PDA

View Full Version : Ostra osuda karikatura Muhammeda a.s.u zapadnim medijima


amor
05-02-2006, 15:33
(uzeto sa stranice www.bosnjaci.net)



SA UVRJEDLJIVIM KARIKATURAMA ISKAZAN JE RASIZAM, NACIONALIZAM, NETOLERANICJA I MRŽNJA PREMA ISLAMU I MUSLIMANIMA



Kaže Allah Dželle Šanuhu u Kur`anu: “One koji Allaha i Poslanika Njegava budu uznemiravali, Allah će i na ovom i na onom svijetu prokleti, i sramnu im patnju pripremiti.” (El-Ahzab, 57)



Islamska zajednica Bošnjaka Sjeverne Amerike {IABNA} izražava veliku zabrinutost i ulaže prosvjed zbog objave karikatura Muhammeda Alejhisselam u danskom dnevniku Jyllands-Posten u 12 crteža naslovljenih ”Muhammedova lica” . Kako je karikature preuzeo i norveški list Magazinet i prema istom IABNA izražava prosvjed.



Kako islam brani reproduciranje Muhammeda Alejhisselam navedene sramne karikature su podli rasizam, koji kao takav nema ništa zajedničko sa slobodom javne riječi i pisanja.



Prikazivanje Muhammeda Alejhisselam u septembru 2005. godine u najvećem danskom listu Jyyllandposten kao terorista je podli napad na Islam kao tolerantnu vjeru, kulturu i civilizaciju, te napad na sve muslimane, koji se ne može pravdati navodnom anti-autoritarnom tradicijom, navodnom slobodom mišljenja, kulturom javne debate i bespoštedne kritike vlasti, bilo političke ili religiozne.



To je akt poniženja i vrijeđanja jedne svijetske religije koju prakticira više od 1,5 milijardi ljudi.



To je akt koji nema ništa zajedničko sa slobodom štampe i mišljenja.



To je akt kojim se ugrožavaju ljudska prava i slobode muslimana.



To je akt kojim se muslimanske manjine u Zapadnoj Evrope dalje ugrožavaju i proganjaju.



Jer kada se Muhammed Alejhisselam prikazuje kao terorista sa bombama, tada se u isti lonac stavljaju svi muslimani. A, terorista, kako je dobro poznato ima u svim religijama, kulturama i civilizacijama, u svim vremenima i prostorima.



Primitivni nacionalizam i netolerancija iskazani neprihvatljivom objavom karikatura Muhammeda Alejhisselam svjedoče o rastućoj opasnosti političke i svake druge integracije muslimana u Zapadnoevropska društva.



Na kraju molimo Uzvišenog Allaha Dželle Šanuhu da daruje pobjedu Njegovom Poslaniku Alejhisselam, da uzdigne Islam i muslimane jer On sve može, i neka je salavat i selam na našeg Poslanika Muhammeda Alejhisselam, na njegovu porodicu i časne ashabe. Amin!

edin_mangas
07-02-2006, 19:05
Selam alejkum

Amore neka te Alah dz. nagradi na oba svijeta

Moje misljenje je da mi muslimani (vjernici ) smo pokazali demokratiji

dje prestaje da postoji.

borichi
08-02-2006, 19:20
Znam da ce mi mnogi zamjeriti na ovom dopisu ali sve jedno moram napisati sta mislim. Prije svega nasiljem se nista ne postize, zbog jedne karikaturice onoliki strajkovi, unistavanja i sav onaj uzas. Mislim da je onakvo ponasanje protiv islama. I nista nece postici , nego da ih zapad jos vise mrzi. Ustvari oni i strajkuju protiv zapada i njihovog ne prihvatljivog statusa u tom svijetu, ali to se tako ne radi. Ovo je doba gdje se olovkom i knjigom ratovi vode. I moglo bi se tu jos puno pisati ................

ali zelim samo da kazem da mi je zao sto se to dogadja, jer na kraju nevini ljudi stradaju. Neka im dragi Bog da mir i spokojstvo.

iSelektor
08-02-2006, 22:42
Slazem se sa tobom borichi potpuno! Zbog tamo nekog seljaka sto je napravio par skica treba rat da se zapocne, pa daaaaj ljudi ne zivimo u srednjem vijeku!

Pozz 8)

mersiha
09-02-2006, 15:35
potpuno se slazem s amorom, nije ni najmanje u redu provocirat bilo koju religiju na takav nacin ( ili bilo koji drugi) i takode mislm da nije resenje odgovoriti demonstracijama i vandalizmom manjine muslimana ( ima nas 1.5 bilijona na svijetu) cime se salju pogresne poruke svijetu koji nas onda zove teroristima i ne cuje glas vecine, onda cujemo komentare na CNN - u i sl. kako se ne demonstrira zbog stripa vec iz drugih razloga.......

fraer
10-02-2006, 04:44
Ima više problema sa ovim karikaturama i događanjima vezanim za njihovo objavljivanje. Prvi je taj što su namjerno smišljene da vrijeđaju, što nisu ni najmanje duhovite, i što svojom izvedbom demantiraju izjave urednika danskog „Jyllands-Postena“ Flemminga Rosea, koji je u direktnom javljanju jednoj sarajevskoj televiziji kazao da su karikaturisti zapravo htjeli reći da je "islam talac grupe terorista". No, već i sam pogled na karikature izaziva negodovanje čak i kod ateista ili agnostika, pa je, s te strane, gnjev muslimana više nego opravdan.



Drugi je problem veliko pitanje: zašto se tek sada javljaju protesti, kad su karikature objavljene još u septembru prošle godine? Odgovor se mora tražiti u vremenskom poklapanju sa pobjedom Hamasa na izborima u Palestini, što je islamskom militarizmu puhnulo u jedra da se - potpuno neportrebno - obruši na sopstvene gradove i civile. Podsjetit ću da je pola Beiruta spaljeno i da je do sada u demonstacijama poginulo dvadesetak ljudi, kako prenose neki mediji. Činjenica je, također, da je vijest o karikaturama odjeknula u islamskom svijetu tek nakon okončanja hadždža, tokom kojeg se vijest stvarno pročula, što jasno govori o općenitoj neupućenosti muslimanskog svijeta na Zapad, protiv kojega toliko demonstriraju, razarajući pritom sopstvene gradove!



Uz sve to, krivica se svaljuje na danske vlasti a ne na netolerantne i fašističke karikaturiste. Danci se ne trebaju izvinjavati, već preko instumenata vlasti primjereno kazniti novinu koja je karikature objavila i čiji je vlasnik - spomenimo i to - također musliman. Jučer su u Sarajevu održani protesti ispred danske, norveške i hrvatske ambasade, gdje su čak spaljene zastave tih zemalja. Ovdje treba napomenuti da u Danskoj živi, prema podacima sarajevskih medija, oko 50.000 Bošnjaka-izbjeglica, koji uživaju puni socijalni status i koji se ne mogu vratiti u Bosnu. (Ako ima neko iz Danske, neka se javi da potvrdi ili demantira ove navode, jako mi je stalo da saznam jesu li tačni :)) Pitanje je trebaju li Bošnjaci paliti zastavu zemlje koja se prijateljski ponijela prema njima ili civilizirano izraziti svoje negodovanje?



