PDA

View Full Version : INTERVJU


36310
17-10-2007, 20:28
BUDITE ONO ŠTO JESTE





Drugog dana Ramazanskog bajrama, Zajednica Bošnjaka iz Atlante - Džordžija (Georgia) - priredila je bajramsko sijelo i druženje sa hafizom Sulejmanom Bugarijem. Na ovom sijelu ponovilo se i ono što se danima prepričava o hafizovim govorima među našim džematlijama širom Amerike. Druženja su ostavila velike tragove na onima koji su ga slušali.





Kao rezultat tih tragova pokrenuta je inicijativa o nabavci hafizovih knjiga. Ovih dana se očekuju i dolasci prvih primjeraka knjige “Mi smo jedan drugome najbolji poklon”. Nakon sijela i druženja, koje je proteklo u prelijepoj atmosferi, sestra Senija Orlović se potrudila i priredila intervju koji slijedi.



Prije svega, htjela bih Vam poželjeti dobrodošlicu i, naravno, Bajram Šerif Mubarek Olsun.

- Allah raziola i bolje vas našao.



Čujem da ste obišli dosta naših džemata širom Amerike. Moram Vam reći da ste nam uljepšali ovaj ramazan. Kako biste opisali Vaš boravak u Americi, gdje ste većinu vremena proveli s našim narodom?

- Naš narod se, hvala Bogu, integrirao i otvorio puteve komunikacije. To je ono čega nam fali u svijetu. Što god smo bili zatvoreniji, sve nam je bilo teže, jer se ljudi boje nepoznatog. Islam je vjera otvorena i transparentna prema svakome. Drago mi je da sam svojim očima vidio koliko je naš narod ovdje otvoren prema javnosti, državi i zvaničnicima. Na ovo bajramsko veselje su došli senator i gradonačelnik - oni vam daju podršku. Veliki je uspjeh u američkom društvu ostati ono što jesi.



Sigurna sam da ste se brinuli za svoj narod, mislim na nas koji smo raseljeni po svijetu. Brinete li još uvijek, ili Vam je lahnulo kad ste vidjeli kako smo dobro organizirani i kako smo se dobro snašli ovdje ?

- Već ta briga polahko nestaje. Ljudi su pronašli balans koji je potreban vjernicima, a to je da se ne izgube u materijalizmu, ali i ne začahure u duhovnosti. Potrebna je jaka zajednica, da se ljudi organiziraju i ostvare svoj status u društvu. Eto, vi ste to postigli!







Jeste li primijetili da vrijeme naprosto leti u ovom, kako ja to često kažem, vilajetu materijalizma?

- Jeste, vrijeme brzo prolazi kad smo mi obuzeti željom da što više zaradimo. Poručio bih našem narodu da se drži svog džemata i svoje zajednice. Džemat je mjesto gdje se čovjek nabateriše duhovno. Džemat je mjesto spasa i jedinstva.







Na vašoj web stranici (www.sulejmanbugari.com) sam pročitala kako ste rekli: "Imaj dunjaluk, ali ne daj da dunjaluk tebe ima”. Također i ovo: “Iskoristite sve pogodnosti na ovom svijetu, ali nemojte se uzoholiti i zaboraviti svoga Gospodara?”

- To je to! Kaže naš Gospodar da ima robova bogataša koji bi, kad bi im oduzeo imetak, napustili vjeru, a ima i robova siromaha koji bi, kad bi im dao imetak, napustili svoju vjeru. Ako smo u teškoj situaciji, trebamo osaburiti, a kada nam ide dobro, ne smijemo se uzoholiti i zaboraviti našeg Gospodara. Najvažnije je da mi budemo zadovoljni u kojem god da se stanju nađemo. Allah, dž.š., zna šta da radi sa svojim robovima. Mi se samo trebamo uklopiti u taj sistem, napravljen davnih dana.







Prenositi znanje na mlađe generacije je neophodno. Jesmo li postali nehatni prema ovoj obavezi?

- Zapostavili smo djecu u potrazi za materijalizmom. Moramo razgovarati sa našom djecom i udovljiti našoj porodici. Džaba nam sav dunjaluk ako nam djeca krenu lošim putem.





