SJENICA.com forum

SJENICA.com forum (http://forum.sjenica.com//index.php)
-   Politika Sjenice (http://forum.sjenica.com//forumdisplay.php?f=7)
-   -   Šta Radite,bre??? (http://forum.sjenica.com//showthread.php?t=1149)

dz.biber 14-08-2008 21:54

Mozdada bi trebali prvo da probamo sa primerima dobrog rada nesto sto je pozitivno za SJENICUUUUU (moze i iz proslosti)da bi se malo ohladili od politike i o ovome diskutovali kao gradjanke i gradjani SJENICE jer to nam je zajednicko a posle ?......:psssst::confused::psssst::confused::psssst ::psssst::psssst:
P.S. Ima valjda jos neko osim rahmetli AGE....

hanna 15-08-2008 11:30

ma ne biber...batina je iz raja izasla...nema s njima nista na finjaka

NeXeN 16-08-2008 01:51

Pozdrav,verovali ili ne,iz kreveta. Posto vec dva dana nema interneta ovde u SJENICI,i nece biti do ponedeljka a mozda i duze,prinudjen sam da pisem preko telefona. Verujte,poludeh,a kako vidim i neki drugi forumasi su na ivici da polude. Sreo sam par njih,mogu vam reci,da im nije svejedno. Do ponedeljka,zelim vam sve najbolje.

Elvis-Eko 16-08-2008 06:21

Na zalost moram da kazem da nikakve pohvale nemam na rad opstinskih vlasti, cak sta vise nemam ni rijeci kojima bi opisao njihovu nesposobnost, nemarnost i nerad.
Cinjenica je da se previse bezkorisnih ljudi setka po opstini, na to ukazuje i cinjenica kako nam grad izgleda u poslednje vrijeme. Vjerujte mi ljudi , nikada u svom zivotu nisam vidjeo nasu carsiju i ostala mjesta u groznijem stanju kao ove godine, strasno , da ne kazem , da je situacija alarmantna. Doduse , u poslednjih nekoliko dana mog boravka dole , nesto je kao pocelo da se radi ali svi dobro znamo kako i kada se zavrsavaju poslovi koji se dole zapocnu.
Krenite van Sjenice u bilo kojem pravcu, bilo to prema Ivanjici, Prijepolju ili Pazaru i vidjecete ogramnu razliku cim predjete rejon Opstine Sjenica. Ako putujete od Varosi prema Prijepolju, ne mozete a da ne primjetite cistocu tog djela , adekvatne saobracajne znake postavljene na prava mjesta, kvalitet puta itd. Pored puta primjeticete 30-tak rezervnih, novih, kontejnera za smece. Gdje su nasi kontejneri ?
Drugo , saobracaj i bezbednost gradjana na ulici je posebna prica. Za tih nekoliko dana provedenih dole posredni sam svjedok 2 teske saobracajne nezgode od kojih je jedna zavrsila fatalno. U oba slucaja krivi su vozaci motornih vozila koji se ponasaju po gradu kao kauboji a policija i saobracajci nemocni da bilo sta urade.Vjerovatno zbog cinjenice da se dole svi medjusobno poznaju tako da svako moze da radi ono sta hoce pa se mnogima gleda kroz prste kada prave haos po gradu s autima, pre svega posle 11 sati navece.
Od svega toga najgore je sto je narod Sjenice toliko zaslepljen svim tim politickim strankama da uopste ne vidi realnu sliku ispred sebe, rekao bih , gleda a ne vidi.
Po mom misljenju , najbolje je da se dovedu ljudi sa strane i upravljaju svim funkcijama u gradu i mozda bi tada nesto krenulo nabolje, ovako trpecemo nase nesposobnjakovice i gledat kako Sjenica polako postaje najveca rupa na planeti.
Bez obzira na sve , volim svoj grad i to je mjesto gdje cu se uvjek vracat i niko nema pravo da ga unistava. Ali za to je potrebno da svi damo svoj glas i svoje misljenje a ne da branimo one koji su nesposobni da u poslednjih 20 godina bilo sta promjene

adnan 16-08-2008 09:29

Neznam sta da napisem na tvoj komentar Eko. Sve si 100% u pravu. Ja stvarno neznam sta me vise nervira od svega sto si nabrojao ali mislim da je situacija u saobracaju najgora. Ovi nasi vozaci nemaju ni trun vozacke kulture, udaraju pesake, bicikliste i ne obaziru se ninasta. Isto vazi za domace vozace kao i za strance koji po zapadu ne smiju da divljaju pa kad dodju dolje pomahnitaju. Proslih godina su saobracajni policajci i radili svoj posao a ove nista a u pitanju su ljudski zivoti.

