PDA

View Full Version : Recepti iz nasih krajeva a i sire...


Pages : [1] 2

iSelektor
15-03-2008, 20:05
Interesuje me da li postoji zainteresovanost za ovakve teme!
Pa ne jede nam hleba, pa da vidimo da li neko ima volje da nam pise recepte, za mantije, pite, bureke pa i sve sto volite da jedete!!!

Jos bi voleo uz recept uvijek da imam info, ciji je recept, iz koje je drzave ili kojeg kraja naseg Balkana... ili slicno...

Hvala vam unapred za pisanje!

Pozzz 8)

Crni Gruja
15-03-2008, 20:22
E vala da znas. Eto hajde sad da cujemo clanice, verovatno ce imat vise od muskih da pisu ovde :) Ja samo htedoh da podrzim temu, a kao prilog mogu samo da ponudim recept za przena jaja :)

GREENEYES
16-03-2008, 15:56
ĆUFTE

Potrebno je : 500 gr. mlevenog mešanog mesa, 1 jaje, 1 glavica crnog luka,
1 čen belog luka,1 kriška starog hleba,so, biber, začin , 1 kašičica praška za pecivo ,šoljica vode i ulje za prženje.
Crni luk izrendajte, beli sitno iseckajte, hleb potopite u mleko ili vodu pa procedite i sa ostalim sastojcima zamesite ćufte.
Neka malo odstoje a potom ih vlažnim dlanovima oblikujte i pecite.
Možete ih služiti uz razne priloge.

prijatno...

GREENEYES
16-03-2008, 15:59
Snicle u sosu od pecurki
Potrebno je:
800 gr.fileta belog pilećeg mesa. 2 kesice supe od pečuraka bilo kog proizvodjača.
500 ml.slatke pavlake.
Svaku šniclu blago izlupatia a potom svaku dobro sa obe strane uvaljati u sadržaj kesice.
(ne razblaživati sa vodom, već u onako suvo). Slagati u vatrostalnu posudu.
Preko složenih šnicli preliti slatku pavlaku. Ako vam ostane supe pospite je preko slatke pavlake ali prethodno probajte da ne bude preslano.
Staviti u zagrejanu rernu i peći na 180-200 stepeni jedno 45 minuta.

GREENEYES
16-03-2008, 16:00
Baiser torta s jagodama

Sastojci
3 gotove kore od baiser mase (masa od bjelanaca i šećera)
500 ml slatkog vrhnja
500 g jagoda
2 Vanilin šećera Dolcela
2 Šlag fixa Dolcela
Priprema

1. U visoku posudu ulijte slatko vrhnje i miješajte električnom mješalicom 1 minutu. Dodajte sadržaj vrećica šlag fiksa i vanilin šećera te dalje miješajte elekričnom mješalicom (najvećom brzinom) sve dok masa ne postane čvrsta.
2. Jagode operite, očistite i narežite na četvrtine.
3. Baiser koru stavite na prikladnu podlogu i premažite je trećinom tučenog slatkog vrhnja. Polovicu pripremljenih jagoda rasporedite preko tučenog slatkog vrhnja, prekrijte sljedećom korom pa postupak ponovite tako da završite trećom baiser korom.

Posluživanje

Tortu ukrasite tučenim slatkim vrhnjem i jagodama, a prije posluživanja je dobro ohladite

borichi
16-03-2008, 18:31
Interesuje me da li postoji zainteresovanost za ovakve teme!
Pa ne jede nam hleba, pa da vidimo da li neko ima volje da nam pise recepte, za mantije, pite, bureke pa i sve sto volite da jedete!!!

Jos bi voleo uz recept uvijek da imam info, ciji je recept, iz koje je drzave ili kojeg kraja naseg Balkana... ili slicno...

Hvala vam unapred za pisanje!

Pozzz 8)

Ideja je odlicna! Mislim da svakako moze biti od koristi nasim clanovima. Kuhanje je stvarno umijece! i dobro je da to po malo razmijenimo, pogotovo sada kada smo naucili i recepte i drugih kultura..

Recepti drugi put....(nem kad:biggrin:)

iSelektor
16-03-2008, 18:34
@ greeeyes, nisi me razumeo... CTRL +C i CTRL +V moze svako, ali me interesuje ciji je recept taj sto si postavio?
Jel iz naseg kraja, jel nacionalno jelo hrvatske, bosne ili srbije?

Nadam se da me razumijes... 8)

Hida
16-03-2008, 19:58
Kada sam dosla u svedsku samo mi se jela ovcavina i onda sam sama nesto izmislila da me zelja mine.
Paprika- moze bijela (one nase ) ako je ima ali moze i zelena jer je njen ukus najbolji za ovcavonu. Papriku oprati i ocistiti od sjemena (moze cijela ili u komadima) i ugrijati je malo u mikrovalnu ,1-2 minuta,samo da omeksa. Slatku pavlaku pomijesati sa turskim jogurtom ili pavlakom - koliko cega zavisi koliko ko voli masno, ja stavim oko 2 litra turskog jogurta i pola litra slatke pavlake. To posoliti i ubaciti izrobljenog feta sira oko 500 gr(moze i bez sira) i svemu dodati papriku, ostaviti de prenoci (24 sata)u toplome, najbolje zavijeno u peskir kao kad se kiseli mlijeko. Sutra dan samo ispeci vruceg hljeba i ako ima prsute i bujrum.

Perica
17-03-2008, 01:48
..haj nam molim te grenesis raci kojeg si pola:evilwait:..bez uvrijede molim,stvarno ne znam sta si...sviju mi...:)

GREENEYES
18-03-2008, 14:23
..haj nam molim te grenesis raci kojeg si pola:evilwait:..bez uvrijede molim,stvarno ne znam sta si...sviju mi...:)


heheheheh...bas si me nasmejao...bolje sto ne znas..nije zanimljivo kad sve znas...

@tahirovic-samo s naseg kraja :) :) :)

borichi
18-03-2008, 16:34
Kada sam dosla u svedsku samo mi se jela ovcavina i onda sam sama nesto izmislila da me zelja mine.
Paprika- moze bijela (one nase ) ako je ima ali moze i zelena jer je njen ukus najbolji za ovcavonu. Papriku oprati i ocistiti od sjemena (moze cijela ili u komadima) i ugrijati je malo u mikrovalnu ,1-2 minuta,samo da omeksa. Slatku pavlaku pomijesati sa turskim jogurtom ili pavlakom - koliko cega zavisi koliko ko voli masno, ja stavim oko 2 litra turskog jogurta i pola litra slatke pavlake. To posoliti i ubaciti izrobljenog feta sira oko 500 gr(moze i bez sira) i svemu dodati papriku, ostaviti de prenoci (24 sata)u toplome, najbolje zavijeno u peskir kao kad se kiseli mlijeko. Sutra dan samo ispeci vruceg hljeba i ako ima prsute i bujrum.


Hido, bas ti hvala za ovaj recept,

akica_90
24-03-2008, 01:05
Za ljubitelje oblande...... :D

3 jaja i 0.5 kg secera
To dobro umutiti + 3 fildzana mlijeka.
Mlijeko da provri i u to saliti smjesu (jaja i secer).
Stalno mijesati kada provri staviti cokoladu za kuhanje.
Kuhati i stalno mijesati kod ne potamni i dok se ne zgusne,
skloniti sa sporeta i umutiti margarin, po zelji staviti orahe ili grozdjice.
gotova za 30 min. :D

/nadam se da mozete shvatiti nacin uporabe...=) preporucujem vam necete se pokajati.../ prijatno...

Crni Gruja
24-03-2008, 01:08
UHHHHHHHHHH, dje me nadje...... Moram probat da je napravim :)

akica_90
24-03-2008, 01:11
nije tesko vjerujmi.... :D
ne sumnjam da ces je lose napraviti...

supergirl
24-03-2008, 14:51
Evo ja cu se andovezati na oblande.
Znate onu "sarenu"?! Mmmmmmm.........
-Zuti fil:ubuteti 6 zumancadi,a zatim dodati 1 margarin i 3.5case secera.
-Crni fil" ubutati 6 belancadi i dodati 10kas mlijeka,1 casu secera i 300g mlevene plazme.
Nije ni ovo tesko.
Ne sumnjam da ces i sa ovim uprskati,Grujane :)!

Crni Gruja
24-03-2008, 14:55
Ehhh, sad vi puno od mene ocekujete.... Pocecu sa ovom jednostavnom prvo, nisam ja Jamie Oliver :)

Chupka_
24-03-2008, 17:19
hmmm ovo su mi omiljene teme na forumima a Boga mi i uzivo :-D
nisam vidjela ovu temu do sad ...ne znam kako da mi promakne :-D

Govedji gulas sa krompirom

Potrebno :
700 g mekane govedine,
4-5 glavica crnog luka
vegeta, so,
lovorov list, biber,
ulje, aleva parika

Postupak:
Govedinu isjeći na kocke i ostaviti 10 minuta u hladnoj vodi. Luk isjeći na sitne kockice i na ulju dinstati dok ne omekša. Spustiti u luk oceđeno meso, naliti vodom i kuhati dok ne bude mekano. Na kraju dodati lovorov list posoliti, pobiberiti i povezati crvenom zaprškom. Služiti toplo sa barenim krompirom ili pireom.Prijatno !!!

http://www.blogger.ba/slike/14025.189365.jpg

Chupka_
24-03-2008, 17:20
Cordon bleu

Potrebno(za 4 osobe):
4 pileca fileta
4 lista gouda sira
2 jaja ,prezle, brasno
so, bibier, aleva paprika
ulje za prenje ,par cackalica

Nacin pripreme:
Filete istuci sa cekicem kao kad pravimo snicle i zaciniti. Na polovicu staviti list sira tako da ga premotamo na velicinu malo manje od pola snicle. Preklopimo sniclu i zakacimo sa 1-2 cackalice i uvaljamo u brasno, zatim jaja pa prezle. Przimo na srednjoj temperaturi sa obije strane po oko 7-8 minuta.
Servirati uz krompir, rizu ,tjestetninu ili povrce. Prijatno!!!

http://img252.imageshack.us/img252/777/bild1282ea5.jpg

Chupka_
24-03-2008, 17:20
Zapečeno povrće

Potrebno:
400-500 gr kompira
3 srednje mrkve
500 gr špinata
1 mala glavica luka
1,5 dl slatke vrhnje
100 gr ribanog sira
malo putera
začini

Način pripreme:
Skuhati posebno krompir i mrkvu. Luk sitno isjeckati i prepržiti na malo ulja, te u to dodati isječen špinat. Prižiti oko 10 min. na tihoj vatri, zatim dodati malo vrhnje i začiniti.
Kad se krompir skuhao malo ga izgnječiti, dodati začine i malo putera. Mrkvi isto dadati malo putera i začiniti. U podmazanu gratin formu redati jedno do drugoga red kormpira, red mrkve, red špinata...preliti sa vrhnjom i posuti sa sirom. Kratko zapeći. Servirati uz neko meso ili ribu. Prijatno!!!

http://img242.imageshack.us/img242/9259/recepti395uj4.jpg

Chupka_
24-03-2008, 17:21
Bosanska maslena pogača

Sastojci za 6 osoba
Za tijesto
150 g raževog brašna
200 g bijelog pšeničnog brašna
20 g svježeg kvasca
100 ml mlakog mlijeka
100 ml mlake mineralne vode
50 ml ulja
Za nadjev
100 g maslaca
100 ml vrhnja
Priprema

Kvasac namrviti u mlakoj vodi i ostaviti da se upjeni.
Prosijati obje vrste brašna u duboku i širu posudu. Napraviti udubljenje u sredini i dodati kvasac, pokriti brašnom i dodati ulje. Mlijeko dodati postepeno, izrađujući tijesto koje treba biti meko i glatko. podijeliti na 6 loptica i malo premazati svaku uljem. Pokriti i ostaviti da naraste oko 30 minuta.
Nadošlo tijesto premjesiti i ostaviti da stoji dodatnih 30 minuta.
Otopiti maslac i umješati vrhnje. Razvući 6 kora debljine 3-4 milimetra. Premazati nadjevom i posuti sa malo brašna i pokriti sljedećom korom. Nastaviti postupak do kraja. Premazati gornju koru nadjevom i zaviti krajeve prema unutra. Pokriti i ostaviti na toplom da naraste još 10-tak minuta.
Premazati uljem ili rastopljenim maslacem i peći u prethodno zagrijanoj pećnici na 200 stepeni oko 25 minuta.
Posluživanje

Gotova maslena pogača se ne reže već se lomi rukama i servira uz neki fermentirani mliječni napitak ili topli kakao.

http://www.coolinarika.com/repository/images/_variations/7/2/721005b95e0c86acab3ad279d0c0de5e_content_medium.jp g

Chupka_
24-03-2008, 17:23
e ovo je moja omiljena slatka pita-podsjeća me na djetinjstvo i na moju nanu.......

HALVAPITA


Sastojci potrebni:

pekmez

voda

malo ulja

brasno po potrebi

secer

kajmak

Nacin pripreme:Nasuti u serpu pekmeza za onoliko halvapite koliko je potrebna. Otprilike jednu solju za caja ne preveliku, i 2 solje vode i malo secera i malo ulja. Kad to prokljuca, pekmez ce se izjednaciti sa vodom onda dodavati kasiku po kasiku brasna i dobro mijesati da ne ostanu grudvice brasna (brasna od prilike, da ne bude pretvrdo, niti pregusto) i malo tako peci (mjesati) al paziti da se ne zalijepi za serpu. Cim pocne da se lijepi skloniti. U tepsiju otprilike broj 30 nasuti malo vise ulja tako da nebi smjesa prijonila za tepsiju pa dobro razmazati i istresti smjesu u tepsiju, kad se malo ohladi ravnomjerno podijeliti po tepsiji i staviti da se pece oko pola sata ili zavisi od debljine. Kad je pecena pita zaliti je sa sljedecim: izmutiti kajmak( domaci je pravi za to al ne mora) ja sam uzela vrhnje za kuhanje jednu solju i jednu solju pekmeza, to dobro izjednaciti i preliti preko pite i posutu sa dosta oraha, ne samljevenih vec kao za baklavu. Ohladiti izrezati na kriske po zelji i sluziti. Prijatno!!!

http://img138.imageshack.us/img138/6574/halvapitabq8.jpg
http://img138.imageshack.us/img138/9274/havlapitakomadpy6.jpg

akica_90
24-03-2008, 17:23
joj chupka...mmmm odmah sam ogladnila.......... :D
svaka cast!!

Chupka_
24-03-2008, 17:24
Pečeno pile,krompir,paprike i ružmarin

http://www.cyberbulevar.com/upload/kuhar/dtspile.jpg
Potrebni sastojci

* piletina (1,5 kg)
* pileća unutrašnjica (po želji)
* 2 mlada luka
* 2 crvene paprike
* 2 žute paprike
* 1 kg krompira za peći
* 2 vezice ružmarina
* sol i biber
* ulje za pečenje
* malo kokošije juhe za zalivanje

Način pripreme

pile,postupakPile isjeći na komade,oprati i posušiti.

Krompir oguliti,oprati i izrezati.

Paprike očistiti od sjemena,oprati i isječi. Zagrijati pećnicu na 180 stepeni.
pile,krompir,ruzmarinKomade piletine natrljati biberom i solju, poredati ih u posudu za pečenje koju smo predhodno namazali masnoćom. Na meso poredati krompir i ružmarin i staviti da se peći,otprilike oko pola sata.
Zatim dodati paprike. Ako je potrebno sve skupa podliti kokošijom juhom. Vratiti tepsiju u pećnicu i sve skupa peći oko petnaestak minuta.

Prijatno!

Chupka_
28-03-2008, 12:18
ROLO JANJETINA

Izvadite rebra iz janjecih prsa i po potrebi odstranite dio masnog sloja. Pospite vegetom meso po citavoj povrsini i premazite pripremljenim nadjevom. Zatim prsa savijte u roladu, povezite koncem, malo posolite, natrljajte mazuranom i stavite na vruce ulje da se pece. Pecite u pecnici oko 75 minuta, cesto polijevajuci meso i postepeno dolijevajuci malo tople vode. Pecenoj roladi odstranite konac, malo ohladite, razrezite na ploske i posluzite uz peceni krompir.

NADJEV:
Zemicku izrezite i namocite u mljeko. Na ulju proprzite kosani luk i mljevenu piletinu. Zatim dodajte vegetu, ribani muskatni orascic, papar, kosani persin, jaja i iscjedzenu zemicku. Sve dobro imjesajte.

SAVJET:
Za nadjev mozete upotrebiti jetrice ili neko drugo meso, a izvanredno mogu posluziti i ostatci nekog kuhanog ili pecenog jela. Vrijeme pripreme oko dva sata.

POTREBNO:

1 janjeca prsa
vegeta, mazuran, sol
5 zlica ulja
nadjev;
1 zemicka
3 zlice ulja
1 manja gl luka
200 gr mlj, piletine
1 jaje
muskatni orascic
papar
persin

http://recepti.bosnablog.com/files/2007/11/janjetina.jpg

Chupka_
28-03-2008, 12:20
Pijesak torta


Potrebno: 1,5 l mlijeka, 4 pudinga od vanilije, 2 pudinga od čokolade, 3 čaše od 1,5 dcl šećera, 35 dag margarina, 3 vanilin šećera, 30 dag keksa, 30 dag oraha, 30 dag kokosa.

U 0,5 l mlijeka skuhati oba pudinga od čokolade sa jednom čašom šećera. U vruće umiješati 10 dag margarina. Dodati jedan vanilin šećer i mljeveni keks. U 1 l mlijeka skuhati četiri pudinga od vanilije s dvije čaše šećera. Dok je dobivena smjesa još uvijek vruća umiješajte preostalih 25 dag margarina. Masu prepolovite i u jedan dio dodajte jedan vanilin šećer i kokos brašno, a u drugi dio stavite drugi vanilin šećer i mljevene orahe. U kalup za tortu redajte navedenim redom ove mase jednu na drugu. Ohladite u hladnjaku i ukrasite šlagom.


http://www.lupiga.com/recepti/slike/20050425000755torta_pijesak.jpg

Chupka_
28-03-2008, 12:22
Pileći šiš-ćevapi

Priprema:

Hljeb namočite u vodu. Sameljite meso, stavite u zdjelu pa umiješajte vrlo sitno nasjeckani luk i češnjak, jaja, crvenu papriku, kiml, ulje, sol i iscijeđeni kruh. Dobro izmijesite. Oblikujte od mesa kobasice, nabodite na ražnjiće pa uvaljajte u korijandar i kardamom.
Pecite 8-10 minuta na žeravici, okrećući svake 2 minute.
Sastojci:

Za 4 osobe:
65 dag pilećeg bijelog mesa
1 glavica luka
10 dag keruha
1 režanj češnjaka
1 jaje
1 žlica maslinovog ulja
Navršak noža jako ljute crvene paprike
1 žličica kimla u prahu
1 žlica bobica korijandra
1 žlica zrna kardamoma
sol
http://www.gastro.hr/var/plain/storage/images/recepti/glavna_jela/pileci_sis_cevapi/52011-5-cro-HR/pileci_sis_cevapi_article_full.jpg

Chupka_
28-03-2008, 12:23
Ćufte alla Hasan-paša


Sastojci za 4 osobe
500 g mljevene junetine
sol
2 kasike mlijeka
3 kasike ulja
3-4 krumpira
1 kasika Vegete
1 glavica luka
2 jajeta
2 kriške hljeba
biber
Priprema

1. Hljeb bez korice namočite u vodi pa ocijedite. Mesu dodajte hl**** nasjeckani luk, jaja, Vegetu i biber pa sve dobro promiješajte.
2. Od smjese oblikujte kuglice veličine jajeta (ćufte) pa ih stisnite kako biste u sredini dobili udubljenje za nadjev.
3. Pripremljene ćufte stavite na nauljen pleh, prelijte s 2 kašike ulja i pecite 20-25 minuta u pećnici zagrijanoj na 190°C.
4. Krompir skuhajte u ljusci, ogulite, izgnječite vilicom, dodajte mlijeko i sol te izmiješajte u fini pire.
5. Ćufte izvadite iz pećnice, napunite ih pireom od krumpira i zapecite još 4-5 minuta.

