View Single Post
Old 01-12-2008   #4
Unicknnamed
Unicknnamed
Dobar
 
Unicknnamed's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Godine: 48
Posts: 1,569
Default

Kajs bin Sad radiallahu `anhu prenosi: Obisao sam neke zalutale narode pa sam vidio kako se klanjaju svojim vladarima. Dosao sam Poslaniku sallallahu alejhi ve sellem i rekao mu: Allahov Poslanice, ti imas pravo da ti se klanjaju. On, sallallahu `alehi ve sellem rece: Zar bi padao nicice mome kaburu kada bi prolazio pored njega?Ne bih - odgovorih, a on mi, Allahov rahmet u blagoslov neka je sa njim, rece: Pa nemoj to ciniti nikada. A onda dodade: Kad bih ikom naredio da ucini sedzdu drugom, naredio bih zenama da cine sedzdu svojim muzevima. To je zato sto je Allah dzelle sanuhu dao pravo (autoritet) muzevima nad njima.

Od Hakim bin Muavije El-Kusejrije, a on od svoga oca radiallahu `anhu prenosi da je rekao: Pitao sam: Allahov Poslanice, koja su prava zena nad nama?Da je hranis i odijevas kao sebe, da je ne udaras po licu niti grdis i da je ne izbjegavas osim za vrijeme savma (posta).

Ako je zena nepokorna svome muzu ili mu odgovara mrzovoljno i odbojno on ce je posavjetovati da se boji Allaha dzelle sanuhu pa ako ustraje u neposlusnosti nece govoriti s njom i odvojit ce se u postelji do tri dna, a ako i dalje bude ustrajavala istuci ce je ali ne tako zestoko da joj potece krv ili je mnogo povrijedi jer cilj toga nije njeno upropastavanje. Ako se odnosi medu njima i dalje ne poprave sudija ce poslati dva slobodna, pravedna muslimana iz njihovih porodica, a koje supruznici ovlaste, da ocijene da li se medu njima mogu popraviti odnosi ili da se brak rastavi. Ono sto oni odrede pravno obavezuje supruznike.

Kada se upotpune uslovi za brak: saglasnost staratelja; prisutnost pravednih svjedoka, podesnost, cistoca od mahana, otpadnistva od vjere, iddeta i dr., onaj koji sklapa brak dozvolice njegovo sklapanje, ako nema prisile bez obzira da li se radilo o udovici ili djevojci koja nema oca, i nakon sto je muz upozna o mehru i njegovom- obliku, odrzavsi govor moleci Allaha dzelle sanuhu za oprost. Onda ce na ugodan, prijateljski, nacin isto traziti od staratelja, a onda ce nastaviti rijecima upucenim suprugu:

Vjencavam za tebe svoju kcer (sestru tu i tu) onako kako smo se dogovorili za mehr.Muz ce odgovoriti: Prihvatam ovaj brak. Brak se treba sklopiti na jeziku kojeg mladenci govore.


__________________
Unicknnamed is offline   Reply With Quote