SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Vijesti iz ostatka svijeta balkan, dijaspora, ma sve što je vezano za našu planetu zanimljivo treba smestiti ovde...

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 15-10-2012   #1
halilce
Samo Vas gledam...
Domaćin
 
halilce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: sjenica
Godine: 56
Posts: 14,092
Default Feliks skocio sa ivice svemira!

Neverovatni Feliks Baumgartner uspešno je skočio sa ivice svemira, visine od 38.045m i postao prvi čovek koji je slobodnim padom probio zvučni zid!



Sleteo je bezbedno i dočekao se rutinski - na noge.

Balon misije "Red Bull Stratos" lansiran iz baze Rozvel dostigao je 16 kilometara za oko 50 minuta, a u 20.06h je Baumgartner skočio sa 38.045 metara, iako je planirano da to uradi sa 36.576 metara. Već nakon 32 sekunde probio je zvučni zid, a najveća brzina koju je dostigao je bila 1.342,8 kilometra na sat.

Nešto kasnije usledio je i veliki aplauz pošto se Baumgartner javio u bazu, iako se činilo da je izgubio kontrolu i počeo da se vrti oko svoje ose.

Nakon tačno četiri minuta i 19 sekundi sam je otvorio prvi padobran što je izazvalo još veće oduševljenje, a pošto je iskontrolisao let uspešno je sleteo u 20.16h.

Dočekao se na noge, rutinski, kao da je skočio sa stotinak metara, napravio je nekoliko koraka, a zatim pao na kolena i podigao ruke i proslavio neverovatan poduhvat.

Pravo slavlje je počelo i u bazi u Rozvelu, gde su Feliksova majka, brat i devojka sa suzama u očima pratili skok.

Samo 15-ak minuta ranije, sve je izgledalo mnogo dramatičnije, iako je Feliks bio potpuno miran. Planirana visina je premašena za čak 2,5 kilometra, ali je doneta odluka i Baumgartner je dobio "zeleno svetlo" od svog mentora Džoa Kitindžera.



Prošli su kroz poslednje provere, Feliks je otvorio vrata kapsule i mogao je da vidi planetu.

Kitindžer ga je podsetio da upali kamere i rekao "od sada će tvoj anđeo čuvar brinuti o tebi".

"Znam da ceo svet gleda. Voleo bih da svi mogu da vide isto što i ja. Ponekad moraš da odeš veoma visoko kako bi shvatio koliko si zaista mali. Dolazim kući!", rekao je Baumgartner pre nego što je salutirao i skočio.

Nešto ranije, tokom drugog sata neverovatno komplikovane misije, za koju su pripreme trajale pet godina, pojavili su se prvi problemi. Baumgartner je rekao Kitindžeru da sistem za grejanje ne radi kako treba, odnosno da mu se vizir magli.

Crvena lampica na Feliksovom odelu se upalila.



o je bio trenutak kada se u direktnom prenosu ugasio ton, ali to nije bila greška - Baumgartner je zatražio privatnih pet minuta razgovora sa svojim mentorom.

Učenik i učitelj će verovatno zadržati sadržaj tog razgovora za sebe. Odluka je doneta, a ostalo je postalo istorija.

Vizir se maglio i neočekivano zagrevao posle skoka, što je Baumgartner i rekao tokom slobodnog pada, ali mu to nije smetalo da sve perfektno privede kraju.

U trenutku kada je otvorio vrata svoje kapsule, temperatura spolja je bila -11 stepeni Celzijusovih, a pritisak 0,001 atmosfera.

Sve je izveo tačno 65 godina nakon što je legendarni Čak Jeger probio avionom zvučni zid.

Skok je odlagan prošle nedelje zbog nepovoljnih vremenskih uslova, a samo jedan cilj nije ispunjen - nije oboren rekord najdužeg slobodnog pada, koji i dalje pripada njegovom mentoru Kitindžeru - 4 minuta 36 sekundi.

Inače, pored svih neverovatnih rekorda, oboren je još jedan - osim miliona ljudi koji su gledali skok u TV prenosu širom sveta, više o 7.100.000 ljudi je pratilo Baumgartnerov podvig preko YouTubea.


Oboreni rekordi:
prvi čovek koji je probio zvučni zid samo u odelu
najbrži slobodni pad 1.342,8 km/h
slobodni pad sa najveće visine (38.045m)
najviši let balonom kojim je upravljao čovek
Skok u brojkama:
pripreme su trajale 5 godina
penjanje je trajalo 156 minuta
pad je trajao deset minuta
slobodan pad je trajao 4,20 minuta
__________________

Last edited by iSelektor; 15-10-2012 at 03:09..
halilce is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 15-10-2012   #2
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,501
Default

hmmm ja sam gledao ceo snimak uzivo, i cini mi se da je bilo 39.045m a ne kao u ovom tekstu navednih 38...
ipak je to ceo kilometar

u svakom slucaju, svaka mu cast... ovaj ima muda veca od evrope!
__________________
Poljoprivrednik po školovanju, programer po zvanju, preduzetnik zbog nedostatka alternativa...

Besplatni mali oglasi
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 15-10-2012   #3
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,501
Default

evo na ovom se snimku vidi da je 39 km

iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 17-10-2012   #4
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

Najstrašniji skokovi Felixa Baumgartnera

Felixa Baumgartnera cijeli svijet je upoznao prije nekoliko dana nakon što je skočivši sa 39.000 metara visine svojim tijelom probio zvučni zid i postao prvi čovjek kojem je to pošlo za rukom. Međutim, austrijski ekstremni sportista je prije skoka s ruba svemira imao nekoliko fantastičnih poduhvata vrijednih divljenja.
Od 16 godine kada je počeo skakati oborio je najmanje šest rekorda u base skokovima, a mnogi od njih su bili ilegalni.

Ovo su neki od Felixovih najimpresivnijih i najstrašnijih skokova:

U aprilu 1999. godine Felix je oborio svjetski rekord skočivši padobranom s nebodera blizanaca Petronas u Kuala Lumpuru koji su tada bili najviša zgrada na svijetu. Felix je u zgradu ušao maskiran u biznismena, padobran je nosio u aktovci, a do vrha zgrade se popeo kroz ventilacijski otvor.





U decembru 1999. godine Felix se otisnuo sa desne ruke kipa Krista Iskupitelja u Rio de Janeiru u Brazilu. Tada je oborio rekord najnižeg base skoka ikad.





Maja 2001. godine Austrijanac postaje pri čovjek koji je skočio sa 275 metara visoke kamene litice Meteora u Grčkoj.

U julu 2003. godine Felix je preletio preko kanala La Manche opremljen samo karbonskim krilima. Ne treba ni spominjati da prije njega to niko nije učinio.





Godine 2004. postiže još jedan rekord u base skokovima. Skače sa najvišeg mosta u svijetu Millau Bridgea u Francuskoj.

Njegov najveći i najimpresivniji poduhvat je skok slobodnim padom s visine od 39.000 metara, koji smo imali priliku posmatrati prije nekoliko dana. Nakon historijskog leta, Felix se odlučio povući iz ekstremnog sporta. Nema sumnje da će svijet biti uskraćen za još mnoštvo rekorda i uzbudljivih poduhvata.
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2012   #5
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,501
Default

al ovo mi je najjace sto sam danas procitao i video na tviteru:

iSelektor is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
amerika, arizona, baumgartner, feliks, felix, felix baumgartner, ivice, skocio, svemira


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:57. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)