PDA

View Full Version : Traze obrazovanje Bosnjaka na maternjem jeziku


iSelektor
20-09-2012, 20:06
Oba BNV podsećaju nadležne o uvođenju bosanskog jezika u obrazovni sistem

Novi Pazar - Prvaci oba Bošnjačka nacionalnog veća (BNV), u tehničkom mandatu i nepriznatog, Esad Džudžević i Samir Tandir, u pismima državnim zvaničnicima ponovo su zatražili da se za pripadnike bošnjačke nacionalne zajednice uvede obrazovanje na maternjem, bosanskom, jeziku. U razmaku od samo nekoliko dana na adrese predsednika i premijera Srbije, Tomislava Nikolića i Ivice Dačića, ministra obrazovanja Žarka Obradovića, direktora Kancelarije za ljudska i manjinska prava, domaćih i međunarodnih institucija, otišla su pisma u kojima se potencira rešavanje tog problema.

Prvo je nepriznato BNV u otvorenom pismu protestovalo zbog neuvođenja bosanskog jezika u nastavu kao obaveznog predmeta i od predsednika i premijera države i nadležnog ministra zatraženo je da se poštuju aktuelni zakoni i zagarantovana prava Bošnjacima, koja im se sada „direktno ili indirektno osporavaju od strane državnih organa“. Pre dvadesetak dana ministar Obradović je u republičkom parlamentu, odgovarajući na poslaničko pitanje, rekao da „nema nijednog razloga da se Bošnjaci u Srbiji ne obrazuju na maternjem jeziku, ali je potrebno da se ispuni zakonska procedura za nešto tako“.

- Savet manjinske zajednice predlaže udžbenike koje odgovarajuća prosvetna institucija mora da odobri, jer oni moraju da budu usaglašeni sa nastavnim planom i programom za naše škole, pojasnio je srbijanski ministar prosvete.
Novo pismo, na istu temu, ministru prosvetu uputio je i Esad Džudžević, predsednik BNV u tehničkom mandatu. Džudžević navodi da je „BNV u cilju ostvarivanja prava Bošnjaka na školovanje na maternjem-bosanskom jeziku postupilo po zakonu i uradilo sve što je u njegovoj nadležnosti“. Podseća na dokument pod nazivom Model obrazovanja za sandžačke Bošnjake u Srbiji od pre dve godine, da su urađeni programi bosanskog jezika za osnovno obrazovanje i za srednje stručne škole i gimnaziju, a sve na osnovu preporuka Zavoda za unapređenje obrazovanja i vaspitanja. Predsednik BNV u tehničkom mandatu u svom pismu tvrdi da su se, nakon razgovora sa direktorom Zavoda i njegovim saradnicima, „stekli svi uslovi za prevazilaženje problema i prepreka u procesu ostvarivanja prava pripadnika bošnjačke nacionalne zajednice na obrazovanje na bosanskom jeziku u predškolskom, osnovnom i srednjem obrazovanju“ i ministra prosvete moli da te nastavne programe objavi u Prosvetnom glasniku „kako bi se stekli uslovi za implementaciju Modela obrazovanja sandžačkih Bošnjaka u Republici Srbiji“.

Uvođenje bosanskog jezika u nastavu iniciralo je BNV u tehničkom mandatu i prvi čas je održan u oktobru 2004. godine u osnovnoj školi u tutinskom selu Leskova. Nakon toga ovaj predmet sa elementima nacionalne kulture počeo je da se izučava kao izborni predmet u osnovnim školama. Pre tri godine ovo BNV je Ministarstvu prosvete uputilo Elaborat o modelu obrazovanja za sandžačke Bošnjake u Srbiji. Tada su to pokušali da ospore lideri Bošnjačke kulturne zajednice (BKZ) jer je „tom BNV istekao mandat“. Nakon izbora za nacionalne savete nacionalnih manjina, čelnici BKZ su postali lideri BNV koje država ne priznaje.

Novo dupliranje pisama i poziva, i dalje se dovodi u vezu sa mogućim raspisivanjem novih izbora za Nacionalni savet Bošnjaka. Pre tri dana, Džudžević je na otvaranju kancelarije Nacionalnog saveta Albanaca rekao da očekuje da do kraja godine budu raspisani izbori za novi saziv BNV. Od jula 2010. paralelno funkcionišu dva BNV. Posle međusobnog osporavanja legitimiteta i nepriznavanja, njihove aktivnosti se sve više podudaraju.

Autor: S. Novosel