PDA

View Full Version : In Memoarim Alija Izetbegovic


36310
19-10-2007, 14:52
Četvrta godišnjca smrti prvog predsjednika Predsjedništva RBiH Alije Izetbegovića



Danas se navršavaju četiri godine otkako je u 78. godini života preminuo prvi predsjednik Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine i počasni predsjednik Stranke demokratske akcije Alija Izetbegović. Prije četiri godine, 22. oktobra, na dan dženaze, Aliju Izetbegovića ispratilo je više od 100.000 poštovalaca, prijatelja i simpatizera.



U povodu obilježavanja četvrte godišnjice od smrti Alije Izetbegovića, danas će u sklopu Memorijala "Kovači“ u Sarajevu, na prostoru kapi-kula biti otvorena Muzejska postava "Predsjednik Alija Izetbegović“.



Postavku posvećenu životu i djelu prvog predsjednika Predsjedništva RBiH otvorit će predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić, predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Sulejman Tihić i predsjednik Savjeta Muzejske postavke dr. Denis Zvizdić.



Istim povodom u večernjim satima bit će upriličena akademija u Narodnom pozorištu Sarajevo kojoj će, među ostalim, prisustvovati član Predsjedništva BiH dr. Haris Silajdžić.



Kapi-kule Ploča i Širokac povezane bedemom u kojima je smještena spomenuta muzejska postavka simboliziraju odbranu grada, a time i Izetbegovićev život i djelo posvećene odbrani neovisne, demokratske i multietničke Bosne i Hercegovine.



U kuli Ploča nalazi se postavka posvećena političkom i privatnom životu prvog predsjednika Predsjedništva RBiH, a postavka u kuli Širokac govori o nastanku i stasanju Armije RBiH i njenom vrhovnom komandantu.



Među vrijednim eksponatima koji svjedoče o vremenu odbrane Bosne i Hercegovine i najviših civilizacijskih vrijednosti su i brojna priznanja dodijeljena prvom predsjedniku neovisne BiH te biblioteka svih djela čiji je autor Alija Izetbegović, koja su prevedena na devet svjetskih jezika i koja govore o odnosu Istoka i Zapada te pitanjima vezanim za poimanje savremenog svijeta s aspekta islamske tradicije i duhovnosti.



Ovogodišnje manifestacije posvećene obilježavanju godišnjice Izetbegovićeve smrti organizirane su pod sloganom "Pišimo historiju istinom".



"Ako hoćemo Bosnu i Hercegovinu onda ne smijemo previše podcrtavati nacionalno pitanje u Bosni i Hercegovini. Trebamo pokušati da budemo ako je moguće Bosanci ubuduće što više, ne zaboravljajući naravno nikada ono šta smo, ne zaboravljajući svoje tradicije. Niko ne treba da zaboravlja svoje tradicije i nigdje nije uvjet da budete dobar Bosanac, da zaboravite svoje tradicije. Upravo obrnuto stoji stvar. Svako treba da njeguje svoje tradicije, ali i da njeguje jedan ideal bosanske države", kazao je Izetbegović 1996. godine.

36310
19-10-2007, 14:54
ALIJA IZETBEGOVIC



08.08.1925 - 19.10.2003



Da te nije Alija



Tamo gdje je sunce, tamo gdje su zvijezde

tamo gdje je nebo bez oblaka

gdje se ciste duse gnijezde

gdje se oci odmicu od mraka

na tu stranu ja okrecem glavu

u te dvore glas sve zove

sklapam oci, pruzam ruke

pustim snove da zaplove

sklapam oci, pruzam ruke

pustim snove da zaplove





ne bi sjala ovako jako

ova moja lijepa avlija

ja bi svjetlo zvao mrakom

da te nije alija





slutio sam rijeci, slutio sam pjesme

mislio sam grijeh je, da se ne smije

mislio sam nema ko da slusa

ima kako nema, slusa moja dusa

mislio sam nema ko da slusa

ima kako nema, cuje moja dusa

36310
18-10-2008, 23:53
Sutra se navrsava peta godisnjca od smrti rahmetli Alije Izetbegovica...
Ucenjem Fatihe,prisetimo se za trenutak tog nesvakidasnjeg coveka koji je,svojim radom,trudom,zalaganjem,,i recicu vizijom,obelezio jednu tesku ali ,u isto vrijeme i blistavu epohu u istoriji Bosnjaka.

