View Single Post
Old 10-12-2007   #27
Rarica
Registrovan
Prijatelj
 
Rarica's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,941
Default

"...Muhammed s.a.v.s je ostao kod u kuci svog amidze Ebu Taliba dok nije napunio dvadeset pet godina:tokom boravka amidzinoj kuci,nastojao je pomoci svom amidzi,pa je jos od svoje osme godine poceo cuvati ovce stanovnicima Meke za placu.
U vezi sa tim je rekao:
"Allah nije poslao ni jednog vjerovjesnika a da taj covjek nije bio cobanin!"
Muhammed s.a.v.s. je cuvao ovce do svoje petnaeste godine kada je zatrazio od amidze Ebu Taliba da ga povede na trgovacki put u Sam.Poslanik s.a.v.s. u tom poslu provede dvadeset godina-sve do svoje trideset pete.U petnaestoj godini je ucestvovao u ratu El Fidzar,koji je trajo tri godine,i u njemu je naucio ratne i borilacke vjestine.Zatim je ucestvovao u sklapanju saveznistva El-Fudu,gdje se naucio vodstvu,ekonomiji,ratu i diplomatiji,i to sve zbog okolnosti koje mu je Uzviseni Allah pripremio,a koje ce mu olaksati vodjenje covjecanstva.
Poslanik s.a.v.s. je poceo raditi kod Hatidze bint Huvejlid kao trgovac.putio se trgovackim karavanom u Sam,koji je bio dio Bizantijskog carstva koje je bilo tada na vrhuncu svoje moci i bogatstva.Hatidza je bila veoma inteligentna osoba i profesionalni trgovac.imala je cetrdeset godina i tada je bila dva puta udavana.Zbog svog velikog iskustva u trgovini,nije zurila poslati Muhammeda s.a.v.s. u vecu trgovinu,vec ga je poslala sa malom karavanom i sa njime je poslala svog slugu Mejsera,krenuli su na probni trgovacki put u Jemen.Kad se vratise sa putovanja,Mejser obavjesti Hatidzu o Poslanikovam postenju,iskrenosti i posvijecenosti poslu.Obavjesti je,takodje,da Muhammed s.a.v.s. tokom putovanja nije obozavao kipove,sto ni Hatidza nije praktikovala.
Poslanikov s.a.v.s. uspjeh u trgovini,njegova plemenitost,postenje i iskrenostu bili uzrok sto je on poceo interesovati Hatidzu kao muskarac.
Na redu je dosao brak!
Hatidza je tokom svog zivota i poslovne karijere sretala razne vrste ljudi:skrtice,prevarante,lopove..Kada je pocela poslovati sa Poslanikom s.a.v.s.,odmah je zapazila njegov plemeniti moral.Hatidza je o tome obavjestila svoju najbolju prijateljicuNefsu bint Minbeh,nakon cega je ona uputala"Zelis li da mu predlozim brak sa tobom?",na sta je Hatidza potvrdno odgovorila.
Ovaj dogadjaj ukazuje na mogucnost zene da odabere sebi muza,sto ni malo ne krnji njen cast i ugled.
Nefsa ode Allahovom Poslaniku s.a.v.s. i rece mu:"Muhammede,jesi li ozenjen?"
"Nisam"-odgovori joj on.
"Zasto"-upita Nefsa.
Muhammed s.a.v.s.odgovori pitanjem:"Koja zena bi se udala za mene-ovako siromasnog?"
"Udala bi se Hatidza2-RECE nEFSA.
"Da li hoce?"-upita Poslanik s.a.v.s.
Nefsa rece:"Ja cu sa njom razgovarati!"
Otisla je Hatidzi i razgovarala sa njom"Zar ima iko poput Muhammeda"-rekla joj je Hatidza.Nefsa se nakon dva dana vrati Allahovom Poslaniku s.a.v.s.
Uprkos velikoj razlici u godinama izmedju njih dvoje(petnaest godina) i uprkos razlicitom materijalnom stanju,njihov bracni zivot je bio primjer drugima:
To je bila pricao ljubavi koju historija nije zabiljezila.Muhammed s.a.v.s.,Hatidzu nije zaboravio ni nakon njene smrti.Nakon Hatidzine smrti,na dan osvajanja Mekke,prisao je jednoj starici i dugo razgovarao sa njom,uprkos svim obavezama koje su ga cekale toga dana.Nakon razgovora,Aisa ga je upitala o zeni sa kojom je razgovarao,nasta joj je odgovorio:
"To je Hatidzina prijateljica!"
"O cemu ste toliko razgovarali?"-upita Aisa.
"Prisjecali so se lijepih dana"-odgovori Poslanik s.a.v.s.
A jednog dana neko je pokucao na vrata.Kucanje je toliko slicilo Hatidzinom kucanju,da je Poslanik s.a.v.s.rekao:
"Kao da je Hatidzin glas.Allahu moj,ucini da ovo bude Hatidzina sestra.Ovo dovoljno govori o ljubavi Muhammedovoj prema Hatidzi r.a.-zar ne?
Njihov zajednicki zivot je trajao petnaest godina.Cistocu i ljubav u njihovom zivotu nije moglo nista narusiti.To nije mogla uciniti ni smrt njihove djece Kasima i Abdullaha.Poslanik je iskusio gubitak najdrazih kako bi spoznao pravu sustinu ovog zivota.Zbog toba je rekao svom amidzi:
"Tako mi Allaha,amidza,kada bi mi stavili Sunce u desnu a Mjesec u lijevu ruku,pod uslovom da ostavim ovu vjeru,ne bih to ucinio sve dok Allah ne da pobjedu ovoj vjeri ili ja ne budem unisten!"
Poslanikov bracni zivot je primjer lijepog bracnog zivota."
__________________
"Stiže proleće,
žao mi je svih onih kojima to nije važno."
Rarica is offline   Reply With Quote