View Single Post
Old 26-08-2008   #35
halilce
Samo Vas gledam...
Domaćin
 
halilce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: sjenica
Godine: 56
Posts: 14,092
Default

Ja koliko znam,da održavanje groblja,nema veze ko je na čelu IZ,Zukorlić ili Zilkić!
I u Novoj varoši i u Pazaru,isti su ljudi bili na čelu(i pre podele),pa u varoši imaju čoveka koji odžava groblja!
Znam da su kod nas,do prije neku godinu,davali pojedincima da kose groblje,besplatno!
Sada više niko neće to da uzme ni džabe,jer ga je teško i kositi!Mezari su česti i bez reda,izuzev novog groblja!!
Ali i ono se kosi,sa,o ono što je čisto bez mezara!Nijedan mezar,nije pokošen niti između mezarova!A makar tu može da se priđe i da se sredi!
Problem je,što se ne prime ljudi,u stalni radni odnos,koji bi održavali sva groblja,i novo i stara!
Rešenje,po meni bi moglo da izgleda ovako!
Osnovati preduzeće,koje bi imalo do 5-6 radnika,koji bi održavali sva groblja u Sjenici,kupiti im potrebnu opremu(motorne kosilice i testera za travu i šiblje,krampove,ašove,lopate)!
Njihov posao bi bio,da kose travu,čiste mezarove,zimi čiste prilaze od snijega kad ima dženaza ili sahrana i da kopaju grobove!
Obzirom,da se godišnje u Sjenici obavi najmanje 120-150 dženaza,a cijene kopanja mezara i su 60 eura,grobnog mesta 100e da pokušam
da izvedem neku računicu!
God.članarina za održavanje groblja po domaćinstvu(a 95% bi je plaćalo)da bude po 10 eura
500-600 dom.x10e = 5000/ 6000
120-150 x 100e gr.mesto=12000/15000
120-150 x 60 kop.mezara= 7200/ 9000
----------------------------24200-30000
Od ovog novca bi moglo da se plaća i osiguranje za te radnike i da im plata bude oko 300 eura!
Činjenice govore,da su nam groblja zapuštena i da nam treba neko rešenje i to brzo!Nadajmo se da će neko nešto preduzeti!
Ako budemo čekali hodže,možda nas paščad budu vukla mrtve oko mosta !



__________________
halilce is offline   Reply With Quote