SJENICA.com forum

SJENICA.com forum (http://forum.sjenica.com//index.php)
-   Sela oko naseg grada (http://forum.sjenica.com//forumdisplay.php?f=13)
-   -   porijeklo danasnjih Srba i Bosnjaka (http://forum.sjenica.com//showthread.php?t=505)

toomtoom 13-08-2007 22:55

porijeklo danasnjih Srba i Bosnjaka
 
Prvo da ve pozdravim svija na ovaj forum iz Crne Gore.



Vecina Srba i Bosnjaka koji zive na podrucju opstine Sjenica poticu iz Crne Gore. Ukoliko nekoga zanima porijeklo odje mozemo da prozborimo o tome.



Specijalni pozdrav za Kuce.

Eko 14-08-2007 07:33

Evo ja bih da pricam sa tobom o toj temi. U pravu si da dosta porodica potice sa teritorije Crne Gore, ali takodje dosta potice od Ilira, pogotovu Pešter, kao moja pretpostavka, upravo ta porodica Kuč koje pozdravljas. Ja otprilike znam da su korijeni moje majke (Bajrovic) iz nekada muslimanskog Niksica, ali kada je Karađorđe krenuo u svoj poznati pohod svi su negdje prebegli pa i u Sjenicu...

toomtoom 14-08-2007 14:55

jes tacno je da dio danasnjih Bosnjak potice od Arnauta koji su doseljeni na Pester ka katolici naprimjer ovi u Ugao ( Hukici, Bibici itd ) a i po druga sela po Pesteri. Mene oni ne zanimaju a to jesuli oni Iliri ka sto ti rece ili nijesu to je tesko odgovorit, posto do danas nije sa sigurnosti odgovoreno ko su Arnauti. Sto se tice tvoje ujcevine Bajrovica oni su mogli da predignu iz Niksica jedino poslije 1878, kad je Niksic, Kolasin itd dobila Crna Gora a mnogo muslimana na nesrecu odeslilo put Turske, Sandzaka i Kosova. Mnogi i danas nose prezime Niksici i Kolasinac.

Sto se tice tija Kuca koje ti odje pominjes oni ne mogu biti Arnauti porijeklom no jedino Crnogorci. Vidjim da odje je jedan urednik Lakota a on je Kuc 100% ka i ja.



No da mi ti odje napises stogoj o Bajrovicima koliko i je kuca i dje i ima po Sjenici i selima oko nje. Koliko je odselilo za Bosnu, Makedoniju i Tursku. Te informacje ja trebam.



Tebe Eko pozdavljam i svako dobro u seher Sarajevu pokraj Mljacke

askica 14-08-2007 15:37

Pa i porodica Ljuca je poreklom iz Crne Gore. Mozda, i bas iz Niksica.

toomtoom 14-08-2007 20:21

Quote:

Originally Posted by askica
Pa i porodica Ljuca je poreklom iz Crne Gore. Mozda, i bas iz Niksica.



Jes vala Ljuce su Kuci koji su zivjeli u Niksic i to je cuvena kuca.

Mi u Kuce znamo da poticu sa Bezjova.



Ako si od Ljuca napisi mi u privatnu poruku dje i ima na Sjenici.

Eko 14-08-2007 21:17

Brate reci mi ti jesi li ti musliman ili pravoslavac...?

liliput 14-08-2007 21:45

ma vazno je da smo sjenicaci.a dal smo iz crne gore ili iz ove ili one kuce

malo manje....

toomtoom 15-08-2007 23:00

Quote:

Originally Posted by Eko
Brate reci mi ti jesi li ti musliman ili pravoslavac...?





a sto je to tebe vazno arhitekta ?

vjera je privatna stvar.

Eko 16-08-2007 07:39

Onako pitam, informatino... Nemo se nesto naljutit...

toomtoom 16-08-2007 12:30

ok, eko. No da je tebe zapitam koja su najveca brastva tamo na Sjenici kod Srba i kod Bosnjaka.

Eko 16-08-2007 15:10

Ne kontam nikako pitanje, kako mislis koja su brastva najveca...

SEJO31-de 16-08-2007 17:24

Quote:

Originally Posted by toomtoom
Quote:

Originally Posted by Eko
Brate reci mi ti jesi li ti musliman ili pravoslavac...?





a sto je to tebe vazno arhitekta ?

vjera je privatna stvar.