Imate li neku poruku onima koji su propustili ovo bajramsko veselje?

- Budite ono što jeste! Sjetimo se Allah, dž.š., i on će se nas sjetiti kad Ga budemo trebali. Ovi što su bili sa nama večeras, neka ne budu sebični, neka budu misionari koji ce širiti ljepotu koju su doživjeli večeras. Molimo Allah, dž.š., da dadne da budemo čvrsti u vjerovanju, realizaciji naših projekata i svemu onome za šta se borimo. Neka nam je Allah na pomoći da ne odustajemo i ne posustajemo u našim namjerama. Trebamo se boriti na pravom putu, kao što nam je to pokazala naša majka Fata Orlović, odnosno tvoja majka.



Zajednica Bošnjaka iz Atlante

36310
21-10-2007, 19:07
Video: Zadnji intervju s Tošom Proeskim

Toše Proeski preksinoć je na makedonskom Kanalu 5 dao svoj posljednji intervju. Razgovarao je s Vesnom Petruševskom, voditeljicom showa "Vrteleška". S Vesnom Petruševskom i prijateljem Tonijem Cetinskim razgovarali smo u Temi dana, a donosimo i isječak iz njegovog posljednjeg intervjua.



http://dnevnik.hr/bin/article.php?article_id=28245

36310
27-10-2007, 17:58
INTERVIEW

23. oktobar 2007.

Razagovor povodom dešavanja u Sandžaku: Tarik IMAMOVIĆ, predsjednik Sandžačke alternative





TRAŽIMO OD DRŽAVE SRBIJE DA SE NE MIJEŠA U RAD ISLAMSKE ZAJEDNICE



Razgovarao: Fahrudin KLADNIČANIN







Tarik IMAMOVIĆ, predsjednik Sandžačke alternative

BOŠNJACI.net: Gospdoine Imamoviću, predsjednik ste Sandžačke alternative, iako ste politička stranke koja djeluje u Novom Pazaru, želimo čuti vaš zvanični stav povodom dešavanja u Islamskoj zajednici.

Tarik IMAMOVIĆ: Mi smo zvanično dali nekoliko saopćenja i to u januaru mjesecu kada je došlo do formiranja Rijaseta Islamske zajednice u Srbiji. Naš je stav da je to pravljenje paralelenih institucija, što je inače koncept Sulejmana Ugljanina; to nije dobro ne samo za lslamsku zajednicu već i za ostale humanitarne i kulturne institucije. Jednostavno, sve što polazi od drugih a ni od njega to ne valja jer to je razvodnjavanje naših institucija. Posebno je bolno ono što se sada radi u Islamskoj zajednici o jedinoj održivoj instituciji Bošnjaka, uspješnoj, prije svega i dokazanoj sa rezultatima u ovih prethodnih četrnaest godina, a te rezultate lahko je provjeriti, treba samo uporediti Islamsku zajednicu 1993. i sada 2007. godine.



BOŠNJACI.net: Kolika je odgovornost Vlade Republike Srbije, odnosno nadležnog ministarstva vjera za ova dešavanja?

Tarik IMAMOVIĆ: Samo stavljanje ministra vjera na jednu stranu pokazuje umiješanost države, indirektno, prećutno ili ne javljanje i priznavanje je umiješanost i ostalih struktura u državi. Organizaciju i logistiku koju je dao Sulejman Ugljanin, predsjednik općine i ranije njegove izjave, posebno u mjesecu septembru 2006. godine kada je on i deklarativno raspustio Islamsku zajednicu i navodno ingerencije daje njegovom Bošnjačkom nacionalnom vijeću, koje je sada 'kao' nadležno za vjerska pitanja. Ovo automatski pokazuje njegovu umiješanost. Možda Vlada Srbije ne bi i pokrenula sve ovo da nije on inspirator, generator i logistika, što smo imali prilike da vidimo i na televiziji kada je pozvao na doček novog takozvanog Reisa gdje su svi građani Novog Pazara mogli vidjeti da njegovo obezbjeđenje obezbjeđuje i ove njegove 'pobunjene' imame.





