View Single Post
Old 19-06-2009   #66
abdullah
Registrovan
Početnik
 
abdullah's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 50
Default ISLAMSKI UCHENJACI O SUFIZMU I SUFIJAMA

Quote:
Originally Posted by Recruit View Post
Sto se sufija tice, mnogo ih volim jer su kao i svi muslimani es'arijsko maturidijske akide .
Kako ne bi bili u zabludi pogledajmo shta to uchenjaci kazhu o zabludjenim sufijama

ISLAMSKI UCHENJACI O SUFIZMU I SUFIJAMA

IMAM IBN HAZM EL ENDELUSI

Imam Ebu Muhammed ibn Hazm Endelusi u svojoj knjizi, 'El-Faslu fil-mileli vel ehvai ven-nihal', o sufizmu i sufijama, na 30-31 str., kazhe: "Medju sufijama postoji skupina koja tvrdi da medju bozijim sticenicima (evlijama) ima onih koji su bolji od svih poslanika i vjerovjesnika. I kazhu da onaj ko dostigne najvetji stepen shtitjenishtva (vilajeta) sa njega spadaju sve obaveze s kojima je doshao sherijat kao shto je namaz, post, zekat i ostalo. Takodje mu se dozvoljavaju svi harami kao shto je zinaluk, konzumiranje alkohola, i drugo. Na taj nachin su sebi dozvolili zhene drugih i uz to josh kazhu: "Mi vidimo Allaha i govorimo sa njim, sve shto pomisle nashe dushe to je istina." Vidio sam chovjeka od njih kako govori ove rijechi: "Zaista Allah ima Majeh ime koje ima trideset i shest harfova i nema nijednog harfa od arapskog alfabeta osim jedan. S tim jednim oni koji imaju veliki stepen dolaze do istine." Takodje je rekao: "Obavjestio me je jedan chovjek koji je prisustvovao sijelu istine (mudzalesutul-hakk) da je jednog dana ispruzhio svoju nogu pa je dozvan: 'Tako se ne sjedi na sjelima vladara!' Poslije toga nikada vishe nije pruzhao noge." Hotje da kazhe da je bio u medzlisu - sijelu sa Allahom, Azze ve Dzelle. Ebu Hadir Nesebij i Ebi Sijah Semerkandi i njihovi prijatelji kazhu: "Stvorenja su neprestano sa Allahom" Ebu Sijah kazhe: "Nije dozvoljeno meso zhivotinja koje zakolju kitabije (krshtjani i zhidovi), a Ebu Bekr je pogrijeshio shto se borio protiv otpadnika, a ashabi koji ga nisu podrzhali u tom pitanju su u pravu." Ebu Shu’ajb El-Kalal kazhe: "Zaista njegov Gospodar posjeduje tijelo u liku chovjeka, ima meso, krv, raduje se, zhalosti se, boluje i zdravi".Neke sufije govore: "Zaista nash Gospodar hodi sokacima, tako ponekad hoda u liku ludaka kojeg kamenuju djeca dok mu ne raskrvave pete."
Znaj, Allah ti se smilovao, da je ovo jasan kufr - nevjerstvo i da su to rijechi ljudi koji prave spletke islamu." I josh dodaje Ibn Hazm: "Znajte da svako onaj ko zapadne u ovo teshko nevjerstvo a ko se deklarishe kao pripadnik islama njegovi korjeni se vezhu za shije i sufije. Medju sufijama ima onih koji govore: 'Onaj ko spozna Allaha, Azze ve Dzelle, sa njega spadaju sherijatske obaveze', a neki josh dodaju: 'Taj se spojio sa Allahom, Azze ve Dzelle'. "Chuo sam da u Nejsaburu u nashem vremenu postoji neki chovjek sufija po nadimku Ebu Seid Ebu Hajr bash ovako ima dva nadimaka istovremeno koji ponekad oblachi vunenu odjetju, a ponekad svilu koja je inache zabranjena mushkarcima. Ponekad dnevno klanja i po hiljadu rekata a ponekad ne klanja ni farza niti nafilu. Ovo je ochito nevjerstvo Allahu se utjechemo od zablude."

