da u svom pozivanju ljudi u islam, uzmu sebi Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, za uzor i da slijede njegov sunnet u da'vi. Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je najveci uzor svima onima koji pozivaju u Allahovu, dzelle sanuhu, vjeru, i svim muslimanima u svakodnevnom zivotu. Njegov, sallallahu alejhi ve sellem, put je put spasa od svakog zla i uspjeh u svakom dobru. Allah, dzelle sa'nuhu, ucinio je Svoga Poslanika upucivacem i svjetiljkom koja sija svim ljudima sirom svijeta. Uzviseni Allah, dzelle sanuhu, u prijevodu znacenja kaze: ''O Vjerovjesnice, Mi smo te poslali kao svjedoka i kao donosioca radosnih vijesti i kao poslanika koji opominje, da – po Njegovom naredjenju – pozivas k Allahu, i kao svjetiljku koja sija.'' (El-Ahzab, 45-46) U tminama neznanja hvatamo se za njega, sallallahu alejhi ve sellem. Njegova svjetlost nam je uputa, pa koliko ga budemo slijedili, toliko cemo biti uspjesni i ponosni.

Zbog cega uzimamo Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, za uzor?

Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, je Allahov poslanik, On ga je odabrao da bude uputa svim ljudima, i da ih izvede iz tmina na svjetlo. Zbog toga je on uzor svim muslimanima i zbog toga ga svi muslimani vole. Allah, dzelle sa'nuhu, u prijevodu znacenja kaze: '' Reci: 'Ja sam covjek kao i vi, meni se objavljuje da je vas Bog – jedan Bog. Ko zudi da od Gospodara svoga bude lijepo primljen, neka cini dobra djela i neka, klanjajuci se Gospodaru svome, ne smatra Njemu ravnim nikoga!" (El-Kehf, 110)

Ljubav prema Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, treba da bude veca od ljubavi prema sopstvenoj djeci ili od ljubavi prema roditeljima ili svim ostalim ljudima. Ebu Hurejre prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: ''Nece biti pravi vjernik onaj koji me ne bude vise volio od svoje djece, svojih roditelja i svih ostalih ljudi.'' (Muttefekun alejhi)

Ova iskrena ljubav prema Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, zahtijeva da se on slijedi u svim stvarima vjere i da se uzme kao uzor u svakodnevnom zivotu. Zato je Allah, dzelle sa'nuhu, naredio da se on slijedi, pa kaze Uzviseni u prijevodu znacenja: ''Reci: 'Ako Allaha volite, mene slijedite, i vas ce Allah voljeti i grijehe vam oprostiti!' – a Allah prasta i samilostan je.'' (Ali Imran, 31) Isto tako Allah, dzelle sa'nuhu, u prijevodu znacenja kaze: '' Ti ono sto ti Gospodar tvoj objavljuje slijedi – drugog boga osim Njega nema! – i mnogobosce izbjegavaj.'' (El-En'am, 106) A zabranio je da se slijede strasti, pa obracajuci se Davudu, alejhis-selamu, Uzviseni u prijevodu znacenja kaze: ''O Davude, Mi smo te namjesnikom na Zemlji ucinili, zato sudi ljudima po pravdi i ne povodi se za strascu da te ne odvede s Allahova puta; one koji skrecu s Allahova puta ceka teska patnja na onom svijetu zato sto su zaboravljali na Dan u kome ce se racun polagati.'' (Sad, 26) Dakle, stvarnost uzimanja Poslanika, salallahu alejhi ve sellem, za uzor je: slijedjenje objave koja mu je spustena i cvrsto drzanje za istinu sa kojom je dosao.

Sfere u kojima Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem,treba da bude uzor svakom muslimanu

Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, mora biti uzor svakome onome ko poziva Allahu, dzelle sa'nuhu, u akidi (vjerovanju), ibadetima, ophodjenju sa drugima i svim sferama zivota.

Posljednja objava specificna je po tome sto se obraca svim ljudima, a ne samo jednom odredjenom narodu, kao sto je to bio slucaj sa prijasnjim objavama. Isto tako specificna je i zato sto obuhvata sve sfere zivota. Allah, dzelle sanuhu, govoreci o tome kako je ovo objava namijenjena svim narodima, u prijevodu znacenja kaze: ''Mi smo te poslali svim ljudima da radosne vijesti donosis i da opominjes, ali vecina ljudi ne zna, i govore: 'Kad ce vec jednom ta prijetnja, ako istinu govorite?'" (Seba', 28-29) Isto tako Uzviseni u prijevodu znacenja kaze: ''Neka je uzvisen Onaj Koji robu Svome objavljuje Kur’an da bi svjetovima bio opomena.'' (El-Furkan, 1) A govoreci o tome kako Kur'an obuhvata i objasnjava sve sfere ljudskog zivota, Allah, dzelle sa'nuhu, u prijevodu znacenja kaze: ''A sta ce biti onog Dana kad protiv svakog naroda dovedemo po jednog svjedoka, od njega samog, i tebe dovedemo kao svjedoka protiv ovih! Mi tebi objavljujemo Knjigu kao objasnjenje za sve, i kao uputu, i milost, i radosnu vijest za one koji jedino u Njega vjeruju.'' (En-Nahl, 89)

Kada je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, bio taj koji je prenio objavu od svoga Gospodara, kao sto On u prijevodu znacenja kaze: ''Mi smo i prije tebe samo ljude kao poslanike slali i objavljivali im – pitajte sljedbenike Knjige ako ne znate – jasne dokaze i knjige. A tebi objavljujemo Kur’an da bi objasnio ljudima ono sto im se objavljuje, i da bi oni razmislili.'' (El-Ankebut, 43-44), onda sfere u kojima se on treba slijediti i u kojima treba biti uzor svakome muslimanu – su sve sfere iz cjelokupnog zivota jednog covjeka koje su vezane za pitanja vjere, bilo da se radi o drustvenim ili pitanjima nekog pojedinca, o politici ili o ekonomiji i tome slicno.

