SJENICA.com forum

SJENICA.com forum (http://forum.sjenica.com//index.php)
-   Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice (http://forum.sjenica.com//forumdisplay.php?f=8)
-   -   Portret - HRONIČAR SVOG VREMENA - pise: Zejna Memic (http://forum.sjenica.com//showthread.php?t=1562)

Tahirovce 05-03-2009 20:49

Portret - HRONIČAR SVOG VREMENA - pise: Zejna Memic
 
RAMO TAHIROVIĆ – HRONIČAR SVOG VREMENA



Sjenica se kroz istoriju nagledala svega. Livadama joj šetao Sveti Sava, Nemanjički prinčevi i kraljevi. Potom došli Turci sa svojim pašama i kadijama, pa obnovljena Srbija i njene sudije. Nešto malo od toga zabeležio znameniti pisac Evlija Čelebija. Ono, našta on nije gubio vakta i hartije, Sjenica stavila u svoje legende, predanja i iskustva. I dan danas, sve to priča i pripoveda na svojim dugim zimskim ''posijelima'', i seća se kako je nekad bilo. Zaključila je, da su samo Nemanjići i sultanija Valida podigli građevine koje svedoče pred drugima ko smo i koliko dugo živimo na ovim prostorima. Posle njih, nužda je gradila naše slamnate i ražane krovove. Nužda gradila, vreme razgrađivalo.
Stiglo se do bliske prošlosti, koju je kamerom zabeležio Ramo Tahirović.
Rodio se u Sjenici 19.05.1954. godine u veoma siromašnoj porodici. Nije bio toliko dobar đak, koliko je bio nadareni slikar. S ponosom i danas ističe da je, kao osnovac, uradio izvanredan portret svoje majke. Voleo je umetnost. Ali takav ''dokonluk'', ni jedinci nisu mogli maštati da će studirati, a kamoli on! Šesto dete, od ukupno sedmoro, koliko ih je bilo u porodici. Zato je morao rano da pomaže ocu zidaru, i da zidajući kuće po Sjenici, odlično nauči taj zanat. Mnogo je vode proteklo Grabovicom dok Ramo nije kupio sebi prvu filmsku kameru. Njome je beležio svadbe i dženaze poznatih Pešteraca. Kasnije kao honorarac snimao ono što je od njega tražila Regionalna i televizija Jedinstvo. Uglavnom, muke i nevolje Pešteraca. Za sebe je beležio u ćilimima utkane šare nasih livada. Davno otekle vode potoka i izvora još žubore tu kraj nas, na njegovim snimcima od pre dvadeset i više godina. Skoro da nema familije, kojoj Ramo kamerom nije zabeležio neki, njoj važan trenutak. Sličica po sličica, i Sjenica dobi hroničara svog vremena!
Ko bude želeo, moćiće da upozna današnje Sjeničake i onda kada ih više ne bude bilo, da rekonstruiše njihove radosti i tuge, i da vidi kako je izgledala svadba, recimo, njegovog pradede. Na tim svečanostima skupi se cela čaršija, pa će nas, još nerođeni naši unuci i njihovi praunuci, moći da vide baš onakve kakvi smo. Pojedinci u velikim gradovima imaju takvu dokumentaciju, ali veći deo populacije jednog grada nema. Sjenica ima, zahvaljujući Ramu.
Ni mene, ni Vas poštovani čitaoče, neće biti kad Ramovo delo bude korišćeno kao svojevrsna dokumentacija i hronika prohujalog vremena.
Kad se odmara, Ramo ne sedi kod kuće. On šeta. Voli da je pored Uvca, ili da dublje uđe u šumu i da pronalazi neobično korenje, koje je neki jak vetar davno iščupao, i u kome on vidi nešto što drugi ne vide. Tek kad njegove vešte ruke to doteraju, iz običnog korenja pojavi se neobično lepa skulptura. Kad naiđe na, zemljom i lišćem zatrpan izvor, on ga očisti, zapamti gde je, pa sledeći put kad tu prolazi, svrati i na usta izvora postavi izdubljeno drvo ili kraću cev, koju ponese od kuće. Tako izvor dobije česmu, a čobani ili zaljubljeni mesto na koje dolaze da se napiju hladne vode. Imao je prilike da ode iz Sjenice i živi u Americi, ali nije hteo. Ne bi mogao bez Sjenice, kaže, svikao je na nju, njenu čaršiju. Ume ta čaršija da pogreši, nekad i mnogo, ali ima i srce i dušu. Ne zatrebalo, potrči ona da pomogne svakom Sjeničaku.
Da smo ikada umeli ili mogli toj čaršiji da izaberemo dobru vlast, Evlija Čelebija bi u Sjenici imao bar svoju ulicu, a Ramo Tahirović priznanje, koje bi podiglo više čaršiju nego njega. Ovako, čekaćemo internet generaciju da preuzme vlast i ispravi, bar ove dve greške.