Od neprikosnovenog lidera do poslušnika režima





BOŠNJACI.net: Da li možda Vlada čini ustupak gospdinu Ugljaninu zbog podrške koju su Bajram Omeragić i Esad Džudžević pružili Vladi kada se našla u kritičnoj situaciji?

Tarik IMAMOVIĆ: Ugljanin je od jednog neprikosnovenog lidera postao poslušnik režima. Sigurno u Srbiji nikada nisu odustali od ranijeg recepta da se miješaju u sve pa čak i u rad Islamske zajednice. Znamo i u socijalizmu da ni jedan Reis nije postavljen bez saglasnosti države; oni hoće to da nastave i neke retrogradne snage u Srbiji žele da postave 'svoga' Reisa, po svom aršinu, podobnog, poslušnog, onoga ko bi bio poltron, a ne partner, što je više puta i izjavio Muamer Zukorlić.



BOŠNJACI.net: Iz ovog vašeg izlaganja proističe da je Adem.ef. Zilkić u funkciji režima odnosno Beograda?

Tarik IMAMOVIĆ: Taj čovjek i jeste poslušnik Beograda. Ponovo kažem da su te retrogradne snage kočnica na putu ka evropskim integracijama. Te iste snage su kočnica i srpskom narodu da ide naprijed, te snage su i zaustavili tranziciju u Srbiji i ostala je samo želja da se ide ka Evropi a ipak mučenički težimo ka njoj.



BOŠNJACI.net: Sandzačka altrentativa je sa nekoliko bošnjačkih partija iz Sandžaka, povodom dešavanja u Islamskoj zejdnici uputila pismo ministru vjera gospodinu Naumovom. Šta ste htjeli ovim postupokom?

Tarik IMAMOVIĆ: U normalnoj državi u kojoj je Narodna skupština donijela zakon o crkvama i vjerskim zajednicama, i gdje je taj isti zakon na snazi, ta ista država ga je prekršila, u normalnim uslovima ministar automatski podnosi ostavku. Mi smo zaista mislili da bi to morao da bude moralan čin ministra. Imali smo emisiju prije neki dan na RTS-u kada je pomoćnik ministra Naumova, biviši ministar vjera gospodin Radulović iznio njegove činjenice povodom ovih dešavanja i jasno smo vidjeli da je ministarstvo apsolutno stalo i podržalo tu pobunjeničku opciju i možemo samo da napravimo analogiju da se to desilo u SPS-u da je neko na primjer u crnogorskoj mitropoliji ili nekoj eparhiji pokušao da smijeni mimo crkvenih kanona nekog svog velikodostojnika, mislim da bi se država tako umiješala da bi apsolutno pomogla da do toga ne dođe. Ne tražimo da se država miješa u rad Islamske zajednice, tražimo jednostavno da država poštuje zakon koji je donijela.





Novi Pazar nije New York





BOŠNJACI.net: Sada su u igri dvije Islamske zajedince, jednu predvodi muftija Muamer ef. Zukorlic, drugu predvodi Adem ef. Zilkć, novoizabrani reisu-l-ulema. Ko po Vašem mišljenju ovdje ima legitimitet?

Tarik IMAMOVIĆ: Pravni legitimite u rukovođenju Islamskom zajednicom u Srbiji ima muftija Muamer ef. Zukorlić sa legalno izabranim organima. Naša je procjena da njega podržava i većina imama i većina vjernika. Upravo ovo je unijelo zabunu za one koji slabo poznaju propise i malo su informisani; za one koji su dobro informisani ovo je pravno nasilje i nemoguće je da jedna Islamska zajednica koja je nanovo formirana može da preuzme pučem ingerencije već postojeće zajednice. No, mi smo navikli na to i u prethodnim periodima, koda je uvedena prinudna uprava, uvjerili smo se i tada da su svi izbori od 2000. godine lažirani. Kada je bio referendum za ustav realno je izašlo 9-10% birača a zvanična informacije bila je da je preko 60% glasalo za taj ustav. Tako smo kroz sva ova lažiranja izbora mi kao ljudi, kao građani ove zemlje, doživjeli diskriminaciju na taj način sto se nije poštovala naša volja.