A ovo sto kazes da se dovedu ljudi sa strane bi verovatno bilo dobro za Sjenicu jer kod nas ili nema sposobnih ljudi illi nemogu da dodju do izrazaja.

hanna 16-08-2008 12:28

A da vam ja dovedem momke sa Kosova...da im ocitaju "OCE NAS"???


nema vama pomoci bez dobre batine...hahahahahha

ninica 16-08-2008 13:44

E svasta!!! Ovo je to ono kad kazu :lupi i ostade ziv!

ursuljanka 16-08-2008 15:01

Quote:

Originally Posted by NeXeN (Post 69353)
Pozdrav,verovali ili ne,iz kreveta. Posto vec dva dana nema interneta ovde u SJENICI,i nece biti do ponedeljka a mozda i duze,prinudjen sam da pisem preko telefona.


Odakle li se ja onda javljam:mislim:!?:)

mersija 16-08-2008 22:46

Quote:

Originally Posted by Elvis-Eko (Post 69358)
Na zalost moram da kazem da nikakve pohvale nemam na rad opstinskih vlasti, cak sta vise nemam ni rijeci kojima bi opisao njihovu nesposobnost, nemarnost i nerad.
Cinjenica je da se previse bezkorisnih ljudi setka po opstini, na to ukazuje i cinjenica kako nam grad izgleda u poslednje vrijeme. Vjerujte mi ljudi , nikada u svom zivotu nisam vidjeo nasu carsiju i ostala mjesta u groznijem stanju kao ove godine, strasno , da ne kazem , da je situacija alarmantna. Doduse , u poslednjih nekoliko dana mog boravka dole , nesto je kao pocelo da se radi ali svi dobro znamo kako i kada se zavrsavaju poslovi koji se dole zapocnu.
Krenite van Sjenice u bilo kojem pravcu, bilo to prema Ivanjici, Prijepolju ili Pazaru i vidjecete ogramnu razliku cim predjete rejon Opstine Sjenica. Ako putujete od Varosi prema Prijepolju, ne mozete a da ne primjetite cistocu tog djela , adekvatne saobracajne znake postavljene na prava mjesta, kvalitet puta itd. Pored puta primjeticete 30-tak rezervnih, novih, kontejnera za smece. Gdje su nasi kontejneri ?
Drugo , saobracaj i bezbednost gradjana na ulici je posebna prica. Za tih nekoliko dana provedenih dole posredni sam svjedok 2 teske saobracajne nezgode od kojih je jedna zavrsila fatalno. U oba slucaja krivi su vozaci motornih vozila koji se ponasaju po gradu kao kauboji a policija i saobracajci nemocni da bilo sta urade.Vjerovatno zbog cinjenice da se dole svi medjusobno poznaju tako da svako moze da radi ono sta hoce pa se mnogima gleda kroz prste kada prave haos po gradu s autima, pre svega posle 11 sati navece.
Od svega toga najgore je sto je narod Sjenice toliko zaslepljen svim tim politickim strankama da uopste ne vidi realnu sliku ispred sebe, rekao bih , gleda a ne vidi.
Po mom misljenju , najbolje je da se dovedu ljudi sa strane i upravljaju svim funkcijama u gradu i mozda bi tada nesto krenulo nabolje, ovako trpecemo nase nesposobnjakovice i gledat kako Sjenica polako postaje najveca rupa na planeti.
Bez obzira na sve , volim svoj grad i to je mjesto gdje cu se uvjek vracat i niko nema pravo da ga unistava. Ali za to je potrebno da svi damo svoj glas i svoje misljenje a ne da branimo one koji su nesposobni da u poslednjih 20 godina bilo sta promjene


Bravo Elvise,vjeruj dok sam citala ovo "slikom" sam bila u Sjenici.Situacija je u potpunosti bas ovakva kakvu si je opisao,zaista kako ti kazes "alarmantna"situacija.Eh,ta nasa Sjenica.......

borichi 16-08-2008 22:57

Quote:

