SJENICA.com forum

SJENICA.com forum (http://forum.sjenica.com//index.php)
-   Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice (http://forum.sjenica.com//forumdisplay.php?f=8)
-   -   PRAZNIK ZA OKO I DUSU (http://forum.sjenica.com//showthread.php?t=3145)

Tahirovce 26-11-2009 17:22

PRAZNIK ZA OKO I DUSU
 
Izabrane i nove pesme, objavljene u najnovijoj knjizi Velibora Veličkovića, pod nazivom ''Praznik za oko i dušu'', pred sjeničkom publikom promovisane su u sredu veče. Kulturni poslenici Sjenice su te večeri, zaista imali retku priliku da uživaju u, pravom smislu, ''Prazniku za oko i dušu''. U organizaciji Ustanove kulture, promocija je otvorena autorovom pesmom ''Sjeničanka'', u izvedbi Sjeničkih tamburaša. Prikaz najnovijeg pesnikovog ostvarenja iskazao je Boško Stanić, direktor novovaroške biblioteke, a potom su, u naizmeničnom kazivanju, samog autora i poznatog sjeničkog glumca Eda Mašovića, potekli potoci zavičajne poezije, praćeni oduševljenjem i aplauzima publike. Kao što je i počelo, praznično veče poezije je završeno uz muziku i pesmu Sjeničkih tamburaša, ali i nezaobilazne čestitke, zahvalnost i poklone najzaslužnijima. Uz posebnu posvetu i potpis na otpevanu pesmu ''Sjeničanka'', pesnik je svoje delo, prvo koje je štampano u izdavaštvu Ustanove kulture, podario svim članovima tamburaškog orkestra, a sam autor je tom prilikom od akademskog slikara, Ibrahima Redžovića, ''brata po peru i kičici'', kako reče pesnik Veličković, dobio na poklon grafiku pod nazivom ''Rađanje''.
''S obzirom da sam ja iz sela, i da mi je ova poezija bliska, nije mi bilo teško da napravim prikaz o autorovom najnovijem književnom ostvarenju. On je kroz poeziju rekao velike istine, pa sam lako našao vezu sa velikim umovima, koji su takođe govorili o čoveku i značaju njegovog zavičaja, u kojem treba tražiti krila. Ako čovek to ne ume, teško će se snaći u novim uslovima i vremenu, u kojem tehnika često ugrožava tradiciju'', rekao je, u izjavi za medije, Boško Stanić, direktor biblioteke ''Jovan Tomić'' u Novoj Varoši.
''Moje pjesme se rađaju iz trećeg stanja duše, između jave i sna'', kaže poznati sjenički pesnik, profesor srpskog jezika u penziji, Velibor Veličković, koji je, ostajući veran izvoru i tradiciji, pored tri zbirke pesama, zavičajnoj književnosti svog kraja, podario i tri prozna dela. U njegovoj najnovijoj knjizi, zapisana je misao nepoznatog autora da ''poezija nastaje u praskozorje i u predvečerje ljudskog života'', a sam autor beleži: ''Iskonski i sudbinski vezan za svoj zavičaj, za svoj zemaljski raj, u petoj deceniji života otvorih lirske i epske kaverne i tako, preko moje spisateljske ruke, potekoše knjigotoci. Na čitalačku trpezu su se izlivali ovim redom: Zavičajne rane i melemi (poezija), Ognjište (poezija), Gorolom (pripovjetke), Mučenik (roman), Kućni prag (roman)'', i nedavno štampana zbirka poezije Praznik za oko i dušu.

http://img130.imageshack.us/img130/6...ocijaautor.jpg

http://img8.imageshack.us/img8/8704/promocija.jpg

supergirl 26-11-2009 17:27

super!
ima li video izvodjenja ove pesme?

Tahirovce 26-11-2009 17:32

bice video snimak ...

Skorpija 26-11-2009 17:43

Kultuta nam je uvijek bila i ostala na zavidnom i nivou. Nismo nikada poklekli ni u lošijim uslovima.
Sve pohvale i čestitke Veliboru Veličkoviću ,profesoru u penziji, piscu i nekadašnjem razrednom starešini i kolegi, a i svim ostalim organizatorima ovako lijepe promocije i večeri i kao što sam naslov zbirke govori, tako i ja mogu samo reći: PRAZNIK ZA OKO I DUŠU :appl[1]:

Elvis-Eko 26-11-2009 19:50

Super, sve cestitke bivsem razrednom staresini :appl[1]:
Ima li sanse da i mi ovdje dobijemo i procitamo neku od pjesama iz ove zbirke

36310 26-11-2009 20:13

Uvijek se obradujem skupovima na kojima se reprezentuje nase prozno i pesnicko stvaralastvo.
Ime gospodina Velickovica je svima nama dobro poznato,sto kroz skolske ustanove,sto kroz jedno veoma vrijedno i plodno autorsko stvaralastvo.

Sve cestitke,prije svega njemu a zatim i organizatorima ovog divnog skupa.

meljko 26-11-2009 21:17

Sve pohvale i cestitke bivsem profesoru Veliboru Velickovicu.Zaista je veliko zadovoljstvo biti njegov sugradjanin.Imamo par njegovih knjiga sa njegovom posvetom i pomno ih cuvamo.Resko nadamo se da ces nas uskoro pocastiti jednim video snimkom sa ovog skupa.