Treba li spomenjati da ovo nije prvi put da se Poslanik prikazuje na ovaj ili sličan način? U Bazilici San Petronio u Bolonji postoji freska iz 1415. godine koja ilustruje Poslanika Muhammeda kojega demoni muče u paklu. Sam Dante ga je u svojoj "Božanstvenoj Komediji" smjestio u posljednji krug pakla sa ostalim sizmaticima obješenog naglavačke i rasporenog od pupka do brade. Francuski satirični magazin „Charlie Hebdo“ objavio je karikaturu Poslanika koji plače i govori "Teško je kad te vole budale“. A takvih je primjera još. Ali nikada se nisu dešavali masovni protesti, niti je ikome padalo na pamet da spori književne vrijednosti Dantea Alighierija! Nenad Filipović, jedan od vodećih bosanskih filologa i sin akademika Muhameda Filipovića, jučer je zabilježio navode iz „Zlatne livade“, knjige koji je na arapskom jeziku, prije 956. godine, sastavio enciklopedist Mas'udi.



„Prema arapskom enciklopedisti“, piše Filipović, „jedan Kurajišit se nekako našao na dvoru koneskog cara. Jednoga dana, kineski car ga upita: 'Bi li ti prepoznao sliku tvoga Poslanika kad bi ga ugledao?'. Kada je Kuraišit potvrdno odgovorio, Car je naredio da mu se donese nekakva kutija, iz nje je izvadio svitak na papiru i rekao dvorskom tumaču da mu pokaže Kuraišitovog gospodara odnosno Poslanika. Kuraišit je odmah počeo prepoznavati razne Proroke i izgovarati molitve u njihovu čast. Car ga upita otkud zna koji je njegov Prorok. Na to Kuraišit odgovori da ih je prepoznao po onome kako su i sa čim naslikani. Isus je, naprimjer, bio naslikan na magarcu i u pratnji apostola. A Poslanik Muhamed je prikazan jašući kamilu u pratnji ashaba, prikazanih u beduinskim cipelama od kamilje kože te sa čačkalicama za zube od palmove kore kako im vise sa pojaseva. Kuraišit je, naravno, zaplakao ugledavši sliku Poslanika i njegovih drugova.“



Na kraju, posljedice: Najtiražniji iranski dnevnik već je raspisao konkurs za najbolju karikaturu o Holokaustu, a već se pojavila nekolicina njih. Primjerice, na jednoj je prikazan Hitler u krevetu sa Annom Frank kako joj govori da i to upiše u dnevnik! Je li to razumno? Da li su to civilizacijske tekovine koje treba prakticirati - spaljivanje, prizemno reagiranje, prijetnje?! I to sve zbog nekih - hiljaditi put - potpuno idijotskih crteža! Jučer mi je književnica Nermina Kurspahić, recimo, kazala slijedeće: "Veću štetu dignitetu islama prave odrubljivači nedužnih glava i masovne samoubice. Njihove akcije su opasnije od bilo kakvih crteža. Na koncu - oni su ih i proizveli." Da ne spominjem da je Ibrahim al Saleh, imam džamije Omar ben al Hatab u Tripoliju i vjerski vođa tamošnjih sunitskih ekstremista, na smrt osudio izdavače novina koje su objavile karikature! Da li je i to civlilzacija? Ako jeste – ja odbijam biti dio nje.



Pozdrav i selam svima!

amor
11-02-2006, 19:11
Selam alejkum i "Bog vas blagoslovio",

Prije svega duboko postujem razlicita gledista, naravno ukoliko ne sadrze uvrjede i omalovazavanje ljudskih vrijednosti. No, moram reagirati na gore navedene odgovore u kojim se kaze "KARIKATURICA", "PAR SKICA" i slično. Radi se o Bozijem POslaniku Muhammedu a.s., Allahovom Miljeniku, covjeku kojeg svaki musliman voli vise cak i od svojih roditelja i od svoje djece. Covjeku, koji je uzor u ponasanju svakog muslimana. Omalovazavanje ovakvog covjeka se ne moze osuditi rijecima "Nebitna karikaturica" ili "Par skica nekog seljaka".

zato pozivam sve muslimane da najostrije osude ovo ruzno djelo kroz reakcije koje opravdavaju demokratski principi, a ujedno pozivam pripadnike drugih vjera na solidarnost i toleranciju.

Hvala lijepo...

borichi
11-02-2006, 20:11
Ma neka im samo zaustave izvoz nafte. I problem rijesen.

iSelektor
11-02-2006, 22:33
Zao mi je amore i tebi moram da se suprostavim!

Ali nema te osobe ili nesto drugo na svijetu koju volim vise od sina svoga, pa od brata pa od roditelja! Sve ostalo tek ide iza toga... Mislim da je to malo preuvelicano sto si reko! Ali moji najmiliji su moja familija i tacka!

A najostrije ces osuditi time sto ces ignorisati nesto a ne sto pozivati na jos vece zlo! Time se ne resava to!

Pozzz 8)

amor
12-02-2006, 14:45
Dragi Zlatko,

ne radi se o nikakvom suprostavljanju, samo iznosenju svojih misljenja..

Nemam ja nista protiv toga sto je tebi tvoj sin i tvoja familija na prvom mjestu. Radi se o pogresnom shvatanju. Naime, ja sam naglasio da svaki MUSLIMAN najvise voli Allaha dz.s., pa poslije Njegovog Poslanika a.s., pa tek ostale. Izmedju ostalog osobina Muslimana je tako definisana i u hadisu. A kako se ti deklarises to je licno tvoj problem i niciji drugi. Ja cu to duboko uvazavati i postovati.

Druga stvar niko ovdje ne poziva na vece niti na bilo kakvo zlo. Licno ja sam pozvao na ostru osudu ruznih karikatura u okviru demokratskih principa. A nigdje u demokratskim nacelima se ne propovjeda cinjenje zla. Uz to ignoracija svake nepravde samo izaziva jos vecu nepravdu.

Zahvaljujem...

amlA
12-02-2006, 18:26
Ja opravdavam sve demonstracije i na takve provokacije se mora odgovoriti.Nisam za nasilje ali ako se ne moze drugachije, onda...