Originally Posted by Elvis-Eko (Post 69358)
Na zalost moram da kazem da nikakve pohvale nemam na rad opstinskih vlasti, cak sta vise nemam ni rijeci kojima bi opisao njihovu nesposobnost, nemarnost i nerad.
Cinjenica je da se previse bezkorisnih ljudi setka po opstini, na to ukazuje i cinjenica kako nam grad izgleda u poslednje vrijeme. Vjerujte mi ljudi , nikada u svom zivotu nisam vidjeo nasu carsiju i ostala mjesta u groznijem stanju kao ove godine, strasno , da ne kazem , da je situacija alarmantna. Doduse , u poslednjih nekoliko dana mog boravka dole , nesto je kao pocelo da se radi ali svi dobro znamo kako i kada se zavrsavaju poslovi koji se dole zapocnu.
Krenite van Sjenice u bilo kojem pravcu, bilo to prema Ivanjici, Prijepolju ili Pazaru i vidjecete ogramnu razliku cim predjete rejon Opstine Sjenica. Ako putujete od Varosi prema Prijepolju, ne mozete a da ne primjetite cistocu tog djela , adekvatne saobracajne znake postavljene na prava mjesta, kvalitet puta itd. Pored puta primjeticete 30-tak rezervnih, novih, kontejnera za smece. Gdje su nasi kontejneri ?
Drugo , saobracaj i bezbednost gradjana na ulici je posebna prica. Za tih nekoliko dana provedenih dole posredni sam svjedok 2 teske saobracajne nezgode od kojih je jedna zavrsila fatalno. U oba slucaja krivi su vozaci motornih vozila koji se ponasaju po gradu kao kauboji a policija i saobracajci nemocni da bilo sta urade.Vjerovatno zbog cinjenice da se dole svi medjusobno poznaju tako da svako moze da radi ono sta hoce pa se mnogima gleda kroz prste kada prave haos po gradu s autima, pre svega posle 11 sati navece.
Od svega toga najgore je sto je narod Sjenice toliko zaslepljen svim tim politickim strankama da uopste ne vidi realnu sliku ispred sebe, rekao bih , gleda a ne vidi.
Po mom misljenju , najbolje je da se dovedu ljudi sa strane i upravljaju svim funkcijama u gradu i mozda bi tada nesto krenulo nabolje, ovako trpecemo nase nesposobnjakovice i gledat kako Sjenica polako postaje najveca rupa na planeti.
Bez obzira na sve , volim svoj grad i to je mjesto gdje cu se uvjek vracat i niko nema pravo da ga unistava. Ali za to je potrebno da svi damo svoj glas i svoje misljenje a ne da branimo one koji su nesposobni da u poslednjih 20 godina bilo sta promjene


Kansas stajl dozivljavanja istine. ..:) I was expected something like this.:)

Dolazim do zakljucka da je u pitanjju jedno veliko neznanje i nedostatak iskustva.

Da elaboriram:

Niko od tih politickih lidera nije politicki obrazovan, u smislu da je skolovan za takvo ozbiljno obavljanje posla. Sve su neki "medicinari" (u statistici poznato kao politicki nepoznavaoci,, govornici, stratezi ..etc.)

Drugo,

Nisu oni ni krivi za toliku propast,( po njima oni rade sve najbolje sto mogu, ali ocito ne znaju, zato nema pozitivnih rezultata) oni su demokratski izabrani.

Kad spomenuh iskustvo. ..Nas nomadski Sjenicki kraj, oduvijek je imao tu nekakvu stigmu "ciji si i ko si", pa ako si sin/kcerka od nekog poznatog iz carsije, mozes da pravis krivicna djela, progledat ce ti se kroz prste..

Jos ako si iz carsije od "gospode" (ovo mi se uvijek gadilo) onda pogotovo.,,
Sjenica nikada nije imala tu "Gospodu" (Aristokraciju), jedina je razlika bila, ko je imao koju ovcu vise..ee, taj je bio veci gospodin. Aristokracija nije postojala, svi mi gospodo moja imamo Nomadsko Porijeklo.
Na zalost ta epidemija malogradjanstva je jos cini mi se prisutna.

Rijesenje problema:

Nama treba politicki obrazovan entitet koji ce zrtvovati sebe da ispravi taj uzas, i to sve u sklopu civilizirane zapadne kulture, jer mi jesmo u Evropi, makar geografski.

STRANAC 16-08-2008 23:05

Quote:

Originally Posted by borichi (Post 69458)
Kansas stajl dozivljavanja istine. ..:) I was expected something like this.:)

Dolazim do zakljucka da je u pitanjju jedno veliko neznanje i nedostatak iskustva.

