PDA

View Full Version : INTERVJU: DZemail Suljevic


Tahirovce
03-10-2007, 20:40
INTERVJU: Džemail Suljević, predsednik Narodnog pokreta Sandžaka



SDA I SDP U KOALICIJI NA DRŽAVNOM NIVOU



U prošlom sazivu u Skupštini opštine Sjenica, Narodni pokret Sandžaka (NPS) sa svojih osam odbornika, zajedno sa Sandžačkom demokratskom partijom SDP i tadašnjim Srpskim demokratskim savezom SDS, činio je skupštinsku većinu. Vlast su napustili zbog, kako kažu, nemogućnosti izglasavanja njihovog predloga da Skupština donese Odluku da se PIK ,,Pešter'' ne privatizuje, dok se predhodno ne vrati zemlja pravim vlasnicima. Nakon poslednjih izbora, sa četiri od ukupno trideset i devet odbornika u lokalnom parlamentu, NPS čini opoziciju vladajućoj koaliciji Liste za Sandžak (17) i koalicije DSS i NS (3).Predsednik NPS Džemail Suljević kaže da lokalna vlast u Sjenici ne funkcioniše duže vremena i da u velikoj meri, svojim diskriminatorskim odnosom prema ovom kraju, država stvara bezperspektivnu situaciju. Za dve najveće bošnjačke partije SDA i SDP, Suljević tvrdi da se, ideološki i programski, ni po čemu ne razlikuju i da su u koaliciji na državnom nivou.

- Lokalna vlast u Sjenici praktično ne postoji, jer ne funkcioniše duže vremena. Činjenica je da se mesecima ne iznosi smeće iz grada, a lokalna vlast ne daje odgovor zašto, zbog čega i ko je odgovoran. Nije mi jasno zbog čega građani to mogu toliko da trpe? Vlast ne funkcioniše ni po pitanju drugih komunalnih i infrastrukturnih delatnosti. Građevinska sezona, barem u Sjenici, je pri kraju. Nije mi poznato da se nešto negdje radilo osim, prije neki dan u ulicama ,,7juli'' i ,,12 decembar'', gdje su ih valjda, građani natjerali da završe planirani posao. Sjenička opština, ili njena uprava, čini mi se da se pretvorila u sopstvenu suprotnost, ili negaciju sopstvene svrhe. Jer, ona je ustvari postala ''interesno preduzeće'' jedne grupe ljudi kaje zapošljava svoje rođake. U Organu uprave zapošljeno je preko stotinu radnika, a po nekim standardima, trideset bi bilo sasvim dovoljno. Veliki broj zapošljenih, imenovanih i postavljenih lica, ništa ne rade i ne znaju da rade svoj posao. Oni se ne razumiju u lokalnu samoupravu i situacija je veoma dramatična! S druge strane, država ne čini ništa, ustvari čini mnogo, ali u negativnom smislu. Po nekim indikatorima, i po mojem mišljenju, upravo država stvara jednu bezperspektivnu situaciju.

U kom periodu su, po Vašem mišljenju, nastali najveći problemi?

- Sjenica je jedan začarani krug. Ključni problemi su odavno postojali. Država je recimo odlučila da, po osnovu viška iz pedesetih godina, uzme građanima zemlju. Ono što je meni poznato, manje-više u svim opštinama u Srbiji, ta zemlja je vraćena. Ovdje nije. Zemlja je jednostavno oteta! Ovdje praktično ne postoji preduzeće, u smislu da nešto radi. Postoje možda jedno dva privatna preduzeća koja rade, ali to je sasvim malo i ovdje ljudi nemaju gde da se zaposle. Ovdje mogu samo da gladuju. Ne znam koliko će to trajati, ali sigurno je da građani najviše trpe.

Kada se desila privatizacija kombinata ,,Pešter'', Vi ste tada bili na vlasti. Je li postojala mogućnost da se na to utiče?

- Kako da ne. Postojala je mogućnost i mi smo pokušali, da sa drugim odbornicima, izglasamo jednu Odluku, koju bi proslijedili državnim i međunarodnim institucijama, a kojom bi spriječili otimanje zemlje građanima. Međutim, to nisu podržali, nisu htjeli i nisu smjeli da posrže ni odbornici SDA niti odbornici SDP jer, i jednima i drugima su mentori u Beogradu. Oni su jedni sa drugima u koaliciji na državnom nivou, a ovdje samo glume sukobljavanja. Nije mi jasno oko čega se ne slažu. Ni jedni ni drugi ne traže autonomiju. Od toga su odustali. I jedni i drugi učinili su sve da nas svedu na nacionalnu manjinu. A mi smo narod! I jedni i drugi hvale državu; jedni kažu da smo najprivilegovaniji na Balkanu, a drugi da je ova Vlada učinila više nego što je učinjeno u poslednjih pedeset godina. Ako pitate građane, oni jedva žive. Što se tiče infrastrukture i drugih sadržaja, mi smo kao u srednjem vijeku. Sjenica je jedini opštinski centar koji nema Dom kulture. U dvadeset i prvom vijeku grad još nema izgrađenu kanalizaciju. Ulice su neasvaltirane. Građani ovdje u gradu, da ne govorimo o selima, nemaju vodu za piće, ili svaki drugi dan nestaje. Gdje to još ima? Parkovi su neuređeni, trotoari neizgrađeni. Ovdje je zaista tragično!

Kako ostvariti veća ulaganja?

- Mogli smo to ostvariti. Naši odbornici u Skupštini su pokretali jednu inicijativu da se tuži država zbog permanentne ekonomske diskriminacije, obrazovne i kulturne asimilacije. Jer, Sjenica ima, kao rijetko koja opština u zemlji, fantastične prirodne resurse. A da paradoks bude veći, mi smo, po pitanju razvoja, na poslednjem mjestu. Međutim, naša inicijativa nije prihvaćena.

