View Single Post
Old 02-10-2007   #11
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default

MASALAH



Novopazarac hadžija Meho Džankovic (71) od novca zaradjenog trgovinom cilimima izgradio najvecu džamiju u Sandžaku i Srbiji



NOVI PAZAR - Hadžija Meho Džankovic (71), Novopazarac, dao je za poslednje cetiri godine "nebrojeno blago" i u novopazarskom naselju Paralovo podigao najvecu džamiju u Sandžaku, u Srbiji! U hadži Mehovu džamiju može da stane više od 1.200 ljudi, ukupna površina je 2.000 kvadrata, visina minareta je 50 metara, ima 20 kupola što je retkost u Sandžaku, 19 manjih, a glavna kupola koja je na 25 metara visine površine je 320 metara kvadratnih, džamijski deo objekta ima ukupno 96 prozora...



Osim dela za verske obrede, deo džamije odvojen je i za obrazovne potrebe Islamske zajednice u Novom Pazaru, a sem veronauke, deca iz naselja ucice u tom prostoru i informatiku, lepo pisanje, radice na racunarima. Sem novca za gradnju džamije, hadži Meho uvakufio je (poklonio) Islamskoj zajednici i plac od 14 ari na kome je džamija podignuta. Bogomolja u Paralovu izgradjena je u turskom stilu, a projekat je uradio Džemail Suljevic iz Sjenice.



- Želja je hadžije Meha bila da se podigne ovako veliki objekat. Ovo je vecno delo jer i posle smrti svima koji daju teku sevapi (dobra dela). Ovo je neprolazna investicija koja traje i trajace i dok je covek živ i kad umre... Sam hadžija nije hteo da kaže koliko ga je gradnja ove džamije koštala, rekao nam je "neka to samo Bog zna, necu da skrnavim moje dobro delo, Bog nek zna, a narod ne mora - kaže o Mehovovom poduhvatu efendija Mirsad Becirovic, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice u Novom Pazaru.



Džamija u Paralovu je na ivici Mehovog prostranog imanja u naselju u kome živi 7.000 - 8.000 ljudi. Sam Meho kaže da je dugo vremena u sebi nosio želju da podigne džamiju i da se, od kako je gradnja pocela, jedino plašio da nece doživeti da vidi završenu džamiju.



- Molio sam Alaha samo da mi da veka da ovo završim. Sad, samo on zna koliko cu još poživeti i uživati u ovome što smo uradili - kaže Meho.Džamiju je, dodaje, napravio uglavnom trgujuci cilimima.



- Punih 27 godina svake hefte (nedelje) putovao sam ka Hrvatskoj gde sam prodavao cilime. Prvo sam ovde kupovao pa sam ih prodavao gore, a kad je krenuo posao, otvorio sam i cilimaru... Kad je poceo rat u Hrvatskoj imao sam gore kod ljudi 200.000 maraka za robu koju sam dao na veresiju. Taj novac ostao je gore, a tek kad su se prilike smirile mogao sam da ga podignem... " nastavlja Meho.

Koliko je novca dao za podizanje ogromnog objekta nece da kaže, jedino veli:

- Kad su radovi poceli, sa sinovima sam za pocetak prikupio 35.000 evra... Posle sam podigao iz banke 50.000 evra, kasnije još 50.000 evra i dao za džamiju... Samo za pokrivanje kupola kupio sam 3.500 kila bakarnog lima... - priča Meho, priznajuci i da se zadužio desetak hiljada evra, samo da bi što pre završio poslove...



- Muftija je nekoliko puta, kada je nestajalo novca predlagao da stanemo, da sačekamo malo, ja nisam pristao, bojao sam se da ne umrem, a da džamija ostane nezavršena " kaže.

Pre desetak dana, kada je džamija u Paralovu svecano otvorena, Meho Džankovic dobio je od muftije Muamera Zukorlica, predsednika Mešihata Islamske zajednice u Srbiji "vakufnamu", neku vrstu priznanja, dokaza za dobro delo koje je ucinio, koja je i znak da je Meho džamiju predao Islamskoj zajednici na korišcenje.







VELJA OBECAO ASFALT



Veliku džamiju u Paralovu nedavno je obišao i ministar infrastrukture u vladi Srbije Velimir Ilic.

- Kad je došao pred džamiju, pita ko je dobrotvor, ja se javim, on mi stavi ruku na rame - kaže - svaka ti cast. Kad je video da ulica koja vodi do džamije nije asfaltirana, zovnu Sulju Ugljanina koji je stajao malo dalje - kaže - da se ovo asfaltira. To je bilo pre oko mesec i po dana, sad cekamo da Velja i Ugljanin ispune obecanje - kaže Meho.



01.10.2007 Novi Pazar
  Reply With Quote