Da elaboriram:

Niko od tih politickih lidera nije politicki obrazovan, u smislu da je skolovan za takvo ozbiljno obavljanje posla. Sve su neki "medicinari" (u statistici poznato kao politicki nepoznavaoci,, govornici, stratezi ..etc.)

Drugo,

Nisu oni ni krivi za toliku propast,( po njima oni rade sve najbolje sto mogu, ali ocito ne znaju, zato nema pozitivnih rezultata) oni su demokratski izabrani.

Kad spomenuh iskustvo. ..Nas nomadski Sjenicki kraj, oduvijek je imao tu nekakvu stigmu "ciji si i ko si", pa ako si sin/kcerka od nekog poznatog iz carsije, mozes da pravis krivicna djela, progledat ce ti se kroz prste..

Jos ako si iz carsije od "gospode" (ovo mi se uvijek gadilo) onda pogotovo.,,
Sjenica nikada nije imala tu "Gospodu" (Aristokraciju), jedina je razlika bila, ko je imao koju ovcu vise..ee, taj je bio veci gospodin. Aristokracija nije postojala, svi mi gospodo moja imamo Nomadsko Porijeklo.
Na zalost ta epidemija malogradjanstva je jos cini mi se prisutna.

Rijesenje problema:

Nama treba politicki obrazovan entitet koji ce zrtvovati sebe da ispravi taj uzas, i to sve u sklopu civilizirane zapadne kulture, jer mi jesmo u Evropi, makar geografski.

rekoh ja pre dve godine,kad te nekako bas i sretoh ovde - @borichi za predsednika...
:bravo::bravo::bravo:

sabina 16-08-2008 23:18

i ja sam za to, borichi za predsednika. Eko i Adnane, vi ste izgleda videli u Sjenici isto sto i ja...sad samo da pozelimo da ta nova vlast krene u obavljanje svojih duznosti. interesuje me koliko poslanika broji skupstina Sjenice.

halilce 16-08-2008 23:24

Radi se.ipak se nešto radi pozitivno!
Skupština ima 39 odbornika!

STRANAC 16-08-2008 23:26

Quote:

Originally Posted by sabina (Post 69466)
i ja sam za to, borichi za predsednika. Eko i Adnane, vi ste izgleda videli u Sjenici isto sto i ja...sad samo da pozelimo da ta nova vlast krene u obavljanje svojih duznosti. interesuje me koliko poslanika broji skupstina Sjenice.

@sabina
i ako nisam isap letos u sjenicu,iz tvojih predjasnjih postova sam mogao zakljuciti da si neko ko je realan i objektivan,tako da sam bio ubedjen i sliku kakvu si ti dala...
a skupstina sjenice broji 39 odbornika...

hanna 17-08-2008 00:20

Quote:

Originally Posted by ninica (Post 69388)
E svasta!!! Ovo je to ono kad kazu :lupi i ostade ziv!

??????????????????????????????

Recruit 17-08-2008 00:39

Quote:

Originally Posted by ursuljanka (Post 69414)
Odakle li se ja onda javljam:mislim:!?:)

blago ti se, ja nisam imao tri dana :(
izgubio sam sve zivce :eek:.

adnan 17-08-2008 09:03

Obicno se ne slazem sa tobom borichi ali ovde se slazem sto se tice politike i lokalne vlasti.

A u Sjenici je ranije imalo i gospode i aristokratije. Ti se ne secas mlada si (mozda si cula iz price) ali Sjenica je bila izdijeljena na cipciluke. Nekoliko porodica su bili vlasnici velikog dela sjenickog podrucja. Vlasnici zemlje su davali ljudima (cipcijama) zemlju da siju i drze stoku pa im ovi na jesen donosili deo od toga (mislim da su donosili 1/10). Posle prvog svetskog rata ("kad je uljegla Srbija") je ta zemlja dodijeljena onima koji su je obradjivali tako da su gazde odjednom ostali bez zemlje i bogatstva a cipcije postali gazde.

Ostalo im je znanje, postenje i kultura i posto nije imalo alternative ti su ljudi i dalje ostali na vlasti jos neko vreme sve dok komunisti nisu dosli na vlast. A komunisti su sve sto je imalo i najmanje veze sa burzoazijom makli sa vlasti a u nekim slucajevima i ubijali. Sjenicki narod je iskreno prihvatio ideju komunizma i bratstva i jedinstva kao i vecina bosnjaka u bivsoj Jugi. Znamo kako i cime smo to platili.