IMAM SHEVKANI

Ovo su odlomci iz njegove knjige, 'Es-savarimul-hadad el-kati'a li'alaiki mekalat erbabil-ittihad'. U ovoj knjizi se spominju mishljenja Ehli Sunnetske uleme u pogledu propisa po pitanju sadrzhaja sufijskih knjiga u pogledu zablude i zabludjivanja kao shto je npr., 'Fusul-hikem', i 'Futuhat', od Ibn Arebija, zatim, 'El-Bud' od Ibn Sebi'in, i 'Insan kamil' od Abdulkerima El-Dzejlija. Zatim stihovi koje je napisao El-Farid pod nazivom, 'El-Kasida Ta'ije', i drugo. U svojim stihovima imam Shevkani kazhe:
"Oni su se poigravali sa svijetom u pogledu njihove vjere s namjerom da im je upropaste;
Halad bijashe utro puteve njihove zablude ;
Muhjidin ibn Arabi takodje, nepozdravljen bio;
Farid sa Tai’jom takodje. On im zabludu propisa i pozva ih u nju; I ibn Seb’in ponizhen bio svrstava se u vrhunske dzahile i predstavnike ove ideje;
Dzejlij se takodje pokazao vrsnim na tom polju i sa tim hodio
njegov Insan okiti kufr u koji niko ne sumnja;
A Talmesani je izjavio kako su mu sva stidna mjesta uchinjena halalom;
Doshli su pred svijet sa akidom vahdetul vudzuda i iznijeli ochite lazhi;
Ako je tachno ono shto se prenosi, imami su ih proglasili
nevjernicima i za njih propisali udarac sabljom i od toga ih niko ne mozhe odbraniti.
Na chitavom dunjaluku ne postoji kufr ako ovo shto su iznijeli ne predstavlja kufr.
Oni su nas pozvali na njihovo nevjerstvo a kufr je najgora osobina za onoga ko je njime zadovoljan."


EBU HASAN EL-ESH’ARI O SUFIJAMA

Imam Ebu Hasan Esh’ari kazhe: "Medju sufijama se nalazi neki chovjek po imenu Ebu Shuajb koji misli da se Allah, Azze ve Dzelle, raduje ako je chovjek pokoran njegovim shtitjenicima (evlijama) i da se nasuprot toga zhalosti ako se su mu ljudi nepokorni. Tj., na isti nachin kao shto se zhaloste i raduju stvorenja." Zatim kazhe: "U Nisaku se nalaze neki ljudi koji misle da ibadetom mogu postitji stepen kojim bi sa njih spala obaveza chinjenja redovnih ibadeta i da im mogu biti dozvoljene zabranjene stvari kao shto je zinaluk. Medju njima ima i onih koji smatraju da ibadetom mogu dostitji stepen tako da vide Allaha, Azze ve Dzelle, da jedu dzennetsko votje, da josh na dunjaluku grle hurije i da ratuju protiv shejtana. Neki od njih misle da svojim ibadetom mogu postati bolji od poslanika i chasnih meleka." Ovaj govor Ebu Hasana Esh’arije potvrdjuje ono shto je rekao imam Hashish kada je spominjao sufijsko ubjedjenje o mogutjnosti postizanja deredze tako da sa chovjeka spadne obaveza pridrzhavanja propisa vjere i obaveza izvrshavanja ibadeta, te kako se po njima chovjek uzdizhe (prema tom stepenu). Kao dokaz za to uzimaju rijechi Uzvishenog Allaha: „Obozhavaj Allaha dok ti ne dodje ubjedjenje (jekin).” (Hidzr, 99) A kada ti dodje jekin, tj., kada dospijesh do istine i spoznaje sa tebe spadaju obaveze sherijata. Sufija po njima na svom putu spoznaje prvo bude slijepoposlushni uchenik, zatim sljedbenik, a zatim postaje onaj koji je stigao do cilja.
Onaj koji je stigao do cilja bi trebao oznachavati onoga ko je dostigao do istinske spoznaje. Tada sa njega spada obaveza propisa kao i obaveza chinjenja ibadeta. Ovo je govor imama Ebu Hasana Esh’arije, koji je umro 324 h.g. Iako se on ubraja medju prve generacije koje su se susretale sa sufijama u odnosu na njihovo shirenje kao i na razvoj sufijske misli i filozofije.

HAFIZ IBN HADZER

Hafiz ibn Hadzer prenosetji od imama Kurtubija kazhe: "Shto se tiche novotarija koje su izmislile sufije po ovom pitanju, to je stvar oko chije zabrane nema razilazhenja medju ulemom. Ali strashtju opijene dushe su nadvladale nad mnogim koji se smatraju chiniteljima dobra tako da mnogi od njih rade i ponashaju se kao ludaci i djeca. Od tih djela su i ritualni plesovi sa posebnim pokretima. Ovaj bezobrazluk je dostigao vrhunac kada su to proglasili ibadetom i dobrim djelima koja ih priblizhavaju Allahu, Azze ve Dzelle, te da je to neshto shto uzdizhe njihovo stanje - hal. Ovakva djela su od djela heretika (zindika otpadnika od islama) i onih koji su zalutali. Allaha, Azze ve Dzelle, molimo za pomotj." Hafiz ibn Hadzer dodaje: "Ovakva djela imaju kontraefekat od onoga shto oni zhele njima postitji i josh vishe pogorshavaju njihovo stanje." (Hafiz ibn Hadzer, Fethul-bari, 2/442)