Niko se nije hteo nazvati odgovornim za objavljivanje tih karikatura i svi se pozivaju na tzv.slobodu shtampe!Pitam se samo gde je ta "sloboda" kad su Jevreji u pitanju?

borichi
12-02-2006, 18:43
Albert Ainshtain, Isak Newton, Sigmund Froyd, i koliko jos drugih "Pametnih' ljudi svjetskih razmjera su Jevreji. A da ne spominjemo svjetski kapital. Znanje je snaga! Svijet prepoznaje samo mocne. I odgovor gdje je sloboda kad su Jevreji u pitanju je:

Jevreji kontrolisu slobodu svega u cijelom svijetu.

amlA
12-02-2006, 18:47
Novac je snaga-prevedeno

borichi
12-02-2006, 18:54
Nazalost my friend. Ali je to doista tako. :lol: :lol:

fraer
13-02-2006, 00:53
Albert Ainshtain, Isak Newton, Sigmund Froyd, i koliko jos drugih "Pametnih' ljudi svjetskih razmjera su Jevreji. A da ne spominjemo svjetski kapital. Znanje je snaga! Svijet prepoznaje samo mocne. I odgovor gdje je sloboda kad su Jevreji u pitanju je:

Jevreji kontrolisu slobodu svega u cijelom svijetu.



Šta, sad su Jevreju krivi za sve?! Može biti da su jaki iz oblasti planiranja svjetske zavjere: bezbeli da su dopustili da ih izgine 6 MILIONA, kako bi danas imali svoju državu - Izrael - i kako bi mogli vladati svijetom?! :D :D :D

borichi
13-02-2006, 02:09
Nisu krivi nego su mocni i trebaju nam posluziti kao primjer uspjeha.

MadeinSanjak
13-02-2006, 15:49
Amore,

hvala ti jer si se prvi sjetio da ukazes na ovu kastrofu kojom su Islam i svi muslimani na svijetu izjednaceni sa terorom.

I ja se priduzujem najostrijim osudama ovog uvrjedljivog cina isticuci da vrijedjanje vjerskih i licnih osjecanja ne spada u slobodu izrazavanja.



O zajednickom zivotu mnogi mogu nacuti od Bosnjaka u Sjenici!



Uzimam za primjer mjesovite brakove u kojima su Srpkinje koje su udate za Bosnjake u nasoj carsiji najvoljeniji clanovi bosnjackih porodica.



Znam da ce se posebno Tahirovici sloziti sa mojom cinjenicom jer samo u njihovoj porodici ima nekoliko snaha koje su srpskog porijekla a koje su jako voljene i cjenjene od strane svih Bosnjaka u Sjenici. Primjera radi Feho i Mara su mislim jedan od divnih primjera!

dar-el
13-02-2006, 16:03
selam! u potpunosti se slazem sa Amorom i prikljucujem se najostrijim osudama ovog podlog cina i ne moze me niko ubijediti da se iza ovoga krije samo humor. raduje me cinjenica da se u islamskim zemljama svakodnevno organizuju protesti takodje i u nekim gradovima bivse Jugoslavije kao i u nasem Sandzaku!

mahsuz selam za Amora kao pokretaca ove teme a i za ostale koje koje dijele slicno misljenje!

zlatko
13-02-2006, 22:18
selam amore pise ti tvoj drug i brat zekic ramiz

neka te dragi alah dz obraduje i na ovom i onom svijetu za ovu temu koju si zapoceo

mislenja svih nas treba postovati jer vidim ima i nasih ljudi koji pokusavaju amortizovati ovaj problem ja bih licno voljeo da odgovorim ali ne mogu jer oni svoja prava imena ne pisu mozda ih se stide nema veze

ovaj problem karikature trebalo bi rijesit mirnim putem bez nasilja ali i dati do znanja da se to vise ne dogodi nase resenje bi bilo umet svi ko jedan ukinuti gorivo DEMOKRATSKOM SVIJETU i problem bi oni sami resili za 24 sata ali na zalost mi takvu moc sad nemamo sto ne znaci da je necemo imat insallah

i zeleo bih da napomenem da nikada ni jedne muslimanske novine ni televizija nisu se ismijavale na racun bilo kojeg bozijeg poslanika

a zlatku tahirovicu bih dao da procita ovo "Kaže Uzvišeni Allah: “Reci: ‘Ako su očevi vaši, i vaši sinovi, i vaša braća, i vaši bračni drugovi, i vaši bližnji, i imanja vaša koje ste stekli i trgovačka roba za koju strahujete da neće prođe imati, i kuće vaše u kojima se prijatno osjećate, miliji i draži od Allaha i njegovog poslanika i od borbe na Njegovom putu, onda pričekajte dok Allah svoju odluku ne donese. A Allah griješnicima neće ukazati na pravi put.» (Sura Tevbe)

zelim vam svima puno selama

cupo
13-02-2006, 22:51
Selam alejkum svima, a Amre tebi zelim sve najbolje na oba svijeta brate.

Zlatko pravo si me pozitivno iznenadio,samo tako brate.

Posljednje sto su nama muslimanima mogli da urade je da nam diraju u Resulullaha s.a.v.s.

Sve drugo su uradili.Ovo je samo opipavanje pulsa muslimana do koje granice moze da se ide.Hvala Bogu dragom pa nije doslo do toga da i ovo moramo da presutimo. Zar da diraju Čovjeka kod kojeg se ne bi vatra u kuci nalozila po dva mjeseca zbog toga sto nije imalo sta da se skuha. Zar da ismijavaju Čovjeka prije čijeg su dolaska Arapi ukopavali zivu zensku djecu i prije koga su zene tretirali kao stoku. Zar da diraju Čovjeka koji se nije svetio onda kada je mogao(kada je usao u Meku), tada je pitao idolopoklonike koji su pobili i mucili toliko mu rodbine i vjernih drugova - sta da radim sa vama. Njihov odgovor je bio "Ti znas jer ti si najmilostiviji" i njegov odgovor je bio "Slobodni ste". Zar ovakvog Čovjeka.

fraer
13-02-2006, 23:23
ovaj problem karikature trebalo bi rijesit mirnim putem bez nasilja ali i dati do znanja da se to vise ne dogodi nase resenje bi bilo umet svi ko jedan ukinuti gorivo DEMOKRATSKOM SVIJETU i problem bi oni sami resili za 24 sata ali na zalost mi takvu moc sad nemamo sto ne znaci da je necemo imat insallah





hehehehe nisam imao pojma da MI imamo toliko goriva :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: a na kojoj smo pumpi? :mrgreen:

zlatko
14-02-2006, 11:00
eee moj FRAERU

fraer
14-02-2006, 16:16
eee moj FRAERU

šta je bilo? mislim, svi se nešto busate u prsa s tom naftom, ko da je vaša. shvati već jednom: nisu ni arapi vlasnici naftnih polja, nego je riječ o nekolicini bogataša koji, sasvim uspješno, sarađuju sa amerikancima. a o muslimanima kao vlasnicima, da i ne govorimo. muslimani imaju svoju vjeru i civilizaciju i to treba njegovati, a ne kretenske priče o nafti i ucjenjivanjem "demokratskog svijeta". osim toga, slučaj iraka nas lijepo uči da se amerikancima nafta ne može uskratiti. amerikanci su snabdjevali saddama oružjem kojim je počinio zločine nad kurdima 80-ih, da bi mu kasnije sudili za to. zemlju su rasparčali i pregazili, narod zavadili, pa se idioti svakodnevno "alnasuju" ispred ambasada i punktova, ubijajući pritom samo nedužne civile - čak i one čiji je najveći grijeh bio to što su izašli na izbore! zato te fino pitam gdje "nam" je ta nafta i na kojoj je pumpi?