A danas ljudi koji poticu iz tih porodica su vaspitani da budu fini i kulturni i da se ne isticu i namecu i da se ne probijaju laktovima kroz zivot. Ta sjenicka gospoda nikada nije bila povlastena na bilo koji nacin.

Kroz prste se gledalo raznim neobrazovanim direktorima postavljenim na polozaj po partijskim zaslugama i njihovim sinovima a sada ljudima koji su se preko noci obogatili. A kako su se obogatili sami znaju, ja znam te ljude, njihovo porijeklo i njihove moralne vrijednosti. Mozda na te mislis kada kazes: "Jos ako si iz carsije od "gospode" (ovo mi se uvijek gadilo) onda pogotovo.,,"

Zato borichi mislim da tvoja teorija o dvije ovce vise mozda vazi sada u vremenu malogradjanstine i laktasa, a ranije je bilo drugacije.

ninica 17-08-2008 17:18

Quote:

Originally Posted by altuna (Post 69378)
A da vam ja dovedem momke sa Kosova...da im ocitaju "OCE NAS"???


nema vama pomoci bez dobre batine...hahahahahha

Iako si mislila da se nasalis ,vrlo neumesno.nemam komentar vise nikakav koji bi te opravdao

hanna 17-08-2008 18:35

Quote:

Originally Posted by ninica (Post 69621)
Iako si mislila da se nasalis ,vrlo neumesno.nemam komentar vise nikakav koji bi te opravdao



iskreno...briga me da li se nekom svidja moje misljenje ili ne...zao mi je to sto im vlast radi...i nema im pomoci bez malo grubosti prema odgovornim ljudima...

Unicknnamed 17-08-2008 18:40

Dobro je rekao moj nekadasnji razredni staresina Velibor Velickovic-cuvajte druge od sebe a ne sebe od drugoga.;)
covjek nema veceg dusmanina od sopstvenog jezika

borichi 17-08-2008 19:03

Quote:

Originally Posted by adnan (Post 69551)
Obicno se ne slazem sa tobom borichi ali ovde se slazem sto se tice politike i lokalne vlasti.

A u Sjenici je ranije imalo i gospode i aristokratije. Ti se ne secas mlada si (mozda si cula iz price) ali Sjenica je bila izdijeljena na cipciluke. Nekoliko porodica su bili vlasnici velikog dela sjenickog podrucja. Vlasnici zemlje su davali ljudima (cipcijama) zemlju da siju i drze stoku pa im ovi na jesen donosili deo od toga (mislim da su donosili 1/10). Posle prvog svetskog rata ("kad je uljegla Srbija") je ta zemlja dodijeljena onima koji su je obradjivali tako da su gazde odjednom ostali bez zemlje i bogatstva a cipcije postali gazde.

Ostalo im je znanje, postenje i kultura i posto nije imalo alternative ti su ljudi i dalje ostali na vlasti jos neko vreme sve dok komunisti nisu dosli na vlast. A komunisti su sve sto je imalo i najmanje veze sa burzoazijom makli sa vlasti a u nekim slucajevima i ubijali. Sjenicki narod je iskreno prihvatio ideju komunizma i bratstva i jedinstva kao i vecina bosnjaka u bivsoj Jugi. Znamo kako i cime smo to platili.

A danas ljudi koji poticu iz tih porodica su vaspitani da budu fini i kulturni i da se ne isticu i namecu i da se ne probijaju laktovima kroz zivot. Ta sjenicka gospoda nikada nije bila povlastena na bilo koji nacin.

Kroz prste se gledalo raznim neobrazovanim direktorima postavljenim na polozaj po partijskim zaslugama i njihovim sinovima a sada ljudima koji su se preko noci obogatili. A kako su se obogatili sami znaju, ja znam te ljude, njihovo porijeklo i njihove moralne vrijednosti. Mozda na te mislis kada kazes: "Jos ako si iz carsije od "gospode" (ovo mi se uvijek gadilo) onda pogotovo.,,"

Zato borichi mislim da tvoja teorija o dvije ovce vise mozda vazi sada u vremenu malogradjanstine i laktasa, a ranije je bilo drugacije.


Ah! pznice jedna, iz visokog sloja, sto se nas'o prozvanim:):).

Zalosno je da istoriju proslosti nasega kraja ucimo od nasih dida i bika. Nema nikavih pisanih materijala, i sva ta saznanja koja imamo, to je mozda nekih zadnjih 100 godina. Sve sta je bilo prije toga, ne znamo.

