PDA

View Full Version : KURBAN BAJRAM


Alien
08-01-2006, 21:34
Selam,

Zanima me gdje ce i kako, nasa, Sjenicka raja, obaviti obred klanja kurbana. Preporucio bih svima u inostranstvu da svoje kurbane posalju za Pakistan. Siguran sam da je taj narod najmuhtacniji i da ce im ovaj gest puno pomoci.



BAJRAM MUBAREK OLSUN!!!

MadeinSanjak
09-01-2006, 06:31
KURBAN BAJRAM SERIF MUBAREK OLSUN!

berina
09-01-2006, 16:57
ŠERIJATSKI DOKAZI O KLANJANJU BAJRAM-NAMAZA

Kur'an a.š.: U poglavlju el-Kevser, 2.: Pa klanjaj svome Gospodaru i kolji kurban. U poglavlju el-E'ala,14-15.: Uistinu je postigao spas onaj koji se očisti i spominje ime svoga Gospodara i klanja. U komentarima Kur'ana se navodi da se riječi ¨klanjaj¨ i ¨klanja¨, u navedenim ajatima odnose na klanjanje Bajram-namaza.



Sunnet Allahovog Poslanika a.s.: U vjerodostojnim hadisima je potvrđeno da je Allahov Poslanik redovito klanjao Bajram-namaz.

berina
09-01-2006, 17:02
RADNJE KOJE SU SUNNET ILI POHVALJENE PRIJE KLANJANJA BAJRAM-NAMAZA

Provesti noć uoči Bajrama u ibadetu kroz sjećanja na Allaha dž.š. (zikr), dobrovoljni namaz (nafile), učenje Kur'ana, veličanje Allaha dž.š. (tekbir), slavljenje Allaha dž.š. (tesbih), traženje oprosta za počinjene grijehe (istigfar) i upućuvanje dova. Muhammed a.s. u jednom hadisu veli: ¨Ko provede noć uoči klanjanja Bajram-namaza (u ibadetu) tražeći nagradu od Allaha, dž.š., njegovo srce neće umrijeti onoga dana (Kijametski dan) kada srca drugih ljudi budu umirala.¨ (Taberani, Darekutni)



Bejheki prenosi da je Ibn Omer rekao:¨ U pet noći dova se ne odbija . U noći uoči petka, prve noći redžeba (Lejletu-r-regaib), petnaeste noći ša'bana (Lejjletu-l-berat), noćima uoči dva Bajrama.¨ Bejheki bilježi da je Šafija čuo Ibrahima ibn Muhammeda gdje kaže: ¨Vidio sam najbolje stanovnike Medine kako bi dolazili u Vjerovjesnikovu, a.s., džamiju uoči dva Bajrama, pa bi činili dove i spominjali Allaha duboko u noć.¨



Okupati se, namirisati i obući najljepše odijelo. Od unuka Allahova poslanika Muhammeda, a.s., h. Hasana se prenosi da je rekao: ¨Naredio nam je Allahov Poslanik, s.a.w.s., da za Bajrame obučemo najljepše odijelo, da se namirišemo najljepšim mirisom i da zakoljemo (kurban) najvrijednije što imamo.¨ (El-Hakim)



Sunnet je pojesti neparan broj hurmi (voća ili nekakva slatka) prije izlaska na ramazanski Bajram-namaz, a za kurbanski bajram poslije klanjanja Bajram-namaza i to od svoga kurbana kojeg zakoljemo (u tome učestvuje čitava porodica). Burejde je rekao: ¨Vjerovjesnik, a.s., ne bi izašao na Ramazanski bajram dok ne bi nešto pojeo, a za Kurbanski bajram ne bi jeo dok se ne bi vratio sa namaza.¨ (Tirmizi,Ibn Madže i Ahmed).

anadin
10-01-2006, 00:25
E SELAMU ALEJKUM WE RAHMETULAHI BRACO I SESTRE.........necu duzit;KURBAN BAJRAM MUBARAK OLSUN i da vas ALLAH dz. ucvrsti na jedinom i pravom putu, putu ISLAMA........E selamu alejkum we rahmetulahi we berekjatuhu.

anes
10-01-2006, 09:09
kurban bajram mubarek olsun

Tahirovce
10-01-2006, 09:45
kurban Bajram mubarek olsun!!

Alien
10-01-2006, 09:48
Hvla Berina na jako lijepim ajetima,hadisima i preporukama. Allah Razi olsun, Allah da te nagradi najboljom nagradom.



BAJRAM SERIF MUBAREK OLSUN!!!

Crni Gruja
10-01-2006, 10:37
Bajram Serif Mubarek Olsun i od mene!!

frcko
10-01-2006, 10:41
BAJRAM SERIF MUBAREK OLSUN,,svim sjenicacima,sandzaklijama i muslimanim sirom planete od esaka iz australije

Mirza S.
10-01-2006, 11:37
Bajram Mubarek Olsun svim vjernicima!!!

zlatko
10-01-2006, 12:31
SELAM SVIM SJENICACIMA U SJENICI I DIJASPORI I BAJRAM MUBAREK OLSUN ZLATKO ZEKIC

HaNi
10-01-2006, 13:16
Selam Alejkum! BAJRAM MUBAREK OSLUN svima!!!

Marko
10-01-2006, 15:29
Bajram Serif Mubarek Olsun i od mene!!

aljo
10-01-2006, 16:41
KURBAN BAJRAM MUBAREK OLSUN Pozdrav iz Remsajda