BOŠNJACI.net: Kada se na Gradskom trgu obratio građanima Adem ef. Zilkić, novoizabrani reisu-l-ulema, poruku koju je upotio bila je vrlo pomirljiva čak je i na jednoj konferenciji rekao da IZS sa njim na čelu neće biti poligon ničije politike. Koliko su ove poruke iskrene po Vama?

Tarik IMAMOVIĆ: Pa, njega je na binu doveo Mensur Memić, glavni menadžer Ugljanina, trenutno odnosno formalno je zamjenik načelnika općinske uprave; defakto je praktično njegov zamjenik čovjek za koga su vezani svi reketi u Novom Pazaru u posljednjih pet godina; u pratnji su bili najpoznatiji gilipteri iz Novog Pazara, ljudi koji imaju zajedno preko 200 godina robije i može li poslije svega ovoga da se dokazuje narodu da nije umiješan u politku? Hotel Tadždž je u vrijeme njihovog saborovanja obezbjeđivalo Ugljaninovo obezbjeđenje to se definitvno zna, jer Novi Pazar nije New York pa da sada mi ne znamo šta se zbiva. Mi znamo težnju Ugljanina od uvijek želi sve da stavi pod svoju „šapu“ i IZ; to je njegov sistem vladanja jer nema sposobnosti za saradnju, već želi apsolutno da vlada.





Treba da se smire strasti





BOŠNJACI.net: Na koji način može da se riješi trenutna situacija unutar Islamske zajednice? Da li je jedno rješenje uspostaviti dijalog između muftije Muamera ef. Zukorlića i Adema ef. Zilkića?

Tarik IMAMOVIĆ: Sigurno ne mogu da se dogovaraju pučisti jer to bi bio presedan da onaj koji hoće da zauzme vlast i podigne pobunu hoće da dođe i da razgovara sa legalno izabranim organima Islamske zajednice u Srbiji. Treba jednostavno da bude sve u interesu mira, treba da se smire ove strasti, država bi trebala i defakto da se ne miješa u ovaj izbor. Podsjećam, Islamska zajednica je legalno izabrana, predstoje izbori u toj zajednici i kroz džematske odbore i kroz izbore za Medžlise. Treba uključiti sve ljude koji su zainteresovani a kasnije će se na izobrima birati organi Islamske zajednice u Srbiji. Što se tiče samih izbora u IZS treba se pridržavati statuta i treba ih sprovesti u demokratskom duhu. Država može da pomogne ako poštuje zakon koji je donijela. Treba napomenuti da ima nedostataka i u samom organziacionom smislu u samoj Islamskoj zajednici u Srbiji i još jednom podvlačim da je to jedina organizovana i održiva insititucija Bošnjaka sa ogromnom tradicijom i sa infrastrukturom koja obezbjeđuje da ona može da nastavi rad nakon ovih 13 godina, bez obzira ko je bio u vrhu. Normalno, ne treba zaboraviti to da je za ovo vrijeme uspona IZ zaslužna ona sama i njen predstavnik, odnosno onaj koji je vodio, a to je muftija Muamer Zukorlić.



BOŠNJACI.net: Mediji u posljednje dvije godine dešavanja u Sandžaku pomno prate i svako iz svog ugla izvještava o stanju ovdje. Još prošle godine neki novinari su predvidjeli “krvavo proljeće“ i razne druge scenarije. Koliko po vama mediji imaju odgovornosti za nastalu haotičnu situaciju, posebno lokalni, recimo Regionalna radio televizija?

Tarik IMAMOVIĆ: Tačno se zna da je RTV pod kontrolom lokalne vlasti i aktivno vrši propagandu za aktuelnu lokalnu vlast. Ljudi je u šali i zovu “TV zahvalnosti“, jer svaki start počinje zahvalnošću predsjedniku općine za aktivnosti koje on mora da radi. Nažalost ovdje se pridaje mnogi značaj svim tim dešavanjima koja su obaveza lokalne samouprave. I običan posmatrač može da vidi pristrasnost ove medijske kuće. Ona je i koncipirana da bude aktivno uključena u kampanju trenutne vladajuće garniture u lokalnoj samoupravi. S druge strane Tv Jedinstvo koja pokušava da bude objektivna ovih dana izbjegava da u ovim 'vrelim' vremenima počne sa informativnim emisijama, jer lakše im je kad prođe bura. Nevjerovatno zvuči da mogu da puštaju druge emisije a nemaju opremu za informativni program. S druge strane beogradski mediji su pristrasni jer podržavaju stranu države vjerovatno i zbog pritisaka od strane nadležnih; jednostavno oni prikazuju stuaciju kako oni hoće, a ne kakva je stvarno.