Bilo je tih nekoliko gazdinskih kuca, koje su se zajedno sa svojim najamnicima bavili poljoprivredom. Obavljali su i druge poslove tipa trgovina i sitno zanatstvo, ali je poljoprivreda (stocarstvo, obrada zemlje) najveci izvor prihoda. Ovo se striktno odnosi na nase "Nomadsko Porijklo"

Zivilo se u zajednicam. Nekoliko brace su imali kuce na svom imanju, Pored tih kuca je bila ogromna zajednicka stala, kuca za goste "cardak", mala kuca koja je sluzila kao prekara, jer se zajednicki pripremala hrana. Pa se u tim pekarama dnevno peklo po "20 i vise lebova" (kako moja mama kaze:)) i ne znam koliko pita, i janjetine, i ostalih jela na njihovom jelovniku. Tu se svakako uzimaju u obzir i citiram moju mamu i"sluge" oni su morali dobro jesti jer su tesko radili.

Najstariji brat (u ovom slucaju amidza) drzao je "chesu" u ruke.
Odlucivao o financijama u jednoj takvoj zajednici. Ostali nikada nisu pravili pitanje o njegovim odlukama, jer se tacno znalo ko je glavni u familiji.

Ulaga zene:

Da slusa, namiruje po kuci, kuha i da donose vodu. rijetko kada su radile na imanjima. U javnost se nisu pojavljivale bez starijeg clana familije.
Brakovi su skoro svi morali biti aranzirani od strane starijih. Morala se izvrsiti velika analiza, ko je odakle je ciji je, i morali su prosci doci, sa podebelom chesom u ruke, i ostalim artiklima..
__________________________________________________ ___________

Ima ovdje meni draga "ljubavna prica".. ozeni im sluga sestru. To je bio velika bruka. Moze se predpostaviti sta e dalje bilo.
A oni dvoje, kao u bajci: "Zivjeli sretno i zadovoljno do kraja zivota"
(e, bas mi je drago)

zasto ovo pisem, (pa valjda da zaintersujem citaoca, hahahah salim se)

Ja ovakve slojeve drustva ne dozivljavam kao Aristokraciju.

Nista ni priblizno kao Habsburgovce u Austriji, kraljicu u Engleskoj itd

Znaci ipak je bilo ko je imao koju ovcu vise...

STRANAC 17-08-2008 19:08

Quote:

Originally Posted by borichi (Post 69648)
Ah! pznice jedna, iz visokog sloja, sto se nas'o prozvanim:):).

Zalosno je da istoriju proslosti nasega kraja ucimo od nasih dida i bika. Nema nikavih pisanih materijala, i sva ta saznanja koja imamo, to je mozda nekih zadnjih 100 godina. Sve sta je bilo prije toga, ne znamo.

Bilo je tih nekoliko gazdinskih kuca, koje su se zajedno sa svojim najamnicima bavili poljoprivredom. Obavljali su i druge poslove tipa trgovina i sitno zanatstvo, ali je poljoprivreda (stocarstvo, obrada zemlje) najveci izvor prihoda. Ovo se striktno odnosi na nase "Nomadsko Porijklo"

Zivilo se u zajednicam. Nekoliko brace su imali kuce na svom imanju, Pored tih kuca je bila ogromna zajednicka stala, kuca za goste "cardak", mala kuca koja je sluzila kao prekara, jer se zajednicki pripremala hrana. Pa se u tim pekarama dnevno peklo po "20 i vise lebova" (kako moja mama kaze:)) i ne znam koliko pita, i janjetine, i ostalih jela na njihovom jelovniku. Tu se svakako uzimaju u obzir i citiram moju mamu i"sluge" oni su morali dobro jesti jer su tesko radili.

Najstariji brat (u ovom slucaju amidza) drzao je "chesu" u ruke.
Odlucivao o financijama u jednoj takvoj zajednici. Ostali nikada nisu pravili pitanje o njegovim odlukama, jer se tacno znalo ko je glavni u familiji.

