View Single Post
Old 07-09-2008   #2
Unicknnamed
Unicknnamed
Dobar
 
Unicknnamed's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Godine: 48
Posts: 1,569
Default

Prica o jednoj cednoj zeni-nastavak

Kada se muž ove žene vratio s hadždža u svoj grad, našao je zapuštenu i upropaštenu kucu i ognjište u kojoj mu nije bilo supruge. Brata je našao slijepog i nepokretnog; bio je pao na milost i nemilost drugih. On nije toliko žalio za svojom kucom i imovinom, koliko je žalio za izgubljenom suprugom.Kad je upitao brata šta mu je bilo sa ženom on mu je neljudski odgovorio: Ona je pocinila preljubu s nekim crnim robom pa je po presudi kadije i na osnovu svjedocenja cetiri svjedoka, kamenovana. Da si ti zdravo, ona je necasno umrla. Muž kome se u srcu bila skupila sva tuga za izgubljenom suprugom i razocarenje zbog sramote koja ga je snašla, osamio se u jedan cošak i plakao.Jednog dana, dok je onako zurio u svog slijepog i paralizovanog brata, koji nije mogao nicim da makne, sem jezikom, sažali se na njega pa mu rece:Cuo sam da se pojavila neka žena, kojoj se prima dova i od koje su mnogi slijepi i nepokretni ozdravili, pa ako hoceš da te odvedem njoj, možda ce da te izlijeci.
Šta cekaš? Požuri dok sam još živ - odgovori mu brat.I tako on pope svog brata na magarca i obojica krenuše na put.Bi sudeno da u putu naidu na istog onog beduina iz pustinje kod kojeg je bila i njegova žena pa ih on obojicu pozva da kod njega konace. I dok su navece onako svi zajedno sjedili i castili se, beduin ih je priupitao, kamo su nakastili.Muž odgovori:Cuo sam da nedaleko odavde živi neka pobožna i dobra žena, kojoj se dove uslišavaju. Ovaj mi je brat slijep i nepokretan pa sam ga poveo, ne bi li uz pomoc njene dove ozdravio.Nedavno je ovdje bila jedna pametna i razumna žena, koju je moj crni rob oklevetao i istukao i eno ga sad i on slijep i nepokretan, povešcu ga s vama, možda ce ga ona svojom dovom izlijeciti- rece beduin.I tako su svi zajedno krenuli na put. U putu su naišli na ono selo u kojem su onog mladog necovjeka htjeli da objese; i on je bio slijep i nepokretan.Kada je njegova majka saznala da oni idu kod one pobožne žene, kroz plac ih je zamolila da i ona sa svojim sinom pode s njima.Konacno su svi zajedno krenuli na put i sutradan, u ranu zoru, stigli do bogomolje u kojoj je živjela ona pobožna žena.
U svitanje, kada je ova bogougodna žena izašla van i izdaleka zacudeno ugledala svoga muža, odmah je Bogu ucinila sedždu zahvalnosti, ali je i gorko zaplakala brinuci se: s kakvim obrazom da izadem pred svoga muža i šta da mu kažem?U meduvremenu, pogled joj pade i na drugu stranu pa ugleda ona tri necovjeka, svoja tri dušmana, slijepa i nepokretna, pa poce da uci dovu:
Bože! Osim njihovih slijepih ociju i skatih ruku i nogu, ja drugog svjedoka nemam! Pomozi mi da uz pomoc njih mom mužu dokažem svoju nevinost!Nakon ove dove ona lice prekri velom pa izade pred goste i onda, obracajuci se svom mužu, upita:Šta hoceš, i zašto dolaziš?Došao sam ti s nadom da ce tvoja dova biti od pomoci ovom mom slijepom i nepokretnom bratu - rece ovaj muškarac božanske naravi, pokazujuci na svog paralizovanog brata.On je pocinio neke grijehe, pa ako ih prizna, Bog ce dati da ozdravi - rece žena .Muž se okrenu prem svom griješnom bratu pa ga posavjetova :
Sad kad si u tom jadnom stanju, priznaj svoje grijehe i izbavi se iz te muke koja te snašla, inace ceš se doživotno tako patiti.Ojadeni brat ce mu na to:Kad bih ostao i sto godina u ovakvom stanju, bolje mi je nego da priznam svoj grijeh.Ali brat nastavi da ga nagovara da prizna svoje grijehe, i on ipak popusti i isprica sve onako kako je i bilo, i na kraju, izvinjavajuci se bratu rece: il' me ubij, il' mi oprosti.
A u sebi je pomišljao: bratova žena je ionako kamenovana i nje više nema, a bratovo srce cu, vec nekako, pridobiti. I kada je saslušala njegovo priznanje grijeha žena se pomoli za njega i on ubrzo ozdravi; u oci mu se povrati vid, a u ruke i noge, snaga i moc.Nakon toga obrati se onom crnom slugi rijecima:I ti priznaj svoj grijeh.Crni sluga se malo neckao, jer se bojao svog vlasnika beduina, ali kada ga je ovaj uvjerio da ce mu oprostiti, i on je priznao svoj grijeh, rekavši: ja sam zaklao tvoje dijete, i onda onako krvav nož stavio pod jastuk one jadne žene; ona je bila nevina. Zbog ovog grijeha klevete kojom sam je oklevetao, sad me je pogodila ova nesreca.Vidjevši da on istinu govori, žena se pomolila i za njega pa je i on ozdravio.I na kraju je i ona majka dovela svog sina necovjeka pa je i on priznao svoj grijeh i rekao:Iako me ona mlada žena junacki i ljudski spasila vješala ja sam nju neljudski prodao trgovcu. Tu je on od stida zacepio i više nije ni pisnuo.Žena se potom i za njega pomolila pa je i on ozdravio.
Nakon svega ovoga ona je istjerala sve iz sobe osim svog muža, i cim su njih dvoje ostali sami žena je skinula veo s lica. Ugledavši njeno lice covjek je vrisnuo i pao na pod onesvješcen. Pošto se osvijestio žena ga je upitala:Šta ti bi, zašto se onesvijesti?Imao sam ženu koja je bila ista ti, pa kad si skinula veo s lica pomislio sam da si ti ona. Bila je tako slicna tebi kao jabuka kada se raspolovi - odgovori on.Žena se osmijehnu i rece drago mi je da te mogu obradovati da ona tvoja žena nije bila nikakva griješnica niti bludnica, vec žena koja se upravo nalazi pred tobom! Dakle, ja sam ta tvoja žena koja je uz Božiju volju preživjela kamenovanje, i sve ono što si cuo od onih tvojih saputnika, desilo se meni. Hvala Bogu što mi je dao da te ponovo vidim.
Muž je od srece i radosti pao na sedždu u znak zahvalnosti Bogu na ovoj velikoj blagodati.Žena je zatim pozvala sve muževe saputnike i ispricala im istinu o sebi. Svi su od stida pali na koljena tražeci od nje da im oprosti.Ona je to i ucinila, i tako su njih dvoje, do kraja života ostali u bogomolji da zajedno služe Bogu i da Mu zahvaljuju na velikom uspjehu i sreci, kojom su bili usreceni.

KOME SRCE OSTANE UZ ALLAHA dz.s,
ALLAH dz.d GA NIKAD NE OSTAVI SAMOG.
__________________
Unicknnamed is offline   Reply With Quote