Favorizovanje jedne male grupe





BOŠNJACI.net: Vaša stranka je opoziciona u Novom Pazaru; kako komentarišete rad lokalne samouprave?

Tarik IMAMOVIĆ: Moram da istaknem neke uspjehe, prije svega izgradnju univerziteta i nekih infrastrukturnih objekata, ali to je nedovoljno u odnosu šta su trebali da urade a posebno nedovljno u odnosu na osnovne zahtjeve u pogledu zaposlenosti građana Novog Pazara. Tu nisu praktično ništa uradili, zapošljavanje se vršilo samo u lokalnim javnim preduzećima, što je dovelo do uvećavanja zaposlenih bez realne potrebe. Isključivi kriterijum za zasnivanje radnog odnosa bila je stranačka pripadnost. Ono što najviše zamjeram ovoj lokalnoj samoupravi je najveći stepen korumpiranosti od kada postoji lokalna samouprava - od rata 1945.godine, a u to su se i građani uvjereli. Ne postoji transparentnost u trošenju sredstava, osim izvještaja koji se podnose nakon dužeg perioda, posebno je loš odnos prema svim onima koji su praktično opozicija, tako da se favorizuje jedna mala grupa ljudi. Mogu slobodno reći da o tome mogu da pričaju oni koji su to doživjeli pri čemu svesrdno pomažu pravosudni organi koji ne rješavaju probleme ili neće da procesuiraju predmete. Dražava pred ovakvim problemima zatvara oči.



BOŠNJACI.net: Rekli ste da ipak postoje neke promjene, da li su narodni poslanici iz ovog kraja doprinijeli tim promjenama?

Tarik IMAMOVIĆ: Pa sigurno da oni mogu i da su iskoristili svoje prisustvo da pomognu, kamo sreće da su jedinstveni, mogli bi više da doprinesu za ovaj grad. Međutim nemoguće je u takvoj razjedinjenosti i u sukobu partijskih interesa išta više uraditi za Pazar. Nominalno po broju mi imamo dosta predstavnika ali njihov uticaj se ne osjeća toliko koliko bi trebalo da bude.





Prešli smo iz naroda u manjinu iako smo autohton narod





BOŠNJACI.net: Sulejman Ugljanin, aktuelni predsjednik općine je kao što ste rekli, javno ukinuo Mešihat i njegov rad stavio pod kontrolu Bošnjačkog nacionalnog vijeća. Međutim u septembru ove godine istekao je mandat ovog saziva BNV-a. Kada se može očekivati elektorska skupština?

Tarik IMAMOVIĆ: Imam saznanja da će po automatizmu odbornici bit elektori. Međutim suštinska je razlika između Bošnjačkog nacionalnog vijeća / BNV/ i Bošnjačkog nacionalnog savjeta /BNS/. BNV je imalo potpuno integritet da zastupa sve interese Bošnjaka u Sandžaku i nosilo je naziv Bošnjačko nacionalno vijeće Sandžaka. Bošnjački nacionalni savjet je državni organ koji ima ingerencije u oblasti kulture, jezika, informisanja i obrazovanja. I upravo taj postupak je napravljen bez saglasnosti partije i naroda, tako da smo u tom periodu izgubili neka osnovna svojstva, prije svega mi smo prešli iz naroda u manjinu iako smo autohton narod, a niko nas za to nije pitao. Promijenjen je program jedne nacionalne stranke, ali narodu niko ništa nije objasnio. Upravo koristi se neinformiranost naroda da se proturaju nove ideje a nije nalgašeno koje su to nove ideje. Potpuno se odustalo od Memoranduma, a to i dalje stoji u statutu i programu stranke SDA. Očigledno da je taj preokret napravljen ali se nikad nije objasnilo ni članovima stranke ni narodu zbog čega. Tako većina bivših članova SDA nije nikada bila protiv stranke već protiv politike koju su vodili pojedinci u vrhu stranke SDA, koji su je privatizovali. Sandžačka alternativa je zajedno sa još dvije partije 2005. godine održala Kongres Bošnjaka gdje smo tražili obnovu Bošnjačkog nacionalnog vijeća Sandžaka koje bi se bavilo rješavanjem pitanja Bošnjaka u Srbiji. Bošnjački nacionalni savjet mogao bi da funkcioniše kao dio ove institucije.

