SJENICA.com forum

SJENICA.com forum (http://forum.sjenica.com//index.php)
-   Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice (http://forum.sjenica.com//forumdisplay.php?f=8)
-   -   NeobiČna Pojava U SjeniČkom Selu Tuzinje, Zabrinula MeŠtane (http://forum.sjenica.com//showthread.php?t=986)

Tahirovce 29-05-2008 17:37

NeobiČna Pojava U SjeniČkom Selu Tuzinje, Zabrinula MeŠtane
 
JAMA POD NJIVOM

''Jama, bezdan, provalija... Kao da je neko rekao – zemljo otvori se – i to se dogodilo. Ma to je od vremena (groma)! A možda je od same zemlje. Mora da je nešto opasno! Ko zna koliko je duboko i hoće li se zemlja i dalje obrušavati!?'' Ovako je tekao razgovor meštana koji su došli na imanje Murata Kurtanovića da vide novonastalu pojavu, pitajući se da li je neko ikada primetio nešto slično. Ima ovakvih otvora u stenovitom tlu – kažu – ali nikada to nisu primetili na obradivom zemljištu. Vlasnik imanja Murat Kurtanović tvrdi da je tri dana nakon što je tuda prošao traktorom, pokazujući vidne tragove guma, prvi primetio otvor nešto veći od kvadratnog metra. ''Prišao sam, i kada sam bolje pogledao, shvatio sam da je nešto opasno'', kazao je Kurtanović.
Otvor na obradivom zemljištu samo delimično otkriva podzemnu jamu za koju se predpostavlja da je velikih dimenzija. Meštani su spuštali kamen, vezan konopcem od 35 metara, ali to nije bilo dovoljno da bi se dokučilo dno podzemnog otvora. Bacali su zapaljenu gumu koja je, kažu, ko zna gde otišla, bez traga od dima. Zaključili su ipak, da je najbolje da ograde prostor na kome se pojavio otvor, kako bi sprečili eventualne, po život opasne nezgode, kako za ljude, tako i za stoku.
Odgovor na pitanje, postoji li opasnost po lokalno stanovništvo Tuzinja, potražili smo od sjeničkog geologa Reufa Hodžića. Na osnovu ranijih istraživanja, poznavanja konfiguracije datog terena i prikazanog video materijala, Hodžić je rekao da ne može sa sigurnošću tvrditi da li opasnost postoji ili ne, bez detaljnijih istraživanja seizmološkim metodama, kojim bi se utvrdila veličina i prostiranje podzemne jame. On je rekao da postoje slučajevi kada se zemlja provali i ispod neke kuće, ali da su oni vrlo retki. ''Nisam bio na licu mesta, ali se nadam da ne postoji takva opasnost. Ono što za sada mogu reći, jeste da je Peštersko polje dno nekadašnjeg ledničkog jezera. Materijal koji se vremenom taložio, ispunio je tu veliku uvalu na Pešteru, koja je najverovatnije posledica lednika. Radi se o rastresitom materijalu kroz koji voda lako nalazi put, i ovakve pojave nastaju kao posledica vodotokova – objašnjava Hodžić. – S obzirom da je Peštersko polje okruženo brdima, tu se slivaju velike količine vode. U dijelovima gde postoje veće količine rastresitog materijala, vodotokovi prave takozvane kaverne, koje vremenom postaju sve veće i veće. Kada tavanica postane pretanka, a kaverna prevelika, onda dolazi do obrušavanja i nastaju ovakve pojave. U konkretnom slučaju, traktor koji je tuda prošao, je izazvao vibracije i to je verovatno ubrzalo obrušavanje tavanice. Ovakve jame mogu biti veličine od 1-2 metra, pa do nekoliko desetina metara, kao što se u ovom slučaju predpostavlja'', kazao je Hodžić, najavljujući obilazak terena.

http://img113.imageshack.us/img113/8...tuzinjuqt6.jpg

http://img233.imageshack.us/img233/2...tvorisewi9.jpg

iSelektor 29-05-2008 17:53

Boze sacuvaj...
Vidi ti kako to izgleda... to treba jos vise ograditi... nema ni 30 cm zida....

tmusa 29-05-2008 20:05

E ovo je zesca slika.... bas je extra nema sta...samo eto sto je opasno to je vec druga stvar...u zivotu nisam video nista slicno...Ja da zivim u to selo kake sam srece ja bi poleteo u tu rupcagu...heheheheh

sabina 30-05-2008 19:33

sreca tvoja onda sto nisi u blizini. ali toj porodici na cijem imanju se ovo nalazi sigurno nije do smijeha. a kako smo mi ljudi po prirodi vrlo radoznali ne bi me zacudilo da se desi neka, ne daj Boze nesreca, prije nego se nesto uradi na ispitivanju uzroka i na merama bezbednosti. stvarno ove slike izgledaju strasno. jos jedno od cuda u nasem kraju. setih se sad onog jezera sto se isto tako pojavilo iznenada u nekom selu prosle godine, cini mi se. bilo bi lijepo kad bi nam Resko, ako nadje vremena, napisao malo vise sta se desilo sa tim. ovako samo cujemo o pojavama ali ne i o onome sto se desi kasnije.