Ulaga zene:

Da slusa, namiruje po kuci, kuha i da donose vodu. rijetko kada su radile na imanjima. U javnost se nisu pojavljivale bez starijeg clana familije.
Brakovi su skoro svi morali biti aranzirani od strane starijih. Morala se izvrsiti velika analiza, ko je odakle je ciji je, i morali su prosci doci, sa podebelom chesom u ruke, i ostalim artiklima..
__________________________________________________ ___________

Ima ovdje meni draga "ljubavna prica".. ozeni im sluga sestru. To je bio velika bruka. Moze se predpostaviti sta e dalje bilo.
A oni dvoje, kao u bajci: "Zivjeli sretno i zadovoljno do kraja zivota"
(e, bas mi je drago)

zasto ovo pisem, (pa valjda da zaintersujem citaoca, hahahah salim se)

Ja ovakve slojeve drustva ne dozivljavam kao Aristokraciju.

Nista ni priblizno kao Habsburgovce u Austriji, kraljicu u Engleskoj itd

Znaci ipak je bilo ko je imao koju ovcu vise...

i,opet :bravo::bravo::bravo::bravo:
i to od srca...
genije si na samo tebi svojstven nacin....

borichi 17-08-2008 19:11

Stranac ti si jedno zlato...

dj_edy 17-08-2008 19:14

svaka cast borchi, samo malo skrecemo sa teme, tema je drugacije zamisljena, ali svakako hvala za pricu

STRANAC 17-08-2008 19:17

Quote:

Originally Posted by dj_edy (Post 69653)
svaka cast borchi

Edy, @borichi nam se slabije javlja u poslednje vreme,radi puno,
a ranije je bila aktivnija...
iz njenih postova se moglo nauciti vise nego li iz srednje skole...
sa uzivanjem procitam svaki njen post...

adnan 17-08-2008 19:25

OK borichi nema veze ocigledno se ne razumijemo. Bio je feudalizam a mi smo iz feudalizma preskocili kapitalizam i zalutali u komunizam a sada pokusavamo da nadjemo sistem koji nam odgovara. Sa Shönbrunom, Versajem i Buckingham palace se slabo ko moze porediti pa ni sjenicki feudalci ali bilo je ljudi koji su bili vlasnici i preko 10 sela oko Sjenice. Znaci nije bilo po broju ovaca vec po broju sela.

Nego u to vrijeme nije bilo kompjutera i brokera na berzi pa su ljudi morali da se bave poljoprivredom i trgovinom. :cool:.

A ljubav nema granica. Ovde je princ iskljucen iz porodice jer je uzeo zenu iz naroda a u Norveskoj je prestolonaslednik takodje ozenio zenu iz naroda i to sumnjive proslosti i sa detetom iz prvog braka, i ona ce biti kraljica Norveske! Tako da jubav i pamet ili logika nemaju puno veze.

Elvis-Eko 19-08-2008 04:08

Quote:

Originally Posted by borichi (Post 69458)
Kansas stajl dozivljavanja istine. ..:) I was expected something like this.:)




Nisu oni ni krivi za toliku propast,( po njima oni rade sve najbolje sto mogu, ali ocito ne znaju, zato nema pozitivnih rezultata) oni su demokratski izabrani.

.

Rijesenje problema:

Nama treba politicki obrazovan entitet koji ce zrtvovati sebe da ispravi taj uzas, i to sve u sklopu civilizirane zapadne kulture, jer mi jesmo u Evropi, makar geografski.



Borichi, nije ovo Kansas stil dozivljavanja istine vec onaj realni stil dozivljavanja , tj. predstavljajuci stvari onakve kakve jesu.
Sto se tice ovog drugog ,da su izabrani na demokratski nacin tu ne treba puno objasnjenja jer ocito nisi upoznata u tu vrstu demokratije jer to na sve lici samo na demokratiju ne.
Mislim da Sjenica ipak posjeduje politicki obrazovane ljude, filozofe , istoricare, logisticare itd , itd ali nama je potreban neko ko zeli da RADI

borichi 19-08-2008 05:28

Quote:

Originally Posted by Elvis-Eko (Post 70070)
Borichi, nije ovo Kansas stil dozivljavanja istine vec onaj realni stil dozivljavanja , tj. predstavljajuci stvari onakve kakve jesu.
Sto se tice ovog drugog ,da su izabrani na demokratski nacin tu ne treba puno objasnjenja jer ocito nisi upoznata u tu vrstu demokratije jer to na sve lici samo na demokratiju ne.
Mislim da Sjenica ipak posjeduje politicki obrazovane ljude, filozofe , istoricare, logisticare itd , itd ali nama je potreban neko ko zeli da RADI


Ovo za Kansas je sala jer ja tebe zovem Kansas. (je si li vidio smiley sa strane?)