Tahirovce
27-10-2007, 23:15
hehehehhe ovaj je imao nesto oko 100 glasova :( ..........

halilce
27-10-2007, 23:58
NEKA SAD TABELA! :mrgreen:

36310
28-10-2007, 08:12
Reis-Ulema Mustafa ef. CERIC.

Kratko obracanje povodom dogadjaja u Sandzaku.

Video zapis:



http://it.youtube.com/watch?v=yqG8PKYbhHA

supergirl
28-10-2007, 17:27
36310 je l' mozes da nadjes obracanje Ismeta Spahica povodom istih desavanja! Slaba mi mreza,ne mogu da trazim! Unaprijed hvala!

36310
09-11-2007, 07:59
PUČ U ISLAMSKOJ ZAJEDNICI NIJE USPIO



http://bosnjaci.net/index.php

Tahirovce
09-11-2007, 19:07
Eh ........,ko je ga postavio,uh kad procitam uli cujem neku njegovu izjavu pritisak mi automatski ode na 250/200 :twisted: ......

Daki.
10-11-2007, 10:24
Macka je covek. :)

supergirl
11-11-2007, 01:28
Ima l' neko intervju aktuelnih ucenika izbacenih iz medrese?

36310
21-11-2007, 09:56
Pogled s Avale: Muftija Muamer-ef. Zukorlić



http://www.islamskazajednica.org/

borichi
21-11-2007, 17:10
24. NOVEMBAR - DAN SEVDAHA U SJEVERNOJ AMERICI











http://i42.photobucket.com/albums/e321/ninahadcentury21/300_asikovanje1231.jpg







Nakon osnivanja Sevdah Sjeverne Amerike, jednistvene i neprofitne organizacije, koja okuplja ljubitelje sevdaha i sevdalinke, a sve u cilju očuvanja i promocije; rukovodstvo organizacije obznanuje 24. novembar - Dan sevdaha na sjeverno-američkom kontitnetu. Slobodni smo vas pozvati da date svoj doprinos u očuvanje najljepše pjesme, i da u sredini u kojoj živite vašim prisustvom to potvrdite. Obilježimo skupa Dan državnosti BiH i Dan Sevdaha.

Dan sevadaha će se održati u sljedećim gradovima:



ATLANTA

Dan Sevdaha i Drzavnosti Bosne i Hercegovine

Lawrenceville, GA

Saturday, November 24

Jordan Park Banquet Place

Info: 678-462-7953





JORDAN PARK (city park)

Lawrenceville, Ga, near Atlanta

Saturday, 24. Nov. 2007.

Time : 7 00 PM

Price: $ 15

Kontakt person for more info: Mustafa Muhidin Kurtic tel. 678 799 4521



Bujrum Narode,

adnan
21-11-2007, 17:17
Idi ti borichi pa stavi malo sevdah-fotki.

borichi
21-11-2007, 17:30
Bez Kambera svadba ne biva.

borichi
25-11-2007, 09:35
Ne mogu da vjerujem!!



Umjesto Upload ja sam pritisnula deleted, i sve izbrisala. kako sam mogla ovo da napravim?. Ja ovu kameru koristim tri godine!!/ A, jest mi zao!.Pa,, tu je bilo divnih slika.



Nemam rijeci., Ali cu ipak pokusati neki drugi put, makar rijecima..

adnan
25-11-2007, 10:07
Ajajaj, nasta mislis kad tako radis internetuso .... 8)