IMAM ABDURRAHMAN IBN MEHDIJ

Hilal je rekao Abdurrahmanu ibn Mehdiju: "O Ebu Seide u nashem mjestu se nalaze ljudi od ovih sufija," -pa mi je rekao: "Ne priblizhavaj im se jer sam medju njima vidio takvih sluchajeva koji su dospjeli do ludila a neki su postali heretici-zindici, otpadnici od islama." (Telbis Iblis, 257)

EBU BEKR IBN EL-ARABI EL-MALIKIJ

Ebu Bekr ibn El-Arabi El-Malikij (ehli sunnetski uchenjak) kazhe: "Kategorichki tvrdimo da je nevjernik ko nijeche ili ugoni u lazh neko od pravila i propisa sherijata..." I kazhe: "Slozhili su se fekihi idzmaom u Bagdadu u vremenu Muktedira od malikija na chelu sa kadijom Amrom Malikijom da se ubije Haladz i njegove pristalice zbog njegovog poistovjetjivanja sa Allahom i akide hulula, tj., fizichke izmjeshanosti stvorenja sa Stvoriteljem. Kao i zbog njegovih rijechi: 'Ja sam sa istinom.', iako se vanjshtinom pridrzhavao opshtih odredbi sherijata. Uchenjaci nisu prihvatili njegovo pokajanje." (Sijerul-e'alam nubela, 19/327)
EL KADI IJJAD kazhe: "Shejh Ebu Hamid Gazali koji nam je prenio ruzhne vijesti i odvratna djela, koji je zastranio na putu sufizma. Bijashe se koncentrisao na sufizam te je postao jedan od daija sufizma. Na tom putu je napisao poznata djela. Kod nas u Magribu po naredjenju sultana a po fetvi fekiha spaljuju se njegova djela, te se savjetuje izbjegavanje istih, zato to i isposhtuj." (Sijerul-e'alam nubela, 19/327)


EBUL-VEFA’A IBN UKAJL HANBELI

Ibn Ukajl, Allah mu se smilovao, je bio Gazalijev drug te nakon shto je spoznao stanje sufija reche: "Ne zhelim biti sa sufijama. Oni mutekellimi (apologetichari, racionalisti) napadaju akidu kroz sumnjichenje sherijata i ubacivanjem shubhi (sumnji) u pamet ljudi, a sufije ponishtavaju djela i zakone, kao i zakone svih vjera svojim rijechima: 'Moje srce me je obavjestilo od mog Gospodara.' Naime njemu nije potreban Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, i njegov Sunnet. Doshao sam do zakljuchka da je put onih mutekellima (racionalista) sumnja, a put ovih sufija je tumaranje."

SHEJH SEJID SABIK

Shejh Sejid Sabik kazhe: "Koliko je samo izgradnja mauzoleja po kaburovima i njihovo uljepshavanje nanijelo shtete zbog koje plache islam. Od toga je pojava ubjedjenja (akide) kao shto je akida nevjernika u pogledu kipova. Pa su ih velichali misletji da su oni u stanju da im pribave korist i da od njih otklanjaju nevolje. Zatim su ih uchinili predmetom od kojih potrazhuju da im rijeshi njihove potrebe i utochishtem kod kojeg trazhe spas. Od njih trazhe ono shto Allahovi robovi inache trazhe od svog Gospodara. Poduzimaju putovanja do kabura i turbeta pojedinih ljudi, potiru se o njih trazhetji bereket, i od njih trazhe pomotj u nevolji. Ukratko recheno oni rade sve ono shto su radili dzhahili u dzahilijetu u pogledu prinoshenja ibadeta kipovima. Inna lillahi ve inna ilejhi radzi'un."

I kazhe Sejid Sabik: "I shto je najgore pored chinjenja ovog teshkog zla i jasnog nevjerstva ne mozhesh natji da se zbog toga iko u ime Allaha, Azze ve Dzelle, ljuti i ne mozhesh vidjeti ljubomore u pogledu ochuvanja ove chasne vjere, niti alima, niti studenata, niti ministra, niti princa niti vladara.
Do nas su doprle mnoge vijesti, u koje nema sumnje, da mnogi od ovih obozhavaoca kaburova ili vetjina njih da u sluchaju rasprave sa njima zatrazhish od njega da se zakune Allahom, Azze ve Dzelle, da bi se krivo zaklinjao. Pa kada bi poslije toga bio upitan: 'Tako ti tvoga shejha i tvog ubjedjenja spram 'tog i tog evlije', tada bi zamucao i oborio glavu i priznao bi istinu. Ovo je najjasniji dokaz da je njihov shirk iznad shirka onih koji govore da je Allah jedan od dvojice ili da je Allah, Azze ve Dzelle, jedan od trojice." (Sejid Sabik, Fikhus-sunne, 1/402)
abdullah is offline   Reply With Quote