Thread: Vesti
View Single Post
Old 13-03-2008   #11
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Nemacka firma Getrag je razvila menjac sa duplom lamelom a u auta ce ga ugradjivati Volvo, Ford i BMW. Volvo i Ford nazivaju menjac "Powershift" a verzija za BMW se zove "7DCI600" a verovetno ce ga BMW zvati "M-DCT" jer ce se ugradjivati u M3 i M5. Ovaj za Volvo i Ford je 6-stepeni a za BMW 7-stepeni.

Ovi menjaci i nisu neka novost jer naprimer BMW i VW/Audi ih vec vise godina ugradjuju u svoja vozila pod imenom "DSG" ili "Senkvencioni menjaci".

Volvo i Ford ih sada prvi put upotrebljabaju i prave veliku stvar od toga u okviru reklamne kampanje.

Ovi menjaci rade uz pomoc elektronike a ne po principu pretvaraca momenta kao konvencijalni automatski menjaci, a potrosnja goriva je od 8 do 15% manja nego kod konvencijalnih automatskih menjaca.

Princip rada je sledeci. Menjac se sastoji od 2 kvacila koja rade nezavisno jedno od drugog. Otprilike kao dva manuelna menjaca. Jedno je zaduzeno za neparne brzine (1,3,5 i rikverc) a drugo za parne (2,4,6). Ova kvacila rade na smenu, dok jedno ukljucuje stepen prenosa istovremeno drugo kvacilo iskljucuje stepen prenosa.

To znaci dok motor ubrzava punom snagom prvom brzinom druga brzina je vec ubacena i ceka da je drugo kvacilo ukljuci. Cim prvo kvacilo iskljuci prvu brzinu ("stisne kvacilo") prvo kvacilo ukljucuje drugu brzinu koja je vec bila ubacena ("pusti kvacilo") i zatim ubacuje trecu i ceka na komandu elektronike da je ukljuci ("pusti kvacilo"). I tako dalje. Motor ubrzava konstantno i bez trzanja i bez gubljenja momenta kao kod konvencijalnih menjaca.

Ja sam probao VW i Audije sa DSG menjacima koji rade na ovom principu i stvarno sam odusevljen.

__________________
SVE JE RELATIVNO
_______________
http://atko.se
adnan is offline   Reply With Quote