Posluživanje

Ćufte poslužite tople sa zelenom salatom.
http://www.coolinarika.com/repository_images/image_raw/2803/blowup

ursuljanka
28-03-2008, 12:24
Cupka,moglo ti je proci i bez ovih slika?!Da me vidi kako gledam u ove slike bilo bi ti jasno sto ovo kazem:):):)

Chupka_
28-03-2008, 12:29
Cupka,moglo ti je proci i bez ovih slika?!Da me vidi kako gledam u ove slike bilo bi ti jasno sto ovo kazem:):):)
heheheh.... ja volim kada ima slika, bas je fino docarano :-D
mene slika natjera na kecelju :-D heheheh .... ali eto ako smeta necu... :-D

supergirl
28-03-2008, 13:19
Jesu l ovo sve recepti iz nasih krajeva?

Chupka_
28-03-2008, 14:37
Jesu l ovo sve recepti iz nasih krajeva?
ja koliko sam vidjela da u naslovu teme stoji- Recepti iz nasih krajeva i sire ...

Perica
29-03-2008, 23:24
heheheh.... ja volim kada ima slika, bas je fino docarano :-D
mene slika natjera na kecelju :-D heheheh .... ali eto ako smeta necu... :-D

blago onom kome ti budes zena....

lijepa...lijepo kuha....cccc:(

Crni Gruja
29-03-2008, 23:33
Hehhe, dobro to da je lijepa, to se vidi sa slika... nego otkud ti znas kako ona kuha? Da nam to ne krijes nesto? :D

Perica
30-03-2008, 00:05
Hehhe, dobro to da je lijepa, to se vidi sa slika... nego otkud ti znas kako ona kuha? Da nam to ne krijes nesto? :D

...stari moj ovakva ljepota mora lijepo kuhati...:p:p

Chupka_
30-03-2008, 11:52
hmmmm....je li to mene neko spominje ovde :-D ....
hvala na komplimentima:010:....
cim neko postira na ovu temu znaci da uziva u tome :-D , eto kada vas put nanese u Tuzlu ili Beč, bujrum krompiruša vrela će da čeka :-D

Crni Gruja
30-03-2008, 12:07
Mmmmmmmm

Chupka_
30-03-2008, 12:10
Mmmmmmmm

heheh sta je Gruja , je li potekla voda na usta :-D ....

Chupka_
30-03-2008, 12:31
Krompiruša

http://www.coolinarika.com/repository_images/image_raw/23752/blowup

Sastojci za 4 osobe

pola kg brašna 1 kašika soli 1 kašika ulja
mlake vode pola kg krompira 70 g masla ili putera

1 - 2 dcl kiselog ili slatkog mlijeka 1 kašikica Vegete
sol
biber 3 - 4 kašike pavlake

Priprema


U udubljenje u brašnu dodati sol i ulje. Zamijesiti mlakom vodom da tijesto ne bude premehko. Dobro izmijesiti. Tijesto ostaviti na pobrašnjenom stolu najmanje sat vremena (da bi se jufka bolje razvlačila). Tijesto predhodno pouljiti kako se ne bi skorilo.
Posuti stol brašnom, postaviti tijesto i razvlačiti oklagijom. (Ako se tijesto ne da razvlačiti sacekajte jos par min. pa onda ga razvlacite). Prebacite jufku na čaršaf na podu ili stolu, nauljite i ostavite par minuta da odstoji. Razvlačite pobrašnjenim rukama jufku do željene debljine. (Vrhovi prstiju ne smiju dodirivati jufku kako ne bi popucala).
.krompir se oguli, izerenda-isjecka, doda se 1-2 kašike masla, bibera, soli i Vegete, te se to sve izmiješa.
Razvijena jufka se nareže na nekih 5-6 dijelova. Na početak svakog dijela se dodaje krompir. (Krajevi jufke se odrežu ako su predebeli). Svaki dio jufke se srola pomoću čaršafa. Slaže se u nauljenu tepsiju, polije rastopljenim maslom i peče.
Pred kraj pečenja izvaditi pitu, preliti toplim mlijekom i pavlakom i staviti još par minuta da se peče.:):):)

Crni Gruja
30-03-2008, 13:20
Hehehhee, potekla Bogomi, nego sta :) Ja ljudi odo na krompirusu (uhhh, vidi je kako se rumeni). Ko hoce samnom, ja mislim da bujrum ima (znam da ima za mene u svakom slucaju, rekla je :D)

Chupka_
30-03-2008, 13:30
Hehehhee, potekla Bogomi, nego sta :) Ja ljudi odo na krompirusu (uhhh, vidi je kako se rumeni). Ko hoce samnom, ja mislim da bujrum ima (znam da ima za mene u svakom slucaju, rekla je :D)
naravno da ima za sve a pogotovo za tebe, ti si moj veliki prijatelj...a ja sam uvijk tu za njih :-D
Zaista ako nekada pozelis ili te put nanese... znas da imas gdje :-D

Chupka_
30-03-2008, 20:23
http://www.coolinarika.com/repository_images/image_raw/7107/blowup

Moja omiljena GLAMOUR torta

Sastojci
Za prhko tijesto:
300 g Pšeničnog oštrog brašna tip 400 Podravka
˝ vrećice Praška za pecivo Dolcela
150 g šećera
1 vrećica Vanilin šećera Dolcela
250 g maslaca
4 žumanjka
1 žlica kiselog vrhnja
1 žlica naribane narančine korice
Za premaz:
4 bjelanjka
50 g šećera u prahu
3 žličice cimeta
100 g listića badema
Za nadjev:
400 ml slatkog vrhnja
350 g čokolade za kuhanje
1 žlica instant kave
Za glazuru:
160 g šećera u prahu
100 ml vode
2 bjelanjka
Priprema

1. Od brašna, praška za pecivo, šećera, vanilin šećera, maslaca, žumanjka, kiselog vrhnja i naribane korice naranče umijesite prhko tijesto.
2. Podijelite ga na četiri dijela, stavite na hladno mjesto i pustite da odstoji oko sat vremena.
3. Od bjelanjka i šećera u prahu električnom miješalicom istucite čvrsti snijeg, a nakon toga umiješajte cimet u prahu.
4. Od pripremljenog tijesta na pobrašnjenoj dasci razvaljajte 4 kore promjera 24 cm. Svaki list tijesta premažite četvrtinom snijega od bjelanjaka i pospite listićima badema.
5. Okrugli kalup za torte obložite pek papirom i na to stavite pripremljenu koru te pecite u pećnici zagrijanoj na 220°C oko 8 minuta. Na isti način ispecite i preostale kore.
6. Pripremite nadjev. Slatko vrhnje zakipite, a čokoladu otopite na pari. U vruće vrhnje umiješajte kavu i otopljenu čokoladu. Smjesu dobro promiješajte i ohladite. Nakon toga smjesu električnom miješalicom izmiješajte u kremu.
7. Svaku koru premažite pripremljenim nadjevom, a nakon toga tortu prelijte glazurom, a pripremit ćete je na sljedeći način: šećer pomiješajte s vodom i zagrijavajte ga uz stalno miješanje do vrenja (šećer se mora otopiti).
8. Bjelanjke istucite u čvrsti snijeg, a nakon toga lagano umiješajte vrući šećerni sirup.

Posluživanje

Tortu ohladite, ukrasite po želji i poslužite.

savjet:
sebično uživajte u svakom zalogaju :biggrin::biggrin::biggrin::coolona2:

Chupka_
30-03-2008, 20:25
Pizza
Priprema:

1. U posudu staviti 1 dl blago ugrijanog mlijeka,
razmrvljeni kvasac, žličicu brašna i šećera.
Poklopiti 5-10 minuta da uzađe.

2. U posudu staviti prašno, u sredini napraviti rupu
i u nju usuti uzašli kvasac u mlijeku.
Dodati žlicu ulja, malo soli i umijesiti tijesto,
pustiti da se diže 45 minuta te ga ponovno premijesiti.

3. Namastiti posudu za pečenje s uljem,
pa tijesto razvući preko cijele posude.
Tijesto zatim namazati pireom od rajčica,
posložiti šunku, šampinone i na kraju sir.
Posuti origanom. Peći u pećnici na najvišoj temperaturi,
20-30 minuta, ovisno o debljini tijesta.

Sastojci:

Za tijesto:
-25 dag brašna
-1 dl mlijeka
-žlica ulja
-žličica šećera
-30 g kvasca
-sol
Za nadjev:
-80 šunke
-150 g polumasnog sira
-svježi šampinjoni
-pire od rajčice
-origano za posipanje
-sjeckane masline i kolutovi rajčice po želji
Trajanje pripreme:90 min

http://www.gastro.hr/var/plain/storage/images/recepti/glavna_jela/pizza/6479-10-cro-HR/pizza_article_full.jpg

-PRIJATNO-

Musko
30-03-2008, 21:28
jesili stvarno ovo ti chupka pripremala sve ovo lijepo izgleda na slici sad bi mogli ozbiljno da razmotrimo da te udamo naravno ako buduci nece biti ljubomoran kad se pojave forumci na tortu

Chupka_
31-03-2008, 10:53
jesili stvarno ovo ti chupka pripremala sve ovo lijepo izgleda na slici sad bi mogli ozbiljno da razmotrimo da te udamo naravno ako buduci nece biti ljubomoran kad se pojave forumci na tortu
hmmm pa ove koje sam do sada postirala, pravila sam, ova Glamour torta mi je omiljena i pravila sam je par puta ali za nju treba malo vise vremena ...sto ja nemam bas uvijek...ostalo nije problem...
a sto se tice te udaje... ne mora to biti povod da bi forumci dosli :-D

Chupka_
31-03-2008, 10:56
Pita ruzica od oraha

http://i133.photobucket.com/albums/q54/spomenar/pita_ruzica.jpg
Dobila je naziv po tome sto komadi imaju oblik ruze.

Potrebno:za tjesto: 60 dkg brasna, 2 jajeta, 2 kasike ulja, so, mlaka voda, maslac za prskanje listova.

Za nadljev:50 dkg badema, 5 dkg mrvica, 5 dkg grozdica, visnje iz slatka Za zaljev:2kg secera, 1 litar vode, 1 limun, 1 vanil- secer.
Priprema:Napravite jufke kao za baklavu.Potrebna su vam 4 lista; dva neka budu potpuno osusena, a dva neka su napola suha. Napola suhi list poprskajte otopljenim maslacemi posle nadljevom.

Na njega stavite suhi list i ponovite postupak. Preko ovog suhog lista stavite drugi suhi list isve ponovite. Odozgo stavite drugi napola suhi list, poprskajte maslacem i pospite nadljevom. Uzmite oklagiju oko nje savite slozene listove, a potom oklagiju izvucite.

Rezite tjesto na komade 2-4 cm duzine i debljine prsta. U svakoj ruzici ce u sredini biti praznina od oklagije, a vi je ispunite visnjom iz slatka. Ruzice slozite u namascen pleh i pecite. Pecene zalite secernim sirupom tako da ruzice ogriznu u njemu.

Chupka_
31-03-2008, 10:56
Pikantni juneći savici

http://www.coolinarika.com/repository/images/_variations/2/d/2d7b7baf205384fd19a2ddb8ec241c3b_content_medium.jp g
Sastojci za 4 osobe
750 g junetine od buta
2-3 Kisela krastavca Podravka
100 g mrkve
2 žlice Senfa estragon Podravka
2 žličice Vegete Twist junetina
2 žlice Pšeničnog glatkog brašna tip 550 Podravka
Za umak:
50 ml maslinova ulja
150 g luka
2 češnja češnjaka
100 g celerova korijena
100 g mrkve
300 g Pelata Podravka
1 grančica ružmarina
lovorov list
1 žličica Vegete
1 žličica Škrobnog brašna Gussnel Dolcela
Priprema

1. Junetinu narežite na tanke odreske i tucite batom. Pospite Vegetom Twist junetina i premažite senfom samo s jedne strane.
2. Na stranu premazanu senfom rasporedite mrkvu i kisele krastavce narezane na štapiće. Odreske zamotajte i pričvrstite ih čačkalicama. Uvaljajte ih u brašno i pecite na zagrijanom maslinovu ulju.
3. Savitke izvadite pa u istoj tavi propirjajte nasjeckani luk, češnjak, naribanu mrkvu i celerov korijen. Dodajte pelate, ružmarin, lovorov list, Vegetu, svježe mljeveni papar, šećer. Pirjajte 10-15 minuta, a po potrebi podlijte vodom.
4. Umak propasirajte i vratite u tavu zajedno sa savicima. Podlijte vodom i pirjajte oko pola sata dok meso ne omekša. Na kraju umiješajte škrobno brašno razmućeno s malo vode i kratko prokuhajte.
5. Ako želite, dodajte Vegetu za posipavanje.

Posluživanje

Iz savitaka izvadite čačkalice i uz meso poslužite umak te prilog od pirea od krumpira, riže ili domaćih širokih rezanaca.
Savjet

Da bi odresci bili što tanji, tucite ih preko prozirne folije.
Mala tajna

Da bi meso bilo mekše, već nadjevene sirove odreske možete držati u ulju.

Chupka_
31-03-2008, 10:59
Pečena janjetina

http://www.coolinarika.com/repository_images/image_raw/2583/blowup
Sastojci za 6 osoba
1 janjeći but (oko 2,5 kg)
100 ml ulja
lovorov list
ružmarin
2 žlice Vegete
1 glavica luka
1 glavica češnjaka
Priprema

1. Meso operite, posušite i natrljajte Vegetom. Stavite ga u pleh i prelijte vrućim uljem.
2. Uz janjetinu stavite grančicu ružmarina i lovorov list te glavicu luka i glavicu češnjaka u ljusci koje ste prerezali na četvrtine.
3. U pleh dolijte 100 ml vruće vode i sve dobro prekrijte folijom. Pecite u pećnici zagrijanoj na 190°C oko 90 minuta.
4. Pred kraj pečenja foliju skinite kako bi janjetina poprimila lijepu boju. Po potrebi je prelijte sokom od pečenja.

Posluživanje

Pečenu janjetinu narežite na komade, a sok od pečenja procijedite i poslužite posebno. Uz janjetinu poslužite pečeni krumpir, mladi luk, rajčicu i salatu po izboru.
Savjet

Krumpir možete peći i zajedno s mesom. Dodajte ga u pleh kada janjetina napola omekša.

Chupka_
31-03-2008, 11:00
Miješana salata

http://www.coolinarika.com/repository_images/image_raw/3237/blowup
Sastojci za 4 do 6 osoba
300 g svježe rajčice
50 g matovilca
100 g narezanog svježeg kupusa
100 g zelene kristalke salate
100 g reckave salate
100 g Kukuruza šećerca Podravka
Za salatni preljev:
2 žlice Vegete Twist salata
50 ml vode
4 žlice maslinova ulja
4 žlice limunova soka
Priprema

1. Rajčice operite i narežite, matovilac operite, a listove oprane zelene salate (kristalke i reckave) narežite na manje komade. Povrće stavite u zdjelu, dodajte narezani kupus i kukuruz.
2. Priprema salatnog preljeva: Vegetu Twist salata pomiješajte s vodom i ostavite stajati oko 5 minuta. Dodajte ulje i limunov sok.

Posluživanje

Salatni preljev poslužite uz miješanu salatu.
Savjet

Svako povrće možete posebno začiniti pa onda izmiješati, a možete i sve prvo izmiješati pa onda začiniti.

Chupka_
31-03-2008, 11:01
Pastrva na engleski način

http://www.coolinarika.com/repository_images/image_raw/2129/blowup
Sastojci za 4 osobe
4 pastrve
100 g maslaca
50 g Krušnih mrvica Podravka
1 limun (sok)
sol
peršin
vlasac
1 žlica Vegete
Priprema

1. Pastrve očistite, operite i posušite papirnim ubrusom pa malo posolite. U limunovu soku razmutite Vegetu pa tom mješavinom dobro natrljajte ribe iznutra i izvana.
2. Posložite ih u vatrostalnu zdjelu namazanu maslacem, podlijte s 50 ml vode te pospite nasjeckanim vlascem. Pecite pokriveno aluminijskom folijom u pećnici zagrijanoj na temperaturi od 180-200°C oko 20-25 minuta.
3. U međuvremenu na preostalom maslacu kratko popecite krušne mrvice pa ih prelijte preko već skoro pečene ribe.
4. Vratite u pećnicu i još kratko zapecite.

Posluživanje

Pastrvu pospite nasjeckanim peršinom, ukrasite limunom i poslužite s kuhanim krumpirom.
Savjet

Po želji, uz preljev od maslaca i mrvica možete dodati i izmiješano kiselo vrhnje pa sve još kratko zapeći u pećnici. Time ćete dodatno obogatiti ovo ionako ukusno i zanimljivo jelo.
Mala tajna

Pri čišćenju pastrvu nemojte puno ispirati kako biste sačuvali vlažnost kože pa ona pri pečenju neće pucati.

Chupka_
31-03-2008, 11:01
Čokoladni pehar

http://www.coolinarika.com/repository_images/image_raw/1953/blowup
Sastojci
1 vrećica Pudinga čokolada Dolcela
200 ml slatkog vrhnja
400 ml mlijeka
200 g ocijeđenih višanja iz kompota Podravka
3-4 žlice soka od višanja
4 puslice od bjelanaca
3 žlice prženih sjeckanih badema
Priprema

1. Pomiješajte mlijeko i slatko vrhnje pa stavite kuhati.
2. Prašak za puding izmiješajte sa šećerom i 2-3 žlice hladnog mlijeka.
3. Kuhano mlijeko i slatko vrhnje maknite s vatre, dodajte miješajući pjenjačom razmućeni prašak za puding i kuhajte 1-2 minute.
4. Pred kraj kuhanja u puding umiješajte pržene sjeckane bademe.

