View Single Post
Old 01-10-2006   #66
liliput
Registrovan
Dobar
 
liliput's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: IZMIR
Godine: 40
Posts: 1,759
Default

Enver Rebronja, povrtar na Pešterskoj visoravni

Paradajz sa 1.200 metara





Do pre dve godine bilo je nezamislivo da se na Pešterskoj visoravni, gde su zime duge i hladne a leta kratka i sveža, gaje paprika, paradajz, krastavac, kupus, luk. Dok Enver Rebronja na visini od 1.200 metara nadmorske visine nije podigao prvi plastenik, u ovom stočarskom kraju uzgoj paradajza se smatrao uzaludnim poslom.



- Nisam mislio kao drugi na Pešteru, niti sam robovao predrasudama. Uprkos podsmesima i upozorenjima, proizvodnju povrća najpre sam počeo u plastenicima, a potom i na otvorenom. Nabavio sam sorte za ovo područje, a rezultati su izvanredni - kaže Enver Rebronja, bivši gastarbajter u Francuskoj, a sada ugledni povrtar iz zaseoka Bioce kod Karajukića Bunara.



Rebronja kaže da uspeva da paradajz, krastavac i papriku proizvodi i za tržište. Među kupcima su mu i komšije, isti oni koji su mu savetovali da se okani ćorava posla. Dolaze mušterije iz Sjenice, Tutina, Novog Pazara, kupuju na veliko.



Enver smatra da njegov povrtarski uspeh dokazuje da ljudi mogu da se vrate selu i da na visoravni grade budućnost. Za njegovu proizvodnju interesovali su se i neki stranci, jer ne koristi nikakva zaštitna sredstva i hemikalije. Zahvaljujući tom povrću, njegova supruga Šefćeta je savladala teško oboljenje.



- Moja supruga je imala ozbiljno oboljenje limfnih žlezda, lekari su sumnjali na najgore. Za samo godinu i po dana boravka na Pešteri, ona se izlečila i preporodila. Lekari nisu mogli da veruju - kaže Rebronja.



Ovaj vredni povrtar se oprobao u još dve zemljoradničke discipline, do sada nezamislive na Pešterskoj visoravni: dokazao je da i jagoda dobro uspeva na Pešteru i da se lepo može živeti i od gajenja ćurki.



E. Halilović
__________________
Save water,drink BEER
liliput is offline   Reply With Quote