PDA

View Full Version : Epl "ubija" proizvodjace kompjutera


STRANAC
25-05-2012, 21:22
Sijetl -- Svetsko tržište kompjutera se menja a investitori počinju da strahuju za njegovu budućnost jer popularnost raste samo proizvodima kao što su Eplov ajped.

http://www.b92.net/news/pics/2012/05/25/5562988384fbf72d99b574436999375_640x360.jpg


Istovremeno, proizvođači tradicionalnih kompjutera smanjuju cene u borbi za klijente, što vodi smanjenju njihovih marži i prihoda.

Američki proizvođač kompjutera Del objavio je ove nedelje procenu pada prihoda za ovu godinu, posle čega je cena njegovih akcija na berzi pala za 17,18 odsto, na 12,49 dolara. Time je ovaj gigant na tržišnoj kapitalizaciji samo za jedan dan izgubio više od četiri milijarde dolara.

Del se sve više sreće sa konkurencijom kineskog proizvođača Lenovo, koji je objavio da je u protekloj fiskalnoj godini ostvario rekordni prihod od 582 miliona dolara pre oporezivanja, što je porast od 63 odsto u odnosu na prošlu godinu.

Zajedno sa firmom Hjulit Pakard, koja je najavila smanjenje radne snage za osam odsto, odnosno ukidanje 27.000 radnih mesta do 31. oktobra 2014. godine, među kojima 9.000 ove godine i proizvođačem hardvera IBM, Del pokušava da privuče korisnike iz redova velikih firmi.

Procenjeni pad prihoda Dela povećava zabrinutost da li je strategija firme dobro postavljena, ukazuju analitičari.

Izgleda da Del sada čeka izdavanje novog operativnog sistema "vindouz 8" koji bi mogao da ojača njegovu poziciju na tržištu tableta.

Pogoršane prognoze muče i druge proizvođače kompjutera, preneo je Rojters.

Tahirovce
25-05-2012, 21:34
Sad je sve u telefonu, od digitrona do navigacije , normalno je da se smanjuje potraznja za racunarima ...

STRANAC
25-05-2012, 21:37
epl je spustio i cene u evropi pa su sad mnogo pristupacniji nego pre 3 god npr.
ja sam tada uzeo Mac 50% skuplje nego sto je sad koji je 5 puta bolji od mojeg...

iSelektor
25-05-2012, 23:55
Vala meni ce komp uvijek trebati i ako ne bih dao smartphone ni za sta na svijetu :)

I kanim se da uzmem MACintosh :P