View Single Post
Old 22-05-2009   #589
abdullah
Registrovan
Početnik
 
abdullah's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 50
Default

Quote:
Originally Posted by neznalica View Post
Zasto obavljati namaz rasirenih nogu?
Zasto sa tekbirima?
Zasto predavati selam kontra?
Zasto ne posecivati mezarja i izuciti Fatihu?
Zasto na izuciti hatme?
Zasto nevalja mevlud?
Zasto trofrtaljke?
Zasto dugacke i rastrkane brade?
Niko cini mi se do sad ovo nije pito pa se ja "osmelih " eto da pitam i molim odgovor ako ima ko da mi odgovori.?
Neznalice prije bi ti odgovarao nick Provokator ili si ti samo jedan od nickova nasheg "bogobojaznog lika sa Fetha" koji je spreman na svakakve lazhi samo da bi prikrio njegovu sufijsko-maturidijsku pozadinu i njegove "nadri-sufi" shejhove kojima je slijepo pokoran (pogledajte snimak na youtube-u da su chak spremni i njihovim shejhovima izmet jesti kao "beritjet je u tome" )
Neznalice pitanja koja si postavio zahtijevaju i obiman odgovor. To je kao da ja tebe pitam: Reci mi o najbitnije detalje o svemiru, zashto se deshavaju erupcije, shta je to fuzija, iz koliko se tektonskih plocha je satavljena zemljina povrshina itd... tj. hotju retji tvoja pitanja zahtijevaju i obiman odgovor, a da su te ona doista interesovala, a ne da ti je cilj provociranje nashao bi ih u knjigama ili pak na mnogobrojnim islamskim web stranicama.

Dio tvojih pitanja je iz fikha a drugi dio je akidetske prirode.

Trebash kao osnovu znati sljedetje:

Kad su u pitanju Boshnjaci i njihova pripadnost islamu odnosno kao odgovor kojoj pravnoj islamskoj shkoli Boshnjaci, muslimani pripadaju, odgovor bi ukratko glasio, da pripadaju odnosno upraznjavaju hanefijsku pravnu skolu u vetjini, medjutim tu se nalazi i neki segmenti koji nisu od henefijskog mezheba kao i segmenti koji nisu ni od jednog mezheba vec jednostavno stvari koje su postale vise kod nasheg naroda tradicionalne novine i uvedene i koje se smatraju kod velike vetjine nasih ljudi - dijelom islama, sto je pogrijesno razumjevanje i shvatanje. Ovo je odgovor u vezi islamskog prava i razumjevanja ( fikha ), a kad je u pitanju akaid ( islamsko vjerovanje ), onda kazemo da mi pripadamo selefijskoj pravnoj skoli - akidi, tj., slijedimo vjerovanje prvih triju generacija muslimana, (a takvu akidu je imao i nash imam Ebu Hanife) i nishta vise od toga. Vetja manjina ( ako mozemo tako retji iako su apsolutna manjina sufije u BiH i Sandzaku) Boshnjaka pripada sufijskoj akaidskoj skoli, tj., vjerovanje u nekim segmentima imaju malo drugacije i gledanje na spram ovih prvih, selefijske ( selef rijec oznacava nesto sto je bilo prije, tako selef znaci "prije", a cesto islamski ucenjaci upotrijebe naziv selefu-salih sto znaci "ispravni predhodnici" - oznacava na prve tri generacije najboljih muslimana, a to su ashabi, tabi'ini i tabi tabi'ini, neka je Allah sa njima zadovoljan ).

Dakle, da bude jasnije, postoje chetiri priznate i najpoznatije pravne shkole ili mezheba u islamu i to su:

1. Hanefijski mezheb;
2. Hanbelijski mezheb;
3. Shafijski mezheb i
4. Malikijski mezheb.

Sva chetiri mezheba pripadaju selefijskom pravcu (ehlu sunne wel dzema'a)

To je podjela kad su u pitanju fikhske razlike, tj., razlike u razumevanju propisa islama kao npr. nachin klanjanja namaza, abdesta , davanja sadekatul-fitra, na koji nacin se daje zekat, i sl., a kad su u pitanju akaidske skole, dakle vjerovanja, onda se dijele na dva mezheba i to su:

1. Selefijski-ispravni predhodnici (ehlu sunne wel dzem'a)
2. Sufijski ili uz to maturidijski, esh'arijski i slichni pravci koji su bliski sufizmu.

Selefijski je onaj, kako smo iznad spomenuli, koji se poziva i drzhi prvih triju generacija muslimana, a Allah se smilovao imamu Maliku kada je rekao: Sve shto nije bio islam u prvim generacijama nije ni danas. Tako se mi povodimo za izvorom i slijedimo izvor, a najchistija voda je sigurno tamo gdje izvire i sve za dokaz gledamo Kur'an i Sunnet i prve generacije muslimana, dok je neka razlika kod ove druge grupacije (sufija) koja vise se poziva na neke filozofske teorije koje je iste pomijeshala s mnogim segmentima od islama i tako se nashla u jednoj situaciji gdje je tesko natji nachin na koji je ispravno, za razliku od prvih - onih koji slijede vjerovanje drugova Allahovog Poslanika, sallallahu 'alejhi we sellem we ridvanullahi te'ala alejh.

Last edited by abdullah; 22-05-2009 at 15:17..
abdullah is offline   Reply With Quote