NeXeN 30-05-2008 23:02

znas sta sam ja cuo...
ovaj co'ek je svake godine na jednom malom dijelu ove njive sadio kompire...
al' kad god bi sceo da ih izvadi,culo bi se nesto slicno onome kad policajac pa'ne u vodu ("GLUPPP")...
povuci,potegni,u sake mu ostane samo ona stabljika (a kompiri valjda propa'nu dole u jamu)...
ne verujete???
evo vam broj pa pitajte co'eka
CO'EK 0612345678

Chupka_ 30-05-2008 23:19

desava se......
Nisam upucena ali po nazivu mjesta mozda su nekada postojali tu rudnici soli...pa me podsjeti na istu situaciju sa Tuzlom...
Tuzla tone zadnjih 7 godina, i sve dok nisu zatvorili bazene soli koji se nalaze ispod grada desavale su se slicne stvari ovima........
Cak sam bila svjedok necemu sl. prije par dana u obliznjem selu...pored vikendice pojavila se neka rupa ali manjeg precnika, i bas kada se baci nesto unutra cuje se ono gloppp...ali to je posljedica rudnika mrkog uglja koji se nalazi u neposrednoj blizini.......

Elvis-Eko 31-05-2008 17:29

E ovako nesto slicno sam imao i ja iza kuce ovdje, pre otprilike 2 mjeseca. Doduse, nije bila tolikih dimenzija ali ipak prilicno velika rupa. Toliko velika da sam u nju stavio 26 tona sitnog kamena da bih je zatvorio

iSelektor 31-05-2008 17:41

ooooooo 26 tonaaaaaaaa masalaaaaah

dz.biber 31-05-2008 19:12

Koliko ja znam danas su trebali da odu da to ispitaju i da jos snimaju pa ako moze jos koji snimak i izvestaj(ili link)

dz.biber 31-05-2008 19:14

Quote:

Originally Posted by Elvis-Eko (Post 57993)
E ovako nesto slicno sam imao i ja iza kuce ovdje, pre otprilike 2 mjeseca. Doduse, nije bila tolikih dimenzija ali ipak prilicno velika rupa. Toliko velika da sam u nju stavio 26 tona sitnog kamena da bih je zatvorio

koliko je to m3(kubika)

STRANAC 31-05-2008 19:30

Quote:

Originally Posted by dz.biber (Post 58021)
koliko je to m3(kubika)

obzirom da je sitan kamen u pitanju,misljenja sam da je izmedju 40-50m3...

dz.biber 31-05-2008 19:41

Quote:

Originally Posted by STRANAC (Post 58026)
obzirom da je sitan kamen u pitanju,misljenja sam da je izmedju 40-50m3...

Kubik = 1m x 1m x 1m
1 tona vode (H2O) = 1 m3
ali kamen ima vecu gustinu od vode (ne pliva po povrsini) znaci da da to mora
da bude manja kubikaza nego tezina

Tahirovce 31-05-2008 20:08

Quote:

Originally Posted by dz.biber (Post 58018)
Koliko ja znam danas su trebali da odu da to ispitaju i da jos snimaju pa ako moze jos koji snimak i izvestaj(ili link)

trebalo je danas ali nisu isli,probacu sutra ako stignem da obradim i postavim snimak...

dz.biber 31-05-2008 20:16

:bravo::bravo::bravo:
sutra proveravam
ms

Elvis-Eko 31-05-2008 23:14

1 Attachment(s)
Eto , nije mi palo na pamet da slikam kad je nastala rupa

STRANAC 01-06-2008 00:14

Quote:

Originally Posted by dz.biber (Post 58030)
Kubik = 1m x 1m x 1m
1 tona vode (H2O) = 1 m3
ali kamen ima vecu gustinu od vode (ne pliva po povrsini) znaci da da to mora
da bude manja kubikaza nego tezina

jeste,kada bi mogao da se kamen slozi "idealno" pa da nema prostora izmedju njih...
ipak,cak i da je slagan rucno to bi iblo ne izvodljivo pa onbako "grubo" natavaren cisto sumnjam da je imao manju zapreminu od 40-ak M3...
nego,hvala ti za temeljito objasnjenje pojma kubnog metra...:smeh2:

Tahirovce 03-06-2008 17:40

Quote:

Originally Posted by dz.biber (Post 58018)
Koliko ja znam danas su trebali da odu da to ispitaju i da jos snimaju pa ako moze jos koji snimak i izvestaj(ili link)


http://www.youtube.com/watch?v=6aPqLCBl3Fc

Odradjeno...

supergirl 03-06-2008 18:04

Na imanju mog daja,gore pomenutog Reufa Hodzica ima nesto slicno.
Obrusilo se isto tako sasvim slucajno,prije mozda 10godina,i stoji tako... Manjeg je precnika,pa niej donelo brigu u kucu kad se to desilo,al je isto tako neverovatne dubine!
Al je razumljivo da se to pojavljuje na nasim terenima!

Crni Gruja 03-06-2008 22:51

Ala ovaj odgovor na pitanje "Je li iko dosad dolazio da zabelezi ovo", kad kaze "NIJE, VI STE PRVI", zvuci lijepo, a? :)

adnan 03-06-2008 22:52

Tuda Kinezi ulaze u Sbriju. Kazu u Kini izletela zapaljenja guma od auta iz rupe u zemlji. :)


All times are GMT +2. The time now is 11:34.

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc.
www.SJENICA.com