View Single Post
Old 13-05-2010   #1
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default Reis ul ulema IZ BiH : "Glasajte za Zukorlica"

Reis ul ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini (BiH) Mustafa Cerić pozvao je Bošnjake u Srbiji da izađu na izbore za Nacionalni savet te manjinske zajednice i glasaju za glavnog muftiju Islamske zajednice u Srbiji Muamera Zukorlića, nosioca liste Bošnjačke kulturne zajednice (BKZ).



"Pozivam Vas da izađete na izbore u Sandžaku i u Srbiji i da glasate za Bošnjačku kulturnu zajednicu za Bošnjačko nacionalno veće i za listu na kojoj je moj prijatelj i moj veliki poverenik, kao što sam i ja njegov, muftija sandžački i cele Srbije Muamer-ef. Zukorlić", izjavio je reis Cerić, prenela je lokalna TV Jedinstvo.

Izbori 6. juna

Cerić je izneo da podržava Zukorlića "sa punom odgovornošću pred Bogom, pred istorijom i pred bošnjačkim narodom, ne samo Sandžaka i u Srbiji, nego u svetu".



"A Bošnjaka je danas u svetu, po svim ozbiljnim procenama, od osam do 10 miliona. Kada budete izašli na glasanje ovih dana svi Bošnjaci celog sveta će gledati u Sandžak i očekivati da uradite ono što treba da uradi odgovoran i ponosan Bošnjak u ovom vremenu i u ovim uslovima. To je da svoj glas bez ikakve dileme date čoveku koji je dosadašnjim svojim radom pokazao hrabrost, mudrost i odvažnost da ponese oreol jednog od Bošnjaka koji se rađa u sto godina samo jedan put", poručio je Cerić.

Upis u posebne biračke spiskove nacionalnih manjina povodom predstojećih izbora za nacionalne savete manjinskih zajednica traje do 21. maja.

Upisani u biračke spiskove moći će da učestvuje na izborima 6. juna.

Oni koji se budu upisali u spiskove posle 21. maja, steći će biračko pravo za izbore nacionalnih savete manjinskih zajednica u narednom ciklusu.

Za i protiv
Zukorlić u svojoj intenzivnoj kampanji poručuje da su predstojeći izbori svojevrstan referendum na kome Bošnjaci treba da se izjasne "za" i "protiv" dva puta - puta Sandžaka i bošnjačkog interesa, ili Šumadije i beogradskog interesa.

Zukorlićevu trku na izborima za Nacionalno veće Bošnjaka osporavaju pripadnici druge opcije unutar islamske zajednice - Islamske zajednice Srbije.

To isto čine i predstavnici druge dve izborne liste - Bošnjačke liste čiji je nosilac narodni poslanik Esad Džudžević i koju podržava Stranka demokratske akcije (SDA)Sulejmana Ugljanina i lista Bošnjački preporod, bliska Sandžačkoj demokratskoj partiji (SDP) čiji je osnivač bio Rasim Ljajić.

Ugljanin je ministar bez portfelja u Vladi Srbije dok je Ljajić zadužen za resor rada i socijalne politike, a takođe i predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom.

U Srbiji deluju dve opcije islamske zajednice - Islamska zajednica Srbije kojom rukovodi reis ul ulema Adem Zilkić i Zukorlićeva Islamska zajednica u Srbiji koja duhovno i organizaciono pripada Islamskoj zajednici BiH i za jedinog vrhovnog poglavara priznaje reis ul ulemu Mustafu Cerića.
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Sponsored Links