Rarica 26-11-2009 21:20

Cestitke i podrska i od mene,divim se ljudima koji i u ovakvim uslovima ipak ustraju u negovanju bilo koje vrste kulturnog stvaralastva.
Ekova ideja je odlicna,bilo bi lijepo da neko podijeli sa nama dijelove zbirke.

mersija 26-11-2009 22:05

Jos jedan dokaz da kultura moze da se "deshava" i u losim uslovima.
Cestitke i od mene,naravno i podrska profesoru Veliboru Velickovicu,covjeku koji nas je godinama kroz njegov vrhunski rad uspjesno edukovao,bar se trudio da nam uvijek i pored tadasnjih kao i sadasnjih uslova kultura bude bar jedan dio svakodnevnice.

Cestitke i za organizatore.....

iSelektor 26-11-2009 22:11

Mozda ne bi bilo lose Resko, da napises kako se moze doci do knjige, mozda ima i neko zelju da je naruci...

Evo ja prvi...

Pozzz 8)

36310 26-11-2009 22:15

Quote:

Originally Posted by Tahirovic (Post 190375)
Mozda ne bi bilo lose Resko, da napises kako se moze doci do knjige, mozda ima i neko zelju da je naruci...

Evo ja prvi...

Pozzz 8)

Veruj da sam upravo o tome razmishljao...

-Drugi... :)

Tahirovce 26-11-2009 23:15

Ramo je snimao kompletnu promociju, posle Bajrama obradicemo snimak zajedno sa gosp Velickovicem pa cu pitati za detalje, a dodao bih i to da je prof, Velickovic nije hteo dati izjavu ostalim prisutnim televizijama jer ih smatra neobjektivnim, jedino nama :) ...
Ovom prilikom mu zahvaljujem na poverenju ...

dido 26-11-2009 23:19

Svaka mu cast za to!

iSelektor 26-11-2009 23:35

Quote:

Originally Posted by Tahirovce (Post 190397)
Ramo je snimao kompletnu promociju, posle Bajrama obradicemo snimak zajedno sa gosp Velickovicem pa cu pitati za detalje, a dodao bih i to da je prof, Velickovic nije hteo dati izjavu ostalim prisutnim televizijama jer ih smatra neobjektivnim, jedino nama :) ...
Ovom prilikom mu zahvaljujem na poverenju ...


Kako ovo lepo zvuci... Hvala na ukazanom poverenju, to je dokaz i uverenje naseg rada i truda... i trudicemo se da uvijek budemo JOS bolji!

Pozzz 8)

STRANAC 27-11-2009 00:48

Quote:

Originally Posted by Tahirovce (Post 190397)
Ramo je snimao kompletnu promociju, posle Bajrama obradicemo snimak zajedno sa gosp Velickovicem pa cu pitati za detalje, a dodao bih i to da je prof, Velickovic nije hteo dati izjavu ostalim prisutnim televizijama jer ih smatra neobjektivnim, jedino nama :) ...
Ovom prilikom mu zahvaljujem na poverenju ...

hvala profesoru na ukazanom poverenju...
to je dokaz rada,aktivnosti,zalaganja,tolerancije,razumevanja i objektivnosti iznad svega...

suada 27-11-2009 15:57

bio mi je razrednik imam sve njegove knjige i vjerujete kad god me uhvati malo nostalgije prečlistam neku od njih zbog autentičnog jezika koji koristi,riječi koje godinama nisam čula i uvijek se oraspoložim ,nasmijem.drago mi je da nastavlja svoj stvaralački rad

Tahirovce 05-12-2009 08:08

promociju knjige mozete pogledata na linku

Sjenica.com - Promocija knjige praznik za oko i dusu - www.sjenica.com

foto_Sapko 05-12-2009 10:20

Prelijepa ZBIRKA PJESAMA
I LIJEPO JE BILO NA PROMOCIJI

Tahirovce 13-12-2009 21:15

PRAZNIK ZA OKO I DUSU
 
Zbirku pesama u pdf formatu mozete preuzeteti sa linka:


http://www.sjenica.com/praznikzaokoi...jenica.com.zip

36310 13-12-2009 21:52

SJENICANKA

Sa tvog lica rudi zracak zore
Tama noci izmice ti s puta
Zasvijetle doline i gore
Kada prodjes sjajem ogrnuta

Takva nices iz povoja dana
Sjenicanko,ocima ubrana

Kuda setas i vjetri miruju
Perivoji na te zamirisu
Sa neba ti zv'jezde djerdan kuju
Radi tebe i pjesnici pisu

Takva cuvas svu ljepotu dana
Sjenicanko,od ceznje satkana

Postala si snaga mojih snova
Mila pjesma sto me jutrom budi
Kad te vidim radjam se iznova
Nova ljubav u meni zarudi

Takva sijas do smiraja dana
Sjenicanko,nadom ovjencana


VELIBOR VELICKOVIC




:bravo:


All times are GMT +2. The time now is 19:02.

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc.
www.SJENICA.com