Posluživanje

Na dno čaša složite višnje, nakapajte ih sokom. U sredinu svake čaše stavite puslicu i prelijte je pudingom. Kad se ohladi, puding ukrasite tučenim slatkim vrhnjem i višnjama.
Savjet

Umjesto predloženih pehara, možete prirediti i svoje kombinacije, koje će, naravno, ovisiti i o tome kojim pudingom i kojim dodacima raspolažete.

supergirl
31-03-2008, 15:02
Uhh,Cupka,dobro mi te srelo,sa ovom slikom na vrh!!!

Nista,za sledeci susret forumasa,ti pripremi dezert.Ok?

Chupka_
31-03-2008, 15:57
naravno da je OK, kako ne bi bilo....bice svega od krompiruse do dezerta :-D

Chupka_
31-03-2008, 22:37
Torta od oraha

http://www.coolinarika.com/repository_images/image_raw/2858/blowup
Sastojci
Za biskvit:
230 g oraha
6 jaja
120 g šećera
110 g Pšeničnog glatkog brašna tip 550 Podravka
2 žlice ruma
Za kremu:
350 ml mlijeka
2-3 žlice limunova soka
1 žličica naribane limunove korice
1 žličica cimeta
150 g mljevenih oraha
2 Vanilin šećera Dolcela
300 g maslaca
120 g šećera
60 g Pšeničnog glatkog brašna tip 550 Podravka
˝ žličice naribanog muškatnog oraščića
Priprema

1. Odvojite bjelanca od žumanaca. Bjelanca istucite u čvrsti snijeg i umiješajte pola količine šećera.
2. Žumanca pjenasto izmiješajte s preostalim šećerom. U izrađena žumanca naizmjence umiješajte brašno i tučene bjelance te na kraju mljevene orahe.
3. Smjesu ulijte u uljem namazan i pek-papirom prekriven oblik za tortu promjera 24 cm i pecite na temperaturi od 180°C oko 35 minuta. Pećnicu isključite, a biskvitno tijesto ostavite u pećnici da se ohladi.
4. Za kremu, brašno, šećer i vanilin šećer izmiješajte sa 150 ml hladnog mlijeka i dobro izmiješajte električnom miješalicom.
5. Ostatak mlijeka zakipite, u njega izlijte pripremljenu smjesu i miješajući kuhajte na laganoj vatri 6-7 minuta, dok ne dobijete gustu kremu.
6. U ohlađenu kremu dodajte mljevene orahe, cimet, rum, muškatni oraščić, limunovu koricu i sok te maslac koji ste prethodno pjenasto izradili.
7. Pečeni i ohlađeni biskvit prerežite na tri dijela. Svaki list biskvitnog tijesta premažite sa 2-3 žlice kreme. Površinu i rubove torte također premažite kremom i pospite mljevenim orasima.

Posluživanje

Tortu od oraha dobro ohladite i poslužite. Po želji možete je ukrasiti čokoladnom glazurom i orasima.
Savjet

Svaki biskvitni list torte možete premazati najprije tankim slojem džema od marelice, a zatim kremom.

Prijepoljka
31-03-2008, 22:40
Aaaaaa, brate!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! http://www.clubcepelin.com/serif/images2/pitijada20.JPG

Perica
31-03-2008, 22:56
:4_12_1[1]:Chupka......... ......mogu li da te pitam nesto.....:4_13_3[1]:

Chupka_
31-03-2008, 23:09
:4_12_1[1]:Chupka......... ......mogu li da te pitam nesto.....:4_13_3[1]:
naravno....

Perica
31-03-2008, 23:20
....hoces da se udas za mene!??............:(

posto ti lijepo kuhas,a ja... ...obozavam slatkise....:31_1_35::D

Chupka_
31-03-2008, 23:35
....hoces da se udas za mene!??............:(

posto ti lijepo kuhas,a ja... ...obozavam slatkise....:31_1_35::D
hahahahaahhahahaahahahahah e bas si me nasmijao :-D
znaci i kod tebe vrijedi ono -LJUBAV IDE KROZ ZELUDAC_ :-D
tesko ti to pitanje .....nisam jos nakastila :-D

Perica
31-03-2008, 23:42
slatkis+slatkis=.......Chupka:biggrin:

Chupka_
01-04-2008, 00:00
slatkis+slatkis=.......Chupka:biggrin:
ahahahahah.....vjerovatno si jedini na ovom forumu koji tako misli......
zachata mi temu ubit cu te :):)

Chupka_
01-04-2008, 00:20
http://i32.tinypic.com/24gpuv7.jpg

Chupka_
01-04-2008, 00:24
Cannelloni punjeni špinatom i sirom

http://www.coolinarika.com/repository/images/_variations/4/6/462d679bcb0ce84ebe7347c64336b91b_content_medium.jp g
Sastojci za 4 osobe
200 g cannellona
2 staklenke Umaka od rajčice sa šampinjonima Podravka (350 g)
500 g špinata
100 g luka
50 g maslaca
1 kasika Vegete
300 g sira ricotte
200 g mozzarelle
4 žlice naribanog parmezana
Priprema

1. Na zagrijanom maslacu popecite nasjeckani luk, pospite Vegetom, dodajte očišćen i opran špinat pa pirjajte dok špinat ne uvene. Na kraju umiješajte ricottu.
2. U vatrostalnu posudu stavite umak od rajčice sa šampinjonima te u njega uronite cannellone koje ste napunili pripremljenim nadjevom, prekrijte ih narezanom mozzarellom i pospite naribanim parmezanom.
3. Pecite u pećnici zagrijanoj na 200°C oko 40 minuta.

Posluživanje

Cannellone poslužite sa zelenom salatom.
Savjet

Za pripremu cannellona sa špinatom možete upotrijebiti smrznuti špinat, čime ćete si olakšati i ubrzati pripremu.

Chupka_
01-04-2008, 00:25
Tortilje pikant

http://www.coolinarika.com/repository/images/_variations/e/d/edc795cefa054da8af265bfab024e6a6_content_medium.jp g

Sastojci za 6 osoba
30 ml ulja
100 g očišćenog poriluka
320 g paradajza
2 žličice šećera
2 žličice Vegete pikant
3 žlice ulja
200 g junećeg filea
1 žličica Vegete
˝ žličice kima u zrnu
1 žličica korijandara u zrnu
1 čili papričica
2 češnja bijelog luka
2 žlice nasjeckanog peršina
200 ml Soka od paradajza Podravka
200 g kuhanog crvenog graha
6 većih tortilja
Priprema

1. Na ulju kratko popecite poriluk narezan na kocke.
2. Dodajte sitno narezan paradajz, šećer, Vegetu pikant i zajedno pirjajte oko 15 minuta.
3. Za to vrijeme u drugoj tavi na ulju popecite juneći file narezan na rezance. Pospite Vegetom i pecite oko 5 minuta.
4. Nakon toga file pomiješajte s pirjanim paradajzom.
5. Umiješajte narezani kim, korijandar, čili papričicu, protisnuti bijeli luk, nasjeckani peršin i sve dobro promiješajte.
6. Dodajte sok od paradajza i kuhani grah. Zajedno pirjajte na laganoj vatri 3-4 minute.

Posluživanje

Pripremljeno meso s povrćem rasporedite na tople tortilje, zatim preklopite i poslužite.
Mala tajna

Dodatkom Vegete pikant jelo će, osim blagoga pikantnog okusa, dobiti punoću okusa. Volite li pikantniji okus, količinu Vegete pikant možete povećati. Tortilje prije nadjevanja možete zagrijati i u mikrovalnoj pećnici.

Chupka_
01-04-2008, 00:25
Odresci s listićima lavande

http://www.coolinarika.com/repository/images/_variations/7/3/739d18f1e2695c8f63a06a98fe5b0213_content_medium.jp g
Sastojci za 4 osobe
800 g telećih odrezaka
20 g Krušnih mrvica Podravka
20 ml maslinova ulja
150 g luka
100 g mrkve
6 suhih šljiva
sol
100 ml Soka od rajčice Podravka
100 ml prošeka
Za marinadu:
1 žlica Vegete
40 ml maslinova ulja
3 češnja češnjaka
papar u prahu
1 žličica listića od lavande
Priprema

1. Za marinadu u odgovarajućoj posudi pomiješajte Vegetu, ulje, nasjeckani češnjak, papar i narezane listiće lavande.
2. Odreske potucite batom za meso, pospite krušnim mrvicama, premažite pripremljenom marinadom i ostavite stajati pokriveno oko sat vremena.
3. Na maslinovu ulju kratko popecite marinirane odreske. Dodajte nasjeckani luk, naribanu mrkvu, suhe šljive i posolite. Podlijte s malo vode i zajedno pirjajte na laganoj vatri.
4. Tijekom pirjanja dolijevajte malo tople vode, a potkraj dodajte sok od rajčica i prošek.

Posluživanje

Poslužite s kuhanim njokima ili širokim rezancima.
Savjet

Mesa koja se mariniraju s lavandom ne smiju stajati duže od 48 sati.

Chupka_
01-04-2008, 00:26
Franz Ferdinand torta

http://www.coolinarika.com/repository/images/_variations/8/a/8a11b98936812f0cea113192e40fb10e_content_medium.jp g
Sastojci
Za tijesto:
12 žumanjaka
250 g šećera u prahu
6 bjelanjaka
280 g mljevenih badema
Za premazivanje kalupa:
10 g maslaca
10 g Pšeničnog oštrog brašna tip 400 Podravka
Za kremu:
140 g mekog maslaca
140 g šećera u prahu
140 g fino naribane gorke čokolade
3 kuhana i fino pasirana žumanjaka
Priprema

1. Žumanjke sa šećerom pjenasto izmiješajte.
2. Bjelanjke istucite u čvrsti snijeg, te ga naizmjenično s bademima pažljivo umijašajte u masu žumanjaka.
3. Smjesu stavite u namašćen i brašnom posut kalup (Ř 22 cm) za pečenje torte i pecite u prethodno zagrijanoj pećnici na 160°C oko 90 minuta.
4. Nakon pečenja tijesto pustite da se ohladi u kalupu u ugašenoj pećnici.
5. Omekšali maslac sa šećerom pjenasto izmiješajte, dodajte naribanu čokoladu i pasirane kuhane žumanjke, te sve izmiješajte u baršunastu kremu.
6. Ohlađeno tijesto za tortu prepolovite, nadjenite kremom u tankom sloju, te je izvana cijelu namažite s ostatkom kreme.

Posluživanje

Prije posluživanja tortu ukrasite čokoladnim ukrasima i bademima.

Perica
01-04-2008, 00:54
..ljubavni kolacici-ala pericanto!


potrebni sastojci:
-100gr uzavrele zurkice
-250gr vina (po mogucnosti crnog)
-150ml parfema VUOLEE WUKUSHE AMEKWUA.....(moze i nekli slican)
-nekoliko listica evinog rublja,nije potrebno pohovanje(svijeze je ukusnije)
-i naravno dvije osobe suprotnog pola,slicne starosne dobi(ne starije od 25g)
priprema
sve ove sastojke treba pazljivo odabrati i sastaviti,naravno najbolje se sprema na temperaturi od nekih 40*(ljetne vrele noci)
posluzivanje
sluzi se uz crno vino(preporucuje se podgoricki VRANAC berba iz 1988g)

iSelektor
03-04-2008, 03:06
@chupka
aman sta mi uradi, ja od one krompiruse nista ne vidim... a bogme i jagnjece pecenje...
JA OGLADNEH AAAAAAA

Jeste da sam temu zamisljao sa vise recepata sa naseg kraja, ali dobro sta je tu, bitno je da je aktivna i ne necemo ti zachatati temu...

Pozzzz 8)

Chupka_
03-04-2008, 11:26
sorry ako sam upropastila sa nekim receptima.....koji su meni njam....mogu li bosanski da se popravim :-D

Tahirovce
03-04-2008, 16:03
samo napred.......

Chupka_
03-04-2008, 21:46
http://hem.passagen.se/bosanski.recepti/bilder/Dolma_paprika.jpg


Dolma od paprika
Potrebno: 1 kg svjezih paprika, 45 dkg mljevenog,juneceg mesa, 30 dkg krompira, 50g mrkve, 10 dkg luka, 1 jaje, 2,5 dl pavlake.
Priprema: Paprike operite i ocistite od sjemenki. Luk, mrkvu, meso, krompir( sve sitno isjeckano) i jaje zacinite i dobro izmjesajte. Ovom smjsom napunite paprike. Poslazite ih u dublju tepsiju, prelite mlakom vodom i uljem pa pecite 35 minuta. Prije posluzavanja svaku papriku pemazite pavlakom.



savjet:sa bolji ukus paprika za nadljev mozete rastopiti domaci kajmak sa jednom kasikicom crvene paprike, pola supene kasike masla i malo vegete ... prijatno........

Chupka_
03-04-2008, 21:48
http://hem.passagen.se/bosanski.recepti/bilder/sarma.jpg
Sarma

Potrebno: (za 4osobe ): 30 dkg junetine bez kostiju (od buta), 6 dkg rize, 80 dkg kiselog kupusa u glavici, 8 dkg (suhe ovcetine), 8 dkg crvenog luka, 0,2-0,4 dkg bibera,so, 1 jaje, 1/2 dl ulja, 1/2 govede supe.
Priprema: Pripremite listove kupusa za sarmu. Sameljite meso i crveni luk, zacinite, dodajte rizu i 1/2 dl ulja. Dobro izmjesajte. S tom smjesom punite listove kupusa i motajte ih u sarme. Poredajte u serpu kruzno nakon sto ste na dno serpe stavili (suhe ovcetine).
Kuhajte lagano nekoliko sati. Ako je potrebno, dodajte u toku kuhanja jos vode. Kada je sarma skuhana, prije sluzenja rastopite maslac i zacimite sarmu.

Chupka_
03-04-2008, 21:54
Baklava od oraha
Potrebno: 1 kg brasna, 25 dkg maslaca, 1,5 kg secera , 80 dkg mljevenih oraha, i jedan limun
Priprema: Od ove kolicine brasna razvucite jufke. Prosusite ih. Nemojte sve orahe samljeti nego in nesto istucajte u avanu. Dobro pomastite tepsiju i slozite 4-5 jufki te ih pospite smjesom od oraha i secera.Tako radite dok ne utrosite sve jufke i nadjev. Slozili ste, dakle baklavu na slojeve.
Na gornji sloj stavite maslac. Baklavu izrezete i pecite. Za to vrijeme pripremite zaljev na ovaj nacin. U lonac stavite 1kg secera, litar vode i limun izrezan na kriske. Kuhajte dok se zaljev ne zgusne.Toplim zaljevom prelite pecenu baklavu.

Chupka_
03-04-2008, 22:12
Sogan dolma od luka


http://www.kuhinja.org/kuhinja/images/recepti/uluk_dolma.jpg Potrebno:


60 dkg. crvenog luka (sitnije
duguljaste glavice)
10 dkg. crvenog luka za punjevinu
40 dkg. govedjeg mesa, mekog
8 dkg. rize
2 - 3 kasike ulja (ili rastopjene
masnoce)
so
biber
ukuhani paradajz
malo aleve paprike
malo sirceta ili povlake
0,5 l kisela mlijeka
Nacin pripremanja

Navedene kolicine sastojaka su za cetiri obroka. Meso i crveni luk se samelju i posole. Opere se riza, prodinsta i izmijesa sa mesom, doda malo bibera, jedno jaje, pa opet izmijesa, te se na taj nacin dobije punjevina.
Neki jos dodaju malo ulja i cesno bijelog luka, ali tada se riza ne dinsta.
Prije spremanja punjevine pripreme se "babure" luka. Podrezu se vrhovi glavica i skuhaju u vodi toliko da se ne raspadnu, ali da se mogu izbacivati kosuljice luka (babure) "dolme". Skinu se s peci, ocijedi topla i ulije hladna voda. Onda se prstima pritiskanjem izbacuju kosuljice luka ("dolme"). Prvi sloj s ljuskom se odbacuje, a upotrebljavaju se drugi slojevi. Od jedne glavice luka dobije se vise dolmi koje se pune punjevinom (nadjevajuci dolme prstima, a manje babure, eventualno, cackalicom ili dezertnim nozicem).
Punjene dolme luka se slazu u serpu, zaliju vodom ili juhom, tako da budu pokrivene, doda malo sirceta ili povlake, pritisnu tanjirom ili drugim poklopcem (uzim od serpe - da ne bi iz dolme prilikom kuhanja izletjelo meso), te stave kuhati. Dolme provriju za oko 10 minuta. Poslije se prebace na tihu vatru i tako dalje kuhaju. U kuhanu dolmu se doda malo aleve paprike.
Uz dolmu, ili poslije, servira se kiselo miljeko (ili povlaka, kiselo vrhnje). Mlijeko se moze malo "precvrknuti" uzavrelim mladim maslom (buterom)
Bujrum i prijatno:

supergirl
04-04-2008, 15:29
Moli se chupka,da u vrijeme dijeta ne objavljuje fotke jela,ako makar ne moze bez pisanja recepata!
:):)

Chupka_
04-04-2008, 16:04
Moli se chupka,da u vrijeme dijeta ne objavljuje fotke jela,ako makar ne moze bez pisanja recepata!
:):)
hahahaha nemoj džaba :-D
bez fotke je kao nista :-D
kao da bi neko primjetio onu krompirusu da nije bila onako fino porumenjela i pokajmačena heheh
hajd ovako....kad si na dijeti ne otvaraj ovu temu :-D inace cu prste da ti sijecem i kasiku probušim :-D

Perica
05-04-2008, 02:11
ja sjutra idem sa rajom na rostiljijadu,treba recept za dobru salatu,ali najbolju...cupka daj nesto napisi hocu da se pofalim kako sam ja to smislio....:biggrin:

Chupka_
05-04-2008, 11:15
moze li ovako nesto hahahaha
http://www.naturaagro.hr/foto/recepti_sek.jpg:smeh2::smeh2:

Tahirovce
05-04-2008, 11:19
Ti kao da si iz Sjenice,ima ona Sjenicka
ja od svih salata najvise volim meso....:biggrin:

sanela
05-04-2008, 13:54
Perice evo malo urnebesa,predpostavljam da nije kasno...pozzz

URNEBES SALATA


POTREBNO JE:

- 500 gr tvrdog sira
- 3 jajeta
- 3 kasike ajvara
- 2 dl ulja
- 2 kasicice tucane paprike
- 1 glavica crnog luka


Ovciji ili kravlji tvrdi sir propasirati.
Dodati viljuskom izgnjecena tvrdo kuvana jaja,
sitno isecenu glavicu crnog luka, ajvar, ljutu tucanu
ili mlevenu crvenu papriku, ulje
i sve dobro umutiti.