"NEKA MU JE VECNI RAHMET"

36310
18-10-2008, 23:57
On je mogao pozvati u vjerski rat. On je mogao pozvati u vjersku i nacionalnu mržnju. On je mogao pozvati u osvetu zbog svojih stradanja. On je mogao pozvati u osvetu protiv Srba, Crnogoraca i Hrvata zbog stradanja Bošnjaka u ovom najzadnjem genocidu.

On je prvi Predsjednik Republike Bosne i Hercegovine, i to za vijeke vjekova.Umni vođa naroda koji nije smio postojati. Idejno-politički vođa države koja nije smjela postojati. On je vodio Bosnu i Hercegovinu kad je skoro cijeli svijet bio protiv nje.

Mislilac, intelektualac, vojskovođa, vjernik, državnik, pisac, komšija, susjed, prijatelj...

Rahmetli Alija Izetbegović se nije dao pokoriti nametnutim mu, kao i nama, sistemu. On ga je vidio, spoznao i suprotstavio mu se. On ga je prokazao. Oni, koji su to mogli razumjeti, i koji su mu vjerovali, su ga podržali. On je imao podršku većine. U njegovom Kabinetu su bili patrioti Bosne i Hercegovine sviju vjera i narodnosti.

Njegov poziv na razmišljanje, „Islamska deklaracija“, u svom samom naslovu, u današnjem svijetu i vjersko-etničko-političkom podneblju, zvuči agresivno. Razlog tome je da živimo u vremenima kad se sve greške svih postojećih sistema upravljanja ljudima nastoje prebaciti na jedan nazivnik kojeg se relativno jednostavno identificira - Islamizam. Ne znam odakle je došla ova kovanica, ali mi je kao kršćanu jasno da je, u najmanju ruku, zloćudna i pakosna i uvredljiva.

„Islamska deklaracija“ nije nikakav poziv u vjersku mržnju i rat. Ta izjava je poziv za narodno, vjersko i društveno-političko osvješćenje jednog naroda kojeg su stoljećima zatirali u njegovoj vlastitoj postojbini.



On je prvi Predsjednik Republike Bosne i Hercegovine, i to za vijeke vjekova.Umni vođa naroda koji nije smio postojati. Idejno-politički vođa države koja nije smjela postojati. On je vodio Bosnu i Hercegovinu kad je skoro cijeli svijet bio protiv nje.
On se nikad nije prihvatio puške, međutim je zbog nekih šezdeset stranica filozofskog razmišljanja dobio četrnaest godina robije. Samo to ukazuje na sumanutost svijeta u kojem živimo. On je sve nas, i Bošnjake i druge, svojim djelom upozoravao na prave, izvorne opasnosti. Zbog toga je bio opasan velikom sistemu.

Iste godine kad je Inkvizicija prognala sefardske (španjolske) Židove, srpski hajduci su po prvi put provalili u Srebrenicu. To je bilo 1492., po gregorijanskom kalendaru. Bosna i Bošnjaci su prihvatili i udomili sefardske Židove, a potom ispratili srpske hajduke natrag preko Drine. Židovi su sobom donijeli svoje narodne i vjerske artifakte, među kojima je bila i Sveta knjiga „Hagada“, jedan od šest primjeraka koji još uvijek postoji.

Vlada Republike Bosne i Hercegovine, kojom je predsjedavao Alija Izetbegović, je čuvala i sačuvala tu Svetu knjigu. Da je to bila ikakva „fundamentalna“, „nacionalistička“ ili „islamistička“ vlada, ta Knjiga ne bi danas postojala.

