Thread: Zanimljivosti :
View Single Post
Old 18-02-2009   #97
akica_90
°Devojčica°
Prijatelj
 
akica_90's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Sarajevo
Godine: 34
Posts: 2,125
Default

I SRECU I NESRECU NOSIMO U GENIMA

Kolicina srece u zivotu svakog pojedinca zavisi od anatomije i gradje njegovog mozga, gustine nervnih celija u pojedinim dijelovima mozga te od kolicine hormona i neuroprijenosnika koji nadrazuju mozdane centre!

DOBRO I LOSE RASPOLOZENJE!
Ono sto je mooderna nauka otkrila jeste da su dobre i lose raspolozenje oblici mozdane aktivnosti i da na svijet dolazimo sa genetski zadatim raspolozenjem koje zivotne okolnosti mogu pomjeriti malo lijevo ili malo desno, ali da se, u osnovi, uvijek vracamo svojoj unaprijed zadanoj vrijednosti.
Neuroprijenosnici su serotonin, noradrenalin i dopamin, ali ulogu igraju i druge materije koje nazivamo hormonima srece.


MOć GENETIKE!
Potvrdjeno je da osjecanje srece i nesrece zavisi od genetskogmaterijala koji smo naslijedili od roditelja i da prosjecno osjecanje nase sretnosti u narednim godinama zivota u cak 90% slucajeva zavisi od nasih gena!
I zato kada vam kazu da je brak lutrija ili igra na srecu, ne vjerujte! Tog su misljenja obicno ljudi koji su se razocarali u svom ljubavnom zivotu, objasnjavajauci svoj neusjeh time da su neumijesani u kockanju. Izbor partnera je izraz emotivne zrelosti osobe koja bira, a ne koja ceka da bude izabrana.
Biti uspijesan i sretan znaci ostvariti svoje zelje, potrebe i ciljeve. Da li smo sretni znat cemo po osjecanjima unutrasnjeg mira, radosti i ostvarenosti.
Ako uspijemo ostvariti sve zadatke koje smo zadali sebi i to cinimo sa ljubavlju koja je generator nase energije, onda smo zaista sretni. Jer, covjek je jedino misao i osecaj, a ne materija. I sve sto radimo s ljubavlju je neunistivo i trajno, a time i osjecanje koje nas cini sretnim ili nesretnim.
__________________
"Gospodaru moj, nauči me da je tolerancija, najviši stupanj moći, a želja za osvetom prvi znak slabosti. Podsjećaj me stalno, da je neuspjeh iskušenje koje prethodi uspjehu!"
akica_90 is offline   Reply With Quote