Perica
06-04-2008, 11:50
e jbg sanela!!!!
zakasnila si.....:biggrin:
al moram vam reci da sam napravio takav cirkus od salate da su svi vristali od smijeha....:biggrin::zvizdi::cool:.
trpao sam svega,
dvije konzerve sardina
jednu konzervu tunjevine
po kile sira
jenu manju salamu
vecu kiselu pavlaku od kravica
nekoliko veza c. luka
kilo paradajza
isto i krastavice
ulja podosta i isto tako sirceta....mislim d asam stavio i vina...:biggrin:
cjeli majonez onaj u vecoj kesi.....cini mi se da nisam sve pobrojao....
ali odusevljeno smo je pojeli nas 4...ma prelijepa ...:biggrin:

Crni Gruja
06-04-2008, 12:40
Hahahaha, mora da ste bili gladni ko vukovi, cim ste je pojeli :)

Chupka_
08-04-2008, 22:44
Ledena krema od jagoda

Priprema:

Jagode očistimo, operemo i ocijedimo. Usitnimo ih u električnoj miješalici. Od bjelanjka istučemo čvrst snijeg. Istučemo slatko vrhnje i pošećerimo ga po okusu. Pomiješamo tučeno vrhnje, snijeg od bjelanjka, limunov sok i usitnjene jagode. Kremu ulijemo u čaše ili zdjelice i ostavimo 1 sat u ledenici. Prije nego što je ponudimo, ukrasimo je cijelim jagodama.
Sastojci:

(za 4-6 osoba)

-250 g jagoda
-1 bjelanjak
-1 limun
-3 dl slatkog vrhnja
-šećer
Trajanje pripreme:

20 min
http://www.gastro.hr/var/plain/storage/images/recepti/deserti/ledena_krema_od_jagoda/18481-6-cro-HR/ledena_krema_od_jagoda_article_full.jpg

Chupka_
08-04-2008, 22:47
Kompot od šljiva
Priprema:

Pripremiti čaj, oprati šljive, izvaditi koštice, pa šljive staviti u posudu. Preliti ih čajem i ostaviti da stoje oko 2-3 sata.
Tekućinu preliti u posudu za kuhanje , dodati cimet i šećer u prahu, pa kuhati na laganoj vatri oko 15 minuta. Ohladiti i staviti u frižider .
Servirati hladno. Po želji ukrasiti šlagom.
Sastojci:

750 g šljiva
1 l čaja
5 kasika šećera u prahu
1/2 kasike cimeta

http://www.gastro.hr/var/plain/storage/images/recepti/pica/kompot_od_sljiva/40096-6-cro-HR/kompot_od_sljiva_article_full.jpg

SEJO31-de
08-04-2008, 22:48
E znas sta....Mislio sam opet neka pita ili tako nesto pa sam odmah hteo zenu da dovedem da vidi i prepise recept...:evilwait:
A ovako nista..nisam ljubimac slatkog..

Chupka_
08-04-2008, 22:49
ČIMBUR OD JAJA:biggrin::biggrin:
http://castra.net/kuhinja/images/recepti/cimbur_jaja.jpg

Sastojci

* 4 jaja
* 1 kg crvenog luka
* 20 dkg masla
* soli
* bibera
* aleva paprika (po zelji)


Nacin pripremanja
Za pripemu cetiri obroka isjeckati crveni luk na rebra, poprziti na dijelu masnoce i posoliti. Isprzeni luk se "razastre" na zagrijanu tembalu (ranije sahan), a zatim stavi na plocu (zar). U tavi se uzavrije preostala masnoca (maslo, mast).

Jaja "na oko" se izliju na luk u tembaali i zaliju vrelom masnocom, tako da se brzo ispeku. Jaja ostaju po pravilu nedopecena. Na zumance se stavi jedno cijelo zrno bibera (papra) ili se pospe malo mljevenim biberom i alevom paprikom. Moze prema ukusu i sama paprika.

Cimbur se servira topao u tembali (sahanu) stavljanjem na tanjir.

Chupka_
08-04-2008, 22:51
TUFAHIJE

http://castra.net/kuhinja/images/recepti/tufahije.jpg
Sastojci

* 5 jabuka (delises)
* 500 g vanilin secera
* 0,5 l vode 1 kesica vanilin secera
* 0,25 l skorupa ili slatkog kajmaka
* 150 g secera
* 100 g oraha
* 50 g badema
* 1 limunova kora


Nacin pripremanja
Pola litre vode, 500 g secera i kesicu vanilin secera sastaviti u posudu i kuhati. Jabukama iz sredine povaditi sjemenke i srce,zatim ih oguliti i staviti u posudu sa vodom i secerom i kuhati 10 minuta.

Zatim skinuti sa stednjaka, povaditi jabuke i ostaviti da se hlade do 30 minuta. Zatim jabuke puniti ranije pripremljenim filom od mljevenih oraha, badema, slatkog kajmaka i secera.

Masa se pripremi tako da se sastave mljeveni orasi, bademi i slatki kajmak i izmjesaju. Prilikom serviranja punjene jabuke ukrasiti ostatkom slatkog kajmaka i tresnjom ili dzemom. Serviraju se hladne.

Jabuke delises (zlatni) su jabuke koje se kuhanjem nece raspasti. Za tufahije se mogu uzeti i druge vrste jabuka, ali takve koje se prilikom kuhanja nece raspasti.

Chupka_
08-04-2008, 22:58
TELECI SIS-CEVAP za pet osoba

http://castra.net/kuhinja/images/recepti/siscevab.jpg
Sastojci

* 750 gr teleceg mesa
* 500 gr. luka crnog
* 200 gr. masnoce
* 100 gr. kuhanog paradajza
* 20 komada cackalica
* 5 gr. bibera
* 15 gr. soli
* 1 dl. bijelog vina


Nacin pripremanja
Telece meso oprati, izrezati na srednje komade ( kao za raznjice). Crni luk ocistiti, oprati i isjeci na komade kao i meso. Ovako isjeceno meso i luk nabosti na cackalice, tako da se nabode komad mesa, komad luka. Ovako pripremljene cackalice sloziti u posudu jednu pored druge, u jednom redu, te dodati masnocu. Paradajz pire, biber, so i vino izmijesati, pa razrijediti potrebnom kolicinom vode i preliti preko slozenog cevaba. Preliv treba da pokrije cevab. Tako spremljeni cevab staviti pod poklopcem na plocu ili u rernu da se dinsta dok meso ne postane mekano. Cevap sluziti zajednicki na ovalu ili odvojeno.

Tahirovce
08-04-2008, 22:59
e dje me nadje.....

Chupka_
08-04-2008, 22:59
KROMPIRUSA NA DRUGI NACIN

http://castra.net/kuhinja/images/recepti/pita_krompirusa.jpg
Sastojci

* 1 kg krompira
* 1 glavica luka (crvenog)
* soli
* bibera
* masnoce
* 10-14 dkg mesa (govedjeg, bravljeg, juneceg)


Nacin pripremanja
Meso se samelje skupa sa lukom ili luk sasvim sitno isjeca, posoli i izmijesa dobro sa mesom.

Rasucu se jufke i postave da se suse (15 - 20 minuta).

Krompir se oguli i izerenda (izriba na erende) u posudu u koju je nalivena voda i stoji u vodi sve do punjenja (d ne bi pocrnio).

Kad su se jufke suhnule, pomaste se. Krompir se vadi i cijedi, te izmijesa sa mesom i lukom (doda soli, ako nije dovoljno) i reda po jufki. Kada je fil poredan, pobiberi se i srolaju jufke u guzve, te postavljaju u zamascenu tepsiju, odozgo zacine i krompirusa pece.

Chupka_
08-04-2008, 23:01
"SNIKERS" TORTA

za kore: 10 bjelanaca, 20 kasika secera, 5 kasika brasna, kasika kakao, kasika praska za pecivo, 250gr pecenih mljevenih kikirikija, kasika ulja

za fil: 10 zumanca, 250gr secera u prahu, 200gr cokolade, 250gr margarina, 125gr putera, 200gr pecenih mljevenih kikirikija

za glazuru: otopljena cokolada

Priprema kore: ulupati bjelanca sa secera, dodati brasno, kakao, prasak za pecivo, kikiriki i kasiku ulja. Ispeci kor i presjeci na 3 dijela.

Priprema fila: Skuhati na pari zumanca sa secerom u prahu, dodati cokoladu i mljeveni kikiriki. Kad se ohladi, sjediniti sa umucenim margarinom i puterom. Filovati kore, tortu preliti sa cokoladom i ukrasiti po zelji npr. sa kikirikijem.

http://www.dan.cg.yu/kuvar_bb/receptveliki12102005.jpg

Chupka_
08-04-2008, 23:02
KADAIF

Potrebno: 1/2kg kadaifa, 1/2kg oraha, 6 jaja, 1 puter
Zaljev: 3/4kg secera, 2 litra vode
Priprema: pola od kolicine kadaifa staviti na tepsiju, pomastiti. Umutiti jaja, staviti orahe preko kadaifa, zatim drugu polovinu kadaifa staviti preko jaja i oraha, takodjer pomascen preostalim puterom. Staviti da se pece malo duze. Kada je zapecen zaliti ga pripremljenim zaljevom.

http://www.blogger.ba/slike/2739.32131.jpg

Chupka_
08-04-2008, 23:11
Jastučići od tjestenine punjeni mesom i špinatom

http://www.dobartek.hr/ps.php?slika_id=20030810003731gj&max_width=260&max_height=365
Sastojci:
Tijesto:
400 g pšeničnog brašna
4 jaja
malo soli

Nadjev:
50 gr. mljevenog mesa
2 glavice luka
1 češanj češnjaka
150 g zamrznutog špinata
350 g nadjeva za pečenice
(potražite u mesnici)
2 kašike prezla
2 kašike sjeckanog peršina
1/2 kašičice soli i svježe mljeveni papar
malo muškatnog oraščića
1 bjelanjak

prezle za posip


Priprema:

http://www.dobartek.hr/ps.php?slika_id=20030810003731pri&max_width=260&max_height=365
Od brašna, jaja i soli umijesite mekano tijesto za rezance. Stavite ga u posudu, pokrijte i ostavite neko vrijeme da odmara.
Za nadjev narežite slaninu na kocke i otopite ju u tavi. Ogulite češnjak i luk. Češnjak zgnječite, a luk narežite na kockice. Staklasto ih popržite na otopljenoj slanini, zatim dodajte zamrznuti špinat te pirjajte dok ne ispari višak tekućine (vidi sliku). Masu malo ohladite, pomiješajte ju sa smjesom za pečenice, krušnim mrvicama i peršinom te nadjev začinite solju, paprom i muškatnim oraščićem.

Postupak:

http://www.dobartek.hr/ps.php?slika_id=20030810003731pos&max_width=260&max_height=365
Tijesto razdijelite na dva dijela. Svakoga razvucite na radnoj površini posutoj brašnom u pravokutnik velik 40 × 50 cm. Na jednom pravokutniku označite mrežu kvadrata velikih 8 × 8 cm. Na sredinu svakog kvadrata položite žlicu nadjeva, a tijesto premažite umućenim bjelanjkom (vidi sliku). Povrh tijesta s nadjevom položite drugi list tijesta. Tijesto među nadjevom dobro pritisnite i izrežite u kvadratne jastučiće. Nadjevenu tjesteninu kuhajte na blagoj vatri u vrućoj, posoljenoj vodi oko 10 minuta. Prije posluživanja punjene jastučiće pospite poprženim krušnim mrvicama i sjeckanim vlascem.

Chupka_
08-04-2008, 23:12
Torta od špinata s palačinkama

http://www.dobartek.hr/ps.php?slika_id=20030810003952gj&max_width=260&max_height=365
Sastojci:
4 jaja
oko 150 g brašna
5 dl mlijeka
ulje za pečenje palačinki

500 g zamrznutog špinata
2 kasike maslaca
2 glavice luka
2 češnja češnjaka
malo soli i bibera
200 g polutvrdog sira (u trakicama)

masnoća za kalup


Priprema:

http://www.dobartek.hr/ps.php?slika_id=20030810003952pri&max_width=260&max_height=365
Špinat ocijedite na cjedilu i prema potrebi dodatno iscijedite rukama. Od mlijeka, brašna, jaja i soli pripremite glatko tijesto za palačinke. Ostavite ga da odstoji 15-tak minuta. Oguljeni luk sitno nasjeckajte (vidi sliku). Na vrućem ulju ispecite palačinke u veličini okruglog vatrostalnog kalupa. Na ugrijanome ulju staklasto zarumenite luk i češnjak, dodajte špinat, kratko ga pirjajte te začinite solju i biberom.

Postupak:

http://www.dobartek.hr/ps.php?slika_id=20030810003952pos&max_width=260&max_height=365
Pećnicu ugrijte na 180°C. U namašćeni kalup naizmjence složite palačinke, pirjani špinat i sir (vidi sliku), a svakako završite sa sirom. Tortu od špinata pecite u toploj pećnici 35 minuta. Kratko je ohladite u kalupu kako bi se sir lakše rezao. Prije posluživanja tortu narežite na prikladne komade i ukrasite.

Chupka_
08-04-2008, 23:13
Punjeni kotleti s mladim lukom

http://www.dobartek.hr/ps.php?slika_id=20030810004519gj&max_width=260&max_height=365http://www.dobartek.hr/ps.php?slika_id=20030810004519pri&max_width=260&max_height=365
Sastojci:

4 kotleta s kostima (od po 180 g)
100 g mljevene, nemasne govedine
malo soli i svježe mljevenog bibera
1 kasike kumina
2 žumanjka
2 kasike prezla
2 kasike mlijeka
1 manja glavica luka
100 g šampinjona
3 kasike ulja
1 vezica mladog luka
umak za pečenje ili goveđa juha za dolijevanje

Priprema:

http://www.dobartek.hr/ps.php?slika_id=20030810004519pri&max_width=260&max_height=365
Sitno nasjeckajte oguljeni luk, kao i oprane i očišćene šampinjone. prezle pomiješajte s toplim mlijekom i oba žumanjka (vidi sliku). Na malo ulja popržite luk i šampinjone dok ne ispari sva tekućina, a zatim tu smjesu ohladite pa pomiješajte s prezlama i mljevenim mesom u glatku masu. Začinite je solju i biberom te njome napunite vrećicu za brizganje s glatkim nastavkom.

Postupak:

http://www.dobartek.hr/ps.php?slika_id=20030810004519pos&max_width=260&max_height=365
Pećnicu ugrijte na 200°C. Pomoću manjeg noža šiljatog i oštrog vrha u kotletima zarežite džepove. Napunite ih mesnim nadjevom te kotlete s obje strane pospite kuminom (vidi sliku). U dovoljno velikoj tavi na dobro ugrijanome ulju popržite meso s obje strane, zatim dolijte malo juhe ili gotovog umaka pa posudu stavite u pećnicu i meso do kraja ispecite kroz narednih 20 minuta. Pri tome meso češće prelijevajte vlastitim sokom ili juhom koju dodajte prema potrebi.
Oprani mladi luk uzdužno prerežite i položite posljednjih 10 minuta uz meso koje se peče. Punjene kotlete poslužite s umakom i lukom, a kao prilog posebno će prijati pečeni krumpir.

Chupka_
08-04-2008, 23:14
Torta sa šampinjonima

http://www.dobartek.hr/ps.php?slika_id=20050205103629gj&max_width=260&max_height=365

Sastojci:

500 g lisnatog tijesta
600 g šampinjona
50 g maslaca
200 g sira s plemenitom plijesni
1 dl slatkoga vrhnja
1 žumanjak
50 g ribanih oraha
50 g grožđica
sol i biber
1 vezica peršina
1 jaje za mazanje

kalup za tortu (promjera 26 cm)

Priprema:

Oprane i osušene šampinjone narežite na listiće. Naribajte sir, a peršin nasjeckajte. Odmrznuto lisnato tijesto istanjite valjkom, potom pomoću oboda kalupa izrežite dvije oblatne u veličini kalupa. Od okrajaka oblikujte rub torte. Pećnicu ugrijte na 180°C

Postupak:

U posudu stavite narezane šampinjone i ribani sir. Dodajte žumanjak pomiješan sa slatkim vrhnjem, ribane orahe, grožđice i sjeckani peršin. Nadjev začinite solju i biberom, dodajte komadiće maslaca i dobro promiješajte. U kalup za tortu položite na dno jednu oblatnu. Dobro je pritisnite uz dno. I obod kalupa obložite tijestom, zatim kalup napunite nadjevom. Površinu poravnajte, a tijesto na bočnim rubovima presavijte prema sredini i premažite vodom. Povrh položite drugi list tijesta pa pomoću oštrog noža zarežite lijepi uzorak. Površinu torte premažite umućenim jajetom. Jelo pecite na donjoj vodilici u pećnici oko 45 minuta. Tortu od šampinjona oprezno oslobodite od kalupa i odmah poslužite. Kao prilog preporučujemo zelenu salatu.

Chupka_
08-04-2008, 23:19
ĆETENIJA ILI ĆETENHALVA
evo nesto specijalno...nesto sto ja najvise volim...priznajem da nikada nisam pravila...to je jedini recept koji sam postavila a da ga nisam pravila ali ga moja nana često pravila http://www.sandzak24.net/images/smiles/icon_biggrin.gif .......vjerovatno je to razlog http://www.sandzak24.net/images/smiles/icon_biggrin.gif
evo kako se to pravilo po bosanskim sijelima....

http://www.cyberbulevar.com/upload/kuhar/cetenija.jpg

Ćetenija je jelo koje se "konča" zimi na sijelima, a ujedno je vrsta zabave.

1 kg šećera, malo limuna, malo finog ulja, te 1 kg brašna (brašno se neće sve potrošiti, ali ga mora biti više).

Dan prije sijela ispeče se brašno nasuho. Mora se peći na tihoj vatri i miješati da ne zagori. Kada se ispeče, brašno se ostavi i ohladi.

Na sijelu se dobro ušpinuje šećer uz dodatak vode i malo limunova soka, te pusti da se ohladi. Kada se šećer ohladio (stvrdnuo), u sobi na sijelu se počinje spravljati ćetenija. Soba ne smije biti pretopla. Rukama namašćenim uljem podigne se iz posude u jednom komadu ohlađeni šećer, te valjajući ga među dlanovima oblikuje valjak, pa se i dalje "radi" i presavija dok ne pobijeli, a zatim se od njega napravi kolo (obruč, prsten).

Zatim se postavi sofra (sinija, demirlija, sto) i na sofri razastre pečeno brašno. Kolo (šećerno, ćetenija) se stavi na sredinu sofre i opet dobro sastavi da se ne bi u toku rada rastavljalo. Okolo sofre se okupi 5-6, obično djevojaka koje ce izrađivati ćeteniju. Kolo se pomalo posipa brašnom i okreću ga na sofri, stiskaju i okreću. Kada se neko umori okrečući, zamjenjuje ga drugi. Tako se kolo okreće sve dok se ne počne končati. Kada se ćetenija počne sama končati, dodaje se pomalo brašna, ali ne previše, te dalje okreče dok se potpuno ne iskonča. Ako u ćeteniji ima gutica, znači nije dobro iskončana.

Iskončana ćetenija izreže se na patke (komade dužine oko 15 cm i širine oko 10 cm), te servira na tanjiriće.

