View Single Post
Old 09-05-2009   #35
superbaka
Registrovan
Domaćin
 
superbaka's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: nova varos
Posts: 16,390
Default

Nema komunikacije

I tako jednog dana otkrijemo da naša veza ne ide onako kako smo htjeli da ide, i da u njoj nismo sretni koliko smo se nadali da ćemo biti. Vraćamo se na kratko na početak teksta: možda se osjećamo usamljeno, jer partnera nikad nema pored nas kad ga trebamo? Posao, hobiji, prijatelji, sve mu je važnije nego da malo vremena provede uz nas. A možda nas doista pritišće monotonija, upali smo u tešku rutinu iz koje se ne uspijevamo izvući? Svaki je dan isti. Tek tu i tamo, rijetko i sve rjeđe, poneka kava s prijateljima. Partner nas izluđuje. Mi bi htjeli izlaziti češće, on neće. Predlažemo neke male promjene koje bi unijele uzbuđenje u život - bez uspjeha, njemu se ne da. Naše nezadovoljstvo raste, buja, i polako izmiče kontroli. Osjećamo da nećemo tako izdržati još dugo. Puknut ćemo, i ta će eksplozija pomesti sve oko nas - uključujući i osobu uz koju više nismo sretni. Ovo je krajnji trenutak da se stvari pokušaju dovesti u red. Trenutak dok još imamo volje spašavati vezu, dok smatramo da se isplati uložiti energiju i pokušati još jednom. Ali to ne ide bez komunikacije. Neće pomoći durenje i čekanje da druga strana primijeti da nešto nije u redu ("ako me voli, shvatit će što mi je"). Nema spasa niti u laganju i izbjegavanju razgovora ("sve je u redu, ništa mi nije"). Jedini, ali stvarno jedini način za spas veze je komunikacija! Recite jasno, glasno, odlučno, neuvijeno - ma recite na bilo koji način, ali zaboga recite što vas muči! Predlažite rješenja, recite što vam se sviđa ili ne sviđa kod partnera i uopće u vezi. Nemojte vrijeđati, nemojte ucjenjivati, i svakako nemojte svu krivicu svaliti na partnera. Ali razgovarajte, pričajte i vičite dok ne izgubite glas! Nemate mnogo izbora. Jedini vaš izbor - želite li spasiti vezu - je intenzivna, iskrena komunikacija. Pod svaku cijenu i uz velik trud. Ponovit ću još jednom: durenje, ucjenjivanje, optuživanje, vrijeđanje - to nije komunikacija. To je možda dobar način za izbacivanje nešto starih frustracija, ali još i bolji način za gomilanje novih i težih problema.

Umiranje veze Ne poduzmete li sve što možete, velike su šanse da će vaša veza nestati, pretvoriti se u oblačić dima kojeg će otpuhnuti prvi vjetrić. Raspad veze ne mora uopće označiti fizičko razdvajanje. Mnogo je parova koji su ostali zajedno i proveli silne godine mrzeći se ili jedva podnoseći, održavajući tek privid veze. Ali to nije veza, i nije život koji bih preporučili bilo kome. Moje je mišljenje da se gotovo svaka veza može spasiti ako postoji volja i odlučnost kod oba partnera. Naravno, postoje tu još neki preduvjeti - npr. zrelost i odgovornost i nje i njega. Jedan od dokaza zrelosti je i spremnost da se potraži pomoć stručne osobe, koja će nas voditi kroz proces liječenja i izlječenja veze.
__________________
superbaka is offline   Reply With Quote