Da je on htio napraviti malu muslimansku zajednicu u kršćanskoj Europi on ne bi bio ovlastio mene, rimo-katolika, da organiziram vojno-materijalnu pomoć. U takozvanim „mirovnim pregovorima“ koji su se vodili u ono doba u Ženevi, svima je postalo jasno da se ne radi o miru nego o uništenju Bosne i Hercegovine

Dobrovoljna organizacija rodoljuba Bosne i Hercegovine je radila u Ottawi između 1992. i 1995. godine. To je bio „Informativni ured Bosne i Hercegovine“, kroz čiji rad smo organizirali javno-političke nastupe i slanje medicinske pomoći. Međutim, to svakako nije bilo dovoljno i trebalo je pomoći vojno-oslobodilački napor i žrtvovanje naroda koji nije nikad htio rata.

Pod-predsjednica demokratski izabranog Upravnog odbora „Informativnog ureda Bosne i Hercegovine“, nakon hitnog zasjedanja, me je poslala u posebnu misiju. Ja sam se toga prihvatio uz uvjet da dobijem ovlaštenje, koje je ovdje priloženo.

Na osnovi zaduženja našeg ureda i ovlaštenja Predsjednika, ja sam putovao u tri zemlje. Naravno, UDBA, a potom i britanska MI6, su postali jako zainteresirani i pomno su pratili moj put, pogotovo kad sam se pojavio u Aziji. Kršćanin, koji organizira vojno-materijalnu pomoć za Bosnu i Hercegovinu, u trenutku kad kršćani ubijaju Muslimane! To je bilo nepojmljivo onda, a i danas je.

To nije bilo nepojmljivo Predsjedniku Izetbegoviću.

Ja sam živi dokaz da rahmetli Alija Izetbegović nije radio na stvaranju male muslimanske državice na Balkanu. On je bio branitelj cijele Bosne i Hercegovine i njenih naroda.

Neka Ti je rahmet duši, Predsjedniče!


Autor: ŽELjKO MILICEVIC

Objavljeno: 18. October 2008

36310
19-10-2008, 00:12
Za one koji nisu imali prilike da vide dokumentarac ODVAZNOST ZIVLJENJA:

http://www.youtube.com/watch?v=vf0FQ9_OfwI


http://www.youtube.com/watch?v=1A70pwe_hiU

36310
19-10-2008, 00:16
Alija Izetbegović - U službi Bosne (1 2 3)

http://www.youtube.com/watch?v=MB8lh-fCXZ4

http://www.youtube.com/watch?v=cO8cf6mVbJ0

http://www.youtube.com/watch?v=mj34izfHb7s

36310
19-10-2008, 00:20
MUSLIMANSKI NAROD NECE NESTATI !!!

http://www.youtube.com/watch?v=YoRTaw9dOUY

NeXeN
19-10-2008, 02:19
http://www.youtube.com/watch?v=yE1yFVNJYrc
http://www.youtube.com/watch?v=3YuMDRVJ2QA

36310
19-10-2009, 18:41
Neka mu je vecni rahmet!

El-Fatiha...

STRANAC
19-10-2009, 18:43
kako vreme brzo leti...
nema mu je vecan rahmet...

Tahirovce
19-10-2009, 19:52
Neka mu je vecni rahmet!

El-Fatiha...

sta drugo reci ....

Elvis-Eko
20-10-2009, 18:55
Ja sam prosle godine obisao mezarje Kovaci , evo i par slika
Neka mu je vjecni rahmet


Ako neko moze neka edituje slike

36310
20-10-2009, 19:13
"Ako hoćemo Bosnu i Hercegovinu onda ne smijemo previše podcrtavati nacionalno pitanje u Bosni i Hercegovini. Trebamo pokušati da budemo ako je moguće Bosanci ubuduće što više, ne zaboravljajući naravno nikada ono šta smo, ne zaboravljajući svoje tradicije. Niko ne treba da zaboravlja svoje tradicije i nigdje nije uvjet da budete dobar Bosanac, da zaboravite svoje tradicije. Upravo obrnuto stoji stvar. Svako treba da njeguje svoje tradicije, ali i da njeguje jedan ideal bosanske države", kazao je Izetbegović 1996. godine.

.....................................