Poslednje redovno zasedanje SO-e Sjenica prekinuto je, između ostalog, zbog neslaganja unutar vladajuće koalicije. Šta sledi po Vašem mišljenju? Da li su na pomolu nove koalicije?

-Nisam siguran da može doći do nove skupštinske većine, ili bilo kakovog oblika koalicije. Čujem navodno nešto im ne ide više. Mislim da će SDA, DSS i NS ostati u koaliciji. Biće ucena. SDA kao neće hteti da prihvati ucene, a prihvataće i tako će to odživeti do novih izbora, koji se nagoveštavaju za početak naredne godine. Čudno je samo što SDA i SDP nisu u koaliciji i na lokalu, jer se ni po čemu ideološki ne razlikuju.

Gde je u svemu tome NPS? Ima li Vaša partija partnera za koaliciju?

- Nažalost nema. To tvrdim iz iskustva, jer smo probali u predhodnom sazivu sa SDP i SDS. Nismo bili u koaliciji, ali smo činili skupštinsku većinu. Nije išlo, i mi smo napustili čisto iz moralnih razloga. Nismo htjeli uraditi ništa što je na štetu građana. Sada smo opozicija, i ni sada se ni jedan naš predlog ne prihvata. Čak ni njihovi predlozi, ako smo ih mi predložili, nisu mogli proći. Oni su najavili na izborima da će trg Svetozara Markovića dobiti naziv po Hasanu Zvizdiću, ali ni to nisu ostvarili. Ja nemam primjedbe kada su u pitanju srpske partije, ali ni SDA ni SDP, nisu predstavnici Bošnjaka, iako se tako deklarišu. Oni su izdali interese svog naroda. To što oni rade je Gebelsovska laž. ''Laži i paralaži'' gdje samo laž postaje istina. A zbog opšte informativne blokade, to jest ''lažne informisanosti'', narod ne može da razluči loše od dobrog, laž od istine, moral od nemorala. U postojećim medijima NPS nema mogućnost da se predstavi.

Da li očekujete da će se nešto promeniti na predstojećim izborima?

-Treba se nadati, jer ja mislim da ovo bezumlje neće vječno trajati. Nadam se da je dobar dio građana već uvidio ko je ko, ko se zašta zalaže i ko zna šta da radi, a jedan od glavnih problema aktuelne lokalne samouprave je neznanje. Mislim da je narodu potrebno nešto novo jer, ove postojeće, da kažem, dominantne političke opcije, pogrešnom politikom interesnih grupa, su se već istrošile. Oni samo obmanjuju građane da država ulaže u infrastrukturu, a to nije tačno jer, na primjer u pogledu putne infrastrukture, Sjenica je i dalje na poslednjem mjestu vjerujem, ne samo u Srbiji, već i u svijetu.

36310
04-10-2007, 07:40
Prije svega zelim da se zahvalim redakciji sajta na ovom prilogu.



Za gospodina Suljevica sam prvi put cuo sredinom 80-tih godina kada je,kao mladi i revoltirani intelektualac,strajkovao ispred bioskopa,spavajuci pod shatorom zbog neresenog stanbenog pitanja...

Secam se,to ljeto je bilo posebno kisovito,a ja sam kao,znatizeljni klinac, cesto navracao pored bioskopa nebili video tog "cudaka" koji po takvom kijametu spava pod otvorenim nebom.

Mom cudjenju i divljenju nije bilo kraja i mislim da sve moje simpatije koje gajim prema tom coveku,pocinju upravo tog kishnog ljeta...

Sjenicani ga tad nisu razumeli...

Drugi vazan momenat koji mi je ucvrstio,vec postojece,misljenje o gosp.Suljevicu je bila peticija koju je on pokrenuo prije dvije-tri godine a nosila je naziv "BOSNJACI SU NAROD A NE MANJINA".

Sjenicani ga opet nisu razumeli.





...Medjutim, to nisu podržali, nisu htjeli i nisu smjeli da podrže ni odbornici SDA niti odbornici SDP jer, i jednima i drugima su mentori u Beogradu. Oni su jedni sa drugima u koaliciji na državnom nivou, a ovdje samo glume sukobljavanja. Nije mi jasno oko cega se ne slažu. Ni jedni ni drugi ne traže autonomiju. Od toga su odustali. I jedni i drugi ucinili su sve da nas svedu na nacionalnu manjinu. A mi smo narod! I jedni i drugi hvale državu; jedni kažu da smo najprivilegovaniji na Balkanu, a drugi da je ova Vlada ucinila više nego što je ucinjeno u poslednjih pedeset godina. Ako pitate gradjane, oni jedva žive. Što se tice infrastrukture i drugih sadržaja, mi smo kao u srednjem vijeku. Sjenica je jedini opštinski centar koji nema Dom kulture. U dvadeset i prvom vijeku grad još nema izgradjenu kanalizaciju. Ulice su neasfaltirane. Gradjani ovdje u gradu, da ne govorimo o selima, nemaju vodu za pice, ili svaki drugi dan nestaje. Gdje to još ima? Parkovi su neuredjeni, trotoari neizgradjeni. Ovdje je zaista tragicno...







...Mogli smo to ostvariti. Naši odbornici u Skupštini su pokretali jednu inicijativu da se tuži država zbog permanentne ekonomske diskriminacije, obrazovne i kulturne asimilacije. Jer, Sjenica ima, kao rijetko koja opština u zemlji, fantasticne prirodne resurse. A da paradoks bude veci, mi smo, po pitanju razvoja, na poslednjem mjestu.





