View Single Post
Old 25-07-2008   #7
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

Quote:
Originally Posted by suada View Post
Bosansko i Bošnjačko nije isto kao što nije Srpsko i Srbijansko
Ja sam u svom postu i radvojio bosansko ili bosnjacko,nazalost ne koristim cesto interpunktciju,jer mi dosadno da to pisem,jedino kada moram da naznacim nesto sto je bitno pa nekad se moze i protumaciti lose...
Slazem se apsolutno,da se cesto a mozda i namerno u medijima pravi ta greska,ali to je deo zivota,i ostaje nada da cemo institucionalizovano resiti taj problem pa kad-tad,jer mi kao narod postojali smo i pre,i posle nas ce postojati neko,pa ne moramo mi sve za naseg zivota da zavrsimo,neka i oni nesto stvaraju i sebi i svojim pokoljenjima...
Mislim da je narod sandzacki,jako poseban narod,i da je najvise propatio od svih na balkanu...
uvek smo bili za potkusurivanje izmedju razlicitih strana,nikad nas niko nije priznavao kao svoje,niti smo ikada imali olaksice po pitanju bilo cega...
namerno nas je vlas sa tog prostora raseljavala,od odlaska turaka pa do danas...
nema te sandzacke kuce da nema nekoga ko je u inostranstvu...
a sto su u inostranstvu...
pa to je politika podneblja poslednja skoro dva veka...
u neodstatku posla,mogucnosti za prosperitetom,nedostatku kulturnog i verskog dokazivanja,morali smo da se raseljavamo...
ima i tezih oblika-proterivanje i mnogo koje cega sto nas je oteralo od tamo...
ipak,pored svega toga uspeli smo da se sacuvako kako-tako i koliko-toliko...

da se razumemo,nemam ja nista protiv bosanaca,a ni protiv epiteta bosnjacki-po bilo cemu...
ali,zelim da narod sandzackiima svoje...
da to bude narod,autohton,na svom podrucju...
da ima svoju kulturu,obicaje i svoj jezik...
respekt bosancima(svim),ali razlikujemo se...
ja,darom od Boga, imam tu sposobnost,da jako dobro prepoznajem i narode i nacije...
vrlo lako znam,da li je to poljak,svedjanin,nemac i jos puno naroda koje srecem i sretao sam po belom svetu...
tako i bosance,da i ne pregovore u 90%slucajeva razlikujem od sandzaklija...
normalno,vec kad progovore,to moze i malo dete da razlikuje...
glupo,i grubo mi zvuci kada cujem sandzakliju da pokusava da prica bosanskim jezikom...
kaze mi neki dan,jedna nasa sa sred pesteri:
Kako me ne znas,ja sam Husina zena,sa nekim sacuvaj Boze akcentom,i dijalektom,ali je sva srecna sto je rekla da je Husina,a ne Husova(i ako je gramaticki ona u pravu),nego samo da pokaze kako ona prica bosanski,a ne zna da se potise,i uz sve to joj ruž(karmin) presao preko pola gornje nadusnice....
dusa me boli kad vidim to,kako moze neko da pravi majmuna od sebe,
pa neka nauci arapski-i neka bude arapkinja-zar nije isto...
namrci se sa necim crnim(danas svega ima) i eto....
opet,sa druge strane,ima i nasih,koji su studirali u bosni,pa se pozenili,pa dugo zive,i ima ih koji jako dobro-cak bez greske imaju bosanski dijalekt...
ali,izgubih se u prici,da zavrsim...
svaka cast bosancima,respekt,ali meni je u srcu narod sandzacki,i jezik i dijalekt koji imamo (a srpsko-hrvatski jezik ga priznaje kao ZECKO-JUZNO-SANDZACKI)

NEKA JE VECAN SANDZAK....
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote