View Single Post
Old 12-10-2008   #15
sanna72
Ona
Domaćin
 
sanna72's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Evo me i ovde :)
Posts: 3,604
Default

Posle Nanaslua na redu Mont Everest

BEOGRAD - Desetoclana ekspedicija planinara iz Srbije koja se vratila iz Nepala, osvojivsi Nanaslu, jedan od najviših vrhova Himalaja, odmaraće uz svoje najbliže samo mesec dana, jer u januaru počinju pripreme za osvajanje Mont Everesta planirano za proleće 2009. godine.

"Proveli smo 56 dana na putu od cega 35 dana na planini. Neophodno je da se alpinisti naviknu na klimu i srede utiske. Jako smo ponosni jer je od 350 planinara koji su krenuli u pohod na Nanaslu u istom periodu kad i mi do vrha stiglo manje od njih 30, od kojih je desetoro iz Srbije" kaze vođa ekspedicije Dragan Jacimović.
Prema njegovim rečima tokom uspona ekspedicija je mnogo puta dolazila u pitanje zbog jakih lavina, velikih odrona snega, monsunskih vetrova i temperature koja se spuštala i do 40 stepeni ispod nule.
Svaki član tima, dodaje on , imao je svoje lične padove, kolebanja i nedoumice, a dvoje nije izdržalo ćudi planine i vratilo se u Katmandu radi oporavka u bolnici.
"Nikada ne bismo uspeli da nije bilo šerpasa, lokalnih stanovnika , koji su u isto vreme i vodiči i penjači. U dosadasnjoj istoriji, samo dvoje ljudi sa ovih prostora popelo se na ovaj vrh 1975. godine. Planina ima svoju nepredvidivu narav i ne kazu planinari uzalud ponekad da ih 'planina neće' . Opet, trenutak kada stojite na krovu sveta ne moze se porediti ni sa čim, niti opisati rečima ", kazao je on.
Posle kratkotrajnog odmora, u januaru 2009. godine, u Sloveniji pocinju pripreme za uspon na krov sveta - Mont Everest, poduhvat koji je u poslednjih 120 godina u ledu zauvek zarobio stotine odvažnih planinara.
Trening se nastavlja u Crnoj Gori i na Prokletijama, kako bi se članovi tima privikli na različite tipove planina. Jacimović ističe da ce naredna ekspedicija biti sastavljena od petnaestak članova iz svih republika bivše Jugoslavije koji ce biti pažljivo odabirani.
__________________
Moja vrata su uvek otvorena... Neka ti ne bude neugodno izaci.

sanna72 is offline   Reply With Quote