...Treba se nadati, jer ja mislim da ovo bezumlje nece vjecno trajati. Nadam se da je dobar dio gradjana vec uvidio ko je ko, ko se zašta zalaže i ko zna šta da radi, a jedan od glavnih problema aktuelne lokalne samouprave je neznanje. Mislim da je narodu potrebno nešto novo jer, ove postojece, da kažem, dominantne politicke opcije, pogrešnom politikom interesnih grupa, su se vec istrošile. Oni samo obmanjuju gradjane da država ulaže u infrastrukturu, a to nije tacno jer, na primjer u pogledu putne infrastrukture, Sjenica je i dalje na poslednjem mjestu vjerujem, ne samo u Srbiji, vec i u svijetu.





Ovo nam je treca sreca!

NE PROPUSTIMO JE.

keiselbach
04-10-2007, 09:27
Kad ovako prica sto ima manje odbornika nego prosli put?

STRANAC
04-10-2007, 15:17
Kad ovako prica sto ima manje odbornika nego prosli put?

evo ja cu da ti kazem CARE...



ima manje odbornika zato STO NIKADA NE LAZE,ZATO STO SE NIKADA NE PRODAJE,ZATO STO NIKADA NE IZDAJE,ZATO STO NIKADA NE BEZI I NE NAPUSTA SVOJ NAROD I SVOJ RODNI SANDZAK,ZATO STO ZIVI OD SVOG ZNANJA OD SVOJE PLATE I ZIVI U STANU OD 50-AK KVM A NE U LUKSUZNIM PALATAMA DOBIJENIM NA MUCI I JADU SVOJI SUNARODNIKA I ZATO STO NEMA PRLJAVIH PARA DA KUPUJE GLASOVE LJUDI KOJI SVOJ INTERES UM I RAZUM PRODAJU ZA 1 LITAR ULJA I 1KG BRASNA, I NA KRAJU DRAGI MOJ ZATO STO JOS ON I SAMO ON NIKADA NIJE IZNEVERIO ONO STO JE U SRCIMA SVIH NAS BOSNJAKA-MUSLIMANA,A TO JE



SANDZAK AUTONOMIJA I BOŠNJACI SU NAROD A NE MANJINA...





eto,da znas zbog cega,a ako te interesuje jos nesto-pitaj,dobices informacije iz prve ruke i odnekoga ko je bio deo sjenickog politickog zivota...[B]

Tahirovce
04-10-2007, 15:56
Ensare procitaj prvu recenicu(uvod u intervju),pa onda prvu recenicu u tvom postu,meni se tu nesto ne slaze..

malo objasnjenje:SDS je sacinjavala i radikalna stranka.

keiselbach ovo malo objasnjenje je ujedno i odgovor na tvoje pitanje.......

36310
04-10-2007, 15:59
Korektan odgovor Stranac.

Ja licno nikada nisam bio clan bilo kakve partije,ali sam zato bio simpatizer njih nekoliko i svaki put sam bio srecan da nisam bio clan doticnih.

Zasto???

Zato sto niko nije u stanju da odrzi ni minimum zacrtanih ideala...

(Iz ovog kontexta zelim da iskljucim rahmetli Aliju Izetbegovica.)

Rad gospodina Suljevica pratim vec neko vrijeme i sve sam sigurniji da je on politicar koji,uprkos svemu,cvrsto stoji na zemlji,brani interese Bosnjaka,bori se za neke nase ideale i ne odustaje od njih,nije "prevrtac" koji svoja politicka ubedjenja mijenja cim pocnu da duvaju vetrovi promenjivog pravca...

Bilo bi posteno da tom coveku poverimo svoje glasove na nekim od sledecih izbora.

Tahirovce
04-10-2007, 16:07
Ja bih morao taj dan da se probudim u 4 ujutru pa da sednem sam na svoju ruku,dok mi ne utrni da ne OSECAM DA JE MOJA,e tako bi mozda nekako i mogao da ga glasam,drukce nema sanse...

ovde hvali neko...Talino...........

Elvis-Eko
04-10-2007, 16:15
Vec dugo vremena se u Sandzaku vrte jedni te isti ljudi na vlasti, mislim da je vrijeme da se nesto mijenja, narod ili vlast.

36310
04-10-2007, 16:46
Vec dugo vremena se u Sandzaku vrte jedni te isti ljudi na vlasti, mislim da je vrijeme da se nesto mijenja, narod ili vlast.



Sto kaze Mesa Selimovic:

"i ucinicemo to ,braco moja satrvena,cim odrastu pravi ljudi koji nece dopustiti da im vampiri sjede za vratom."

riki
04-10-2007, 16:47
ja mislim d aje trenutno muftija zukorlic jedini koji bi mogao da predvodi bosnjacki narod

slazem se u potpunosti s aensarom

svi mogu sem sulja on predvodi ove sto kradu traktore i pustaju iz zatvora sverc brate z aramazan dusu dao

Tahirovce
04-10-2007, 17:15
ni dvije nacrtane ovce on nebi mogo da predvodi.....

STRANAC
04-10-2007, 18:48
Reško,

ne vidim,zapravo ne mogu da nadjem nista od onoga sto si mislio da se ne slaze moja prava recenica sa prvom recenicom iz intervjua gospodina Suljevica...

nego,ako je nesto sto smatras bitim i uvideo si da sam pogresio reci mi,pa mozemo ispraviti...

dobro znas da je to doba kada sam ja bio jako politicki aktivan i da znam sve sta i kako se desavalao i ono sto je najbitnije znam radnje koje su se desavale iza paravana na svim stranama...

iskreno da ti kazem,ovo prvi put sada javno iznosim,napisao sam jedno dobro stivo iz tog perida,ne to da bih sacuvao od licnog zaborava vec da nekada ako Bog da,kada zatreba,iznesem sve crno na belo...

nas narod je JAKO SKLON ZABORAVU,pogotovu je zalosno i tragicno sto je skloniji ZABORAVU DOBRIH DELA da ne kazem ZABORAVU ZAHVALNOSTI...

zato,ne shvatite me pogresno,trenutno nisam ni u jednoj opciji,samo razmisljam kao neko ko poznaje sve aktuelne politicke strukture na nasem podrucju..