Chupka_
09-04-2008, 14:06
Pečeno pile,krompir,paprike i ružmarin

http://www.cyberbulevar.com/upload/kuhar/dtspile.jpg
Potrebni sastojci

* piletina (1,5 kg)
* pileća unutrašnjica (po želji)
* 2 mlada luka
* 2 crvene paprike
* 2 žute paprike
* 1 kg krompira za peći
* 2 vezice ružmarina
* sol i biber
* ulje za pečenje
* malo kokošije juhe za zalivanje

Način pripreme

pile,postupakPile isjeći na komade,oprati i posušiti.

Krompir oguliti,oprati i izrezati.

Paprike očistiti od sjemena,oprati i isječi. Zagrijati pećnicu na 180 stepeni.
pile,krompir,ruzmarinKomade piletine natrljati biberom i solju, poredati ih u posudu za pečenje koju smo predhodno namazali masnoćom. Na meso poredati krompir i ružmarin i staviti da se peći,otprilike oko pola sata.
Zatim dodati paprike. Ako je potrebno sve skupa podliti kokošijom juhom. Vratiti tepsiju u pećnicu i sve skupa peći oko petnaestak minuta.

Prijatno!

Chupka_
09-04-2008, 14:07
Tiramisu


http://farm2.static.flickr.com/1270/1025339857_20df40f413.jpg

Sastojci
Za biskvit:
4 jaja
120 g šećera
1 Vanilin šećer Dolcela
80 g mljevenih oraha
20 g kakaa
20 g maslaca
100 ml crne kave
50 ml amareta
Za kremu:
1 kutija Tiramisu kreme Dolcela
300 ml mlijeka
Za ukrašavanje:
2-3 žlice kakao praha za posipavanje
200 ml slatkog vrhnja
Priprema

1. Istucite čvrst snijeg od bjelanaca, kojima ste dodali šećer i vanilin šećer. Tome dodajte žumanca, orahe, kakao prah i rastopljeni maslac. Dobivenu smjesu stavite u pleh (30×40 cm) obložen masnim papirom i pecite 15 do 20 minuta na 180 do 200°C.
2. Ohlađeni biskvit razrežite na tri jednaka dijela i poškropite ih mješavinom kave i likera.
3. Za kremu u visoku posudu ulijte prokuhano hladno mlijeko (do 15°C). U mlijeko uspite sadržaj vrećice Tiramisu kreme Dolcela i promiješajte.
4. Masu miješajte električnom mješalicom (srednjom brzinom) 4 do 5 minuta.
5. Trećinom kreme premažite donji list biskvita, zatim stavite drugi dio, premažite ga kremom, a isto učinite i s trećim dijelom.

Posluživanje

Površinu torte ukrasite tučenim slatkim vrhnjem i pospite kakao prahom.
Savjet

Da biste brže pripremili tiramisu tortu, možete upotrijebiti kupljen gotov biskvit.

Chupka_
09-04-2008, 14:10
CIGLICE OD HALVE

http://img208.imageshack.us/img208/2439/dsc5970vh0.jpg
Sastojci:

5 šoljica šećera
5 šoljica brašna
1 šoljica mlijeka
1 šoljica ulja
2 vanilin šećera
4 kašike kakaa

Nacin priprema:

U šerpu staviti šećer, mliljeko, ulje i vanilin-šećer i kuhati dok ne provri. Zatim kuhati još par minuta i u tu smjesu dodati brašno koje smo prethodno fino izmiješali s kakaom, i jos na onako vrucoj ringli mjesati 3 - 4 minute. Sjediniti smjesu i sipati u podmazan pleh. Ostaviti da se ohladi. Izrezati na ciglice, (cerpice) ili kocke, poredati na tanjir za kolace.

Bujrum i prijatno:

Chupka_
09-04-2008, 14:11
Sljivo - pita

http://img403.imageshack.us/img403/2961/dsc00465pf9.jpg

Potrebno:
1 kg. svjezih zrelih sljiva
100 gr. brasna
50 gr. secera
1 dl. mlijeka
malo ulja

Priprema:
Dobro oprati sljive zatim ih prepoloviti i ocistiti od kostica, pomastiti tepsiju, brasno i secer promjestri zajedno, polovice sliva uvaljati u brasno i secer i redati po tepsiji, kada prekrijete cijelu povrsinu tepsije onda jos pospete onim brasnom, ponovite isti proces i na drugom redu, kada ste zavrsili opet pospete brasnom i stavite u zagrijanu rernu, sljivopitu pecete 50 minuta na temperaturi 200C, kada je izvadite onako vrucu prelijete slatkim mlijekom, ako su sljive bile kiselkaste mozete jos malo odozgo poseceriti secerom, ponovo je vratite u rernu jos 10tak minuta, sljivopitu mozete jesti i mlaku, al najbolja je kad se skroz ohladi.

Bujrum i prijatno:

Chupka_
09-04-2008, 14:13
ŠVEDSKI KOLAČ :biggrin:

http://arla.msn.se/Images/RecipeImages_270/15043.jpg
Potrebno:

Za tijesto:
25o gr. maslaca
160 gr. šecera
4 žumanca
150 gr. Pšeničnog oštrog brašna tip 400 Podravka
2 kascice Praška za pecivo Dolcela
2 dl. mlijeka
Za fil:
280 gr. šecera u prahu
4 bjelanca
1 Vanilin šecer Dolcela
200 gr. lješnjaka
4 dl. slatkog vrhnja
Priprema:

1. Pjenasto izmiješajte maslac, šećer i žumanca.
2. Posebno pomiješajte brašno s praškom za pecivo i naizmjence dodajite brašno i mlijeko u smjesu od maslaca. Dobivenu smjesu izlijte u posudu koju ste obložili namašćenim pek papirom. Bjelanaca istucite u čvrst snijeg, umiješajte šećer u prahu i vanilin šećer.
3. Snijeg rasporedite po žutoj smjesi i pospite krupno rezanim lješnjacima. Stavite peći na temperaturu od 180°C oko 30 minuta.
4. Pečeni kolač ohladite i prerežite na dva dijela po dužini.
5. Polovicu premažite tučenim slatkim vrhnjem te prekrijte drugom polovicom tako da na gornjoj strani ostane sloj sa snijegom i lješnjacima.

Posluzivanje:

Kolač poslužite dobro ohlađen.

Savjet:

Dio šecera za snijeg od bjelanaca možete zamijeniti jabucnim sirupom.

Bujrum i prijatno:

Crni Gruja
09-04-2008, 17:55
Hehehhe, Adnane, mi imamo poseban tretman izgleda :)

Elvis-Eko
09-04-2008, 19:02
E ovaj Svedski kolac mora da je zilav kao i Svedjanke :)

Kad neko bude pravio keks tortu , zovite :cool:.

Hida
10-04-2008, 09:56
Eko evo ti recept za keks tortu pa zasuci rukave i pravi kad ti se jede:
200gr mljevenih ljesnika
500gr keksa
70gr sjeckanih ljesnika za ukrasavanje
250gr margarina
100gr cokolade za kuhanje
16 kasika secera u prahu
2dl slatke pavlake ili slag
1 solja hladne kafe


Fil:
margarin i secer u prahu ubutati i dodati istopljenu i ohladjenu cokoladu i mljevene ljesnike.

Keks umociti u kafu(moze i mlijeko) i redjati na tacnu (3 x 3) , na keks staviti fil i filovati . Redjati tako nekoliko redova da bi na kraju bio fil.
isjeci tortu u 12 dijelova i ukrasiti sa ubutanom slatkom pavlakom i isjeckanim ljesnicima.

supergirl
10-04-2008, 13:46
Po meni,najbolja torta je Grcki sladoled.
Znam da ide 900gr slaga. Razdvaja se na tri cijela.
U prvi ide 3-4kasike krema,u drugi keks(100gr),a u treci svasta po malo (zele,orasi,bademi,krem banane,voce....sta god!),stoji u ledari,ako uopste ima vremena da odstoji!

Elvis-Eko
10-04-2008, 19:03
Eko evo ti recept za keks tortu pa zasuci rukave i pravi kad ti se jede:
200gr mljevenih ljesnika
500gr keksa
70gr sjeckanih ljesnika za ukrasavanje
250gr margarina
100gr cokolade za kuhanje
16 kasika secera u prahu
2dl slatke pavlake ili slag
1 solja hladne kafe


Fil:
margarin i secer u prahu ubutati i dodati istopljenu i ohladjenu cokoladu i mljevene ljesnike.

Keks umociti u kafu(moze i mlijeko) i redjati na tacnu (3 x 3) , na keks staviti fil i filovati . Redjati tako nekoliko redova da bi na kraju bio fil.
isjeci tortu u 12 dijelova i ukrasiti sa ubutanom slatkom pavlakom i isjeckanim ljesnicima.


E dobro kad znas recept Hido, valjda ces je napravit na ljeto , akobogda :)

Hida
11-04-2008, 09:33
Obavezno jos kad smo zajedno dolje bice torti ko kise.

Chupka_
14-04-2008, 19:04
Pita krompirusa sa sudzukom

http://www.blogger.ba/slike/19544.286497.jpg Sastojci potrebni: Krompira 5-6 vecih komada ili po broju osoba, vegeta, biber, malo kukuruznog brasna, i sudzuka sitno nasjeckanog kao i krompir po zelji koliko volite i jedna glavica crvenog luka sitno nasjeckanog.

Nacin pripreme: Zamjesite jufku od mlake vode, soli i brasna i ostavite par minuta da odstoji prije nego ih namladite. Kada ste je oblikovali i loptu jednu ili dvije manje onda dobro namladite i ostavite da opusti pola sata. U medjuvremnu sitno isjeckajte krompir, dobro ga operite pa u njega dodajte vegetu, biber, brasna, i isjeckanu glavicu luka. Juhku razvijte ili skroz do kraja, pa malo prosusite ili namastite pa ostavite 5 minuta da malo opusti pa rukama razvucite. Filovati ivice jufke smjesom napravljenom pa lagano urolati. Otkinuti jednu rolu i lagano urolati u tepsiju. Proces slijediti dok se sva smjesa i sva jufka ne upotrebi.Peci jednu 30 minuta na srednjoj temperaturi, pa kad je porumenila, preliti kljucalom slanom vodom i ubaciti nazad u rernu dok vodu upije. Zatim politi sa slatkom vrhnjom i sluziti dok je topla.

Chupka_
14-04-2008, 19:06
Gravce na tavce

http://www.blogger.ba/slike/19544.269778.jpg Sastojci potrebni:300 g bijelog pasulja-graha (dan prije potopljenog u vodu)1/2 kg poriluka (ocisenog, opranog i izrezanog na kolutove),4 velike kasike ulja,3 zrela paradajza ( izrezana na kriske),3 mesnate zelene paprike ( ocisene i izrezane na reznce),so i biber po ukusu

Priprema: Pasulj kuhati dok ne bude mekan, a zatim ga procijediti. Poriluk pirjati na ulju dok ne bude mekan. U vatrostalnu posudu ili zemljanu posudu slagati poriluk, zaciniti ga solju i biberom, na poriluk staviti pasulj, zaciniti ga solju i biberom, na pasulj slagati paradajz i izrezanu papriku, zaciniti ga solju i biberom. Sve zaliti casom vode i peci u rerni na srednjoj temperaturi (175 stepeni otprilike) dok voda ne prokuha i povrce ne bude lijepo zapeceno.

Chupka_
14-04-2008, 19:07
Halva sa pekmezom

http://www.blogger.ba/slike/19544.269783.jpg









Priprema: Rastopiti maslac ili ulja uzeti i napuniti solju za bjelu kafu. Odmjerenu masnocu usuti u serpu i polako dodavati brasno, pa prziti kao svaku zaprsku, ali paziti da zaprska ostane bjela. U zaprsku najzad sipati solju pekmeza razblazenog s 2 solje vode i brzo izmesati sa zaprskom. Izruciti masu na jednu kamenu plocu, oklagijom razvuci koru, isjeci na kocke i sluziti.

Chupka_
14-04-2008, 19:10
Cufte II


http://i125.photobucket.com/albums/p64/Kuharica/cufte.jpg
Sastojci potrebni:
750 gr mljevenog mesa
100 gr brasna
5 jaja
maslinovo ulje za przenje
500 gr kiselog mlijeka
1 kasicica kima
50 gr maslaca
Priprema: U posudu staviti malo brasna, 1 jaje , zacine i sol.Sve sastavine dobro izmjesati i formirati cuftice. Prziti ih na ulju dok nebudu pecene. Pred sami kraj umutiti 4 jaja, kiselo mlijeko, dodati kim i rastopljeni maslac. Sve dobro umutiti i izjednaciti pa preliti preko cufti. Tako podlivene cufte staviti u prethodno zagrijanu pecnicu oko 10-tak minuta dok se malo sos neupije. Sluziti ih tople uz razno kuhano povce , krompir, rizu, itd.

Chupka_
14-04-2008, 19:10
Gurabije II


http://i125.photobucket.com/albums/p64/Kuharica/gurabije.jpg
Potrebno:
4 jaja
2 case od jogurta ulja
2 case secera
1 vrhnja
prasak za pecivo
2-2.5 case brasna
naribana kora od limuna


Priprema: Umijesiti tijesto i izliti u prethodno namascen i papirom oblozen pleh. Posuti secerom i peci oko 40 minuta na 180 stepeni. Dok su jos blago tople po zelji posuti ih sa secerom u prahu . Po zelji moze se dodati malo mljevenih oraha u smjesu za gurabije.

Chupka_
14-04-2008, 19:15
Mantije


http://img81.imageshack.us/img81/6506/mantijjehn2.jpg (http://imageshack.us/)
Sastojci potrebni:
Tijesto za koru: brasna, mlake vode i kasicica soli

Za punjenje: 1 kg mljevenog teleceg mesa, 1 glavica isitnjenog crnog luka, soli, bibera, maslaca (oko 200-250gr)
Za preljev :Jogurt ,kisela pavlaka i 5-6 cehni bijelog luka

Priprema: Brasno , mlaku vodu i so zamijesiti u glatko tijesto, u obliku lopte,koju podijelimo na dvije ili tri ... i pustiti da odstoji pola sata. Za to vrijeme napraviti smesa za punjenje: dobro pomijesamo mljeveno telece meso, sitno iseckani crni luk, so i biber i to zamastiti ...

Punjenje: Razvuci (rastanjiti) jednu jufku i sa ivica nje (samo s prednjeg dijela, znaci polovina) stavimo mesa pa to uvijamo ...kad uvijemo tu jufku u rolnu onda secemo na komade, jednu po jednu mantiju, otprilike jedna da bude kao dva zalogajcica...otrilike velicine 3 cm .
http://img81.imageshack.us/img81/8715/mantijesx9.jpg (http://imageshack.us/)
Redamo ih u podmazan pleh ili tepsiju... Odozgo ih malo rukom pomastimo i pecemo u dosta zagrejanoj rerni (na temperaturi od vise od 200 stepeni), dok ne porumeni. Kada porumene, smanji se temperatura, dok mantije ne postanu hrskave se pece. Kada su pecene izvadimo ih iz pecnice i prelijemo sa mjesavinom jogurta , kisele pavlake u sta dodamo 5-6 cehni bijelog luka.Vratimo u rernu dok se to ne upije ..otprilike 5-10 min .Servirati na tanjir i sluziti toplo...Prijatno :)

Chupka_
14-04-2008, 19:17
Pogaca iznenadjenja

Pile se ocisti i obari u slanoj vodi. Zakuha se pogaca od heljdinog, razevog i psenicnog brasna, malo bikarbon praska, soli i kiselog mlijeka. Od ove smjesese odvojiti malo tijesta za ukrasavanje pogace.
U dublju pomascenu tevsiju se stavi pogaca i rastanji po dnu i okolo. Stavi se pile i obavije tijestom. Od odvojenog tijesta napraviti "vrpce" od tijesta. Jjednu vrpcu saviti u krug i ukrasiti sa kospicama od tive. Ostale "vrpce" uvaljati u sezam, mak, curekot, laneno sjeme i naizmjenicno ukrasiti pogacu. Pogacu premazati zumancetom ili slatkim mlijekom i peci, prvo na jakoj vatri a zatim na laganijoj.

Ova pogaca je neobicna po izgledu, po sadrzaju a i po ukusu jer se prilikom pecenja tijesto nadoji sokovima iz piletine. Servira se cijela i gosti sami lome rukom.


http://www.besnjevo.com/galerija/albums/userpics/10081/normal_S4024548.JPG
http://www.besnjevo.com/galerija/albums/userpics/10081/normal_S4024550.JPG

Chupka_
14-04-2008, 19:19
Sareni Burek


http://img330.imageshack.us/img330/2673/pitazd7.jpg (http://imageshack.us/)
Potrebno:
500 gr brasna
so
Za nadjev:
5-6 krompira
2 pileca fileta
so, biber, vegeta
mljevena crvena paprika,
mlaka voda, malo putera
ulje, slatka pavlaka
Nacin pripreme:
Jufku zamjesite kao i uobicajeno i ostavite uklopljenu da malo odstoji, lakse ce se razvijati i izednaciti. Povremeno promjesati, bice vise glatka.
Krompir isjeci na kockice kao za kormpirusu kao i pilece filete. Sastaviti meso i krompir i zaciniti sa zacinima. dodati jos malo ulja. Savijati u role i peci na 230 °C dok ne porumeni. Zaliti sa prokuhanu vodu u koju stavimo malo putera i vegete. Vratiti u rernu jos kratko da upije vodu. Preliti u sa slatkom pavlakom i jos toplo sluziti uz Ajran...Prijatno!!!

Crni Gruja
14-04-2008, 21:31
Mantijeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

MajkaMaca
14-04-2008, 21:33
Vala ako vas cupka dosad nije najela,e neznam ko ce vas...hahahaha

Musko
14-04-2008, 22:09
e maco nas nenajedose ni tri chupke zar ne vidis da su sve sami gurmani (izelice)

MajkaMaca
14-04-2008, 22:41
e maco nas nenajedose ni tri chupke zar ne vidis da su sve sami gurmani (izelice)

imam ja jednog ovde, jeo bi pite 3x na dan i to svaki dan,hahahahaa...al nema ko da je pravi....:)

SEJO31-de
14-04-2008, 23:37
eeeee...to nije smijesno.....Pravices je .pravit...:evilwait::evilwait::psssst::)

Chupka_
15-04-2008, 15:39
Mesni rolat punjen sa jajima

http://img390.imageshack.us/img390/6964/dsc7010fd4.jpg

Mesni rolat, punjen sa jajima, salamom, i mrkvom,,

Sastojci:
2 kriske hljeba koje nisu friske

2 glavice crvenog luka

500 gr. mljevenog mesa

2 jajeta

malo soli

Za fil:

50 gr. feta sira

100 gr. zelenih maslina

100 gr. salame

2 mrkve isjeckane na kockice

2 kuhana jaja isjeckana na kockice

125 gr. slaga

malo paradajz-sosa ili kecapa

Nacin pripreme:
Hljeb natopiti oko 5 minuta, da omekša.
Luk sitno isjeckati.
Pomiješati mljeveno meso, jaja, dobro iscijedjeni hl**** luk, malo soli i bibera, tako pripremljenu masu od mesa
na foliji rastanjiti, odnosno napraviti kao biskvit za rolat.

