View Single Post
Old 26-01-2007   #2
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Neznam koliko je jaka dijaspora Sjenice, ali mislim da je veoma neorganizovana - barem ovde u Svedskoj gde ja zivim. Dijaspora pomaze Sjenici ekonomski ali to je individualno.



Sjenica zivne svakog ljeta kada "stranci" dolaze na odmor. Ljudi renoviraju kuce, prave lokale, ugostiteljski lokali su prepuni a trgovina cveta ta dva meseca. Svi koji dodju potrose najmanje 1000 eura a mnogi i puno vise, naravno kada podju ostave roditeljima i rodbini para a i mnogi salju pare tokom citave godine. Moja procena je da se radi o vise miliona eura godisnje.



Naravno sve je to malo. Dijaspora bi mogla puno vise da pomogne ne samo ekonomski vec i idejama i iskustvima sa zapada, koji je ocigledno daleko odmakao nasoj domovini. Treba stvoriti uslove za strane investicije u Sjenici. To znaci da se birokratija, mito i korupcija iskorijeni - da covek ne treba da izgubi mesece po raznim kancelarijama vadeci razne dozvole i papire a i da "podmazuje" razne cinovnike. Zakonodavstvo treba da funkcionise - da se ne ceka mesecima i godinama za isplatu dugovanja a i da ti svaki gilipter ne dolazi i uzima reket. Naravno ima ljudi u Sjenici kojima ovo ne odgovara, dovoljno im je da napune svoje dzepove eurima a i onih koji bi ostali bez posla i vlasti. Za ostatk naroda bas ih briga.



Kada bi se neki osnovni uslovi ispunili ja bih prvi ozbiljno razmisljao da ulozim pare u sjenicku privredu a siguran da bi mnogi drugi isto uradili.
__________________
SVE JE RELATIVNO
_______________
http://atko.se
adnan is offline   Reply With Quote