zlatko
14-02-2006, 16:44
selam svima

ja sam gore napisao da svacije misljenje treba postovat

ali izgleda da frajer to ne postuje i on je izgleda ovde najpametniji tako da moje misljenje naziva kretenskim sta ja mogu ja nemam fakultet ko on

pa mozda zbog toga ni selam ne naziva

znam da se sa fraerom ne moze izdurat (po primeru aljka tandira)

tako da mu ja necu vise odgovorit jer ipak je on novinar kome ni ime ne znamo a ja sam samo obicni smrtnik ali nema veze "dosta mi je allah moj" zekic

fraer
14-02-2006, 18:39
selam svima

ja sam gore napisao da svacije misljenje treba postovat

ali izgleda da frajer to ne postuje i on je izgleda ovde najpametniji tako da moje misljenje naziva kretenskim sta ja mogu ja nemam fakultet ko on

pa mozda zbog toga ni selam ne naziva

znam da se sa fraerom ne moze izdurat (po primeru aljka tandira)

tako da mu ja necu vise odgovorit jer ipak je on novinar kome ni ime ne znamo a ja sam samo obicni smrtnik ali nema veze "dosta mi je allah moj" zekic



1. poštujem ja svačije mišljenje, pa ako je i kretensko (floskulu o nafti nisi ti izmislio, pa je nisam ni pripisao tebi).

2. u čemu je problem što ne nazivam selam? kad sam posljednji put pogledao, na to su prisiljavali još jedino u teheranu, a i tamo se toleriše (zbog turista).

3. pitaj aljka tandira, da ti kaže suprotno. kasnije smo vrlo uljudno izmijenili mišljenja. iako se u mnogo čemu nismo složili, imali smo sasvim pristojan dijalog.

4. kakve veze ima to što mi ne znaš ime? čak i da znaš, ne bi ti ništa pomoglo. ako te baš zanima, zovem se eldin hadžović.

5. ovo je, ako se ne varam, javni forum na kojem svako ima pravo na svoje mišljenje i na komentar. tako i ja imam pravo da komentarišem i da budem "najpametniji", kako me ti etiketiraš u neuspjeloj namjeri da budeš ciničan. isto tako i ti imaš pravo da budeš ... šta god hoćeš.



pozdrav i selam svima

SMRT FAŠIZMU!

emirz
14-02-2006, 23:51
Selam!

Ovo sto se desilo i sto se desava veoma me zabrinjava.

Od 11.09.2001 propaganda je ucinila da se muslimani globalno optuze za terorizam.Ove karikature su samo nastavak u tome pravcu.Pitanje je ko takvu propagandu vodi :roll: :?:

Afganistan,Irak pa sad Iran na meti.

Zivimo u nekakvom demokratskom svijetu gde covek smije da iskaze ono sto misli.Prava stvar zar ne!?Jos sloboda stampe- iiiha, ima svasta da se vidi i proccita!Zasto onda da se i religija ne napadne.Ali ne bas koja.



Ovde bih postavio nekoliko pitanja.

Sta bi se desilo da recimo jedna islamska zemlja objavi karikature na kojima se vrijedjaju jevrejski poslanici ili religijske vrijednosti hebreja?

Kako bi reagovao svijet,USA ili Izrael?

Jel bi takve karikature objavila danska stampa,ili francuska,norveska....?

Smiju li takvo sto obajaviti?

Valjda je svako od nas dovoljno pametan da odgovori na ova pitanja.



Taj potpuno nepoznati danski casopis samo je posluzio onom klovnu kauboju iza kojeg stoji jedan Lobi (hmmm,ko li je to 8) ?) da nastavi svoj plan.Uslijedili su norveski i francuski casopisi,nepopularni,za tu svrhu.

Cilj je razgnijeviti muslimane i tako dobiti jos vise povoda za porobljavanje njihovih zemalja pod iznimkom uvodjenja demokratije i suzbijanja terorizma a ako se uz to jos sta moze zaradit na nafti i gasu,jos i bolje!Da napomenem,Iran je drugi po proizvodnji gasa na svijetu poslije Rusije.



Posto je sad na Zapadu prodeklamovana sloboda stampe, raduju se pravo pedofili sto ce i oni dobiti svoj casopis sa slikama kao i svi drugi : kanibali,dileri,makroi......



Halalite,ja malo cinicno .............

emirz
14-02-2006, 23:55
A i zaboravih- sa Amorom se u potpunosti slazem !!!!

fraer
15-02-2006, 00:06
Sta bi se desilo da recimo jedna islamska zemlja objavi karikature na kojima se vrijedjaju jevrejski poslanici ili religijske vrijednosti hebreja?



ovo je objavljeno prije sedam dana. da li je to odgovor na tvoje pitanje?

emirz
15-02-2006, 00:23
Ne znam odakle je karikatura ali je neukusna.Hadza,jesi li citao Anu Frank?

Zar mislis da je onako nesto umetnicki doterano delo mogla da napise jedna osmogodisnjakinja?

fraer
15-02-2006, 00:39
ne bih se bavio sumnjama te vrste - nikad ne potcijenjuj talenat. anne frank je imala 16 kad je umrla. karikatura koju vidiš je objavljena na jednom blogu, nakon konkursa najtiražnijeg iranskog lista (ne znam kako se zove, a mrzi me guglat) za najbolju karikaturu o holokaustu. nemojte se ljudi sa ovim zajebavat'. realno stanje - Jylands-posten se izvinio zbog karikatura, norveška vlada se izvinila, sanader se prije sedam dana ogradio od nacionala. nemojte da mi ispadnemo bastion islamskog terorizma i time damo zapadnjacima za pravo da između islama i terorizma stave znak jednakosti. karikature su za svaku osudu, tako misle sada svi, ali ako se nastavi radikalizacija ovoga pitanja - muslimani će biti ti koji će preći preko crte tolerancije, kao što su i svaki put do sada nasjeli...



tako brate

emirz
15-02-2006, 00:49
Sam si rekao da je karikatura izasla prije 7 dana.Karikature o Muhammedu a.s. izasle su prije 4 meseca a u Francuskoj prije nedelju dana.

fraer
15-02-2006, 00:57
ma naravno. ponavljam: ovdje nije upitno ko je u pravu, već načini kojima se ta prava potražuju. pitanje je da li na karikaturu poslanika treba odgovoriti karikaturom anne frank?

emirz
15-02-2006, 01:05
Svakako da ne treba.Ovakva karikatura ne dolici pravim muslimanima.

fraer
15-02-2006, 01:30
naravno da ne doliči. biti moralni pobjednik u ovakvom sukobu - a to je sukob civilizacija - najbolja je pobjeda koja se može izvojevati. ali to podrazumijeva čišćenje pred svojim vratima, prije svega. muslimani moraju skinuti sa sebe privjesak terorizma i posvetiti se sami sebi. jedna bomba u metrou može sve da promijeni, jer će se uvijek naći idioti koji će takvo djelovanje podržati, a onda ih niko neće pitati kojoj organizaciji pripadaju, nego koje su vjere. a tu je zapečaćena sudbina svih nas.

tandir
15-02-2006, 08:57
Selam svima!

