View Single Post
Old 03-11-2008   #3
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default Podizanje ruku naspram usiju prilikom pocetnog tekbira

Podizanje ruku prilikom stupanja u namaz vrsi se do resica usiju kao sto je to najvjerodostojinijim predajama preneseno od Poslanika s.a.v.s.
Prenosi se od Malik ibn Huvejrisa da je rekao: “ Allahov Poslanik bi, kada bi izgovarao tekbir, podizao svoje ruke dok ih ne bi uporedio sa usima.” A u drugom rivajetu stoji: “…dok ne bi dotakao uho.” ( Muslim, 1/ 168 )
Prenosi se od Vail ibn Hudzera da je rekao: “ Rekao mi je Boziji Poslanik; O Vaile, kada klanjas podigni svoje ruke naspram usiju, zaista zene podizu ruke naspram svojih prsa.”( Biljezi ga Taberani I kaze da je Sahih, pogledaj Medzme’u Zevaid, 1/182)
Prenosi se od Vail ibn Hudzera da je rekao: “ Video sam Bozijeg Poslanika kada bi stupao u namaz da je donosio tekbir. Pa je Hemam opisao: Podizuci ruke do naspram usiju.” ( Muslim, 1/173)
Prenosi se od Enes ibn Malika da je rekao: “ Poslanik je,kada bi pocinjao namaz, dizao ruke naspram usiju a zatim govorio: Subhanekallahumme ve bi hamdike ve tebareke smuke ve te’ala dzeduke ve la ilahe gajruke.” ( Darekutni, 1/168, I kaze da su svi prenosioci pouzdani; Zejle’I 1/166)
Prenosi se od Bera’ ibn Aziba: “ Da je Boziji Poslanik podizao ruke naspram usiju kada bi pocinjao namaz a zatim ih vise nije podizao.” ( Ebu Davud, 1/200)
Prenosi se od Vail ibn Hudzera da je rekao: “ Vidjao sam Bozijeg Poslanika da je dizao ruke naspram usiju prilikom pocetnog tekbira,zatim sam im ponovo dosao pa sam ih video kako dizu ruke do naspram ramena a na njima su bili oklopi I ogrtaci.” ( Ebu Davud, 768.; Nesai 2/94)
Iz poslednjeg hadisa vidimo da je Boziji Poslanik dizao ruke naspram ramena samo u posebnim situacijama kada bi nosio posebnu vrstu ogrtaca I odjece koja bi spala ako bi podigao ruke do naspram usiju. Svi hadisi koji se biljeze o Poslanikovom dizanju ruku do naspram ramena ili prsa odnose se na situacije kada bi dizanje ruku do usiju uzrokovalo padanje ogrtaca I otkrivanje tijela. Takodje, Boziji Poslanik je nekada dizao ruke do naspram svojih prsa kako bi poducio muslimanke kako trebaju obavljati svoj namaz I taj propis ne vazi za muskarce kako je to navedeno u hadisu kojeg biljezi Taberani.

Last edited by Recruit; 03-11-2008 at 00:25..
Recruit is offline   Reply With Quote