Fil pripremiti od feta sira, salame, mrkve, kuhanih jaja isjeckana na kockice i masline sve to zajedno sastaviti i
filovati rolat, lagano ga saviti i premazati kecapom i staviti da se pece u rerni na 180°C oko 50 minuta.

Takodje mozete pripremiti i slag koji prokuhate sa 125 ml. vode i dodati u to oko 150-200 ml. paradajz sosa.
Tim sosom možete preliti rolat kada je gotov ili ga servirati uz rolat i neki prilog.

liliput
15-04-2008, 15:53
chupka prosle nedelje sam jeo ovo.samo sto jaja nisu iseckana i nije u obliku rolata nego je citavo jaje oblozeno mlevenim mesom.stvarno je super mmmmmmmmmmmmm

Elvis-Eko
15-04-2008, 16:38
Ovo meni lici na Mexicki BURITOS

liliput
15-04-2008, 16:40
super ime BURÝTOS.a znas li ARBÝS ;)....

Elvis-Eko
15-04-2008, 16:42
Kako da ne :)

liliput
15-04-2008, 16:46
:):):) znas ti sta valja .... :)

akica_90
15-04-2008, 19:54
mmm....
VI ste meni naslutili mantije neku noc na chat-u.... hehehe
i ja maloprije kuci kad ima sta da vidim...nja,njammm.... :D

iSelektor
15-04-2008, 22:09
E neka si ti to nama slikala i pokazala da jedes dok sedis ispred kompa hahaha
Aaajjjj kako bi mogao sad i mantije i rolat mesni
mmmmmmmmmmmmmmmmmm 8)

supergirl
16-04-2008, 16:51
Moja mama pravi ovaj mesni rolat sa spanacom,jajima,sirom i prethodno kuvanim krompirima.
Ja,inace,ne volim hranu napvavljenu os milion sastojaka....
Na primer,jedem samo praznu pitu.:)

Chupka_
16-04-2008, 21:10
e nije ti to onda nikakva pita:biggrin::biggrin::biggrin:

Tahirovce
16-04-2008, 21:23
kako nije??jeste prazna pita.......

borichi
16-04-2008, 21:35
chupka prosle nedelje sam jeo ovo.samo sto jaja nisu iseckana i nije u obliku rolata nego je citavo jaje oblozeno mlevenim mesom.stvarno je super mmmmmmmmmmmmm


To sto si ti jeo lili, zove se Frikadela i to je Njemacko jelo.

Chupka_
16-04-2008, 21:36
hahahaah....i to ti neka pita....:evilwait:
hajde onda da vise ne pravimo pune samo prazne pite manji je trosak:biggrin::biggrin::biggrin:

šala:)

borichi
16-04-2008, 21:38
Ovo meni lici na Mexicki BURITOS


Meni lici na "Meat Loaf". Tradicionalno Americko jelo (sa juga) iz mojih krajeva.

Chupka_
20-04-2008, 03:05
ŠPANSKI VJETAR
Sastojci

Kora 12 bjelanaca
500 g šećera
Krem 100 g lješnika
500 ml mlijeka
12 žumanaca
250 g šećera
7 kašika brašna
1 margarin za kreme
2 Dolcela šlag kreme od vanilije
Priprema

Kora
Bjelanca umutiti u čvrsti snijeg i dodavati kašiku po kašiku šećera. Kada je potpuno umućeno dodati vanilin secer.Bjelanca moraju biti sasvim umućena i masa mora biti potpuno čvrsta da bi se mogla ispeći kako treba. Rernu zagrijati na 250 stepeni i staviti koru da se peče, smanjiti na 200, pa kroz 20 minuta smanjiti na 150 stepeni. Za vrijeme pečenja rerna se ne smije otvarati. Ukupno vrijeme pečenja je oko 3 sata. Pečena torta se ne smije naglo mijenjati temperaturu i naglo se hladiti.

Krem
Prvo lješnike ispržiti na suho u teflon tavici, ohladiti, oguliti i samljeti.
Na pari skuhati fini krem od žumanaca, brašna i šećera u vrelom mlijeku.
Prvo u malo hladnog mllijeka (odvojiti malo od 500 ml) razmutiti brašno i šećer i dodati umućenim žumancima, a onda sve izliti u vrelo mlijeko i lagano kuhati na pari. Krem ohladiti. Kada je potpuno hladan dodati ga u umućeni margarin za kreme. Kada ste to uradili, krem podijeliti na dva jednaka dijela.
U prvi dio dodati mljevene lješnike (odvojiti samo malo lješnika za dekoraciju torte).
U drugi dio dodati napravljenu Dolcela kremu od vanilije. Napravljene šlag kreme lagano umutiti u krem.
Na koru(ohlađenu) staviti krem sa lješnjacima. Preko njega staviti krem sa šlag kremom.

nisam ih basnajbolje izrezala ali....moze proci valjda:)

liliput
20-04-2008, 03:08
a jel se ovo zove bijela torta...ja tako znam

Chupka_
20-04-2008, 03:16
hmmmm moguce da joj neko dao nadimak:biggrin:
postoji i bijela torta...njen recept cu takodje postaviti ali ovo je spanski vjetar...kada probas ima da te oduvaaaa:smeh2::smeh2:

hurmasica
20-04-2008, 03:21
hmmmm moguce da joj neko dao nadimak:biggrin:
postoji i bijela torta...njen recept cu takodje postaviti ali ovo je spanski vjetar...kada probas ima da te oduvaaaa:smeh2::smeh2:



E vala Chupka ko jede cesto ovaj spanski...:lmao:.ne moze mu ni tornado nista....Ja Kalorija mako draga:pljesak:

halilce
20-04-2008, 03:23
E vala Chupka ko jede cesto ovaj spanski...:lmao:.ne moze mu ni tornado nista....Ja Kalorija mako draga:pljesak:
Makla ili mako'?:evilwait:

hurmasica
20-04-2008, 03:36
Makla ili mako'?:evilwait:

Mako=majko...gladna ba pa progutala slovo...Uh sto si opasan:smeh2:

halilce
20-04-2008, 03:38
hahahahaha!
Čekam te dok ne postaviš neki recept sa tvojom slikom!:zvizdi:
Kako mijesiš....:biggrin:

hurmasica
20-04-2008, 03:43
Eeee kako mijesim..ada plaho:pljesak:


Bi ti znam:biggrin:da su mi ruke brasnjave...sve se nadas necu se braniti.

halilce
21-04-2008, 00:19
Eeee kako mijesim..ada plaho:pljesak:


Bi ti znam:biggrin:da su mi ruke brasnjave...sve se nadas necu se braniti.

hahahah
Ti si me pomiješala sa Tahirovčetom!:smeh2:
On mijesi...:zvizdi:

Tahirovce
21-04-2008, 00:22
samo u posebnim prilikama :cool:. .....

tmusa
04-05-2008, 21:25
Sto mama napravi veceras dobre oblande...pola sam ih pojeo sam i sad me stomak zeza neznam kako cu prezivet...puko sam skroz ali vredelo je

tmusa
04-05-2008, 22:17
evo dobra recepta pa pokusajte ako mozete
Sastojci
5 jabuka (delises)
500 g vanilin secera
0,5 l vode
1 kesica vanilin secera
0,25 l skorupa ili slatkog kajmaka
150 g secera
100 g oraha
50 g badema
1 limunova kora




Nacin pripremanja
Pola litre vode, 500 g secera i kesicu vanilin secera sastaviti u posudu i kuhati. Jabukama iz sredine povaditi sjemenke i srce,zatim ih oguliti i staviti u posudu sa vodom i secerom i kuhati 10 minuta.
Zatim skinuti sa stednjaka, povaditi jabuke i ostaviti da se hlade do 30 minuta. Zatim jabuke puniti ranije pripremljenim filom od mljevenih oraha, badema, slatkog kajmaka i secera.

Masa se pripremi tako da se sastave mljeveni orasi, bademi i slatki kajmak i izmjesaju. Prilikom serviranja punjene jabuke ukrasiti ostatkom slatkog kajmaka i tresnjom ili dzemom. Serviraju se hladne.

Jabuke delises (zlatni) su jabuke koje se kuhanjem nece raspasti. Za tufahije se mogu uzeti i druge vrste jabuka, ali takve koje se prilikom kuhanja nece raspasti.


iskreno receno, nisam ih jos pravio ali mislim da cu ih uskoro


tufahije.gif Opis:
Veličina fajla: 11.06 KB Pregledano: 73 put(a)
http://www.domaci.de/files/tufahije_112.gif

Chupka_
20-05-2008, 10:35
http://http://recepti.bosnablog.com/files/2007/06/sis-cevapi-bosanski.jpghttp://hem.passagen.se/bosanski.recepti/bilder/sis_cevap.jpg

Sis cevap


Potrebno: (4 osobe):800 g masnije jagnjeceg ili braveceg mesa, 500 g crvenog luka (najbolje su maleglavice) 120 g mrkve,so,biber u zrnu, aleva paprika, list celera i persuna, 8 drvenih stapica tj. siseva.


Priprema: Izrezite meso na vece komadice, a luk na deblje listove, ali tako da bude cijeli. Na stapice nizite meso pa luk. Svaki stapic mora poceti i zavrsiti mesom. Tako nanizite stapice stavite u lonac i dodajte so, biber, persunov i celerov list i izribanu mrkvu. Sve to mora pokriti cevape.
Dolite vode, ali tako da cevapi budu samo pokriveni.Stavite na vatru da provri, a posje kuhajte na laganoj vatridok meso ne omeksa.pred kraj stavite alevu papriku.

Chupka_
20-05-2008, 10:37
http://hem.passagen.se/bosanski.recepti/bilder/zalivena_zeljanica.jpg

Zalivena zeljanica




Potrebno: 2 jufke, 1/2 kg spinata, 10 dkg mladog sira, 1/2 l mlijeka 3 jajeta, 7 dkg maslaca,ulje ili maslo za jufke
Priprema: Razvite jufke i ostavite da se prosuse.Ocistite, operite i isjeckajte spinat i dodajte u njega sir, jaja, 2 dl mlijeka i posolite. Ako je rijetko mozete dodati malo brasna. Jufke pouljite, stavite nadljev srolajte i slozite u tepsiju.
Cim je peceno, rastopite maslac,dodajte 2-3 dl mlijeka i prelite preko pite. Zapecite je jos koji minut.

Chupka_
20-05-2008, 10:38
http://hem.passagen.se/bosanski.recepti/bilder/vezirske_mahmudije.jpg
Vezirske mahmudije
Potrebno: ( za 4 osobe ): 80 dkg. teleceg filea, 20 dkg maslaca, 20 dkg rize, 30 dkg gljiva 30 dkg paradajza, so, biber, senf, malo brasma, persunov list.
Priprema:Izrezite teleci file na 4 komada (za porcije).Meso natucite i oblikujte (zlatnike mahmudije). Jednu stranu mesa uvaljajte u brasno, ipecite na malo masnoce i zalite sokomod pecenja. Snite paradajza i glave od gljiva preprzite na maslacu.
Spremite rizuoto od vratova gljiva. Na okrugli tanjir slozite kuglu rizota, a uokolo meso. Na svaki komad mesa stavite snitu paradajza i glavu od gljiva.To sve prelite sokom od pecenog mesa i pospite sjeckanim persunom.

supergirl
20-05-2008, 16:12
Znas sta sam ja CHupkice,resila. Da te prosim za brata! Ha?

Tahirovce
20-05-2008, 16:47
Valida braca su vam iste struke :) ...

Chupka_
20-05-2008, 17:13
hheheheh...amannnn....eno hoce da me udaju:evilwait::evilwait:

a to i girlicin brat hodza a?

supergirl
23-05-2008, 19:05
Dobro,nije jos,polako! Bice,ako Bog da!

Bitno da je plah,krsan,sojan....... :069:
A dica su lipa ki lipi co'eci!
Za pametna co'eka i komarac je muzika,da ti kazem!

Chupka_
09-06-2008, 11:48
Torta sa kikirikijem i cokoladom

http://www.edu.upplands-bro.se/ubg/user_pic/JULBORD/t%C3%A5rta.jpg

Potrebno za vise od 10 porcija
8 jaja
16 kasika secera
250 gr. mljevenog kikirikija
200 gr. cokolade
200 gr. putera

Priprema:
Bjelanca umutiti sa 8 kasika secera i dodati mljeveni kikiriki. Od ove mase ispeci dvije kore.

Fil:
Na pari umutiti zumanca sa 8 kasika secera. U umucenu masu dodati pjenasto umucen puter i rastopljenu cokoladu. Filovanu tortu preliti cokoladom.
Bujrum i prijatno:

Chupka_
09-06-2008, 11:50
Ahmedije

Bijela kora:

4 jaja,6 kasika vode
10 kasika secera,10 kasika brasna
1 prasak za pecivo

Smedja kora:
4 jaja,6 kasika vode
10 kasika secera , 8 kasika brasna,
2 kasike kakao ili cokolade u prahu.,
1 prasak za pecivo

Umutiti jaja i secer, dodati vodu, brasno(kakao kod smedje kore) i prasak za pecivo. Dobro ujednaciti te sasuti u pomascen i pobrasnjen pleh. Dobro izjednaciti masu po plehu, kako bi kora bila jednako debela. Peci u zagrijanoj rerni oko 15-ak minuta na 180°C prvo jednu pa drugu koru.

fil:

6 dl mljeka,3 kasike brasna
3 kasike niseste ili brasna, 5 kasika secera
100 gr putera , 1 vanilin secer

Priprema:
U 1 dl hladnog mljeka staviti brasno ili nisestu, te dobro izmjesati. U 5 dl mljeka dodati secer i vanilin secer, dobro izmjesati, staviti na vatru. Kada pocne pariti postepeno mijesati sa zicom i dodavati hladno mlijeko u koje smo stavili nisestu. Smanjiti temperaturu i pustiti da kratko prokuha. Kad se krema ohladi dodati puter te dobro ujednaciti.

Oblikovanje ahmedija.

Od kora casom isjeci krugove, Na svijetli krug staviti fil i odozgo staviti tamni krug. rubove takode blago premazati sa kremom, zatim uvaljati u kokos. Odozgo premazati marmeladom od drijenjaka ili drugom marmeladom crvene boje.

http://www.besnjevo.com/galerija/albums/userpics/10081/normal_S4024598.JPG

Prijepoljka
09-06-2008, 17:06
Chupka, pocecu da te mrzim! Pa, zar ti nije zao da postavljas OVAKVE slike! Jooooooooooooj, vidi kakvi kolaci! AAAAAAAAAAAAAAA!!! MRRRRRRRRRRRZIM TEEEEEEEEEEE!!!

Chupka_
09-06-2008, 17:54
:eek:.Pa ako me budes mrzila đe će ti duša:biggrin:.....

Tahirovce
09-06-2008, 18:04
na ove slike sam ravnodusan,ali njene slike sa uvijenom kosom :pucaodsmijeha:........

Chupka_
09-06-2008, 18:28
eno prvo sam bezdušna što postavljam slike kolača, sad jos i smiješna jer sam čupava:(:(

Tahirovce
09-06-2008, 18:43
nisi smijesna vec izazovna......

Chupka_
09-06-2008, 18:55
:oops::oops::oops::oops:

STRANAC
09-06-2008, 19:10
nisi smijesna vec izazovna......
a gde je ta slika...:oops::oops::oops:

Tahirovce
09-06-2008, 19:34
Ja je usnimio u komp i obrisao sa foruma,da ne ode od oci:).....

STRANAC
09-06-2008, 19:42
Ja je usnimio u komp i obrisao sa foruma,da ne ode od oci:).....
pa,ja bih jaj razbajao, ako bude plakala...:psssst::oops::oops:

Tahirovce
09-06-2008, 19:47
Necemo da rizikujemo,salim se u temi slike clanova trazi.....

Chupka_
11-06-2008, 18:03
BIHACKI JAPRAK
http://castra.net/kuhinja/images/recepti/bihacki_japrak.jpg

Sastojci

* Za 3 do 5 obroka:
* 30 dkg. grozdjanog (lozovog) lista
* 25 dkg. janjeceg mesa
* 25 dkg. juneceg mesa
* 5 dkg. crvenog luka
* 15 dkg. pirinca
* 1 dl. ulja
* Po ukusu i potrebi:
* bibera
* soli
* persunova lista
* limuna
* 2 dkg butera


Nacin pripremanja
U kipucu vodu stavi lozov list da se ofuri oko 5 minuta. Ofuren list ostaviti da se hladi. Dok se list hladi, u tavu se stavi isjecano (danas mljeveno) junece i janjece meso. Mesu dodati sitno isjeckan luk, biber, persun, so i rizu. Sve to dinstati 10 minuta, a po tom smjesu hladiti. U svaki list staviti smjese i motati u obliku piramide. Tako savijeno slagati u dublju serpu, dodati vodu i kuhati oko 20 minuta, dok uvri. servira se toplo. Nacijediti limuna i zaliti uzavrelim butterom.

Napomena: Japrak se inace sprema u toku cijele godine, ali zato treba imati lozov list, koji se za van sezone konzervira. Vidjeti konzerviranje lozova lista uz recept za lozovu sarmu.

Chupka_
11-06-2008, 18:59
Pita s bundevom

http://www.coolinarika.com/repository/images/_variations/6/7/678b4e1f07bc39f52b310bac02dda08a_content_medium.jp g



Sastojci za 4 osobe

listovi
tijesto za pite (1 jufka) ili 6 listova 1 kg bundeve 2 srednja krompira
sol, papar vegeta 3 jaja 1 crveni luk mali
vrhnje
ulja

Priprema

Bundevu ocistiti, naribati, posoliti i ostaviti 10 minuta da pusti vodu i ocijediti je.
Dodati naribane krompire i naribani crveni luk i ostale zacine… jaja malo izraditi i rukama umjesati u smjesu i na kraju vrhnje.
S tim nadjevati listove za pitu i smotati.
Premazati s uljem i peci na 190 °C oko 45-50 minuta a pred kraj pecenja izvadite i polijte pitu s deci vrele vode pomjesano s kasikicom soli i malo ulja….

Crni Gruja
11-06-2008, 20:49
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAA, ehhhh da mi je jedan pleh ove pite........

supergirl
11-06-2008, 21:48
Pleh???? :hehe::hehe::hehe::hehe:

Chupka_
11-06-2008, 23:00
hheheheheh...eh grujane gdje si bio danas ja pravila:twisted::wink:

Elvis-Eko
12-06-2008, 03:16
[quote=Chupka_;59745]Pita s bundevom

http://www.coolinarika.com/repository/images/_variations/6/7/678b4e1f07bc39f52b310bac02dda08a_content_medium.jp g



Sastojci za 4 osobe


Ma koje 4 osobe , ovo dovoljno za mene i Grujicu :)

Crni Gruja
12-06-2008, 04:43
Dzaba Eko, ona pravila danas, cisto sumnjam da nam je ostalo kolko za zub da zakacimo :) Dovescu tebe ja u sjenicu, ima svaki dan pite da pravis :D

supergirl
12-06-2008, 14:03
Chupka,sta su vrhnje!
Ovo se pravi i sa sirom uz sve ostalo!

