Thread: VIRUS H1N1
View Single Post
Old 14-11-2009   #30
dido
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Oct 2008
Location: rodna gruda
Godine: 43
Posts: 1,181
Default

Jača od Virusa

U veštačkom snu, prikačena na aparate za disanje, provela sam osam dana, tokom kojih su lekari uspeli da me povrate u život.Najteže je bilo mojim roditeljima, koji nisu znali da li ću se ikada više probuditi



KRAGUJEVAC - U veštačkom snu, prikačena na aparate za disanje, provela sam osam dana, tokom kojih su lekari uspeli da me povrate u život - počinje priču Slađana Dunić, studentkinja pete godine medicine i jedna od prvih obolelih u našoj zemlji od novog virusa H1N1. Kako kaže, imala je utisak da je prošlo svega osam minuta od kada je zaspala, a zbog jakog dejstva sedativa ne seća se šta joj se događalo nekoliko dana pre i posle buđenja.
- Kao da je nešto protrčalo kroz mene, takav osećaj imam - kaže Slađana, koja se od 27. oktobra nalazi u Kliničkom centru u Kragujevcu i koja je juče posle skoro 15 dana provedenih na odeljenju intenzivne nege prebačena na odeljenje grudne hirurgije, sa koga će za desetak dana biti puštena na kućno lečenje.
Prema njenim rečima, prvi dani bolesti bili su joj najstrašniji jer nijedna terapija nije delovala, a simptomi su postajali sve jači. Slađana kaže da pre ovoga nikada nije bolovala.
NAJVAŽNIJE DA OJAČA
Direktor Urgentnog centra doktor Drakče Radovanović izjavio je da su lekari danima strepeli za Slađanin život i da i pored primene terapije nisu mogli da budu sigurni u to da će preživeti naredni dan.
- Kako je novi virus u pitanju, nismo mogli da znamo šta nas čeka - iskren je doktor Radovanović, koji kaže da se Slađana lavovski izborila sa virusom. Prema njegovim rečima, u narednih nekoliko dana na odeljenju grudne hirurgije doktori će pratiti rad njenih pluća i ako oporavak bude tekao po planu, u narednih nekoliko dana Slađana će biti puštena na kućno lečenje.
- Pregrmela je najteže i sada je najbitnije da joj ojačamo imuni sistem - rekao je direktor Urgentnog centra.



- Nisam mogla ni da pretpostavim da je u pitanju svinjski grip. Nekoliko dana sam imala temperaturu od skoro 40 stepeni, bolove u grlu, malaksalost koja nije prolazila ni pored prepisanih lekova - priča Slađana i dodaje da su doktori ubrzo posumnjali da je u pitanju novi virus, što su analize obavljene u „Torlaku“ i potvrdile. Tada je prebačena sa odeljenja infektivne na odeljenje intenzivne nege, gde je zbog lošeg stanja pluća uključena na aparate koji su joj olakšali disanje. - Najteže je bilo mojim roditeljima koji nisu znali da li ću se ikada više probuditi - iskrena je ova studentkinja medicine, kojoj je, kako kaže, „učenje došlo glave“. Naime, Slađana je poslednjih nekoliko nedelja zbog spremanja ispita malo spavala, neredovno se hranila, što je doprinelo slabljenju imunog sistema.
- Kao budući doktor znala sam da ne treba toliko da se iscrpljujem, ali sam mislila da ću izdržati - iskrena je Slađana, koja ne zna od koga je mogla da dobije virus. Kako kaže, tih nekoliko dana iz kuće gotovo da nije izlazila, a i pored toga što je obolela, njeni roditelji, brat i sestra nisu zaraženi.
Trenutno se njena terapija pored velikog broja lekova, vitamina i veštačke hrane sastoji od čestih inhaliranja i takozvanog „berdovanja“.
- I dalje koristim veštačka pluća, koja mi pomažu da dišem i tako odmaram svoja, koja su mi prilično oslabljena - rekla je ona i dodala da je specifičnost ovog virusa i ta što od pluća prave „sapunicu“.
Posle svega što je preživela, Slađana kaže da je najbitnije da oporavi imuni sistem zbog čega će ubrzo po otpuštanju poslušati savet lekara i otići na planinu.
dido is offline   Reply With Quote