A izmijenio si ovo pitanje....?Prvo je bilo malo ostrijeg tona....

toomtoom 17-08-2007 10:38

Quote:

Originally Posted by Eko
Ne kontam nikako pitanje, kako mislis koja su brastva najveca...



Mislio sam koja je familija najbrojnija. Stvarno ste vi koji zivite u Srbiji i Bosni drugaciji od nas u Crnu Goru. Kod nas se odmah pita cegovic ?

U prevodu od koje si familje bez obzira da li si musliman ili pravoslavni ?

Crni Gruja 17-08-2007 10:55

Heheheh, e da si nas tako pito, veruj mi da bi te vise od pola nas razumelo. A sto se tice te brojnosti, ja mislim da su Hajredinovici (ili Hajradinovici, neznam tacno) najbrojniji. Ima dosta i Rastica, Mahmutovica i Hodzica

Eko 17-08-2007 12:02

Quote:

Originally Posted by toomtoom
Kod nas se odmah pita cegovic ?

Pa trebao si da pitas bas tako. Ja pocinjem da sumnjam da si ti crnogorac. Samo malo zalamas testaturu da nas zavaras...

eko,mislim da si u pravu!

Još jedan od onih,koji imaju neki LIJEVI razlog,da se na forumu pojavljuju skriveni!

Prijatelju,tum-tum,dobro ti nama došao ovde,sve dok se budeš korektno ponašao!



PS:IP,sa koje pišeš..............

toomtoom 17-08-2007 15:37

Quote:

Originally Posted by Crni Gruja
Heheheh, e da si nas tako pito, veruj mi da bi te vise od pola nas razumelo. A sto se tice te brojnosti, ja mislim da su Hajredinovici (ili Hajradinovici, neznam tacno) najbrojniji. Ima dosta i Rastica, Mahmutovica i Hodzica



Ja znam za Hajradinovice iz s. Bagacice da i ima mnogo. Jesuli svi iz jednoga sela no i ima da se isto prezivaju a nijesu rod. Rastici Mahmutovici su svi iz Sjenice to su gracka familije jel tako ?



No da te ja Gruja zapitam da mi reces koliko ima mahala u Sjenicu ?

Crni Gruja 17-08-2007 18:07

Ehhhh, mnogo brate... Da ti samo kazem neke, malo vece, koje mi sad padnu na pamet, pa ako se neko seti neke koju sam preskocio, neka se nadoveze. Najstarija ti je Pekarska mahala, onda ima Muhadzer mahala, pa Hucaljka..... hehehehe, i ja sam mislio da ce mi vise od 3 padnut na pamet, ali eto... :) Hajde pomozite coveku, mozda nekoga trazi. Da ne trazis to neku zensku iz sjenice, pa te sramota da odma kazes sto ides okolo? :)

Pozdrav

toomtoom 17-08-2007 18:53

ada jadan ja nijesam tako stidljiv sto se tice djevojaka, mada sam se vise bavio sto se tice djevojaka iz Sandzaka prisjecam se jedino nekijeh iz Prijepolja sto studirase u Podgorici . Nikad nijsam bio u Sjenicu, a ova moja anketa je cisto informativne prirode.

waga 17-08-2007 20:39

Ja mislim da ti je najbolje da das oglas u nekim novinama,tako ces najbolje saznat javi ce ti se sva bratstva iz Sjenice i okoline.

toomtoom 24-08-2007 20:26

Posto sam dobijo vise odgovora u privatne poruke evo da napisem sto trebam od informacija.





1. Prezime familje (nadimak ako ga imaju), selo dje zive, koliko ih ima kuca, a kod Srba i slava.





2. Sto znaju o porijeklu. Ko je najstariji predak za koga znaju i odkuda je doselijo. Takodje nabrojati koljena do njega od strane davaoca informacija.





3. Imaju li srodnika po muskoj liniji koji se drukse prezivaju. Kako su srodni. Naprimjer doselila trojica brace od kojija se razvila tri bractva.





4. Dje su se iseljavali i koliko ih ima kuca. Ko se tamo odselio i kad.

Ovdje se misli na sela u Sandzaku.





5. Koliko ih ima iseljenih izvan Sandazka u Bosnu , Srbiju itd.









Unaprijed zahvalan



Safet Kucevic


All times are GMT +2. The time now is 18:10.

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc.
www.SJENICA.com