tekst : Zejna Memić

http://img7.imageshack.us/img7/5781/ramoj.jpg
Ramo Tahirovic

STRANAC 05-03-2009 21:47

Ramo je legenda Sjenice i to je mesto koje mu pripada...
Oni koji ga i malo znaju,videli su a se radi o coveku ekstra kvalitetat,
a o njegovom radu na manifestaciji Sjenice i njenih krajolika,zapisanih okom kamere,
suvisno je i govoriti...
Jako mi je drago da se neko setio da pomene coveka kojem je Sjenica toliko na srcu,
i koji se trudi da ucini boljim svaki deo naseg prostranstva...

iSelektor 06-03-2009 01:25

Da l ima mesta na pesteri da nije bio i da nije snimao?
Svaka cast...

Pozz za Amidzu Rama! 8)

edis_mumin 06-03-2009 01:50

Na svadbi mojeg burazera Ramo je pričao o običajima na svadbi. On zna sve kako ide, i zašto tako ide. Čak je pomenuo da planira da objavi knjigu u kojima će opisati sve običaje iz našeg kraja, ali nema se vremena, a ni sretstava... tako da mu trebamo dati podršku u svakom smislu i da istraje u namerama. Jedna legenda Sjenice!!!

Beba 06-03-2009 02:07

Woooow koji tekst :pljesak:
Sticajem okolnosti, i ja upoznah Rama :D I sad shvatam kolika je cast poznavati ga... :oops: Fantasticno napisan tekst!


Pozzz Beba


Crni Gruja 06-03-2009 03:47

Ovakva ljudina zasluzuje i mnogo vise od samo kolumne, ali od necega mora da se pocne. Stvarno je svaka rijec koju je Zejna o njemu napisala istinita, da covek ne moze da kaze da je ni na kojem mestu preterala.

Ja njega znam od malih nogu, drago mi je sto to mogu da kazem. A imao sam prilike i da se posluzim njegovom dokumentacijom za svoje licne namere. Izasao mi je u susret sa osmijehom i zadovoljstvom. Stvarno ljudina!

dido 06-03-2009 12:17

Covek bez greske,pravi ljubitelj svog kraja i naroda...poznajem ga bas i stvarno je prava ljudina...svaka cast za text:bravo:

pesterka 06-03-2009 13:10

Ramo ,hvala ti za sve što si uradio za Sjenicu i Peštersku visoravan.

Shurjak 06-03-2009 16:47

Velika je cast,svakome ko ga zna! Mislim da nije cast samo nama gradjanima vec celoj opstini!ono sto on zna,sto je on uradijo,zabelezijo,i ovekovecijo nije niko do on!!! MOGU IZRAZITI zadovoljstvo sto ga znam,poznajem,i sto sam njegov sugradjanin!!!!!!!! SVAKA CAST RAMO!!!Da te ALLAH DZELWSANUHU nagradi zdravljem,i uspes da objavis knjigu nasih obicaja!!!

malena 06-03-2009 16:48

Čovek je extra, steta sto niko od sjeničke omladine ne pokazuje afiniteta prema ovom poslu...