Evo da se i ja ukljucim iako sam u velikom vremenskom skripcu ali nisam mogao da ne odvojim malo vremena za ovu svetu temu o kojoj se u zadnje vrijeme previse pise i prica po cijelom svijetu. Ja zivim i radim u Skandinaviji i mislim da imam najvise informacija iz prve ruke koje sigurno mnogi neznaju. Skandinavske zemlje su odavno produzena ruka Amerike u Evropi.To sto je Amerika izabrala Dansku i Norvesku nije nimalo cudno jer na primjer Dansku vode najmilitantnije desnicarske partije u Evropi cak ih uporedjuju sa onim iz Hitlerog vremena.Od njihovog dolaska na vlast se mnogo toga promijenilo nagore a posebno za Muslimansku populaciju u toj zemlji. Zato uopste ne cudi da je sve pocelo iz Danske a list koji je objavio karikature nije uopste mali i nepoznat kao sto neko napisa ranije vec vrlo respektabilan i rado citan list (nisam sto posto siguran ali Jylen me asocira na svedsku rijec Jul sto prevedeno na nas znaci Bozic, dakle mada nisam siguran ali list bi se na Bosanskom jeziku trebao zvati Bozicna Posta, sto bi u potpunosti odgovaralo urednickoj politici lista). Ovo je samo dobro smisljen plan iz Vasingtona da bi opravdao svoje planove za napad na Iran.

Terorizam sta je to? O cemu mi to pricamo i diskutujemo svaki dan, da nekazem naglabamo? Danas postoji samo jedan terorizam a to je Americki zajedno sa njihovim saveznicima a na drugoj strani je borba za slobodu i opstanak. Ne mozemo nikada prihvatiti tezu da je Hamas teroristicka organizacija kada se oni bore za oslobodjenje svoje okupirane teritorije.Koja je razlika izmedju onoga sto je radio Hitler sa Jevrejima i onoga sto Jevreji rade sa Palestincima, ja tu nevidim razlku. Moglo bi se sada pricati o nacinu borbe i t.d. ali oni nemaju mnogo izbora, iz nase perspektive to izgleda mnogo jednostavnije. Ujedno zelim da se ogradim od bombasa samoubica jer Islam je vjera koja izricito zabranjuje samoubistvo ali kakva su osjecanja ljudi u Palestini, Iraku i ostalim okupiranim islamskim zemljama kojima su pobijeni svi clanovi porodice samo sa jednom ispaljenom raketom to mi nemozemo komentarisati. Ono sto jedino moze da pomogne u danasnjoj situaciji je jedinstvo Islamskog svijeta (vjersko, politicko i ekonomsko). Samo jedinstveni mozemo biti priznati i respektabilni ali isto tako imati kontrolu nad onim kako ih na zapadu zovu prirodnim bogatstvima a za nas su to Boziji darovi (tu mislim prvenstveno na naftu). Medjutim nase jedinstvo ce uvijek biti upitno dok imamo osobe medju nama koji se prodaju za saku americkih dolara. Hriscanstvo smatra svaki poziv na jedinstvo Muslimana kao poziv na terorizam zato sto oni sami imaju organizovan isti oblik terorizma (vidimo samo kako se vrsi agresija na Islamske zemlje i ko je vrsi: USA, Engleska, Danska, Australija, Francuska,Holandija, Norveska).



Na kraju zelim da poselamim Emira i Eldara, Zlatka i Amora i da vam kazem da sam srecan da imamo takvih Sjenicaka na zapadu koji nisu odlutali u trci za novcem i praznim dokazivanjem jer samo Musliman sa pravim i iskrenim vjerovanjem u Allaha dz.s. i Muhameda a.s kao poslanika moze racunati na Allahovu milost.

Tebi Zlatko zelim da porucim da nastavis sa svojim pisanjima jer skola ne cini covjeka vec ga nadogradjuje u pozitivnom ili negativnom smjeru. Davno je bila ona stara poslovica: "Nema budale bez skolovane budale". Tvoje vrijednosti su mnogo vece nego sto ti sam mislis.

Puno toplih selama svima i zelim da vas Allah nagradi svojom miloscu sto ste otvorili ovu temu jer i ovo je jedan nacin protesta za sve ovo sto se planira i radi protiv Muslimana.

fraer
15-02-2006, 09:19
Terorizam sta je to? O cemu mi to pricamo i diskutujemo svaki dan, da nekazem naglabamo? Danas postoji samo jedan terorizam a to je Americki zajedno sa njihovim saveznicima a na drugoj strani je borba za slobodu i opstanak.





e ja odustajem! halalite! znam nekoliko boraca za opstanak i... hm... prilično sam siguran da oni ne treba da opstanu. nema veze.



eldare i emire, sve sam kontakte pogubio, javite se na bukabare@gmail.com



pozdrav i selam

emirz
15-02-2006, 23:24
Selam!

Eh,Aljko tek sad vidim da se radi o tebi!

Moj msn messenger nick stoji u profilu pa se javi

FraJeru ,ti isto!

iSelektor
16-02-2006, 01:35
niti sam kad niti cu ikada zalaziti duboko u ovu temu, jer sam ipak uvijek bio u mom svijetu i tu cu ostati! na kraju krajeva sve nas isto ceka, nekoga ovako nekoga onako!

ja ipak dosta stvari vidim drugacije nego vecina ovde, zato i necu da se mesam. ne podrzavam sta se desilo, ali je suvise posledica!

ne trebate vi meni citirati nista, jer ja ne menjam svoja misljenja od danas do sutra ili kako vetar duva i uvek sam bio iskren i otvoren...

treba i da znate, postujem sve vere i nacije, ali ova tema meni ne lezi, sorry!

ko me je shvatio, razumece.

amor
18-02-2006, 01:07
Pokusavam da te shvatim, ali te potpuno ne razumijem!!!

Post je imao za cilj da osudi ruzne karikature a ne da ljudima namece misljenje. Dakle od tebe nije trazeno da izlazis iz svog svijeta, da se povinujes vjetru niti da postanes ono sto ne zelis.

s druge strane nije ni potrebno valjda da svaka tema lezi tebi da bi bila na ovom sajtu-parlamentaran si covjek i saslusas tudje misljenje(eventualno zakljucas ili izbrises temu, naravno kad TI stavis tacku, da tvoja bude zadnja)...

Za drugarstvo i dijalog nije potrebno da se ljudi mijenjaju. Ja cu te uvijek postovati onakvog kakav si i bice mi drago da i dalje razgovaramo, pa ako treba i bez citiranja.

