View Single Post
Old 22-10-2008   #541
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Ne znam da li ne vidis ili ne zelis da vidis da Ibn Betuta prenosi taj dogadjaj od Ebul Hasena Ali Dimeskija a on od svog oca koji je ocevidac tog dogadjaja tako da to "opravdavanje" Ibn Tejmijje govorom da je on tada bio u zatvoru ne moze da se koristi jer Ibn Betuta ne govori da ga je on licno cuo ili video.
Sto se Imama Malika tice on je rekao da Allah dz.s. ima JED i rekao da ko pokaze na ruku treba mu je odsjeci, sto znaci da je tumacenje rijeci JED kao RUKA neispravno. Imam Malik nigdje nije rekao RUKA niti bilo koju drugu rijec koja bi ukazala na to da je to RUKA vec je rekao JED a njeno tumacenje prepustio Allahu dz.s. Malik je presao preko tumacenja te rijeci a ti nisi tako uradio nego si rekao da je Malik rekao : JED HIJE DZARIHA. Evo da ti naveem prost primjer kako se selef ponasao sa mutesabihat ajetima i hadisima. : Ako ja tebi dam tespih i ti treba samo da ga predas drugome sta ces uraditi: Normalno predaces ga u cjelosti onome kome sam ja rekao da treba da ga predas i tada ce tvoj postupak biti ispravan. Medjutim ,ako ja tebi dam tespih i kazem ti da ga preneses do neke druge osobe a ti uzmes samo jedno zrno tespiha i das ga toj osobi mozes li da kazes da si prenio tespih i postupio po onome sto sam ti ja rekao? Normalno ne, jer si uzeo samo deo od onoga sto sam ti dao i prenio ga. Isto tako, ako Allah dz.s kaze da On ima JED (rijec koja ima 100 znacenja) i ti preneses drugima da Allah ima JED onda si postupio ispravno. Medjutim, ako Allah dz.s kaze da On ima JED ( rijec koja ima npr. 100 znacenja) a ti preneses samo jedno znacenje te rijeci tj. preneses da Allah ima RUKU ,mozes li da kazes da si ispravno postupio???????
Ako hoces da budes SELEFIJA onda radi kako su radili selefije, samo predji preko te rijeci, reci da Allah ima JED i nemoj govoriti nista vise,nemoj tumaciti,nemoj prevoditi.
NIKO OD SELEFA NIJE REKAO DA ALLAH IMA RUKU KAKO TI TO KAZES. REKLI SU DA IMA JED TJ. PRENIJELI ONO STO IM JE DOSLO ONAKO KAKO IM JE DOSLO, BEZ TUMACENJA, BEZ PREVODA. ( Nemoj da obmanjujes i lazes ljude da je Malik rekao da Allah ima ruku jer znas da nigdje nije uzeo jedno zrno tespiha i prenio nam ga vec nam je prenio cio tespih)

Sto se Zehebijevog pisma tice, kao sto se ti u pismu i kaze ono je pisano pred samo kraj Ibn Tejmijjinog zivota, niko ne sumnja u to da je on nekad bio dobar i da ima nekih dobrih stvari ali vazno je to da se pred kraj svog zivota iskvario i da je poceo da prica price sekte mudzessima i to svi navode, Mozes cak naci i u knjigama Ibn Hadzer El Askalanija to da se Ibn Tejmijje iskvario pred kraj svog zivota.

Ti kazes da ahiretske stvari i ovodunjalucke stvari nemaju apsolutno nista zajednicko ali to nije ispravno. Svaka rijec ima odredjena znacenja,tako, ako kazes da je nesto ruka npr. to znaci da je ono ograniceno i ima jos neka svojstva koja oznacavaju da je to nesto RUKA. Ako nema tih svojstava onda to nesto nije ruka nego knjiga npr. Reci mi je li logicno da kazem nekom konobaru i sl. : Donesi mi kahvu, pa kad mi on donese kahvu ja mu kazem: Nisam ti to trazio,trazio sam ti kahvu koja nema apsolutno ni jednu osobinu kafe ali je ipak kafa????????? Ti,tvojim govorom da su ahiretske stvari apsolutno razlicite u apsolutno svim stvarima kazes da nas Allah dz.s zeza jer ako je kao sto ti kazes onda je moguce da mi u Dzennet necemo uci kao ljudi nego kao majmuni i sl. jer "ahiretske stvari su apsolutno razlicite od dunjaluckih" pa ako Allah dz.s. kaze da cemo uci kao ljudi to ne mora da znaci da cemo imati i jednu jedinu osobinu ljudi nego cemo mozda biti majmuni ili konji. Ti hoces da mi izbacimo razum i nauku iz vjerovanja i da se samo slijepo pokoravamo ljudima koji su protiv koriscenja razuma a koji misle da ce na taj nacin spoznati istinu. TESKO TIM LJUDIMA
"A POUKU PRIMAJU SAMO RAZUMOM OBDARENI."
Sedni i dobro razmisli o ovome sto sam i napisao, pokusaj da upotrebis svoj razum,nemoj da pricas neke nerazumne,nepovezane stvari koje nemaju veze sa stvrarnoscu.
Recruit is offline   Reply With Quote
Sponsored Links