Sejhul-islam Ibn Tejmijje kaze: ''Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, bio je imam ovoga ummeta. On je taj koji je bio sudija u svom ummetu, on je taj koji se borio sa njima, on je taj koji je sprovodio zakone, on je taj koji je vracao prava obespravljenima, on je taj koji ih je predvodio u namazu. On ce se slijediti u svemu ovome. Pa onaj koji predvodi namaz ili predvodi ljude na hadzdzu, on ce mu u tome biti uzor. Vodja u borbi treba da vidi kako se on ponasao u borbi, pa da ga u tome slijedi. Isto tako onaj koji provodi zakone ili onaj koji sudi ili onaj koji daje fetve, treba u tome da njega slijedi.'' (Medzmuetul-Fetava, 22/323)

Najvaznije sfere u kojima Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem,treba da bude uzor svakom muslimanu:

1. U ciscenju duse

Ciscenje duse postize se ibadetima, kako farzovima tako i sunnetima. Ono je prioritet i veoma vazan detalj u da'vi i odgoju, kako samog sebe, tako i drugih. Svaki musliman treba o tome da vodi racuna kako bi postao u potpunosti pokoran svome Gospodaru u svim naredbama i zabranama. Ako ovo postigne, i ovako ocisti svoju dusu, onda ce mu pozivanje drugih u Allahovu, dzelle sa'nuhu, vjeru biti mnogo lakse. Allah, dzelle sa'nuhu, u prijevodu znacenja kaze: ''On je neukima poslao Poslanika, jednog izmedju njih, da im ajete Njegove kazuje i da ih ocisti, i da ih Knjizi i mudrosti nauci, jer su prije bili u ocitoj zabludi, i drugima koji im se jos nisu prikljucili – On je Silni i Mudri.'' (El-Dzumu'a, 2-3) Iz spomenutog ajeta vidimo da je Poslanikov, sallallahu alejhi ve sellem, zadatak i pored ostalih bio i taj da ocisti svoje ashabe (drugove) od svih losih osobina i djela. Svima nam je poznato da je upravo Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, bio taj koji je najvise svoga vremena provodio u ibadetu i obracunu sa svojom dusom, iako mu je bilo sve oprosteno.

Jedan od najvecih problema sa kojima se da'va srece u danasnjem vremenu je taj da se njome bave oni koji nisu sposobni niti spremni da se njome bave. Mnogi od njih nemaju znanja, a neki imaju ali veoma malo. Takvi ne vode racuna o sebi, o sopstvenom prociscavanju niti o odgoju prvo samih sebe. Pozivaju u islam, a oni su ti koji su najpreci da budu pozivani zbog njihovog nepoznavanja islama i zanosa koji se temelji na emocijama, a ne na znanju.

2. U lijepom moralu i ponasanju

Da'va je velika obaveza koju je preuzeo onaj koji se bavi pozivanjem. Da bi ispunio ovu obavezu kako treba, musliman se mora okititi lijepim ponasanjem i moralom. U ovome mu, naravno, mora kao uzor biti Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, jer je njegov moral i njegovu cud pohvalio Gospodar svih svjetova, Koji je u prijevodu znacenja rekao: ''jer ti si, zaista najljepse cudi'' (El-Kalem, 4). U njemu su se spojile sve najljepse osobine koje je ikada ijedan covjek posjedovao. Zato svaki daija mora da vodi racuna o svom ponasanju i moralu, kako bi ljudi prihvatili od njega to u sta ih on poziva. A upravo je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, svakome najbolji primjer za to.

3. U metodama da've

Metode i stilovi pozivanja ljudi su mnogobrojni. Svaki daija mora da zna koga poziva, kakvo je njegovo stanje. Isto tako mora da poznaje specificnosti vezane za mjesto i vrijeme u kojima poziva ljude u islam. O svim ovim metodama u da'vi moze se saznati izucavanjem Poslanikovih, sallallahu alejhi ve sellem, nacina pozivanja ljudi u islam, i on u tome mora biti uzor svakom daiji. Allah, dzelle sa'nuhu, u prijevodu znacenja kaze: ''Reci: 'Ovo je put moj, ja pozivam k Allahu, imajuci jasne dokaze, ja, i svaki onaj koji me slijedi, i neka je hvaljen Allah, ja Njemu nikoga ne smatram ravnim." (Jusuf, 10 Dakle, on je bio taj koji je pozivao ljude sa jasnim dokazima, znanjem i ostroumnoscu. Nijedan metod da've ne moze biti uspjesan osim onog metoda koji je prakticirao najodabraniji covjek.

Molim Allaha, dzelle sa'nuhu da nas ucini od onih kojima ce Poslanik biti uzor u svemu. Amin!
abdullah is offline   Reply With Quote