i,da....

sve nekako mogu da podnesem,ali kada mi neko pomene zukorlica,odmah mi se zeludac uzburka....



i,na kraju samo da zamolim sviju,da nista ne shvataju licno,niko od politicara ne zeli narodu bas dobro,ne zato sto nece,vec zato sto je to tesko ostvarivo,i ne uzimajmo te ljude kao nesto bitno,jer poitika je deo svakodnevice,zapravo zivot koji se oko nas desava svakoga dana-tako su to stari grcu timacili...

naucimo se da necija neistomisljenost NIKAKO NE ZNACI UROTAVANJE PROTIVU NAS,vec pogledajmo to kao jos jedan put ka pronalasku boljeg resenja za sviju nas...



jos jedan put ponavljam,

U MOJIM POSOTVIMA NEMA NICEGA LICNOG,

i ne bih voleo da se neko nadje uvredjen...

u nadi za razumevanjem,saljem vam tople pozdrave sa prohladnog severa

DRAGI MOJI SJENICANI MA GDE BILI....

supergirl
05-10-2007, 06:49
Zar nam nisi ni Suljo ni Zukorlic donijeli bar malo dobra?

Uistinu..... nas narod je JAKO SKLON ZABORAVU





I na kraju: Ko je kompetentniji da vidi IZ Sandzaka od sadasnjeg muftije?

keiselbach
05-10-2007, 08:58
evo ja cu da ti kazem CARE...



ima manje odbornika zato STO NIKADA NE LAZE,ZATO STO SE NIKADA NE PRODAJE,ZATO STO NIKADA NE IZDAJE,ZATO STO NIKADA NE BEZI I NE NAPUSTA SVOJ NAROD I SVOJ RODNI SANDZAK,ZATO STO ZIVI OD SVOG ZNANJA OD SVOJE PLATE I ZIVI U STANU OD 50-AK KVM A NE U LUKSUZNIM PALATAMA DOBIJENIM NA MUCI I JADU SVOJI SUNARODNIKA I ZATO STO NEMA PRLJAVIH PARA DA KUPUJE GLASOVE LJUDI KOJI SVOJ INTERES UM I RAZUM PRODAJU ZA 1 LITAR ULJA I 1KG BRASNA, I NA KRAJU DRAGI MOJ ZATO STO JOS ON I SAMO ON NIKADA NIJE IZNEVERIO ONO STO JE U SRCIMA SVIH NAS BOSNJAKA-MUSLIMANA,A TO JE



SANDZAK AUTONOMIJA I BOŠNJACI SU NAROD A NE MANJINA...





eto,da znas zbog cega,a ako te interesuje jos nesto-pitaj,dobices informacije iz prve ruke i odnekoga ko je bio deo sjenickog politickog zivota...[B]__





Pa ako je ovo sve kako ti pricas (recimo da je tako) NEMA ON KUD U POLITIKU

STRANAC
05-10-2007, 13:51
[quote]

Pa ako je ovo sve kako ti pricas (recimo da je tako) NEMA ON KUD U POLITIKU



mozda,mozda ti imas pravo...

mozda on nema kud u politiku,ali sigurno znaj da ima kud u srcu svakog cestitog i postenog coveka-JER JE I SAM TAKAV...

STRANAC
05-10-2007, 14:02
Zar nam nisi ni Suljo ni Zukorlic donijeli bar malo dobra?

Uistinu..... nas narod je JAKO SKLON ZABORAVU





I na kraju: Ko je kompetentniji da vidi IZ Sandzaka od sadasnjeg muftije?



mislim da imas drugu temu o toj dvojici ljudi....

i ovo VIDI,ja mislim da si htela da napises VODI,jer ovako nema smisla tvoje pitanje...

ako te interesuje takvo sto,postuj na drugim temama pa mozemo i o tome dati svoje misljenje...

Tahirovce
05-10-2007, 14:12
Ensare napisao sam ti malo objasnjenje, ako mislis da dzemo moze svoje ideje da realizuje u koaliciji sa radikalima onda OK,misli i dalje,ja ne mislim tako i ne verujem u to...

STRANAC
05-10-2007, 14:25
Ensare napisao sam ti malo objasnjenje, ako mislis da dzemo moze svoje ideje da realizuje u koaliciji sa radikalima onda OK,misli i dalje,ja ne mislim tako i ne verujem u to...



nikada,i nikada NIJE POSTOJALA KOALICIJA....

sacinjavanje skupstinske vecine po definiciji NIJE KOALICIJA...

cak ni SDP tada,koji je bio u skupstinskoj vecini nikada nije bio u KOALICIJI NI SA KIM,PA SAMIM TIM I SA RADIKALIMA....

to,sto su nasli zajednicki interes oko necega,a u prvom redu se to svodilo na eliminisanje sda sa vlasti,je otvorilo vrata propagandi koju samo sda moze da osmisli(NEKADA JE TO TAKO MOGAO JOS JEDINO SPS), i bubnjali su na sva zvona za tu koaliciju...

nasem,politicki neiskusnom narodu,nije bilo tesko zamazati oci i ubediti ih u tako nesto...



medjutim,u istom tom periodu,je sda izgubila i skupstinsku vecinun u novom pazaru,i trcala i molila onog,Pavlovic mislim da se preziva vodja radikala u n.pazaru,obecavala i davala kule i gradove da sa njima naprave koaliciju kako ta famozna sda ne bi izgubila izbore u novom pazaru...

ali,eto....

malo ko ovo zna,pa se to baca pod noge i zatrljava se....

i jos nesto,i ako je koalicija za srs posotjala,zar mislis da je cestitija ona

koju suljo i sda ima sa PALMOM,covekom koji je arkanova desna ruka,i finansijer paravojnih formacija koje su se borilie na teritirijama ex-yu republika...



GDE JE TU RAZLIKA-MOLIM TE....

