View Single Post
Old 28-11-2007   #24
lejlaa
Gost
 
Posts: n/a
Default

Fuad Masovic (1975) iz Sjenice:



-U petak vece 25. januara 2002. vozili smo se gradom ja i moj drug Mujovic Enes sa njegovim privatnim autom, primetili smo dvije patrole policije (po dvojica) na mjestu (kod "Politike") i kod hotela "Srbije". Isli smo u koloni, auta su polazila a nas dvojicu saobracajac Terzic Mile, sa kojim nisam u dobrim odnosima, nas je zaustavio. Trazio mi je dokumenta i pitao me je da li sam sta pio. Odgovorio sam da sam popio dva mala piva. Naredio mi je da izadem iz auta, i dodem do njega,tu ispred apoteke. Rekao mi je da duvam. Odgovorio sam da necu da duvam, ali cu da izvrsim analizu krvi. Nakon toga, obojica su izvadili palice i zatrazili da udem u njihovo auto. S' obzirom da je moje auto ostalo na putu, pitao sam doticne. Zasto da idem sa njima i nisam nista uradio. Odmah nakon toga poceli su da me udaraju palicama u predelu glave i butina (bas tu na ulici). Branio sam se rukama i pri tom zadobio povrede ruku i nogu. Nakon ove torture izvadili su pistolje obojica i rekli. Pucacu te, ulazi u auto, nakon cega ja nisam i dalje ulazio. Nnavodim da nisam ni psovao, vredao, nisam ni davao otpor. Prilazi mi Đuric i njegov kolega - brane me, nakon cega mi je Đuric reko imas pravo da ne duvas, nakon cega sam ja reko da me vodi na analizu krvi, da bi utvrdili pravo stanje stvari, i da zatrazim ljekarsku pomoc, nakon zadobijenih povreda. Đuric me odvezao do bolnice. Obratio sam se doktoru Stevicu da mi da uvjerenje o povredama a on je rekao: Sutra dodi, to cemo zavrsiti. Nakon toga Đuric,radnik SUP-a, odvodi me u SUP - Sjenica. Prilikom ulaska u hodnk SUP-a, Pavlovic,radnik SUP-a, ulazi i udara me u hodniku nogom u predelu prepona, zamahnuo je i da me udari rukom, ali je Đuric interveniso i odbranio me. U hodniku SUP-a su me zadrzali oko sat vremena. Cekali smo komandira Ifeta Muhovica radi izjave. On me je saslusao - kod njega sam zatrazio da duvam u taj alko test, i zakljucili su da nisam pod dejstvom alkohola u nedozvoljenim granicama. Bilo je svega 0,14% promila alkohola. Pitao me je Ifet Muhovic: "Zasto nisi duvao?" sto sam ja odgovorio da ja skoro svako vece dozivljavam torturu, zaustavljanja, te duvanja u belon, maltretiranje u obliku gde si bio, sta si radio ovako kasno, drzanje na ulici po pola i jedan sat to beznazlozno. Posle svega toga Ifet mi je rekao da sacekam mozda cu biti pritvoren i sproveden sutra na sudenje. Cekao sam u hodnik oko pola sata. U meduvremenu on je saslusao dvojicu svojih radnika koji su me tukli. Kad je uoceno da nema osnove za pokretanje prekrsenog postupka, konacno su me pustili, uz napomenu da se sutradan javim Ifetu Muhovicu. Ujutru sam dosao u SUP - javio se Ifetu, a on mi je rekao da sacekam na hodnik dok ne zavrse prijavu za pokretanje prekrsajnog postupka. Doveli su me kod N. Vasojevica, sudije za prekrsaje, sto je on okarakterisao da sve nije bitno, jer je to obican saobracajni pristup. Moja prijava je odlozena do daljnjeg, a usput napomenuo da cu biti novcano kaznjen zbog nepostupanja po naredenju".



Muhamed Fijuljanin (1937) iz Sjenice:



