View Single Post
Old 08-04-2009   #30
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Unicknnamed, i dalje ne razumijes.

Allah dz.s. u Kur'anu, niti Muhammed a.s. u Sunnetu nisu odgovorili na sva pitanja koja se postavljaju u svakodnevnom zivotu. Mnogo je pitanja koja se ticu vjere a na koja Muhammed a.s. nije odgovorio. Evo ti npr. Je li dozvoljeno uzeti abdest hlorisanom vodom?
Muhammed a.s. nam nigdje nije rekao niti " Moze" niti "Ne moze" ali nam je zato postavio pravila na osnovu kojih mi mozemo naci odgovor na svako pitanje koje nas interesuje.

Ti hoces svojim shvatanjem da kazes da je sve sto se pojavi nakon njegove smrti neispravno. Hoces da kazes da KIJAS- analogija nije serijatski izvor i pored idzmaa islamske uleme po tom pitanju u svim vremenima.

Zasto slijedite nemackog orjentalistu Sahta koji je prvi poceo ovo sto vi danas pricate? Zasto slijedite Sahta, Hemfera i druge a ostavljate Kur'anske poruke u kojima se kaze da trebamo na osnovu pravila iznalaziti rjesenja za nova pitanja.
Zar nije Muaz ibn Dzebel rekao Muhammedu a.s. kada ga ja poslao u Jemen i upitao: Kako ces suditi ako ti se iznese neko pitanje? Pa je rekao: Sudicu po Allahovoj knjizi,a ako ne nadjem u njoj onda po Sunnetu Poslanikovom a ako ne nadjem ni tu onda cu razmisljati i postupati na osnovu svog misljenja( tj. uporedjivati situacije iz hadisa sa novonastalim situacijama i podvrgavati te situacije serijatskim pravilima a zatim donositi sud na osnovu toga)

Sto se Pazarca tice: Ti i treba da ostavis raspravu i nikad se ne smijes raspravljati kako ne bi bio od onih za koje Allah dz.s. kaze: " A postoje ljudi koji se raspravljaju o Allahu bez ikakvog znanja o Njemu slijedeci svakog sejtana zavodljivca."
Sto se mene tice, hvala Bogu, znam ponesto o Allahovoj vjeri ( a sto ne znam imam mogucnosti da pitam ucene) pa mi je obaveza FARZ da odgovorim na svaklu zabludu i novotariju koje razne sekte pokusavaju da ubace.
Recruit is offline   Reply With Quote