36310
05-10-2007, 14:53
...nasem,politicki neiskusnom narodu,nije bilo tesko zamazati oci i ubediti ih u tako nesto...



Evo jos jedne potvrde onog eksperimenta:

"Kad muhi odsečeš krila - muha ne čuje."

Tahirovce
05-10-2007, 15:08
Jes nije vrat nego sia..e tako nije koalicija vec politicki sporazum tj sacinjavanje skupstinske vecine.

U novi pazar su takodje tad sdp i srs bili u koaliciji, a nije tacno da je sda htela sa radikalima, ponudili su koalicuju szs - fezija ,i covek je tad sa 3 odbornika trazio 50% vlasti,sda je to odbilo i onda su oni sa srs i sdp napravili koaliciju.

Ensare to si odigravalo kad nisi bio tu, mislim i tvrdim da to bolje poznajem od tebe,pratio sam tada svaku skupstinu koja se odrzala u sjenici, a pamtim i mnogo toga pored skupstine,(neke kafanske komentare presednika pojedinih stranaka),narocito coveka koji je tada izigravao kauboja, a sad se vratio POSLU koji jedino zna da radi, e njega sam licno cuo da je bolje sa radikalima nego sa sda i da nema vise u opstini selama.....

riki
05-10-2007, 18:15
hahahaha

supergirl
05-10-2007, 19:46
ovo VIDI,ja mislim da si htela da napises VODI,jer ovako nema smisla tvoje pitanje...

Oh,hvala na prepravci.

mislim da imas drugu temu o toj dvojici ljudi....

Je l' nekom smeta da mi u ovoj temi odgovoris?! Al' ne uporedjujuci svoje ooogrooomnooo iskustvo sa mojim. Kao ni godine.

ako te interesuje takvo sto,postuj na drugim temama pa mozemo i o tome dati svoje misljenje...

Ne razumijem,je l' ovo neki uslov,ili je ipak stamparska greska?

STRANAC
05-10-2007, 21:51
Jes nije vrat nego sia..e tako nije koalicija vec politicki sporazum tj sacinjavanje skupstinske vecine.

U novi pazar su takodje tad sdp i srs bili u koaliciji, a nije tacno da je sda htela sa radikalima, ponudili su koalicuju szs - fezija ,i covek je tad sa 3 odbornika trazio 50% vlasti,sda je to odbilo i onda su oni sa srs i sdp napravili koaliciju.

Ensare to si odigravalo kad nisi bio tu, mislim i tvrdim da to bolje poznajem od tebe,pratio sam tada svaku skupstinu koja se odrzala u sjenici, a pamtim i mnogo toga pored skupstine,(neke kafanske komentare presednika pojedinih stranaka),narocito coveka koji je tada izigravao kauboja, a sad se vratio POSLU koji jedino zna da radi, e njega sam licno cuo da je bolje sa radikalima nego sa sda i da nema vise u opstini selama.....



OK,ako ti mislis da je tako,neka ti bude,ja ipak uvazavam to da si pratio taj razvoj situacije i da imas podataka...

ipak,nasa misljenja ovde su dijametralno suprotna,i ja sam ipak misljenja da je to dobro,jer to ne vodi jednoumlju koje bi bilo pogubno za opstanak jednog naroda,njegove kulture i tradicije....



@supergirl

daleko od toga da je bio uslov,nego samo preporuka zarad ocuvanja NASLOVA OVE TEME,jer vec postoje teme o osobama koje si ti pomenula,

pa sam bio misljenja da je bolje bilo u tim temama postovati...

nema ljutis,jer nista nije licno :wink:

MajkaMaca
06-10-2007, 08:43
ja o sujevicu samo kratko:jos u ono vrijeme (strajka) bio je za mene "mahnit coek" i to je do danas osto,nikad me vise nije mogo ubedit(sa njegovim delima(nedelima)da je normalan.podvlacim,to je moje misljenje.Nemoj da se njegovi simpatizeri naljute...

36310
06-10-2007, 12:33
Taman posla Maco,a sto bi se ljutio...

Ocigledno je da svijet ne gledamo istim ocima...

Ono sto je za tebe mahnito to je zamene avangardno.

A to sto te nije ubedio svojim delima(nedelima) da je normalan, to me uopste ne iznenadjuje jer covek odavno zivi u raskoraku sa vremenom...neshvacen i zanemaren-takva mu je sudbina.



Ako se ikada nadje na stranicama ovog sajta hteo bih da zna da postoje ljudi koji prate njegov rad koji ga cijene i kao coveka i kao politicara... i da znamo da mu je u nekim momentima tesko sa nasim narodom ali da ne treba gubiti strpljenje kao i nadu u bolje sutra svih nas zajedno a ne samo pojedinaca.

STRANAC
06-10-2007, 13:41
Ako se ikada nadje na stranicama ovog sajta hteo bih da zna da postoje ljudi koji prate njegov rad koji ga cijene i kao coveka i kao politicara... i da znamo da mu je u nekim momentima tesko sa nasim narodom ali da ne treba gubiti strpljenje kao i nadu u bolje sutra svih nas zajedno a ne samo pojedinaca.



AFERIM MOMČE,AFERIM....

ado
06-10-2007, 13:57
Ako se ikada nadje na stranicama ovog sajta hteo bih da zna da postoje ljudi koji prate njegov rad koji ga cijene i kao coveka i kao politicara... i da znamo da mu je u nekim momentima tesko sa nasim narodom ali da ne treba gubiti strpljenje kao i nadu u bolje sutra svih nas zajedno a ne samo pojedinaca.



Slazem se

keiselbach
15-10-2007, 11:58
DAKLE ZAKLJUCAK JE......ILI MOZDA PRODUZENA DEBATA

36310
15-10-2007, 13:00
Pa zakljucak je da ON IZDATI NE ZNA!!!