Crni Gruja 07-03-2009 02:05

Bice Sapko sledeci ako ovako nastavi :)

36310 07-03-2009 09:21

Prije svega najiskrenije cestitke Zejni za ovako iskren i skladan tekst.
Nadam se da ce ovo njeno javljanje postati tradicionalno tako da i mi na ovom nasem sajtu dobijemo nekog ko ce u svojim kolumnama obradjivati raznorazne teme,dogadjaje i likove iz one nase lijepe carsije.

Na kraju bih da pozelim Ram-agi puno uspesnog i kvalitetnog rada u nastavku karijere.

iSelektor 07-03-2009 10:08

Quote:

Originally Posted by malena (Post 107406)
Čovek je extra, steta sto niko od sjeničke omladine ne pokazuje afiniteta prema ovom poslu...

Pa nije bas da nije tako... Ima midzo Ramo jos ljubitelja tog posla u familiji... 8)

Quote:

Originally Posted by 36310 (Post 107529)
Prije svega najiskrenije cestitke Zejni za ovako iskren i skladan tekst.
Nadam se da ce ovo njeno javljanje postati tradicionalno tako da i mi na ovom nasem sajtu dobijemo nekog ko ce u svojim kolumnama obradjivati raznorazne teme,dogadjaje i likove iz one nase lijepe carsije.

Na kraju bih da pozelim Ram-agi puno uspesnog i kvalitetnog rada u nastavku karijere.

Tako je brate i ja se nadam da ce nam se Zejna pridruziti i ponuditi jos zanimljivih tekstova za citanje...

Hvala !

Pozzz Tahirovic 8)

elvira zekovic 11-03-2009 02:25

Zejno svaka ti cast pokazala si kao i uvjek svoje novinarske vrjednosti,molim te zaviri u tu Sjenicku saharu jer u njoj ima jos interesantni ljudi i stvari.A za NASEG RAMA LEGENDU svaka mu cast zivio nam jos 100 godina i prikljupljao i snimao razne obicaje i dozivljaje iz Sjenice ,Ramo je za nas Sjenicake ZIVA NEPISANA ENCIKLOPEDIJA.Uvjek sam ga voljela i postovala i ovim ga putem puno pozdravljam.Elvira Zekovic

Elvis-Eko 11-03-2009 16:00

E vala Zejno kao da si mi procitala misli. Ja nisam ljubitelj otvaranja novih tema ali iskren da budem imao sam namjeru uskoro da otvorim temu sa njegovim imenom.
Ramo zasluzuje jedno posebno mjesto ovdje i nema tih rijeci s kojima bih opisao i pohvalio ono sto on radi.
Jednom recju, ziva legenda Sjenice

foto_Sapko 18-03-2009 16:50

BICE NEGO STA CE :) samo Ramo je LEGENDA I NE PREVAZIDJEN JE
PRAVI COVJEK

foto_Sapko 18-03-2009 20:57

evo sad sa Ramom citao komentare i on me zamolio da Vam se Svima zahvalim na lijepim zeljama i porucuje da ce se revansirat i pokloniti vam jos nekiliko stvari koji jos nije imalo prilike da pogleda niko SELAM SVIMA OD RAMA I SAPKA

dz.biber 20-03-2009 19:42

Quote:

Originally Posted by Tahirovic (Post 107355)
Da l ima mesta na pesteri da nije bio i da nije snimao?
Svaka cast...
Pozz za Amidzu Rama! 8)

Rama ne cini posebnim KAMERA nego njegov odnos prema NARODU, OKOLINI, PRIRODI, obicajima ... Ramo mmoze sa svima pa bilo to d(E)(ij)te ili stari dedo, Sjenicak ili stranac, visoko obrazovani ili ne tko visoko obrazovani...:4_12_1[1]:Spremonost da pomogne, ... To je sto ja cijnim kod Rama :bravo:
U originalu napisano od malena [IMG]
Čovek je extra, steta sto niko od sjeničke omladine ne pokazuje afiniteta prema ovom poslu...
Bilo ih je ali .... to sto on radi nije samo poso


All times are GMT +2. The time now is 20:15.

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc.
www.SJENICA.com