SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 17-01-2008   #1
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Post Stranci U Rodnom Kraju

NAKON DVANAEST GODINA U INOSTRANSTVU, PORODICA GAŠANIN SE VRATILA KUĆI


STRANCI U RODNOM KRAJU


Ponekad je život ono što se dešava, suprotno od onoga što čovek isplanira. Nestabilne i krizne devedesete u našoj zemlji, kreirale su živote mnogim porodicama koje su, tragajući za sigurnijom egzistencijom, napuštale zemlju i odlazile u inostranstvo. Takve porodice u Sjenici su brojne. Neki su još uvek ''sa druge strane'', ali će morati da se vrate. Malobrojni su se snašli i ostali tamo. Mnogi su se vratili, ali još uvek ima onih koji bi želeli da odu odavde. Njihove životne priče su na neki način slične, ali istovremeno i vrlo različite. ''Večiti stranci'' ma gde bili, im je zajedničko obeležje.
Porodica Gašanin iz Sjenice, nakon dvanaest godina u inostranstvu, vratila se u rodni kraj. Morali su da se vrate, kažu. Ali, kada bi im se pružila mogućnost, ponovo bi otišli tamo. ''Sa suprugom i dvoje male dece, otišao sam iz Sjenice u Nemačku 1992.godine. bilo je teško, ali smo, kao i mnogi tada, smatrali da je tako bolje i sigurnije zbog dece. Najstariji sin Esmin je imao tri, a ćerka Ermina jednu godinu'', priča Rešad Gašanin. Prve dve godine proveli su u kolektivnom smeštaju u Nemačkoj. ''Prvih godinu dana, morali smo da se prijavljujemo svakodnevno, a kasnije jednom nedeljno. Nije bilo lako, ali deca tada nisu išla u školu'', priseća se Rešadova supruga Mersija.
Nakon dve godine u kolektivnom smeštaju, sa toje dece – tamo je rođen mali Ermin – morali su da napuste Nemačku 1994.godine. Tada su odlučili da odu u Holandiju. ''U Holandiji nam je bilo stvarno lijepo. Prihvatili su nas kao da smo rođeni tamo. Dobili smo kuću i deca su tamo pošla u školu. Ali, bilo je i vrlo teško! Kada se samo setim da sam sa tri rečnika: srpsko-nemački, nemačko-holandski i holandsko srpski, pokušavala da im pomognem da urade domaće zadatke. Puno sam radila sa njima. Vredelo je i ne žalim. Deca su naša budućnost! Zbog njih se živi'', kaže Mersija.
Kada su se, još jedanput adaptirali na novu sredinu, i deca stekla prijatelje Holanđane, usledila je još jedna selidba. Po pravilima azilske procedure, u drugoj zemlji, jer su predhodno bili u Nemačkoj, nisu mogli dobiti azil, kaže Rešad. Posle pet godina provedenih u Holandiji, ponovo su se vratili u nemački kolektivni smeštaj. Nemačka škola, nemački jezik, novi drugari. Deci je bilo najteže. Često su plakali i pitali ''mama, dokle više?'' Zbog Mersijinih zdravstvenih problema, čestih napada migrene, jedan lekar im je pomogao da dobiju stan, koji su u početku delili sa još jednom porodicom. I kada su pomislili da su se konačno snašli, ponovo selidba i povratak kući.
''Radio sam i tamo naučio mnoge građevinske poslove. Čovek mora da radi, a od njega samog zavisi kako će se snaći. Nemačka pruža mogućnosti i za rad i za zaradu, ali ipak, mi smo tamo stranci. Stalne procedure produžavanja boravka, stalni pokušaji da se, na legalan način ostane tamo... Na nas je konstantno vršen pritisak da moramo da se vratimo u našu zemlju. Mesec dana pred povratak, kada su nam dojavili da ćemo biti deportovani, morali smo napustiti stan. Otišli smo i kod ženinog brata i tamo smo bili još mesec dana. Preko advokata sam stupio u kontakt sa policijom za strance, i potpisao da ću dobrovoljno napustiti zemlju. Tako je i bilo. Došli smo kući avgusta 2004.godine, sa nešto ušteđevine i 1500 evra, što smo dobili zbog dobrovoljnog napuštanja'', kaže Rešad.
Još jedna selidba, i ponovo stranci! Imali su gde da se vrate. Imali su kuću, ali ni do danas nemaju posao! Rešad je ranije radio u metalnom preduzeću ''Napredak'', a Mersija u ''Vesni''. Tih preduzeća više nema. ''Odmah po povratku, kaže Rešad, prijavili smo se u službu za zapošljavanje. Niko nas, tri i po godine, od kada smo povratnici nije pitao od čega živimo. Ali hvala Bogu da imam zanat! Imamo jednu kravu, ja se privatno bavim keramikom i planiram da registrujem radnju.''
Šestočlana porodica Gašanin sada živi u Sjenici. U rodnom kraju su opet stranci. Stečene navike se teško menjaju. Najteže je, kažu, bilo deci da se priviknu na jezik, još jednu novu školu i drugare. Najmlađi sin Rahim, koji je rođen 2001.godine u Nemačkoj, najlakše je podneo selidbu. U Sjenici je počeo školovanje, tako da nije menjao škole. Sin Ermin i ćerka Ermina su sada u gimnaziji. Nastavili su školovanje nakon mukotrpnog perioda privikavanja. A najstariji sin Esmin je dve godine ispred svoje generacije i studira nemački jezik u Novom Pazaru. Esmin je druga godina fakulteta, i kaže da je mnogo lakše naviknuti se na bolje uslove nego na lošije. I u lošijim uslovima on se ipak snašao, za razliku od onih koji u takvim situacijama često posustanu. U kući porodice Gašanin se svakodnevno prate nemački TV kanali. Tek da se jezik ne zaboravi! A kada bi im se, i posle svega, pružila prilika da ponovo odu u Nemačku, rado bi je prihvatili.
Attached Images
File Type: jpg Gasanin.jpg (70.6 KB, 29 views)
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 17-01-2008   #2
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

Eh,da su jedini!
__________________
Bila sam na IQ testu. Srećom bio je negativan.
supergirl is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2008   #3
GREENEYES
SalaMala
Početnik
 
GREENEYES's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: nl
Posts: 376
Default

konacno i ja u rodnom kraju....koje je blato...ulice katastrofa...pa sigurno da bi se vratili tamo...
__________________
Ja volim da preteram,ne zameri,ja radim to iskljucivo iz ljubavi..
GREENEYES is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
kraju, rodnom, stranci


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:32. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)