Zamolio bih nekog,ko je bio na teravijama one noci u dzamiji,da nam isprica kava je bila Dzemailova reakcija kada je policija upala u dzamiju i stavila se u zastitu onih izdajnika???

Ili,jos bolje bi bilo ako nako ima snimak tih dogadjaja neka nam pusti da to pogledamo(pod uslovom da policija nije "obradila" snimak)

Tahirovce
15-10-2007, 13:11
snimak je jos u policiji,cim (ako)ga vrate postavljam na sajt,a dal je obradjen snimak to se vidi iz aviona,a nemaju oni kadar za to sve i da hoce(jedino ce biti ubaceno sjenica.com u desnom gornjem uglu, nadam se da ti to nece smetati)......

36310
15-10-2007, 13:23
Sandzacko bure baruta 02.maj.2007



Rascep:



SULJEVIĆ: Problemi u Sandžaku su počeli s početkom vlasti Slobodana Miloševića i njegovog režima. Tada je počeo taj teror u Sandžaku. Ta politika se praktično nastavlja i danas, ali u jednom daleko perfidnijem obliku. Sadašnji režim istovremeno podržava dvije vodeće bošnjačke opcije u Sandžaku, a istovremeno i jednu protiv druge suprotstavlja. Dakle, Bošnjaci su međusobno stranački zavađeni.



I to ne samo ljudi koji su u strankama, nego su i građani bošnjačke nacionalnosti međusobno zavađeni. Ovdje se želi stvoriti jedna situacija međusobne netrpeljivosti, međusobne zavađenosti, da bi se upravo čitava stvar skrenula sa onog pravog cilja, koji smo zacrtali još 1991. godine, a to je – narod a ne manjina, rješenje statusa Sandžaka i položaja bošnjačkog naroda i ravnopravan položaj Bošnjaka u ovoj zemlji.



U Sandžaku vlada aprthejd:



SULJEVIĆ: Država, državne službe ili državni aparat želi ovdje da proizvede neki problem. Mi smo ovdje u getu. Ovdje u Sandžaku vlada aparthejd. Glavni problem je u postojećem režimu Republike Srbije. On želi se da situacija u Sandžaku bude stalno napeta, da Bošnjaci zaborave na svoje osnovne političke zahtjeve – rješenje statusa Sandžaka i položaja bošnjačkog naroda.



Bošnjaci u Sandžaku se praktično nalaze u getu, gdje se vrši ekonomska diskriminacija i kulturna i obrazovna asimilacija. Da bi se skrenula pažnja sa krupnih, političkih pitanja, insistira se na tome da se međusobno sukobljavamo, da se međusobno suprotstavljamo, pa ako bude moguće, pustiće nam i da se međusobno ubijamo.



Vehabizam:



SULJEVIĆ: Pojava vehabija može istovremeno značiti nezadovoljstvo društvenim okolnostima i ekonomskom situacijom. Uglavnom se radi o nezaposlenim ljudima ili iritiranim i frustriranim mnogim situacijama, ne samo ekonomskim nego i političkim zbivanjima. Da li je moralo da se desi ovo zadnje ubistvo? Prema najnovijim informacijama koje sam čuo, uopšte nije bilo nikakvih bombi, niti bilo kakvog suprotstavljanja, već se jednostavno tako htjelo i to se desilo. Sve je to sumnjivo. Posebno je sumnjivo kada se kaže da je to državna tajna. Ja mislim da je i država tu umiješala prste...

Ako neko iza toga stoji, sigurno će nastojati da pojavu vehabizma maksimalno isproblematizira, da dođe do sukobljavanja unutar Islamske zajednice pa i šire – između Bošnjaka u Sandžaku. Ako država bude htjela, to može da se amortizuje. Međutim, nisam siguran da postoji takvo raspoloženje, sve dok je ovaj vladajući, aktuelni režim na snazi. Jer, situacija u Sandžaku je sad gora nego za vreme režima Slobodana Miloševića.

Policija direktno ne hapsi ljude, ne maltretira ih na putevima, ali ovakvim perfidnim metodama, preko raznih službi, sukobljava Bošnjake međusobno da bi zaboravili na rešenje statusa Sandžaka i položaja bošnjačkog naroda. Dakle, međusobno nas sukobljava da bismo zaboravili na sve drugo.

36310
15-10-2007, 13:26
Džemail Suljević, predstavnik Bošnjaka Sandžaka, neće granice

Ponedeljak 29. 5. 2006.





Ako nas budu ignorisali može se desiti da Bošnjačko veće Sandžaka proglasi teritorijalnu autonomiju ili federalnu jedinicu, a to verovatno ne bi ostalo bez nekih reperkusija

- Ako ne može da se nađe politički dogovor na relaciji Beograd - Podgorica, onda bi bilo najdemokratskije da građani Sandžaka odluče u kojoj državi žele da žive. Ni Srbi ni Bošnjaci sa ovog prostora ne žele granice kroz Sandžak. I ako bi se održao referendum o njegovom statusu, oba naroda, posebno Srbi u crnogorskom delu bili bi za Sandžak u jednoj državi, kaže za Glas Džemail Suljević, predsednik Bošnjačkog nacionalnog veća Sandžaka.



Kažete da Bošnjaci ne žele granice kroz Sandžak, kako se onda desilo da su u Crnoj Gori glasali za nezavisnost?



- Za ponašanje i glasanje Bošnjaka u južnom delu Sandžaka najviše je odgovorna Vlada Srbije i predstavnici iz redova Bošnjaka koji su ušli u institucije države. Konkretno, Ugljaninova i LJajićeva opcija. Ignorisanje pitanja Sandžaka u Srbiji, kod Bošnjaka u crnogorskom delu doživelo se kao nemanje rešenja za status Sandžaka i zato su se opredelili da budu sa crnogorskom vlašću. Pogrešno je vođena i kampanja bošnjačkih opcija za opstanak državne zajednice jer možete da zamislite kako su Bošnjaci iz Rožaja doživeli kada su videli Ugljanina da u centru Sava, sedi u istom redu sa bratom Radovana Karadžića i nekim poznatim nacionalistima. Glasanje Bošnjaka u Crnoj Gori je, u stvari, izazvana reakcija na ova dešavanja.



