SJENICA.com forum

SJENICA.com forum (http://forum.sjenica.com//index.php)
-   Sandzacka dijaspora (http://forum.sjenica.com//forumdisplay.php?f=26)
-   -   Sjenicaci u Makedoniji - Orizare (http://forum.sjenica.com//showthread.php?t=2042)

DZELE-orizare 27-06-2009 18:48

Sjenicaci u Makedoniji - Orizare
 
2 Attachment(s)
Moje selo - Orizare

homar 27-06-2009 20:36

Džele, hvala za ovako lijepe slike sela Gornje Orizare u Makedoniji, u kome žive skoro 100% Bošnjaka sa Prostora Sandžaka a većinom sa Sjeničkog kraja. Ovo selo i njegovi žitelji su jako zanimljivi, posebno porijeklo, migracije i dr. Zamolio bih te da nas detaljnije upoznaš sa osebonestima ovog, nadasve specifičnog Bošnjačkog sela u Makedoniji.

Dzigal 29-06-2009 13:34

Evo i ja da nesto dodam o Orizarima.
Centralna Makedonija tacnije jugozapadno od Velesa na udaljenosti od oko 6km na padinama brda Bair lezi selo Gornje Orizare. Pored reke Toplike izmedzu dvije velike fabrike kombinat Nonca Kamisova i keramicka industrija Boris Kidric nalazi se Doljnje Orizare. Medzutim zbog velikih vrucina koje su uobicajene u ovom delu Makedonije i samog mesta polozaja Doljnjeg Orizara,pored velike koncetracije insekata pogotovo Komaraca stanovnici ovog sela su morali da se isele i napuste Doljnje Orizare. Odkad se spominje Gornje Orizare nema tacni podataka isto kao da je selo trebalo da nestane sa karte da nije bilo Sandzaklija. Jos sa dolaskom Turaka na Balkanu Orizare naseljavaju iskljucivo Turci. Turci su bili vredan narod, posteni i bogati. Po Orizarskim Atarima kazu ,da je uspevalo osim Hurmi i Banana sve ostalo. U Orizarima su ziveli Suniti ,koji su bili vecinsko stanovnistvo. Zbog toga je i za ocekivat da su i bogati bili. Imali su u sred sela veliku Dzamiju. Izgradili su i veliku crkvu mada tada u selo nije bilo kriscana.Sa iseljavanjem Turaka za Tursku .Ono malo pravoslavaca koje je ostalo neko vrijeme u Orizare , zapustili su je i razgradili iz nje sve sto se ponijet moze tako da od crkve je ostalo samo zapustene rusevine. Jedna trecina sela su bili Siti . O ni su svoje verske obrede obavljali u sada porusenu Tekiju. od koje je ostalo samo Turbe sa tri mezara. Sa njihovim boravkom u Orizare izgradili su jos tri manja Turbeta koja se nalazu u starom Groblju.
Posle drugog sveskog rata SFRJ je donijela zakon o iseljavanju Turaka za Tursku koji su u Turskoj imali nekoga . U pozadini tog zakona stajalo je iseliti sve MUSLIMANE (Turke) tamo gde him je mesto. Naj aktivniji u realizaciji ovog zakona bio je prvi Titin zamenik Aleksandar Rankovic. Tako da su od 1950 godine pa do 1968 poceli dase iseljavaju Muslimani (Turci). Tako daje nas narod iz Sandzaka krenu 1952 godine preko Orizara pravac Turska. Tako dase sada spominje jedna cifra od DESET MILIJONA 10 000 000 koji su iz tog vremena odselili za Tursku . A samo kroz Orizare je proslo preko DVESTA HILJADA 200 000 hiljada koji sada zive u predgradzima Istambola Pendik , Kartal , Kucukoj , Albejkoj , Besuzevler, Adapazar , Bursa , Izmir i po cijeloj Turskoj. Oko Pet hiljada 5 000 hiljada je videlo novu srecu u Orizarima gde i danas zive i rade .Prezimena sva neznam samo znam neka iz mog sela Trijebina pa cu navest Dzigali . Karisici, Hadzovici , Rahici , Kolasinci , Ramovici i drugi.

DZELE-orizare 29-06-2009 21:23

Hurmo bujrum za tebe i za sve ostale ko zeli vise o Orizarima videt i ostalo
Sellam

Meliha Graca 07-07-2009 20:42

Imam i ja rođake u Orizarima, očevu rođenu tetku i njenu familiju,ovim putem ih selamim sve! Davno ih nisam čula ni vidjela i nadam se da su svi dobro!

Shurjak 07-07-2009 21:28

dzele svaka ti cast.Mislim da smo svi vezani za Orizare kao iBosnu.Nema familije da nema nekoga svoga dole.

iSelektor 10-07-2009 05:05

Quote:

Originally Posted by DZELE-orizare (Post 146844)
Hurmo bujrum za tebe i za sve ostale ko zeli vise o Orizarima videt i ostalo
Sellam

Reklamirate onaj pederski sajt sjenica... a dje smo mi u svemu tome? Kao zvanicni sajt sjenice?

Dje ti je www.Sjenica.com?


Pozzzz

homar 10-07-2009 17:50

Quote:

Originally Posted by Tahirovic (Post 150236)
Reklamirate onaj pederski sajt sjenica... a dje smo mi u svemu tome? Kao zvanicni sajt sjenice?

Dje ti je www.Sjenica.com?


Pozzzz

Šta ti sve ovo znači, daj pobliže?

iSelektor 10-07-2009 22:18

homare, mislio sam dzeleta, ne tebe... znace on o cemu se radi...

Pozzzz :)

homar 10-07-2009 22:26

Quote:

Originally Posted by Tahirovic (Post 150500)
homare, mislio sam dzeleta, ne tebe... znace on o cemu se radi...

Pozzzz :)

ok.....

DZELE-orizare 05-09-2009 13:23

sellam
kazi ti meni koliko sam puta ja reklamiro ovaj sajt ?
A AKO TE INTERESUJE POGLEDAJ MALO ORIZARSKI SAJT I VIDECES
da i orizare reklamisa vas sajt
a ko je peder i ko nije ne interesujeme ja znam da ja to nisam i da nikoga nisam uvredijo ako sam nekog nek kaze ??
ali ako ja smetam ovde Bujrum blokiraj Hvala sellam

maslaks 21-01-2010 19:26

pa slucajno znam mnogo o Orizarima jel sam kao malim isao svake godine cio skolski raspust u Orizarima, tamo imam mnogo rodbine sa oceve i majkine strane.

iSelektor 21-01-2010 20:09

pa da cujem maslaks sta znas :)

Pozzz 8)


All times are GMT +2. The time now is 02:36.

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc.
www.SJENICA.com