View Single Post
Old 07-09-2007   #52
XRealSjenicakX
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by toomtoom
Kurtagici su cuveno pljeme u Rozaje, doseljili su u Rozaje iz Sjeverne Albanije. Prije isalmizacije su bili katoljici a zborili u arnaucki. Potlje su pobosnjaceni a danas su Bosnjaci. Drzali su vlas u Rozaje dok nijesu doselii Kuci a potlje toga je bilo kako jedino moze da bude Kuci su uzeli vlas i drze je i dan danas.



Inace niko na Balkan ne zna sto je bilo prije 1700 godine sa njegovom familijom sa sigurnoscu. Kurtagici su ka familija nastali u Rozaje a nijesu donijeli to prezime iz Malesije. sto je bilo prije toga ne znaju ni Kurtagici.

Ja prikupljam gradju o islamizovanim i iseljenim Kucima, Vasojevicima, Bratonozicima a ne o Klimentana. Ako si ti od tija mogu da ti dam kontakt na mojega kolegu koji se bavi Malisorima (Klimente, Skrijelji, Salje, Hoti ...)


) da tacno je, cuveno je pleme u Rozaje, ali oni sto su doselili iz sevjerne albanije su samo primili prezime Kurtagic, znaci u Rozaju imaju dvije "vrste Kurtagica" Kurtagic prezime potice iz turskog u prevodu znaci "staresina" -Kurtaga!

Oni Kurtagic koji ne poticu iz sevjerne Albanije poticu iz bosanske krajine, (Cazin, Buzim, Bihac i Velika Kladusa). Jedan dio Kurtagica porijeklom iz Bh Krajine su krenuli putem Turskoj(Osmansko Carstvo), dosta su odustali puta i ostali u Rozaje, jedan drugi dio

na Pester i manji dio je stigo u Tursku. Tamo se prezivaju Kurtagic ili Kurtaga. Znaci zakljucak, moji su porijeklom iz bh Krajine (mada imamo isto dosta turskog porijekla zbog prezimena).



Nadam se da sam ti malo pomogao, cijenim sto znas toliko.



Selam Pozdrav
  Reply With Quote