View Single Post
Old 24-02-2009   #14
Rarica
Registrovan
Prijatelj
 
Rarica's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,941
Default

Hidzama

Zahvaljujuci dr.Merimu Omerhodzicu,poznatom neurohirurgu KC Kosevo u Sarajevu i zaljubljenika u drevnu medicinu,ponovo je zazivela stara metoda lijecenja isisavanjem krvi iz organizma.Intezivno tragajuci za novim izvorima znanja u alternativnoj medicini dr.Omerhodzic je proucavao hidzamu dvije godine u Medicinskom centru u Medini.I ako mu se ova metoda na pocetku cinila primitivnom,s vremenom je shvatio neprocjenjiv znacaj alternativnog lijecenja.Certifikat kojim mu je odobreno da primjenjuje ovaj narodni recept,dr Omerhodzic je dobio 2006 god,cime je postao prvi doktor za lijecenje hidzamom na nasim prostorima.
Hodzamom se lijeci tako sto se na brojna mjesta na tijelu postave posudice a zatim se ispustanjem zraka iz njih stvara vakum,usisana koza puca,sto izaziva isticanje krvi.
Kada se skinu posudice,ostaje crveni trag od natopljene krvi ispod koze.Ta krv je u pocetku veoma tamna,pa se isisavanjem ponavlja sve dok ne posvijetli.
Smatra se da je ta krv ispod koze*prljava*,puna toksina koji se na ovaj nacin eliminise iz organizma.U prilog tome govore i savremene naucne studije u svijetu a analize pokazuju da postoji razlika u sastavu krvi iz prsta i one uzete metodom hidzame.
Dr.Omerhodzic kaze da se hidzamom,koja regulise protok energije u krvi,otklanja hladnoca,vlaga i otrovi iz organizma,a zahvaljujuci tome i bol nestaje.
Ovom drevnom metodom uspjesno se lijece lumbago,bol u rukama,ramenima,nogama,krstima i misicima,ali i stomacne tegobe,glavobolja,migrena,nesanica i zaustavlja povracanje.Hidzama pomaze pri zarastanju rana i smanjuje poviseni krvni pritisak.
Sarajevski strucnjak napominje da se ovom metodom aktivira ljudski organizam u cjelini,pojacava memorija a preventivno djeluje cak i na ludilo.Preporucuje hidzamu jednom godisnje i to prije toplih dana,najbolje krajem maja i pocetkom juna.Tretmani traju oko pola sata,a u lijecenju secerne bolesti primjenjuje se tri uzastopna svakog mjeseca.
Abbad b.Mensur rhm.,kaze:Cuo sam od Ikrime rhm.,slijedece:'Ibnu Abbas r.a.,je imao tri momka koji su se bavili hidzamama-dvojica od njih su mu bili sluge za pare,dok mu je jedan od njih cinio hidzamu i njegovoj failiji.Ibnu Abbasu r.a.,kaze da je Poslanik s.a.w.s.,rekao:'Divan li je rob-hidzdzam-onaj koji se bavi hidzamom;pusta krv covjeku,laksa mu kicmu i ostri mu vid.Ibnu Abbas r.a.,dalje govori:'Kada je Poslanik s.a.w.s. bio na Mi'radzu,nije prosao pored meleka a da mu nisu rekli:'Drzi se hidzame!'Dalje govori:'Najvredniji dan kada ce te vrsiti hidzamu jeste 17,19,21 dan u mjesecu.'Dalje kaze:'Najvrednija vrsta lijeka kojom cete se lijeciti jeste:Su'ut,Ledud,Hidzama i Mesj,jer je Abbas r.a.,sa ashabima vrsio Ledud Poslaniku s.a.w.s.,nakon cega je Poslanik s.a.w.s.,upitao:Ko mi vrsio Ledud?Svi cutase.Rece:Svakom ko je u kuci,izuzev Abbasa,ce biti vrsen Ledud.'
__________________
"Stiže proleće,
žao mi je svih onih kojima to nije važno."
Rarica is offline   Reply With Quote