Znači, očekujete jedinstvo u bošnjačkom narodu po pitanju očuvanja jedinstvenog Sandžaka?

- Kada je u pitanju očuvanje celovitosti, sasvim sigurno. Na referendumu u Crnoj Gori bilo je mnogo manipulacija, pogotovu kada su u pitanju Bošnjaci, mnogi su kupovani, mnogima su nuđene i date određene privilegije, ali moram podsetiti da su '91 godine kada je Bošnjačko nacionalno veće organizovalo referendum o autonomiji Sandžaka, svi Bošnjaci i iz Srbije i iz Crne Gore glasali za autonomiju. Znači, ako se neko dovede pred situaciju za koju nema rešenja, on se opredeljuje za manje zlo. Bošnjaci iz južnog Sandžaka su crnogorsku vlast ocenili kao prikladniju od vlade u Beogradu jer, ne može se izbeći konstatacija da je i EU prekinula razgovore sa Beogradom, upravo zbog nacionalističkog stava režima u Beogradu.



Šta konkretno očekujete kao odgovor od Beograda i od Podgorice, odnosno šta tražite?

- Ako drugi za sebe imaju pravo da traže status i određeni ravnopravan položaj, onda imamo i mi isto pravo. Konkretno mislim na Republiku Srpsku. Svi dobro znamo kako je ona nastala. Stvorena je etnička republika i međunarodna zajednica je to priznala u Dejtonu. Mi tražimo autonomiju za Sandžak, ali ne nacionalnu već svih građana Sandžaka. Nismo za separatizam, već želimo da očuvamo celovitost teritorije na kojoj ne žive samo Bošnjaci, iako smo kao narod u apsolutnoj većini. Znači, dogovor Beograd i Podgorice o Sandžaku u jednoj državi.



Kako je zamišljena autonomija Sandžaka?

- Sandžak bi trebalo da bude autonomna regija, po nekom od modela evropskih država, ili kao celovita federalna jedinica. Dakle, ako bi ceo Sandžak bio u okviru Srbije, onda bi takva država trebalo da bude uređena na federalnim principima i da je osećamo kao svoju. Ovako, država uzima kredite kod evropskih banaka, svi ih podjednako vraćamo, ali nemamo svi jednako koristi od njih. Drugim rečima, nijedan evro od tih kredita nije ušao u sandžačke opštine. Mi ne možemo da prihvatimo da smo manjinski narod u Srbiji. BiH nije bošnjačka država, već država svih naroda koji žive u njoj. Nama nije taj status rešen jer, recimo, zakonom je data mogućnost da manjinski narodi u školama uče svoj jezik, u našem slučaju bosanski, ali fakultativno, dok je srpski jezik obavezan.



Šta može da se desi ako se ni EU, ni Podgorica ni Beograd ne odazovu vašim zahtevima?

- Ako se međunarodna zajednica i Srbija i Crna Gora i ovaj put ogluše o problem Sandžaka bićemo prinuđeni da jednostrano donesemo neke odluke po pitanju rešavanja statusa. Za eventualne posledice odgovornost će snositi oni koji ignorišu ovo pitanje. U tom smislu više me čudi EU, nego Beograd i Podgorica, posebno što stvari mogu da se radikalizuju i pođu neželjenim putem. Situacija je nezgodna, posebno sada, kada se referendumom u Crnoj Gori cepa bošnjačko nacionalno telo. Naš interes jeste bio državna zajednica jer Bošnjaka ima i van Sandžaka, iako tačan broj ne znamo jer se to više godina krije.



Dakle, Srbiju i Crnu Goru čeka još jedan referendum?

- Ako neko ne veruje u raspoloženje građana i Bošnjaka u Sandžaku koje su pokazali na referendumu '91. godine, na šta se mi i pozivamo, onda da ga proverimo. Ako nas budu ignorisali može se desiti da Bošnjačko veće Sandžaka proglasi teritorijalnu autonomiju ili federalnu jedinicu, a to verovatno ne bi ostalo bez nekih reperkusija. Sa Srbijom ceo Sandžak, ali da se reši položaj bošnjačkog naroda. Sa Crnom Gorom isto jer, naravno, ne možemo ostati građani drugog reda.

36310
15-10-2007, 13:32
Protest zbog ignorisanja Bošnjaka

16. oktobar 2006.Izvor: B92

Novi Pazar, Beograd -- Mešihat Islamske zajednice i pet bošnjačkih partija osuđuju marginalizovanje Bošnjaka u procesu donošenja novog ustava Srbije.



Oni su potpisali u Novom Pazaru deklaraciju kojom osuđuju ignorisanje zahteva Bošnjaka i od predsednika i premijera Srbije, Borisa Tadića i Vojislava Koštunice, zatraženo i da počnu dijalog o rešavanju statusa Sandžaka i Bošnjaka koji žive u Srbiji. Deklaraciju su potpisale sve bošnjačke stranke, "OSIM" Liste za Sandžak Sulejmana Ugljanina.



"Neprihvatljivo je da je u prvom članu ustava Srbija definisana kao država srpskog naroda, a najviši pravni akt ne uvažava principe evropskog regionalizma", navodi se u deklaraciji.



Kako je navedeno u tom dokumentu, neprihvatljivo je da ustav, definišući državne simbole i himnu, nije uvažio činjenicu da je Srbija višenacionalna država i multikulturna država.



Deklaraciju su, pored sandžačkog muftije, potpisali predsednici Sandžačke demokratske partije Rasim Ljajić, Stranke za Sandžak Fevzija Murić, Narodnog pokreta Sandžaka Džemail Suljević, Sandžačke alternative Tarik Imamović i Sandžačke demokratske unije Zehnija Bulić.



