Thread: F1 2008
View Single Post
Old 04-02-2008   #25
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default



FORMULA 1: Španija gubi trke zbog rasizma?
Ponedeljak, 4. februar 2008. 19:56

Španija bi mogla da izgubi organizaciju obe Velike nagrade Formule 1, zbog rasističkih napada navijača Fernanda Alonsa upućenih tamnoputom Luisu Hamiltonu.

Bord FIA saopštio je u ponedeljak da bi vredjanje Luisa Hamiltona tokom testiranja na stazi "Montmelo" kraj Barselone prošlog vikenda moglo da se završi sankcijama, a jedna od opcija je otkazivanje VN Španije (27. april, Barselona) i VN Evrope (24. avgust, Valensija).

Izbacivanje iz kalendara trka Formule 1 sasvim je u skladu sa statutom FIA.

"Obratićemo se nacionalnim sportskim vlastima u Španiji u vezi svega što se dogodilo prošlog vikenda i u tom pismu biće navedeni naši dalji potezi. Formula 1 je globalan, multikulturalan sport - ovakvih scena nije bilo u istoriji i neće ih ni biti", piše u saopštenju FIA, objavljenom u ponedeljak.

Grupa najvatrenijih navijača Fernanda Alonsa verbalno je vredjala njegovog prošlogodišnjeg klupskog kolegu iz Meklarena, Luisa Hamiltona, inače prvog tamnoputog vozača u istoriji Formuli 1. Pored verbalnih, bilo je i uvreda istaknutih na tribinama iznad Meklarenovog boksa.

Netrpeljivost Španaca prema Hamiltonu počela je još prošle sezone, kada je započet sukob izmedju njega i Alonsa. Sukob, koji je rezultirao Alonsovim odlaskom iz Meklarena i povratkom u tim Renoa, s kojim je osvojio dve titule 2005. i 2006. godine.

Jedna grupa navijača obojila je lica crnom bojom i nosila perike i majice sa natpisom "Hamiltonova porodica". Oni, ali i većina drugih navijača, gestikulacijama su omaložavali Hamiltona, dok je pešačio prema garaži svog tima.

"Voleo bih da me ti navijači razumeju. Sve što sam radio, bilo je da pokušam da osvojim titulu. Nijednog trenutka nisam radio direktno protiv Alonsa, ali borba je bila žestoka i to je pokvarilo sliku o meni u Španiji", objasnio je Hamilton.

"Španci su uvek bili veoma "vrući" kada sam ja u pitanju, ali iako sam znao šta bi moglo da mi se dogodi u Barseloni, nije bilo prijatno."

U osudi ovog čina najžešća je bila Motosport federacija Španije, koja je vredjanje Hamiltona nazvala "aktom nekolicine".

"Ti idioti, koji u čisto sportsko rivalstvo mešaju nasilje moraju da znaju da će naša federacija biti apsolutno netolerantna prema takvim ispadima", piše u saopštenju.

Da se radi o "činu nekolicine", govori podatak da je Hamilton istog dana delio autograme i slikao sa se navijačima koji su to želeli.

"Skandiranje nečijeg imena, kao i zviždanje, je sastavni deo sporta. Ali, ono što se dogodilo je nemanje stila", rekao je direktor staze "Montmelo" Ramon Pradera.

"Mogli bismo da izgubimo trku, tako da ćemo uraditi sve što je potrebno da se ovakve stvari nikada ne ponove."

Španci su, inače, skloni rasizmu. Navijači na fudbalskom meču izmedju Španije i Engleske, u Madridu 2004. godine majmunskim urlicima "častili" su tamnopute engleske reprezentativce, a zbog istovetnog ponašanja Saragosinih navijača, Samjuel Eto izašao je demonstrativno sa terena u feburaru 2005. godine.

(MONDO)
__________________
SVE JE RELATIVNO
_______________
http://atko.se
adnan is offline   Reply With Quote