Prijateljski pozdrav iz Ankare...

iSelektor
18-02-2006, 01:19
da upravu si, niti sam ja nesto izbrisao niti zakljucao brate... i nemoj stavljati sve to na vagu.

ali cinjenica je da ja to vidim drugacije i mislim da mi fali dosta pozadinskog infoa da bi mogao puno vise pisati o ovome. jer ne pratim vesti tako da nisam upucen u sve to najbolje.

da su u pitanju hardware software, php, flash i ostale stvari vezane za kompjuter mogao bi pisati do sutra!

Necu ja stavljati tacke na sve ovo, zato smo tu... mada sam vise za druzenja i razgovor o veselijim temama!

fraer
18-02-2006, 01:32
Pa dobro, ljudi - šta zaključismo? Jesu li karikature poslanika Muhammeda:

a) uvreda za muslimane

b) sloboda govora

c) sukob civilizacija?

Dok se oko toga ne dogovorimo, nema napretka. :D :DMala ilustracija u vidu lošeg vica: Koliko treba vremena da prođe prije nego se dvojica Sjeničaka pobiju na pustom ostrvu? - Onoliko koliko je potrebno da se nabavi grana od bora! :D

Lako je urlatii protiv slobode govora: sopstvene riječi najbolje zvuče, a ako neko misli drugačije - udri ga da ne truje djecu.

Vozdra! :)

MadeinSanjak
18-02-2006, 13:42
Fraeru! Sa zadovoljstvom citam tvoje tekstove u BH Danima. Puno uspjeha u radu!



Ja mislim da je ovo pod slovom (a).

fraer
18-02-2006, 17:57
Ja mislim da je ovo pod slovom (a).





Tačan odgovor! :D Nagrade dijelimo srijedom i petkom prije podne. :D Vidim da smo isti znak u kineskom horoskopu (lol! :D), a to znači da se moramo poznavati, je li tako? Samo mi malo pomozi...

Zara
18-02-2006, 19:52
Za Administatore: Zasto ne isbrisete ovu karikaturu (Anne Frank)?



Ja mislim da joj nije mjesto na Forum SJENICA

amlA
18-02-2006, 20:40
Kaze se "na forumu".....priv.prev. :P

fraer
18-02-2006, 21:12
Za Administatore: Zasto ne isbrisete ovu karikaturu (Anne Frank)?



Ja mislim da joj nije mjesto na Forum SJENICA





Ja sam je postavio ali smatram da si u pravu. Htio sam da prenesem neke od reakcija iz islamskog svijeta, pa je osnovni cilj bila osuda te karikature (kao i svih karikatura smišljenih da vrijeđaju) i informiranje pojedinih članova foruma.

Na kraj pameti mi nije palo da uvrijedim bilo koga. Ako jesam - izvinjavam se, mada smatram da je onaj ko je to nacrtao životinja. :cry:

Tahirovce
18-02-2006, 21:48
Ja iskreno do sad nisam ni video karikaturu,slazem se sa Fraerom i mislim da je najbolje da je on sam ukloni ako ima tako misljenje,svoj post moze svako uklonit...

anadin
18-02-2006, 22:51
Poslanik alejhi we selam je rekao jednom od svojih Ashaba:Nedostajace mi moja BRACA.......! a ovaj ga je priupitao;PA ZAR MI NISMO TVOJA BRACA! ne vi ste moji drugovi,A MOJA BRACA TEK TREBA DA DODJU........!Braco nek vas ALLAH suphanu we tealla nagradi na trudu i osudi KAFIRSKIH spletki,crteza i lazi!?Ustrajte na pravom putu PUTU _ISLAMA....Selam za Emira z.a i sve vas........Mahsuz bi hteo poselamit:Brata iz Svedske :TANDIRA koji je svojim kratkim izlaganjem,napravio razliku izmedju DOBRA I ZLA!Brate,da te ALLAH nagradi najboljom nagradom DZENETOM ai sve vas AMIN.....E SELAMU ALEJKUM WE RAHMETULAH........!

Zara
18-02-2006, 23:20
Izvini, ako se osjecas napadnut sa moje strane, nisam htjela nikog da napadam, znam da ti nisi Autor karikature.

Nisam se ni ja licno nasla uvredjena, samo nije fino videt klinku sa bilo kakvim maturom u krevetu.



i nemoj mi zamjerit na gramaticne i pravopisne greske, prevodim sa svabskog na nas, ali mislim da ces me ipak razumet.





pozz

tandir
18-02-2006, 23:29
Alejkumu selam ANADIN i ja tebi zelim sve sto i ti meni a takodje i svim ostalima koji su na prevom putu.Vidjeti razliku izmedju dobra i zla nije tesko samo ako covjek hoce da je vidi a ako nece neka mu je Allah dz.s. na pomoci.

Fraeru sada da se osvrnem na tvoju karikaturu koju si prikazao.Potpuno se slazem sa tobom da se ovakve stvari ne trebaju objavljivati jer to ne pristaje Islamu kao vjeri.Samo ima jedna stvar koju ne smijemo zaboraviti a to je da je Anne Frank obicni smrtnik kao i svi mi a da je Muhamed a.s pejgamber i to je apsolutno nespojivo. Problem lezi u priznavanju Islama kao vjere od strane Hriscanana kao i ostalih religija.Za razliku od njih Islam priznaje sve vjere kao i Allahove knjige i poslanike zato nikada nemozemo vidjeti ovakvu vrstu odgovora u Islamskoj stampi jer bi to bio grijeh prema nasoj vjeri.Ali stojim iza toga da se treba suzdrzat od svih vrsta blamaza i odgovora na istom nivou(mada se ovde ne radi o istom nivou,vec sam objasnio ranije).

Na tvoja pitanja cu kratko odgovoriti da se ovde ne radi niti o slobodi stampe niti o bilo cemu drugom vec o smisljenom planu iz Texasa da bi se pripremila javnost za napad na Iran a mozda i Siriju.

Puno selama svima

fraer
19-02-2006, 01:46
Samo ima jedna stvar koju ne smijemo zaboraviti a to je da je Anne Frank obicni smrtnik kao i svi mi a da je Muhamed a.s pejgamber i to je apsolutno nespojivo.



Naravno da je nespojivo. Međutim, poenta je na drugom mjestu: i ova karikatura je smišljeno napravljena sa ciljem da uvrijedi, ponizi, degradira na najnižoj razini. To je ona niska prljavština kod koje nije najodvratnija forma već cilj koji ima postići. Kao kad neko nekome opsuje sestru. Neljudskost može biti utjelovljena u riječima, djelima - a sad vidimo - i u karikaturama. Onoga trenutka kad svi spoznaju neljudske dimenzije ovih provokacija i odgovora na njih - ludilo će prestati.

I još nešto: najlakše je uplesti svjetsku zavjeru, Iran, Siriju i američke aspiracije prema ovim zemljama. No, nemoguće je pripremiti javnost za rat na ovaj način. Svi relevantni mediji i institucije su već osudili karikature (osim one italijanske budale koje se ne mogu sjetiti). Većina se slaže da su karikature uvredljive i da se nepravda nanesena muslimanima mora ispraviti.