Chupka_
12-06-2008, 14:50
Girlice, vrhnje je takoreci jogurt, mada ovo vrhnje koje ja koristim kada ubacujem u hranu je biljno i koristim ga umjesto kajmaka. Moze da se ubaci u hranu a moze i za salatu i poljeve.
Slatko vrhnje je slag za kolace...hrvatska je rijec ali eto ovde kod nas se koristi.
A upravu si moze ova pita i sa sirom ali to onda nije klasicna pita od bundeve i gubi na onom njenom pravom shmeku.

Crni Gruja
12-06-2008, 15:12
Ovo pavlaka izgleda, jel? :)

Tahirovce
12-06-2008, 16:35
Grujo izlazi iz kuhinje,ne smetaj:hehe:....

Elvis-Eko
12-06-2008, 16:43
Dovescu tebe ja u sjenicu, ima svaki dan pite da pravis :D



Resko vidis da je sad doveo u Sjenicu pa se sad on uci da pravi pite

Chupka_
12-06-2008, 17:17
hahahah...imat ce njemu valjda ko da pravi, nema potrebe da se on uci:icon_cheesygrin:

Crni Gruja
12-06-2008, 18:00
Eeeee, haj sat!! :)

borichi
12-06-2008, 19:08
Dzaba Eko, ona pravila danas, cisto sumnjam da nam je ostalo kolko za zub da zakacimo :) Dovescu tebe ja u sjenicu, ima svaki dan pite da pravis :D



...Aha! sad vidim u kom grmu lezi zec...:D

Znaci Cupka//("grujica poslovni partner") otvara(ju) restoran u Sjenici, a ne u Svedskoj.:hmmmm: Super!! Hrana na slikama izgleda zadovoljavajuce, jedino sto krompiri ne idu u "Tikvanicu"...(nema veze, vazno je biti kreativan) heheehe

borichi
12-06-2008, 19:19
Cupka, sala shega za "Misirachu" ali ne i za restoran. :)
Bas cu da isprobam taj recept, sta si postavila.

Hida
12-06-2008, 19:56
Chupka,sta su vrhnje!
Ovo se pravi i sa sirom uz sve ostalo!


To je slatka pavlaka( ono sto se pravi izmecaj od toga) to nema u Sjenici da se kupi koliko ja znam ali ima ga kod onih sto prave sir. Kad se buta prvo bude slag ali ako duze butas dobijes i izmecaj.

Hida
12-06-2008, 20:01
Chupka ta tikvanica ti lijepo izgleda i ja bih se pridruzila ovoj dvojici.

Tahirovce
12-06-2008, 20:14
Hido ima da se kupi u Sjenici,naziv zavisi kako od kojeg je proizvodjaca,npr imlek - slatki slag...

Chupka_
12-06-2008, 20:30
Ja kupujem kefir od Imleka:pljesak:


Borichi...finih ideja imas...ali eto da ne bude samo u sjenici a moja Tuzla da ostane bez tako ukusne hrane, neka bude lanac restorana pa dokle stignemo:biggrin::biggrin:
Sto se tice krompira u ovoj piti, moram da priznam da sam i ja malo bila zacudjena, ali to mi je rekla jedna nana iz Visokog...i odlican shmnek ima vjeruj...a meni plus to godi jer ja ne volim pitu od tikve:biggrin:

Hidooooo....bujrum posluzi se i ti...ako zafali pravim jos jednu:wink:

mersija
15-06-2008, 10:22
@Chupka, svaka cast na ovim predivnim receptima.....nemoj kumim te bogom praviti vise.....sacekaj da ljeto prodje:)

Crni Gruja
16-06-2008, 23:13
Posto chupke nema, ja cu vam kuhat hehehehe
http://www.youtube.com/watch?v=2KgjlqX5xdA

Crni Gruja
16-06-2008, 23:14
Evo ko voli kasikom da zahvati :D
http://www.youtube.com/watch?v=OnyNvap1bAc

mersija
17-06-2008, 07:51
Posto chupke nema, ja cu vam kuhat hehehehe
http://www.youtube.com/watch?v=2KgjlqX5xdA


E da znas da si me prijatno iznenadio...:)

Sigurno te necemo mijenjat dok se @Chupka ne vrati,na startu si se super dokazao....

Bravo.....:)

Chupka_
17-06-2008, 12:45
Eno vec mi nasli zamjenu...a samo jedan dan me nema:(
Eto da vam se javim i da vam dokazem da ni 12 sati nisam izdrzala bez vas:pljesak:
Veeeeeeeeeeliki pozdrav i poljubac za sve iz Dubrovnika:cmokic::excited::36_3_16:

nc.biber
17-06-2008, 12:52
boli te snaho djon sto u at kisa pada ti se zezas po dubrovniku
lijepo od tebe sto se javi

alejkemu pozzzz

Chupka_
17-06-2008, 13:08
boli te snaho djon sto u at kisa pada ti se zezas po dubrovniku
lijepo od tebe sto se javi

alejkemu pozzzz

heheheh....aman i u BIh je padala 10 dana, ja sam se bila zabrinula da ce mi krompir istruhnut:biggrin:
ovo SNAHO mi mnozi upitnike iznad glave:biggrin:

sellam:)

Hida
19-06-2008, 12:22
E vala Chupka platit ces za ove pite sad mi se jela a i Grujicu mi nadrazi pa rekoh da on ne pravi bolje ja. Super je bila. Da vidimo da li ce tvoja proci kod Grujice jer on kaze da bolje nema od moje a nadam se da grijesi .

iSelektor
02-07-2008, 03:33
Malo sam se igrao sa nekim DVD diskovima i ripovao vam ovo:

Jagnjeci but u pivskom sosu

http://www.youtube.com/watch?v=ygyyxpPvJxs

iSelektor
02-07-2008, 03:36
Recept: Sagan Dolma

http://www.youtube.com/watch?v=Ve5G0El-4JY

iSelektor
02-07-2008, 04:49
Recept - Recepti - Kulinarstvo - Kuhinja - Kuvanje

Recept: Kukurek

http://www.youtube.com/watch?v=VNx0wwDqQkk

iSelektor
02-07-2008, 05:32
Ususkana jagnjetina Recept - Ušuškana jagnjetina

http://www.youtube.com/watch?v=lG4jrPrpN4M

Ususkana jagnjetina Recept - Ušuškana jagnjetina

iSelektor
02-07-2008, 21:51
Rolovani jagnjeci kotleti - Recept

http://www.youtube.com/watch?v=tY4amdhW7FY

Rolovani jagnjeci kotleti

Zijadina
02-07-2008, 22:29
pusti se ripovanja, pocni kuhat stizem za 2 sata :)

iSelektor
03-07-2008, 15:08
hahahahaha, jok ja cu sve pripremit a ti kuhaj, ja vala necu sigurno...
ja moj sporet jos upalio nisam, znas kako ce to da smrdi ko kad se pali prvi put heheh

Zijadina
03-07-2008, 21:39
eh nema veze, smrdece dok ti budes zagrejao i spremao. Ti se potrudi malo, pripremi sve po uputu a onda kad ja dodjem nek jelo mirise :)

Tahirovce
03-07-2008, 21:49
E najela bi se sto ti Tahirovic spremi.....

iSelektor
03-07-2008, 22:28
eh nema veze, smrdece dok ti budes zagrejao i spremao. Ti se potrudi malo, pripremi sve po uputu a onda kad ja dodjem nek jelo mirise :)

hahahahaha dobro ti je reko tahirovic... radije cu te povesti do imbisa na doner 8)

Chupka_
20-08-2008, 00:00
Evo ja sam danas malo eksperimentisala pa da podijelim sa vama:)

Mesne roladice s blitvom i gljivama
Sastojci za 6 osoba

6 telećih odrezaka (svaki po 150 g) 200 g blitve 300 g gljiva 80 g luka 1 kasika
margarina 1 kasika
ulja 1 kasika
naribanog tvrdog sira
sol
biber
1 kasika
Vegete (http://www.podravka.hr/brandovi/proizvodi/dodaci-jelima/univerzali-dodaci-jelima/vegeta-univerzalna)

Priprema

Na zagrijanom margarinu kratko propirjajte nasjeckani luk, dodajte nasjeckane gljive i pirjajte dok tekućina ne ispari.
Umiješajte narezanu blitvu, dodajte Vegetu i sve kratko propirjajte.
Odreske posolite, pobiberite i po njima rasporedite pirjane gljive i blitvu. Svaki odrezak savijte i učvrstite čačkalicom.
U tavi, na zagrijanom ulju odreske popecite sa svih strana, izvadite čačkalice, podlijte vodom i stavite peći u pećnicu zagrijanu na 200°C oko 30 minuta.
Pred kraj pečenja pospite meso naribanim tvrdim sirom i ostavite u pećnici da se sir rastopi.http://www.coolinarika.com/repository/images/_variations/8/4/841aeb375a500ee60500ddd2342534dd_content_medium.jp g

Chupka_
20-08-2008, 00:06
Baklava s bademima


Sastojci

12 listova gotovog tijesta za savijače Za nadjev: 250 g maslaca 200 g badema 80 g grožđica muškatni oraščić Za serbet: 300 g šećera 500 ml vode

Pleh veličine oko 30×15 cm prelijte rastopljenim maslacem i složite na dno 4 do 5 listova tankog tijesta (koje ste izrezali prema veličini pleha) pa svaki list poškropite maslacem. Listove slažite redom i svaki pospite mješavinom mljevenih badema, grožđica i struganoga muškatnog oraščića sve dok ne potrošite nadjev.
Na samom vrhu složite preostalih 4 do 5 listova.
Prije pečenja nadjeveno tijesto izrežite nožem u obliku romba ili kocaka, prelijte rastopljenim maslacem i stavite u pećnicu na oko 200°C. Pecite dok baklava ne dobije lijepu rumenu boju.
Pečenu baklavu nakon vađenja iz pećnice prelijte ohlađenim sirupom i ostavite 2 do 3 sata da upije sirup.
Sirup pripremite tako da šećer, vanilin šećer i vodu dobro prokuhate i umiješate sok od limuna.p.s ja sam koristila grozdjice, orahe i mljeveni plazma keks-ispalo je fantasticno:pljesak:

http://www.coolinarika.com/repository/images/_variations/f/7/f7dc0cc8c4d42adc9a50b1224060afea_content_medium.jp g

hanna
21-08-2008, 03:06
dobar recept chupka...

Chupka_
18-12-2008, 10:38
Eh evo Chupka oped danas kuha...pa da podijelim sa vama:)

Biftek s pršutom

http://1.2.3.13/bmi/www.coolinarika.com/repository/images/_variations/e/1/e17c3aec1c7ee39bdff5bb039e3479f9_content_medium.jp g

Sastojci za 4 osobe

2 kasike
sjemenki komorača2 kašike
sjemenki korijandera1 kašika
kima u zrnu1 kašika
bibera u zrnu2 kašike
vegete
5 kašika
ulja800 gbifteka8 ploškipršuta20 gmaslaca3 češnjačešnjaka(a i ne mora:))

Priprema
Sjemenke komorača, korijandera, kima i bibera u zrnu kratko popecite na laganoj vatri u tavi bez masnoća. Nakon toga sjemenke usitnite.
Usitnjene sjemenke pomiješajte s Vegetom i ovom mješavinom natrljajte biftek.
U široj tavi na 3 kašike ulja pripremljeni biftek popecite sa svih strana 10-ak minuta pa ga ohladite.
Biftek omotajte ploškama pršuta, po potrebi ploške pričvrstite čačkalicama ili zavežite kuhinjskim koncem.
Biftek stavite na pleh, dodajte preostalo ulje, maslac i grubo narezani češnjak. Pecite ga u rerni zagrijanoj na 180-200°C 35-40 minuta.
Tokom pečenja biftek podlijevajte vodom.
Pečeni biftek malo ohladite, uklonite čačkalice ili konac i narežite na ploške.
Mozete ga posluziti uz bilo koji prilog(krompir, riza...) ili jednastavno napraviti umak i preliti ga!Prijatno!:)

Chupka_
18-12-2008, 10:51
Evo i nesto slatko:)

Kolač s ananasom


http://1.2.3.12/bmi/www.coolinarika.com/repository/images/_variations/1/9/1967aade1a0e3eba881bfd5f8038e89f_content_medium.jp g
Sastojci:

4 Jaja
140 gr šećera
140 gr. maslaca
100 gr.mljevenih oraha
160 gr. pettit keksa
1 kompot od ananasa
2 slag pjene
Priprema


Žumanjke, šećer i maslac pjenasto izmiješajte.
Dodajte mljevene orahe i snijeg od bjelanjaka te lagano promiješajte. Smjesu izlijte u lim (20×32 cm) obložen papirom za pečenje i pecite u rerni zagrijanoj na 180°C 25 minuta.
Pečeni biskvit izvadite iz lima i ohladite.
Na biskvit položite kekse namočene u sirup iz kompota ananasa. Zatim ananas iz kompota narežite na kockice i složite po keksima tako da popunite sve praznine.
Šlag umuite električnim mikserom do željene čvrstoće i premažite preko pripremljenog kolača.
Savjet

Biskvit možete premazati džemom ili marmeladom pa će keksi bolje prijanjati na biskvit.

Tahirovce
18-12-2008, 17:28
Odavno nisi, prije neki dan sam hteo da te pitam jesili zaboravila da kuhas???

Chupka_
18-12-2008, 18:42
Ma kakvi zaboravila, evo danas sam mantije pravila:)

STRANAC
18-12-2008, 19:01
Ma kakvi zaboravila, evo danas sam mantije pravila:)
e,vala bise cuvenije ove tvoje mantije,
nego Ajfelova kula... :):)
te,evo zakuhvam mantije,te evo razvlacim,te evo pleh podmazujem,te evo slazem,te evo se peku,te evo se hlade,te evo ih jedemo...

eh,sad me jos samo interesuje jesu li sve pojedene... :):)

salim se Chupi...

Elvis-Eko
18-12-2008, 19:06
Ma neka je ona pocela opet da kuha pa sve ti dzaba, bila se ulijenila opasno :)

Chupka_
18-12-2008, 23:04
heheheh....Eko do skora su mi kuhali, sad je opet na mene red hehehe

@Stranac....nisu sve pojedene, rezervisali ljudi, a da nisu sve bih smazala:)

Chupka_
19-01-2009, 16:17
Evo nađoh nesto slatkoooo i zanimljivo pa da podijelim sa vama:pljesak:


Torta Viktorija

http://www.coolinarika.com/repository/images/_variations/2/c/2c4737748e406c8be2471a8e8e99e1f7_content_medium.jp g

Sastojci

Za biskvit: 6 jaja 100 g šećera 45 g Pšeničnog oštrog brašna tip 400 Podravka (http://www.podravka.hr/brandovi/proizvodi/mlinarski-proizvodi/standardna-brasna/bijelo-brasno-ostro-tip-400) 30 g Gussnela Dolcela (http://www.podravka.hr/brandovi/proizvodi/slastice/pripomoci-za-pecenje/gussnel) 25 g kakaa 1 Prašak za pecivo Dolcela (http://www.podravka.hr/brandovi/proizvodi/slastice/pripomoci-za-pecenje/prasak-za-pecivo) 5 žlica mlake vode 3 žlice ulja Preljev od višanja: 500 g višanja 80 g šećera 2 žlice Gussnela Dolcela (http://www.podravka.hr/brandovi/proizvodi/slastice/pripomoci-za-pecenje/gussnel) Za kremu: 500 g mascarpone sira 70 g šećera u prahu 1 Vanilin šećer Dolcela (http://www.podravka.hr/brandovi/proizvodi/slastice/pripomoci-za-pecenje/vanilin-secer) 500 ml vrhnja za šlag 1 Šlagfix Dolcela (http://www.podravka.hr/brandovi/proizvodi/slastice/pripomoci-za-pecenje/slag-fix) Za ukrašavanje: 100 g krupno mljevenih lješnjaka 200 g Šlag 5+ Dolcela (http://www.podravka.hr/brandovi/proizvodi/slastice/kreme/tekuci-slag-5)

Priprema

Bjelanjke izmiješajte električnom miješalicom u čvrsti snijeg, a zatim umiješajte šećer.
U smjesu lagano umiješajte jedan po jedan žumanjak.
Brašno pomiješajte s Gussnelom, kakaom i praškom za pecivo. Na kraju umiješajte mlaku vodu i ulje.
Polovicu smjese izlijte u kalup za torte (ř 26 cm) obložen papirom za pečenje i pecite u pećnici zagrijanoj na 180 °C 30 minuta. Tako ispecite i preostalu polovicu smjese.
Očišćene višnje prelijte vodom, dodajte šećer i pustite da zakuha. Umiješajte Gussnel razmućen u malo vode. Kuhajte na laganoj vatri miješajući do željene gustoće.
Mascarpone izmiješajte sa šećerom i vanilin šećerom.
Slatko vrhnje miješajte električnom miješalicom uz dodatak šlagfixa do čvrstog šlaga te umiješajte s pripremljenim mascarponeom.
Od oba biskvita odrežite 1/3 tako da njihovim spajanjem dobijete treći biskvit.
Preko prvog biskvita prelijte pola preljeva od višanja, preko njega stavite pola mascarpone kreme, a zatim pospite s polovicom količine krupno mljevenih lješnjaka. Prekrijte spojenim biskvitom, premažite preostalim preljevom od višanja, mascarpone kremom i na kraju pospite preostalim lješnjacima. Prekrijte preostalim biskvitom.
Šlag 5+ umiješajte u čvrsti šlag i njime premažite cijelu tortu. Posluživanje

Tortu ukrasite višnjama, dobro ohladite i poslužite.

mersija
19-01-2009, 17:14
Chupka,ovako na "slicicu" fino izgleda.....:)

Nego,kakav li je shmak,vidim probala si.....?