A vidjenje realnih stvari se naravno uklapa, znajuci gdje vec godinama zivis i koliko pravo imas na svoje misljenje. Zato kazem da sam tako nesto i ocekivala. Tvoj komentar sam apsolutno prihvatila kao "realan stil dozivljavanja". Direktno obracanje tebi sa "Kansas" je stvarno samo bila sala,,, (plain misunderstanding, I'm so sorry Elvis-Eko)


Regards,

borichi

dj_edy 28-08-2008 14:59

Evo jedne zanimljive slike sta se radi ISPRED ili U nasoj opstini, izgleda da him je namestaj malo neudoban pa stize novi :) ili oni i to rade zbog naroda...cccc.... samo mi je zao sto nisam stigo da slikam dok je bilo mnogo vise namestaja ispred, doduse nije ni moglo da se stigne, MUNJEVITO su ga unosili....
http://i36.tinypic.com/2m7uc03.jpg

Elvis-Eko 28-08-2008 15:40

Pa to je sasvim normalno da se malo prinove posto su one stare fotelje vec dotrajale od dugog sjedenja

nc.biber 28-08-2008 22:38

a druge fotelje nece biti razlog da opet ne prde u istu tikvu!:smeh2:

sjasi kurta da uzjase murta! ali neka kao sto jedan moj ahbab rece:
... ovaj narod zasluzuje takvo rukovodstvo jer oni su ih izabrali!
a i ako su manipulisani (narod ne izbori) opet su sami krivi za to, sto sami sebe prave ovcama a mogli bi biti INSANI

... duga je to prica, a ja je neznam cijela pa da ne pocinjem :biggrin:

dj_edy 28-08-2008 23:32

Quote:

Originally Posted by nc.biber (Post 72160)
a druge fotelje nece biti razlog da opet ne prde u istu tikvu!:smeh2:

sjasi kurta da uzjase murta! ali neka kao sto jedan moj ahbab rece:
... ovaj narod zasluzuje takvo rukovodstvo jer oni su ih izabrali!
a i ako su manipulisani (narod ne izbori) opet su sami krivi za to, sto sami sebe prave ovcama a mogli bi biti INSANI

... duga je to prica, a ja je neznam cijela pa da ne pocinjem :biggrin:

Bolje ti je i sto ne znas cijelu pricu, lakse ti je veruj mi :)

supergirl 29-08-2008 23:01

Quote:

Originally Posted by dj_edy (Post 72080)
Evo jedne zanimljive slike sta se radi ISPRED ili U nasoj opstini, izgleda da him je namestaj malo neudoban pa stize novi :) ili oni i to rade zbog naroda...cccc.... samo mi je zao sto nisam stigo da slikam dok je bilo mnogo vise namestaja ispred, doduse nije ni moglo da se stigne, MUNJEVITO su ga unosili....
http://i36.tinypic.com/2m7uc03.jpg

Jesi siguran da ne optuzujes bez osnova???:confused::confused::confused:

dj_edy 29-08-2008 23:24

ne optuzujem nikoga, a ovde ima mnogo osnova, kazem zao mi je sto nisam stigao odmah da izvucem tel, da ukljucim kameru i da slikam, za 1 min su unijeli sve, kao na ubrzanom snimku...

Tahirovce 29-08-2008 23:28

ne optuzujes nikog ali imas osnova:predaja:,kad pada kisa unose se brzo i stare cipele.
jel ovo nokia n73 :eek:.........

dj_edy 29-08-2008 23:37

Quote:

Originally Posted by Tahirovce (Post 72306)
ne optuzujes nikog ali imas osnova:predaja:,kad pada kisa unose se brzo i stare cipele.
jel ovo nokia n73 :eek:.........

zamisli ali nije padala kisa. jeste N73, moram da je menjam, mnooogo sporo pokrece kameru :)

Tahirovce 12-10-2008 22:15

selo Vapa
 
Put prema selu Vapa, 1200metara asfalta,pisacemo opsirnije o ovome...


http://img201.imageshack.us/img201/7947/vapapj2.jpg

dido 13-10-2008 15:48

u nasoj opstini se ama bas nista ne zna,mnogi ne znaju zbog cega se nalaze dole uopste!:ne ne:

adnan 18-10-2008 20:33

Prave li ono iza transporta ili samo ka Vapi?

Tahirovce 19-10-2008 00:18

NIsam siguran , mislim samo prema vapi...


All times are GMT +2. The time now is 00:13.

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc.
www.SJENICA.com