SJENICA.com forum

SJENICA.com forum (http://forum.sjenica.com//index.php)
-   Groblja u Sjenici (http://forum.sjenica.com//forumdisplay.php?f=23)
-   -   Mezarje BARUTHANA i MEDARE (http://forum.sjenica.com//showthread.php?t=246)

halilce 18-10-2006 01:21

Mezarje BARUTHANA i MEDARE
 
2 Attachment(s)
Otvaram ovu temu,ogorčen na NAS Bošnjake,koji,čini mi se nemamo baš neki adet,da sem Bajrama,obiđemo mezarluke,grobove naših najmilijih,očistimo ih i uredimo!

A i kod nas,još uvijek ne postoji neka služba,opštinska,ili druga,koja bi se bavila održavanjem naših mezarluka!

Ranije su naša groblja,davana besplatno,da se pokose i urede!Ali,većinom su ostajala,a i danas su,nepokošena i zapuštena!

Dajem Vam i dokaze:

Groblje,BARUTHANA,danas po podne,17.10.2006.godine.

halilce 18-10-2006 01:27

Hajrat
 
1 Attachment(s)
Jedina prednost,i svijetla tačka, ovog groblja je ovaj HAJRAT!I ništa više!

iSelektor 18-10-2006 01:30

Odlicna tema... svija mi se se cak i misao sa slikama... a jeste nam bruka groblje...

Lakota |ljiv| 18-10-2006 09:00

Slazem se sa tobom Halilce, i ja sam se uvek pitao zasto se samo "redovno" ide bajramom na groblje.Pa pitam ljude sa foruma koji se bolje razumeju u obicaje zasto to tako?zar su zasluzili da im se ode samo bajramom?

iSelektor 18-10-2006 20:49

Ja sam 2 ili 3 puta godisnje u Sjenici, svaki put odem ocu na grob... Zasluzio je to!

Crni Gruja 18-10-2006 23:17

Normalno! Svaki put kad sam dole odem sestri, majci i ostasloj rodbini na mezare, tih pola sahata se moze odvojit za njih. Radije bi ih covek vratio, ali zivot je takav, uzima coveku sta mu je najdraze

halilce 19-10-2006 00:58

3 Attachment(s)
U životu sam imao mnogo nesreća i žalosti.Prvi smrtni slučaj je bio moj amidža Ahmet(Sejo31-de otac).Jedino su on i moj rahmetli babo umrli prirodnom smrću!

Za 10 meseci,1981.g,umrli su moj amidža,pa mi poginuo dajidža,pa onda sestra od 20.g ,u saobraćaju oboje.

A onda ,1995.u rudniku mi je poginuo jedini brat,Nono rahmetli!

To je bio,čini mi se za nas sviju,smak sveta!

To je bilo 17.07.95.Od tada,svakog 17.u mesecu,baš svakog,odlazim na mezare svojih najmilijih!

Ponekad očistim travu,ponekad nišane,ali sve u svemu se održava!

Do prije neki mesec,komunalno je kopalo mezare,ali nisu održavali,tj.kosili groblja!

Sada je IZ oduzela taj posao komunalnom,dala ga,nazovi,privatnoj firmi,ali niko ne održava mezare!

Bio sam u Varoši,Bijelom polju,tamo imaju radnike,koji rade 8 sati na groblju,imaju motornu kosačicu i rade ljudi!

Zar kod nas,ne može da se nađu,2-3 čoveka koja će raditi za pare,kopati mezare i ujedno održavati groblja!?

A smijem da garantujem,da bi svaka kuća u Sjenici,uz članarinu,godišnje dala 10 eura,za plate tim ljudima!I plus kopanje grobnog mesta 30.eura(toliko je naplaćivalo komunalno!A sigurno,mesečno u sjenici preseli na ahiret,najmanje 10 duša!

Kako izgledaju ostala sjenička groblja,videćete u sledećim postovima!

A ovako bi svi mogli,donekle da uradimo ZA NJIH...

halilce 19-10-2006 01:15

medaracko groblje
 
1 Attachment(s)
Medare,staro groblje...

halilce 19-10-2006 01:20

novo groblje
 
1 Attachment(s)
Ono je pokošeno,ali na mezarima i između njih,trava...

halilce 19-10-2006 01:22

gornje-medare
 
3 Attachment(s)
lijepi nišani,ali,ista boljka..

sabina 20-10-2006 19:30

lijepu si temu zapoceo.gledam ove slike i stvarno je i zalosno i sramotno da groblja izgledaju ovako zapusteno.u pravu si kad kazes da se zaposli neko ko bi vodio racuna o tome.ali ja mislim da svi mogu da urade malo.kao sto ti kazes da obilazis mezare tvijih najblizih,tako bi mogli i svi ostali da vode racuna o mezarima svojih najmilijih.a ne samo da se ode na groblje od bajrama do bajrama.

halilce 20-10-2006 23:19

selam
 
1 Attachment(s)
Ima Sabina ljudi koji svakodnevno obilaze mezare,njih ću verovatno slikati!

Ima,takođe,ljudi koji su došli da pred Bajram urede mezare svojih!

Evo jedne od njih!

halilce 22-10-2006 19:21

Baruthana 22.10.06.
 
1 Attachment(s)
Danas je groblje baruthana"oživelo "!

Pohitali su mnogi da sređuju mezare svojih bližnjih,što ipak donekle veseli!Nadam se da smo i mi doprinijeli da se nešto promjeni,a ne samo sutrašnji praznik,BAJRAM!

iSelektor 23-10-2006 13:37

halilce kad budes opet na groblju baruthana i ako ti nije na odmet, mozes li napraviti sliku od mesta gde je moj otac zakopan. Jer smatram da i mi bas puno truda ulazemo oko tog groblja. Tahirovic Hakija



Pozdrav i hvala unapred

halilce 23-10-2006 20:35

Zlatko,Selektore,to sam eć uradio jutros,i to je bilo moje iznenađenje za tebe,koje sam ti najavio na Folkoteci!

Ovim smatram,da si dao pristanak da postavim sliku mezara tvog rahmetli oca(nisi morao navoditi ime,sve znam)!

I u pravu si,to je jedan od najsređenujih i najčistijih mezara!

Selam i hvala na podršci!

halilce 23-10-2006 20:38

baruthana
 
1 Attachment(s)
slika mezara rahmetli Hakije Tahirovica.

halilce 23-10-2006 20:41

baruthana
 
1 Attachment(s)
I jedna moja slika...

iSelektor 24-10-2006 15:00

Halice, iznenadjenje uspelo... veliko ti hvala!

Crni Gruja 11-01-2007 19:05

1 Attachment(s)
Evo jedna slika cesme na groblju Baruthana. Jeste da ima jedna vec, ali makar nesto novo :)

halilce 20-01-2007 15:24

1 Attachment(s)
evo slika starog sjenickog groblja,prema Vesni!


All times are GMT +2. The time now is 10:45.

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc.
www.SJENICA.com