Ostavi makar jedan mali komadic...:)

adnan
19-01-2009, 17:17
Mersija pristavi dzezvu pa da probamo uz kahvu. :)

mersija
19-01-2009, 17:21
Mersija pristavi dzezvu pa da probamo uz kahvu. :)

Ako ces ti samljeti.....:) :)

Dzezva spremna.....:)

Chupka_
19-01-2009, 17:25
hej mersija šmeka samo tako....ostalo je jos mozda cetri komada =)

evo ja cu fildžane:icon_cheesygrin:

adnan
19-01-2009, 17:27
Ako ces ti samljeti.....:) :)

Dzezva spremna.....:)

Samljeo bi ja al ne mogu od zulja. ;)

Chupka_
19-01-2009, 17:30
Samljeo bi ja al ne mogu od zulja. ;)
Adnane od čega je žulj:p

adnan
19-01-2009, 17:31
Adnane od čega je žulj:p

Od mlina brate, po cio dan meljem. :icon_cheesygrin:

mersija
19-01-2009, 17:32
[QUOTE=adnan;97926]Samljeo bi ja al ne mogu od zulja. ;)[/QUOT


:smeh2: :smeh2:

Hajde nacicemo nekog bez zuljeva...:)

Chupka_
19-01-2009, 17:33
Od mlina brate, po cio dan meljem. :icon_cheesygrin:
e za rodjendan cu da ti kupim elektricni:icon_cheesygrin:

adnan
19-01-2009, 17:34
e za rodjendan cu da ti kupim elektricni:icon_cheesygrin:

Hvala ti ko sestri, spasices me. :icon_cheesygrin:

Chupka_
19-01-2009, 17:35
a sta mislite da kupimo cafe aparat, pa i ostale da postedimo:icon_cheesygrin:

adnan
19-01-2009, 17:36
Super ideja ... :)

halilce
20-01-2009, 00:23
Od mlina brate, po cio dan meljem. :icon_cheesygrin:

:smeh2::smeh2:

misis
18-04-2009, 18:26
Bela rada torta 2

Sastojci za više od 10 porcija
6 jaja
6 kašika šećera
6 kašika mljevenih oraha
2 kašike brašna
1 prašak za pecivo

Za fil od oraha:
300 g oraha
malo mlijeka
1 vanilin šećer

Drugi fil:
5 žumanaca
5 kašika šećera
5 kašika brašna
1/2 l mlijeka
250 g margarina
200 g šećera u prahu (može i manje ko ne voli preslatko)

Priprema
Umutiti bjelanca i šećer pa dodati žumanca, mljevene orahe, brašno i prašak za pecivo. Ispeći koru i uviti u rolat.
Kad se ohladi, filovati sa 300 g mljevenih oraha poparenih sa malo mlijeka i vanilin šećerom.
Takav rolat isjeći na 21 komad.

Skuvati kremu od žumanaca, šećera, brašna i mlijeka, po želji možete dodati vanilin šećer. U ohlađenu kremu dodati margarin umućen sa 200 g šećera. Ja dodam i malo prehrambene žute boje, tek toliko da ljepše izgleda kad ukrasite sredinu cvijeta. Ili možete dodati samo u mali dio kreme koji ćete staviti na sredinu torte- kao na slici.

Komade rolata ređati u krug po 7 komada (jedan u sredinu, šest okolo), pa filovati filom i tako radite tri puta. Cijelu tortu ukrasiti šlagom i u sredinu malo žutog fila, da biste dobili belu radu.
Prijatno!

Ja nisam baš stručnjak za dekorisanje, ali svejedno je torta nestala do kraja zabave.

http://www3.serbiancafe.com/kuvar/img/3274_bela_rada.jpg

misis
18-04-2009, 18:37
Autor: M. Arnautovic


[I]]Bosanska kapama[[/SIZE]/I]




Kuhinja: bosanska
Vreme pripreme: Preko dva sata
Posno jelo: ne
Težina pripreme: srednje

Sastojci za 5 porcija
2 kg telećeg mesa
2 kg janjećeg mesa
1 kg goveđeg mesa
2-4 dl zejtina
25 g masla/maslaca
2 crvena luka
2-4 kafene kašičice slatke aleve paprike
2 kafene kašičice ljute aleve paprike
2 kafene kašičice crnog mljevenog bibera
3 dl vode
soli po ukusu

Prilog: riža/krompir

Priprema
Janjeće i teleće meso isjeckati na komade od 100-200 g, u plastičnoj zdjeli ili u dobokom tanjiru pomješati alevu papriku, crni biber, sol i zejtin. Komade mesa treba dobro pomješati sa začinskom smjesom i pustiti da odstoji u frižideru najmanje jedan sat.
U duboki lonac istopiti 25 g masla/maslaca i u toj masnoći propržiti dva sitno isjeckana crvena luka. Kad luk porumeni, lonac treba skloniti sa vruće plate i polako redati marinirano meso u lonac, kad je sve meso poredano lonac treba vratiti na šporet i zatim dodati šolju vode (3 dl), temeraturu smanjiti na broj 2 i pustiti da se kapama lagano kuha najmanje dva sata. Kapamu ne treba mješati posto se lagano kuha.
Kao prilog se može servirati riža kuhana u pilećem buljonu.

Prijatno!!!!http://www3.serbiancafe.com/kuvar/img/1327_kapama.jpg

MajkaMaca
18-04-2009, 18:42
ona,se zabila u kuhinju,a ja se cudim dje je i crkoh zovuci...ccccccccc
salim se ja samo ti kuhaj.....

misis
18-04-2009, 18:45
Bosanska kvrguša



Ovo je starinsko bosansko tradicionalno jelo koje se veoma lako priprema i predstavlja kompletan obrok. Možete ga pripremati od pilećeg, jagnjećeg ili telećeg mesa.

Kuhinja: bosanska
Vreme pripreme: 90 minuta
Posno jelo: ne
Težina pripreme: jednostavno

Sastojci za 6 porcija
5 kom većih pilećih bataka sa karabatkom
10 kom jaja
3 dl mleka
brašno
1 kisela pavlaka
ulje

Priprema
Razdvojiti pileće batake od karabataka, posoliti, gusto poređati u uljem podmazani dublji pleh za pečenje ("đuveče") i peći u rerni na 220°C dok ne porumeni, uz povremeno prelivanje. Kada je meso polupečeno izvaditi iz rerne i preliti sledećom smesom:
umutiti 10 kom jaja, dodati soli po ukusu, 3 dl mleka. Smesa treba da bude malo gušća od testa za palačinke.

Preliveno meso dobro protresti tako da smesa probije do dna, vratiti u rernu i nastaviti sa pečenjem još 20 minuta na temperaturi 220°C, odnosno sve dok testo ne dobije svetlo smeđu boju. Ponovo izvaditi iz rerne, premazati celu površinu testa viljuškom umućenom kiselom pavlakom. Vratiti kvrgušu u rernu i peći još 10 minuta, odnosno dok se pavlaka ne istopi i testo upije masnoću.

Jelo služiti toplo, prilozi nisu potrebni, a najbolje se slaže uz dobro začinjenu svežu zelenu salatu ili neku drugu salatu od svežeg sezonskog povrća.

http://www3.serbiancafe.com/kuvar/img/1639_kvrgusa.jpg

superbaka
18-04-2009, 18:49
Ovo je pravi recept za bakin kolač.Sastojci za 6 porcija
6 jaja
24 kašika šećera
4 šolje mleka
1 šolja ulja
2 vanilin šećera
prašak za pecivo
limun sok
750 g brašna
Priprema
Sve umutiti i peći u kalupu za bakin kolač.

MajkaMaca
18-04-2009, 18:52
posle kvrguse spremiti se za jedn sat joginga,:obeseni:

misis
18-04-2009, 18:55
Salata od pečenih paprika i leblebija


Kuhinja: univerzalna
Vreme pripreme: 30 minuta
Posno jelo: sa uljem
Težina pripreme: jednostavno

Sastojci za 2 porcije
100 g suvih leblebija (ili iz konzerve)
4 crvene paprike

Preliv:
1 kašika sirćeta po želji
2 kašike maslinovog ulja
4 struka sitno seckanog mladog luka
1 čen sitno seckanog belog luka
2 kašike mešavine začina po želji (peršun, majčina dušica...)
so
biber

Priprema
Skuvati leblebije (namočene preko noći), ali paziti da se ne raskuvaju.
Izmešati je sa pečenim narezanim paprikama (peći ih na plotni ili roštilju i oguliti kožicu), prelivom i začinima po ličnom izboru.

http://www3.serbiancafe.com/kuvar/img/3231_lele2.jpg?rand=614235473

Skorpija
16-09-2009, 10:40
Približava nam se BAJRAM. Imate li prijedlog KOLAČA ZA BAJRAM a naravno i drugih jela?
Po mogućnosti i RECEPT

http://img40.imageshack.us/img40/4862/recepti.gif


BAKLAVA,HURMAŠICE, PITE.... podrazumjeva se ali ima raznih recepata za njihovu pripremu, kao i ostalih kolača i jela.

Skorpija
16-09-2009, 13:49
:idea: Evo jedna fina tema za sve nas ...:31_1_11: RAZNO RAZNI SAVJETI U KUHINJI -

zamisao je da pišemo o svemu receptima, savjetima, začinima, .... neke znamo, a neke ne ali eto ! Ali i svaki drugi tips and tricks će dobro doći za sve nas ovde :rolleyes:

Skorpija
16-09-2009, 18:41
Evo za početak jednog recepta za BOSANSKE HURMAŠICE i TULUMBE od jedne iskusne bosanske domaćice, kojeg sam pronašla na netu a ja uobičavam da pravim tzv. LAŽNE HURMAŠICE (zato što umjesto pravog masla, koristim ulje).

HURMAŠICE:

Prave, tradicionalne i najukusnije hurmašice prave se od pravog svježeg domaćeg masla. Takve zaista imaju onaj starinski miris nanine kuhinje. Danas se po sarajevskim prodavnicama može naći maslo, da li je poput domaćeg, ne mogu sa sigurnošću tvrditi, jer sam domaće vidjela prije nekih trideset godina, a tada nisam imala formiran nikakav osobit ukus niti ga se sjećam i po tom pitanju nisam relevantan svjedok. Umjesto masla može se koristiti i maslac, ali margarin nipošto. Margarin je apsolutno neprihvatljiv u ovom slatkišu iako da bi uštedjeli na materijalu, u to sam sigurna veliki broj slastičara koristi margarin.

Još jedan odmak od tradicije - U agdu za starinske hurmašice ne stavlja se med, ali kad sam ga jednom stavila, eksperimenta radi, odlučila sam da za ubuduće odustanem od tradicije i da ga stavim svaki put. Med hurmašicama dodaje zanimljiv okus i u mojim se osjeti. Kako se maslo i ne može tako lako pronaći ipak ću ostati vjerna hurmašicama pripremljenim sa maslacem, pa evo ih:

Potrebi sastojci:

250 g maslaca
2 supene kašike šećera
2 žumanca
1-2 supene kašike milerama (vrhnje sa 30% m.m.) – i ovo je odstupanje od tradicionalne pripreme
450-500 g mekog brašna
1/2 kašičice soda bikarbone (ja koristim prašak za pecivo)

Za agdu (moju):
800 g šećera
5 malih kašika meda( prvi put da čujem)
800 ml vode
sok 1 limuna
1 limun izrezan na kolutove

Postupak:
1. Maslac pjenasto umješati sa šećerom, da se šećer sasvim rastvori i maslac pobijeli.
2. Dodati i umješati jedno pa drugo žumance i mileram.
3. Brašno prosijati. Dodati oko 2/3 brašna i sodu bikarbonu u umućenu smjesu za hurmašice i mješati rukom ostatak brašna dodati kašičicom po potrebi. Tijesto treba biti sjajno (od masnoće) ali podatno za oblikovanje. Potrebno je imati hladne ruke jer će u protivnom biti teško oblikovati ih, a dodvati više od 500 g brašna u smjesu, pokvarilo bi kolač i on bi više bio nalik gurabijama, a manje ukusnim i slasnim hurmašicama.
4. Od mase odvajati komade veličine ping-pong loptice (iz navedene količine se može napraviti oko 20 komada). Od loptica napravite valjčiće i spljoštite ih na ribežu da dobijete uzorak.
5. Hurmašice peći u pećnici zagrijanoj na 200 stepeni oko 40 minuta.
6. Za agdu šećer usuti u posudu sa debljim dnom, doliti vodu i dodati med. Kada počne da kuha, smanjiti temperaturu na najnižu i lagano kuhati oko 10 minuta. Agdu ohladiti i u ohlađenu dodati svejže iscjeđeni limunov sok.
7. Vruće hurmašice preliti ohlađenom agdom i pokriti narezanim šnitama limuna, pa pustiti da se ohlade na sobnoj temperatri i da upiju sirup (povremenu protresit tepsiju u kojoj su se pekle da sve budu pokrivene sirupom).
8. Ostaviti u hladnjaku jer su najbolje kada se služe rashlađene.
9. Hurmašice se kao i svi bosanski kolači koji plivaju u bogatom i gustom sirupu služe uz hladnu vodu (meni trebaju minimalno dvije čaše).

http://img27.imageshack.us/img27/8659/p5250306iv7.jpg

Skorpija
16-09-2009, 18:45
TULUMBE

Tulumbe su još jedan slatkiš koji su nama Bosancima u kulinarsko nasljeđe ostavili Turci. Kolač od kuhanog, prženog tijesta u lakšem šećernom sirupu, za neko čudo ne upija masnoću od prženja i ja još nisam probala tulumbu za koju bih mogla ustvrditi da je masna, a mogu reći da za prepoznavanje neprihvatljivo masne hrane imam istančano nepce.
Za razliku od hurmašica, kod kojih u osnovi, postoji jedan tradicionalni recept sa malim varijacijama kod tulumbi su varijacije brojne. Neko će dodati manje, neko više jaja, neko ih voli hrskavije i pune, neko ih voli šupljikave (ta sam). Neko voli da je agda gusta, neko voli lakšu agdu.
Za pripremu tulumbi stare domaćice koriste kalup izražen od metala sa zvjezdastim otvorom i drvenim potiskivačem. Iako imam i takav, negdje u kuhinji, koristim plastični sa širokim zvjezdastim otvorom.

Potrebni sastojci:

500 ml vode
250 g brašna
30 g maslaca
3 jaja
prstohvat soli
oko 1/2 l ulja za prženje

Agda:
800 ml vode
400 g šećera
Sok 1 limuna

Postupak:
1. Stavite vodu u koju ste dodali maslac i prstohvat soli da prokuha.
2. Maknite kipuću vodu sa štednjaka i uspite brašno Drvenom kuhačom dobro umješajte i vratite na štednjak.
3. Kuhajte uz mješanje dok se smjesa ne počne odvajati od posude, a zatim maknite sa štednjaka i pustite da se ohlade.
4. U ohlađenu smjesu dodajte i potpuno umješajte jedno po jedno žumance.
5. Smjesom napunite štrcaljku sa širokim zvjezdastim otvorom. Na papir za pečenje istiskujte komde dužine oko 5 centimetara (ili veće, ako želite velike tulumbe).
6. Ulje zagrijte u dubljoj šerpi. Kada se oko uronjene drvene kuhač stvore mjehurići ulje je dovoljno ugrijano. Ubacite tulumbe tako da imaju dovoljno prostora za prženje (oko 6 komada odjednom). Pržite sa svake strane par minuta da dobiju zlatnu boju. Pržene vadite šupljikavom kutljačom i stavite na papir da upije višak masnoće. Poredajte ih u dublju tepsiju.
7. Pripremite agdu kuhajući šećer u vodi oko deset minuta. Dodajte limunov sok i prelijte preko ohlađenih tulumbi.http://img199.imageshack.us/img199/9391/p6220385tm5.jpg

BUJRUM I PRIJATNO:010:

halilce
16-09-2009, 18:57
Škorpiija,ova tema sa receptima već postoji,mogli smo ih spojiti!

Skorpija
16-09-2009, 18:57
E SADA MOŽETE I VI PISATI VAŠE RECEPTE, PRIJEDLOGE I SAVJETE KOJI SU MOŽDA JEDNOSTAVNIJI I EKONOMIČNIJI ZA PRIPREMU. IZVOLITE!!!

Skorpija
16-09-2009, 19:00
Škorpiija,ova tema sa receptima već postoji,mogli smo ih spojiti!
NISAM ZNALA HALILČE OK JE ako moze sada da se preuredi uradi to i HVALA:wink::smile:POZZZ

halilce
16-09-2009, 19:09
evo teme Škorpijo!

Skorpija
16-09-2009, 20:20
HALILČE nisam mislila u temi da pišem samo o receptima nego i raznim drugim savjetima, tips i tako uopšte u kuhunji. PA MOŽE I OVDE. OK JE. POVEŽI I ONO MOJE ne bilo ti zapoviđeno što bi rekao naš narod. Pozzz:)

halilce
16-09-2009, 20:25
Nema šta,ja sam to davno završio,čekam samo da vidim kako izgledaju tulumbe sa prethodne strane!:cekam:

Skorpija
16-09-2009, 20:32
E VALA HALILČE NISAM TI REKLA DA BRIŠEŠ NEGO DA PREBACIŠ ili povežeš sa ovom temom
. :D:mad:.

superbaka
16-09-2009, 20:34
Shkorpija,super ti je teme,ja cju napisat recept za baklavu na moj nachin,super je i lokume ali pravi recept,sad nemmam vremena pa cju mozda sutra u toku dana,a ti se seti josh kakvih kolacha,,,,,,e,zaboravila sam da cju napisat i recept za tortu,srnecja ledja,jako se lako sprema a super je.....:066:

halilce
16-09-2009, 20:34
Nisam ništa izbrisao,samo sam spojio teme!
Tvoji postovi su poslednji u temi,pa prema tome..:icon_arrowl:
Spremaj tulumbe po receptu sa prethodne strane!:cekam:

Skorpija
16-09-2009, 20:38
HVALA BAKO! IZVOLITE SVE MOJE DRAGE DOMAĆICE A I DOMAĆINI, ZNAM DA VAS IMA PUNO ŠTO VOLITE DA SPREMATE I EXPERTI STE U KUHINJI.

OK HALILCE! RAČUNAJ DA SU SPREMLJENE. HVALA :p

cobanica
17-09-2009, 13:46
evo jedan za tebe Skorpija (da ne ide onaj).Nadam se da nece pokvariti temu....

RECEPT ZA PRIJATELJSTVO


Sastojci:
- 4 supene kašike dobrote
- 20 dkg poverenja
- 5 dl iskrenosti
- 1 kg ljubavi
- 4 šake druženja
- 50 dkg podrške
- 15 dkg praštanja
- 10 dkg toplih reči
- 15 dkg pravde
- 20 dkg humora

-kod pripreme, potrebno je osim sastojaka kraj sebe imati dragu osobu s kojom želiš sklopiti prijateljstvo.

Priprema:

1.) Uhvati dragu osobu za ruku, te započni sa toplim rečima. Govori joj sve što ti padne napamet sve dok ne potrošiš svih 10 dkg (ne brini, osetit ćeš kad sve potrošiš).

2.) Zatim ravnomerno podelite dobrotu. Svatko neka pojede 2 kašike. 10 dkg poverenja prosipaj iznad vaših glava.

3.) Iskrenost ravnomerno podeli u čaše, nazdravite i popite. Pokloni toj osobi 1 kg ljubavi i reci da se ona nosi u srcu te da nikada ne gubi na težini i jačini.

4.) 50 dkg podrške ravnomerno razdeli, a potom spremi u svoj džep i džep te osobe. Pokloni joj 15 dkg praštanja i reci da nema te stvari koju nećeš moći oprostiti.

5.) Pravdu spremi na neko mesto gde je niko ne može pronaći, i neka pravdi uvek bude udovoljeno. Na kraju ispričaj jedan vic da bi vam druženje koje se nikad neće potrošiti bilo što smešnije. I to je to, prijateljstvo bi trebalo biti gotovo, sklopljeno!

Skorpija
17-09-2009, 13:57
HVALA ČOBANICE! SVE GORE NAVEDENE SASTOJKE IMAM:mislim: SAMO JOŠ DA ZASUČEM RUKAVE:)

A ZNAŠ ONO "KUHARICE BRZO ZBORI DA TI RUČAK NE ZAGORI! POZZZ