O napadima na Siriju i Iran se, pak, govori već duže vrijeme, a američka administracija - tome nas uči njihova dosadašnja doktrina - prije bi igrala na kartu iranskog nuklearnog programa kod Vijeća sigurnosti, zar ne? To je ozbililjnija kampanja koja lako može prerasti u napad i koja se lako može opravdati kod građana country država čiji stanovnici masovno ispunjavaju republikanske glasačke listiće. Sloboda govora (iako, kao Drugi amandman Ustava SAD, predstavlja jedan od temelja američkog društva) njima (građanima) ne znači mnogo, pa se neće pretjerano revnosno ni zalagati za nju. Podsjetit ću, lako su je se odrekli nakon 11. septembra, otkada Vlada ima pravo prisluškivati svoje građane. Fatalističke teorije o zavjeri zvuče ugodno muslimanskom uhu, i u njima ima istine, ali se pritom mora ustvrditi da je ovo dio, ne samo američke kampanje protiv islama/terorizma, već dio mimikriranog rata koji se vodi sa obije strane i koji svakim danom postaje sve prljaviji i otvoreniji. Još se niko, recimo, nije osvrnuo na činjenicu poznatu od samog početka: vlasnik Jyllands-Postena je, naime, musliman.

fraer
19-02-2006, 01:50
P.S. Obrisao sam karikaturu. Još jednom se izvinjavam slvim članovima foruma.

borichi
19-02-2006, 03:16
Jeste li vi vidjeli te karikarure od Muhameda a.s. Iskreno da kazem meni i nisu tako provokativno izgledale. Najbolje i najsmijesnije karikature su mi Papine i Isusove. Pa nikada ne vidoh nikoga od Krishcana da strajkuje.Mada su se crkve bunile ali to nikako nije preraslo u vandalizam. I sto se mog glasa tice ide za Slobodu Expresionizma. Treba razdvijiti humor od ozbiljnih stvari. Zao mi je muslimane, i sve nevine ljude koji stradavaju po svijetu, ali im one karikature nisu oduzele ili dale slobodu. Sto se tice one karikature od Ane Frank i nije nesto posebno smijesna ima boljih, potrazi frajeru kakvu drugu.



hahaha, make love, not war! :D :D

fraer
19-02-2006, 10:35
Sto se tice one karikature od Ane Frank i nije nesto posebno smijesna ima boljih, potrazi frajeru kakvu drugu.





nemoj zajebavat'. :) vidi, vjerovatno znaš za SUPER BEST FRIENDS? U tome, recimo, ne vidim ništa uvrijedljivo - čak suprotno. Ali to pokušavam i da dokažem. NIje forma, već namjera! ;)

Crni Gruja
19-02-2006, 11:25
To sto se crkva nije bunila ili kako si vec reko je njihova stvar, ali oni na kraju krajeva obozavaju tamo kojekakve slike nekih svetaca, dok je u islamu to strogo zabranjeno!!! Niko se dosad nije usudio da odslikava lik Pejgambera savs, a oni se nasli pamwetni da budu prvi. Ja licno, do maximuma podrzavam sve nacine na koje su reagovali muslimani sirom svijeta

iSelektor
19-02-2006, 15:15
vidis jale sad bi i na tu temu mogo ja sa tobom diskutovati do mile volje! Nisu to kojekakvi sveci, vec njihovo najdraze u sta veruju, bas kao sto je kod muslimama allah ili muhamed!

fraer
19-02-2006, 21:51
evo teksta o karikaturama objavljenog u magazinu Vreme:





Čuvarni neuvredivosti



Napadna i naprasna radikalska ljubav prema muslimanima, u stvarima simboličkim i sporednim, odveć je licemerna i komotna da bi smela ostati bez odjeka



Piše: Teofil Pancic



Odavno je poznato šta radi dokon pop: krštava jariće (i Kariće, honorarno); odnedavno znamo i šta rade dokone hodže, hvala na pitanju; pre neki dan smo, eto, saznali i šta radi dokoni srpski radikal: brani ugled i čast ni manje ni više nego proroka Muhameda. Od koga, pobogu?! Od zlih (j)evropskih i belosvetskih karikaturista. Stvar možda – reći će neko – i nije za sprdnju, ali ja sam ionako sasvim ozbiljan: Srpska je radikalna stranka izdala oficijelno saopštenje – eno im ga na sajtu – u kojem "najoštrije osuđuje objavljivanje uvredljivih karikatura muslimanskog proroka Muhameda. Ovaj nemoralan čin ruši opšte prihvaćene norme o poštovanju vera i verskih osećanja i izaziva širenje verske mržnje i netolerancije". Pa dalje veli: "Srpska radikalna stranka poziva medije u Srbiji da ne objavljuju karikature proroka Muhameda i da time ne izazivaju opravdan revolt muslimanskih vernika koji gaje osećanja najdubljeg poštovanja prema proroku Muhamedu i čija su vera i tradicija zasnovane na njegovom učenju."



O više nego brojnim dilemama i kontroverzama koje je izazvalo objavljivanje famoznih danskih karikatura biće više reči drugi put, na adekvatnijem prostoru. Ovde nas zanima jedno specifično shvatanje tolerancije i multikulturalizma kakvo su radikali – u sklopu svoje virtuelne, kvazievolutivne promene imidža – ispoljili ovim melodramatičnim gestom. Svako ko nije juče došao na svet ili ko ne reciklira sadržaj sopstvenog mozga na dnevnoj bazi, ne može da ne bude svestan slavnog ratnog i posleratnog puta ove stranke i njenih čelnika – o istaknutim terenskim aktivistima da i ne govorimo – kao i toga da se radikali ničega iz te svoje prošlosti ne odriču, naprotiv, voljni su da se zakunu da se ponose svime što su govorili i činili, i da "opet će, ako bude sreće" (tj. "ako se spoljnopolitičke okolnosti izmene u našu korist"). Je 'l tako? Tako je. E sad, njihova napadna i naprasna simbolička ljubav prema muslimanima (prvi put viđena onomad u kampanji, kad se napoklanjahu kompjutera i rahatlokuma muftiji beogradskom, u ime izvinjenja za paljenje Bajrakli-džamije, a koju su bez sumnje veselo dali potpaliti oni huligani koji inače simpatišu i glasaju za SDU, GSS ili možda LSV...) u stvarima sporednim i tako lagodno simboličkim, u stvarima koje ništa ne bole i ništa ne koštaju, malo je odveć licemerna i komotna da bi smela ostati bez odjeka.