Sandžački muftija Muamer Zukorlić izjavio je novinarima da "nedostaje" potpis koalicije Lista za Sandžak Sulejmana Ugljanina kako bi bio postignut "potpuni konsenzus".

Tahirovce
15-10-2007, 13:42
e jos da ima ko da mu veruje i da glasa za njega....

e on se jedina sa svima okuso i niko mu ne valja,pa cak ni radikali :mrgreen: ....



Imao sam nedje poslednje izborne rezultate,koji ti je broj faksa da ti posaljem, il da postavim u temi smijesno sve i svasta :) .....

supergirl
15-10-2007, 19:12
Pa ko da mu valja????

Tahirovce
16-10-2007, 17:23
Sad ce i zukorlic osnovat stranku,pa nek se okusa i sa njim,oboica vole da drze govore kao Fidel Kastro, al na svu srecu njih nema ko da slusa.....

riki
16-10-2007, 18:08
sve vise i vise pristalica hahahha

36310
16-10-2007, 18:13
...al na svu srecu njih nema ko da slusa.....



Promijeni frekvenciju Resko,jer Dzemail ti je na "dugim talasima" a ti si,verovatno,jos uvijek na Suljovim kratkim,a tamo stvarno vise nema niko!

STRANAC
16-10-2007, 18:21
bilo bi neljudski reci da u sda nema dobrih,castnih i postenih ljudi...

pogotovu je ovo slucaj sa OO sda u sjenici...

ono nekoliko profitera koje su imali,uspeli su da odbace na zaista fin nacin,tako da to niko i preimetio nije,a i oni odbaceni se nisu naljutili...

sda u sjenici ima zaista dobrih i postenih u svojim redovima,ali ipak ne terba zaboraviti ulogu koji je upravo Dzemail SULJEVIC odigrao od pocetka sda pa sve do 2000.godine,kada su ga na necasstan nacin zrtvovali...

nego,Dzemail je posebna prica,pregrmeo je on i gore breme,

ni najace doba CK KPJ nije uspelo da mu razbije LJUDSKOST I DOSTOJANSTVO kao NI IDEJE ZA KOJE SE BORIO I BORI...



ni milosevic nikada nije uspeo da ga savije,

tako da je sigurno samo pitanje vremena kada ce taj

SANDZACKI FENIX,dobiti mesto koje mu zaslugom a i Bozijom voljom pripada...



JEDAN JE DZEMAIL SULJEVIC...

supergirl
16-10-2007, 20:55
Pa da. Sad,po nama,nijedna stranka nam dobra nije donijela!

Tahirovce
16-10-2007, 21:52
...al na svu srecu njih nema ko da slusa.....



Promijeni frekvenciju Resko,jer Dzemail ti je na "dugim talasima" a ti si,verovatno,jos uvijek na Suljovim kratkim,a tamo stvarno vise nema niko!



:lol: :lol: :lol: hahahahahahahahaahha,haj po 100e da ce SDA imati bar 3puta vise od njega glasova...

Crni Gruja
16-10-2007, 21:56
Neznam nesto pretarano kakav je Suljevicu program, ali kad sam jednom prilikom cuo u dzamiji kako u sred hutbe poce da vice "Izadajnici" i neznam ti jos sta, iszgubio je mogucnost da ikada dobije moj glas.

Tahirovce
16-10-2007, 22:02
kad su bili oni neredi u Dzamiju izgleda se oklizao na koru od banane :roll: ........

Tahirovce
16-10-2007, 22:20
skoro 5 puta :P ........

riki
16-10-2007, 22:34
teska tema za razmisljanje

mislim d anije mesto za tako tom tabelom rele izvini sto se mjesam ali ipak ovde smo da komentarisemo izlaganje dzemovo

a i ta banana ako je bila bruka u dzamiju unosite banane a posli ljudi na teraviju haha sami se bre pokazujete kakvi ste pa nije mevlud bio no teravija

i malo mi je ruzno receno na ovoj tabeli EVO TI GA mislim....razmisli ...

36310
17-10-2007, 12:18
[quote="STRANAC"]ni milosevic nikada nije uspeo da ga savije,

tako da je sigurno samo pitanje vremena kada ce taj

SANDZACKI FENIX,dobiti mesto koje mu zaslugom a i Bozijom voljom pripada...[quote]



Amiiin!!!

Elvis-Eko
17-10-2007, 16:33
Ne volim da se mijesam u politiku niti sam clan neke stranke i nekako pokusavam da se drzim po strani u politickim raspravama ali nekad mi nesto " bode oci ", kao na primjer ovi statisticki podaci o glasovima :evil:

Ne sumnjam da su tacni ali svi dobro znamo kako i na koji nacin SDA dolazi do njih, prema tome komentar je suvisan

Tahirovce
17-10-2007, 18:44
Riki mislio sam na rezultat(evo ti ga).........

keiselbach
18-10-2007, 12:08
:?: :roll:

green eyes
22-10-2007, 21:53
joj ljudi jeste dokonii o cemu se vi raspravljateljate,ponekad vam zavidim kolko ste dokoni..dodjem malo da popricam sa nekim samo o politici pricate,jadna ta sjenica dole...

Daki
01-11-2007, 18:11
Po meni ovaj covek je ekstra. A ove nase partije ako Bog da ce se sjedinjit. Nisu Sandzaklije za bacanje... A jedna bez druge u vrhu slabo sta mogu...

supergirl
02-11-2007, 11:52
jadna ta sjenica dole...

Slazem se...

keiselbach
06-11-2007, 10:55
:shock: :) :?:

supergirl
07-11-2007, 00:49
sok? smijeh? pa pitanje?

Nikako da to povezem!!!

Opet,procitaj moj potpis,pa mi,sa puno razumijevanja,objasni!