"Dana 5. aprila 2002. posao sam da produzim saobracajnu, dozvolu u vezi sa jednom poluprikolicom, kod Zlatka Knezevica. Uz put sam sreo Osma Kugica i on je posao kod Zlatka. Na ulazu u zgradu OUP-a, na stepenicama, stajao je jedan policajac, kojeg ja nisam poznavao i rekao sam mu: "Sefe, da li radi Zlatko Knezevic?" On se drznuo i rekao ljutito: "Nisam ja sef, nauci se ponasanja i ophodenja kako da se obratis! Ko vas je to tako naucio i razmazio? Ja cu vas nauciti reda!" Odgovorio sam mu: izvini ako sam te uvrijedio i produzio pored njega. Stigli smo do Zlatkove kancelarije, ali je ona bila zakljucana. Vratili smo se do dezurne sluzbe i na salteru pitali: da li radi Zlatko, i da li ce doci? Na salteru su nam odgovorili da ne znaju, nije se javljao i da je Zlatko bolestan i da ide na neke lekraske kontrole i da sigurno nece doci. Kada sam izlazio, primjetio sam istog policajca, na istom mjestu, kako stoji. Rekao sam mu: "Mogao si mi ti rec, da Zlatko ne radi, da ne ulazim tamo. Policajac mi je odgovorio: "Da sam znao da si takav ne bih te ni pustio da udes!". Pitao sam ga: sta sam ja to uradio i sta sam te uvredio? Ako nisi trebao, evo, vrati me. On je poceo da me vuce unutra po zgradi, lijevo kroz hodnik. Vikao sam: pusti me. Rekao sam da cu ici kod komandira, kod nacelnika, a on me je cutkao i govorio da prekinem. Ja sam vikao iz sve snage kako bi culi drugi. Uhvatio sam se za metalne sipke ograde i otimao sam se kako bi se istrgao i otisao komandiru. On me je cupao i dalje i vukao prvo za desnu pa onda za lijevu ruku. Vukao me je za sako i tom prilikom mi pocijepao kaput i kosulju. Stezao me je jako dok me je vukao. U meduvremenu je naisao Mile Nedic i rekao mu da me pusti. Primjetio sam i Macu Bihorac, koja radi u pasoskoj sluzbi. Sve to je gledalo jedno desetakak sluzbenika. Neko iz grupe je zavika'o: pusti covjeka, sta ga cupas? Mislim da je to bila Maca. Mile me je oteo od njega. Policajci dezurne sluzbe ga odvracali, on je i dalje vikao: "Prekini! Dosta! Naucicu ja vas reda i ponasanja!" Kada su me otrgli iz njegovih ruku, bio sam van sebe. Posle sam izasao sa Osmom Kugicem. Osmo mi je predlozio da popijemo kafu. Otisli smo kod Fuada. Jedan od policajaca iz dezurne sluzbe je dosao i trazio mi licnu kartu. Dao sam im. Oni su nesto pisali, verovatno podatke. Nakon toga su otisli. Ja sam za njima otisao da bi slucaj prijavio komandiru ili nacelniku. Rekli su mi da sad imaju sastanak. Komandir Ifet Muhovic je rekao Trncicu Bojanu da mi uzme izjavu, sto je on i ucinio. Onako izgubljen nisam se mogao sjetiti svega, jer sam bio pod presijom i datu izjavu kod Trncica prihvatam samo djelimicno, jer mi pomenuti nije unio sve i navodio me da neke bitne podatke ne govorim. Neke bitne podatke, koje sam mu rekao, nisu unijeti".



Napomena: U pomenutoj izjavi koju uzeo Torncic Boja , porucnik MUP-a, se kaze:



Dana 6. aprila 2002. godine, bez poziva u prostorije SUP-a Sjenica pristupio je gradanin, Fijuljanin Muhamed od oca Nedziba i majke Sake dev. Selmanovic, roden 1.4.1937. godine u Sjenici gde ima i stalno mesto prebivalista u ulici Proleterska, posjeduje l.k. broj 30176 i JMBG - 0104937784538, koji je pred porucnikom Tomcic Bojanom, a u vezi ponasanja policajca Lukovic Milijana, dade sledecu



IZJAVU NA ZAPISNIK:



Dana 6.4. 2002. godine oko 08,30 casova posao sam u prostorije OUP-a Sjenica kod referenta Knezevic Zlatka da produzim registraciju za vozilo. Kod kapije OUP-a sreo sam lice koje znam od ranije i preziva se Kugic, ali u ovom trenutku ne mogu da se setim imena, i sa istim se uputio prema ulazu u zgradu. Ispred ulaznih vrata na stepenistu stajao je jedan policajac u uniformi kome ne znam ime, niti sam ga do sada vidao i kome sam se ja obratio recima: "Sefe, da li je Zlatko u zgradi". Na to mi je on odgovorio: "Nisam ja sef ponasaj se uljudno, gde si naucio tako da se ponasas". Ja mu nista nisam vise govorio, vec sam prosao pored njega i uputio se prema kancelariji Zlatka Knezevica. Ista je bila zakljucana. Kada sam se povratio do saltera na DS i pitao jednog policajca da li ce Zlatko da radi, i on mi je odgovorio da ne zna i da se nije javljao. Zatim smo ja i Kugic posli da izademo iz zgrade, i kada smo prosli pored onog policajca sto smo ga pitali radi li Zlatko ja sam mu rekao: "Evo, brzo smo zavrsili, nisi trebao malopre onako da se ponasas. On mi je tada rekao da drugi put necu ni uci u zgradu, a na moje pitanje zbog cega necu uci, isti me je uhvatio ispod desne nadlaktice i povukao me prema drugom kraju hodnika u prizemlju. Navodim da se sve desavalo neposredno, u hodniku ispred DS. Tada sam se ja uhvatio rukama za metalnu ogradu od stepenica govoreci mu da me pusti U tom trenutku je naisao Mile Nedic i rekao tom policajcu da me pusti, sto je on ucinio, a zatim me opet uhvatio za levu ruku i poceo da me vuce. Kada je nekoliko radnika OUP-a izaslo iz svoje kancelarije, policajac mi je pustio ruku i ja sam otisao. U vezi iznetog nemam vise sta da dodam, izjava mi je glasno procitana te je kao takvu svojerucno potpisujem.



Izjavu dao Izjavu uzeo

Fijuljanin Muhamed porucnik

Tomcic Bojan
  Reply With Quote