Hajde da bezobrazno ogolimo stvari do njihove baš mašala odvratne srži: šta je pregnantna, u jednu rečenicu-parolu sažeta srž sinteze "minulog rada" radikala i njihove recentne milozvučne blagoglagoljivosti? Ona bi, elem, mogla glasiti ovako: "Muslimane je dozvoljeno, ponekad i bogougodno ubijati ili proterivati, ali je najstrože zabranjeno 'vređati im verska osećanja'." Drugim rečima, ako ste musliman sa "ovih prostora", nije vam bilo nimalo lako preživeti radikale i njihove sličnomišljenike tokom devedesetih, ali ako ste već imali sreće i(li) pameti da nekako sačuvate glavu na ramenima, onda ste na konju: radikali srpski će neodustajno i do poslednjeg braniti vaše – uglavnom netraženo – pravo na versku "neuvredivost", i to na način kako ga interpretiraju rigidne mule iz nekih dalekih krajeva, s kojima vi u svom guravom balkanskom životu imate veze koliko i neki ovdašnji hrišćanin s onim iz Bolivije. Ili nešto manje. A oni od kojih će vas z(a)dušno braniti radikali srpski jesu kojekakvi, što ovdašnji što evropski novinari, pisci, politički liberali, ateisti, anarhisti, levičari i tome slična brezobrazna čeljad kojoj-ništa-nije-sveto (osim, recimo, ljudskog života...). To jest, uglavnom oni koji su onomad od radikala srpskih i njima sličnih branili – koliko i kako su umeli, mogli i znali – vaše gole živote! A što se tiče ono nešto (tek koja stotina hiljada) muslimana što je pobijeno, popljačkano, pogorelo i proterano tokom ratnog nevakta (a sve u ime psihoaktivnih radikalskih tripova poput "Velike Srbije" i sličnog), šta da im čovek radi kad su bili tako prokleto baksuzni pa nisu pretrajali, nisu živi dočekali ovo divno i idilično vreme u kojem će radikali srpski odvažno i nesebično bdeti nad njihovim najtananijim verskim čuvstvima?!



Neviđeno je mnogo površno i lažno "multikulturalističkih" gluposti izrečeno na sve četiri strane sveta, a s neposrednim ili posrednim povodom famoznih karikatura iz "Jilands Postena". No, teško da išta što se dalo videti i čuti po svom amoralnom cinizmu može da se takmiči s ovom novom detonacijom veselih srpskih radikala. Rekoh, ni mnogo veći lumeni od njih nisu se na ovoj temi baš proslavili, ali kad ovu temu uzme u usta neko iz ovog dela sveta, gde jedva da su i bukvalno zarasle rane od jednog idiotskog i kanibalskog (kvazi)etničkog i nadriverskog rata, onda se toga ko je alavo otvorio usta mora prvo propitati za junački životopis: a gde si ti, prikane, bio kad je grmilo? A naš prijaško se, blago meni, motao po srebrenicama, zvornicima, palama, pa bi sad malo da palamudi na prazno. Ko od takvog neoprezno primi ovaj dar, pre ili docnije će na svojoj koži osetiti da njegov problem nisu Danci, no Danajci.

Crni Gruja
19-02-2006, 23:30
Nisi me razumeo Zlatko. Ja sam samo hteo da kazem da ni muslumani ne crtaju Pejgambera savs, pa nebi trebali ni oni. A to u sta onio veruju je bnjihovo, ja u to ne ulazim

Anonymous
08-03-2006, 14:04
Sasvim smo opravdano uvredjeni karikaturisanjem naseg poslanika i treba da budemo. İ demonsriranje je u redu,samo mislim da je moglo i moze da bude za koji stepen blaze. K'o sto gore neko vec rece,u danasnji vakat prava treba traziti olovkom i knjigom,emancipacijom.(Bar bi tako trbalo biti)

fraer
08-03-2006, 14:33
A znate li da u Iranu, recimo, nije grijeh prikazivaki karikature Poslanika?



Prošle sedmice je kod nas bio iranski ambasador u BiH Mohammed Reza Morshed Zadeh, koji je na ovu temu rekao: "Mislim da to nije u pitanju već sadržaj karikatura. U vrijeme Poslanikova života nije bilo kamera i slika Poslanikovih, pa su slike koje su nastale u to vrijeme izraz mašte samih slikara, njihove ljubavi i emocija. Sve slike koje postoje nisu identične i to su problemi s kojima se suočavamo. Slikari Iranci i muslimani su u svojoj ljubavi prikazivali Poslanika, ali u našim serijama, igranim filmovima, gdje god prikazujemo Poslanika ili njegove sljedbenike nemamo čisti lik niti glumca već svjetlost, odnosno simbolično prikazivanje. Želim ustvari reći da slike koje postoje nisu zvanične, da tako kažem, i niko od uleme ih ne potvrđuje. Sve što se u mojoj zemlji zvanično prikazuje u vezi s Poslanikom - to je simbolika. Ali karikature se razlikuju od slika: važno je da neko ko pravi karikature ima pozitivnu namjeru dok ove karikature vrijeđaju Poslanika."

askica
11-10-2006, 12:09
Danski premijer Anders Fog Rasmusen osudio je nove karikature proroka Muhameda koje su nacrtali članovi omladinskog krila Danske narodne stranke, poznate po svojoj antiimigracionoj politici. Premijer je reagovao da bi sprečio reprizu velikih protesta zbog sličnih karikatura pre godinu dana. On je rekao da su najnoviji crteži „neukusni i neprihvatljivi“ i da „ni na koji način ne predstavljaju način na koji danski narod gleda na Muslimane i islam“.



Aktivisti Danske narodne partije prikazani su na televiziji u letnjem kampu kako piju učestvuju u takmičenju za najbolju karikaturu proroka Muhameda. Na jednoj je prorok prikazan kao kamila, a umesto grbe ima boce piva.





Pripadnici „Muslimanske braće“ iz Irana i Egipta osudili su nove karikature, tvrdeći da one vređaju islam. Iran je uložio protest danskoj vladi, ističući da je“ za žaljenje to što su ekstremistički elementi ponovo pokušali da sabotiraju odnose sa islamskim zemljama“.



Islamistički prosvjednici bacili su sinoć tri molotovljeva koktela na prostor danske ambasade u Teheranu tokom protesta zbog objavljivanja danske videosnimke u kojoj se ismijava prorok Muhamed.

Specijalna policija bila je raspoređena oko ambasade i spriječila prosvjednike da priđu samoj zgradi, ali je stotinjak osoba okupljenih ispred diplomatskog predstavništva uspjelo kamenjem pogoditi zgradu.

fraer
11-10-2006, 12:44
E, stvarno mi je dosta ove priče! Askice, nije do tebe, ali je ovo stvarno postalo prenaporno. Ljudi se zaista opterećuju efemernim pitanjima. Ne mogu da razumijem kako su karikature grupice studenata relevantne izašta, a kamoli za bacanje molotovljevih koktela na ambasadu. Muslimani bi se stvarno trebali baviti pravim problemima sa kojima se suočavaju, a ne idijotarijama nekakvih balavaca čije se djelovanje ne može protumačiti nikako drugačije nego kao bacanje prašine u oči muslimanima. Probudite se!!

liliput
11-10-2006, 14:03
Muslimani bi se stvarno trebali baviti pravim problemima sa kojima se suočavaju,

fraer'u slazem se sa tobom amerika i israil nas zezaju vec decenijama. arapi prodase sve sto imaju amerikancima kad je da se prica amerika je nas najveci neprijetelj a pogledas postupke oni bez amerike ne mogu nista... :roll: