PDA

View Full Version : Kamerman El-dŽezire OsloboĐen Sa Gvantanama Nakon 6 Godina ZatoČeniŠtva


sultan
04-05-2008, 14:10
„Moja zadnja poruka američkoj administraciji je da tortura neće zaustaviti terorizam- tortura je terorizam.“
Oslobađanje kamermana El-Džezire, Sami al-Haja, iz Gvantanama nakon šest godina kojih je proveo pritvoren bez optužbe je probudila velike nade za zatvaranjem tog ozoglašenog pritvorskog kampa.

„Sudanski primjer je najuspješniji (dosad) i vodiće ka putu zatvaranja Gvantanama,“ rekao je dr. Haytem Manna, iz Arapske komisije za ljudska prava.

Haj se vratio u petak, 2. maja, zajedno sa još 2 Sudanca.

Pri dolasku, Haj je odvezen u bolnicu gdje su doktori odlučili da ga zadrže sedmicu dana kako bi nadgledali njegovo zdravstveno stanje.

„Sretan sam što sam u Sudanu, ali i veoma tužan zbog stanja naše braće u Gvantanamu,“ kazao je Haj.

7. januara 2003. je odveden na Gvantanamo i otada je držan bez optužbe.

Visoki amerčki dužnosnici su objavili da bi Busheva administracija mogla objaviti planove za zatvaranje Gvantanama do kraja Bushevog mandata u januaru.

Haj je kazao da su on i ostali pritvorenici na Gvantanamu bili izloženi svim vrstama tortura, ali najgore je bilo kada su američki stražari vrijeđali islam i oskrnjivali Kur´an pred zatvorenicima.

„Sigurnost i ljudska prava su neodvojiva pitanja- ne možete imati jedno bez drugog,“ kazao je on u intervjuu za Reuters.

„Ljudska prava nisu samo za vremena mira-morate držati do njih stalno, čak i tokom teških vremena i vremena rata.“

„Moja zadnja poruka američkoj administraciji je da tortura neće zaustaviti terorizam- tortura je terorizam.“

Haj vjeruje da je jedan od razloga zbog čega je zatočen nastojanje SAD-a da ukine slobodno medijsko izvještavanje u Srednjem Istoku, navodeći bombardovanje ureda El-Džezire u Kabulu i Bagdadu u 2003. kao dokaz.

El-Džezira je žestoko lobirala za oslobođenje Haja, pozivajući gledaoce da se pridruže kampanji solidarnosti s njim. Ona je emitovala skupove koji su se održali u nekoliko država tokom proteklih godina na kojima se tražilo Hajovo oslobođenje.

Članovi porodice Haja ne mogu naći riječi kojima bi izrazili svoju sreću.

„Mi, iskreno, ne možemo vjerovati da se on vratio,“ kazao je Hajov mlađi brat za IOL.

(Islamonline)

supergirl
04-05-2008, 15:13
Jeste li gledali film "Put u Gvantanamo"

tmusa
04-05-2008, 15:16
bojim se da nisam...kakav je?IMAS LI GA?